PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptacja strychu - czy warto?



aey
11-05-2013, 17:49
Witam, chciałbym zaadoptować strych u siebie w domu na mieszkanie. Rozmawiałem jednak ostatnio ze znajomym, który również planował coś takiego u rodziców, lecz rzekomo dowiedział, się ze pierwsze od czego trzeba zacząć to ekspertyza fundamentów, która miała kosztować w granicach 10 tys. zł, niezależnie od jej pozytywnego czy negatywnego wyniku... Trochę się tym przeraziłem, więc chciałbym Was zapytać czy to może być prawda, ile taka ekspertyza może kosztować, jaka jest szansa na jej powodzenie w 30 letnim domu, ? Może ktoś z Was mógłby mniej więcej określić całkowite koszty wszystkich formalności(właćznie z projektem, pozwoleniem itd, nie wiem co tam jeszcze jest niezbędne) potrzebnych do załatwienia, ażeby taka adaptacja była możliwa?
Z góry dzięki za pomoc!

aey
13-05-2013, 09:49
Podbijam, czy ktoś byłby w stanie mniej więcej określić mi sprawy formalne związane z adaptacją strychu? Zaznaczam, że głownie interesuje mnie ta ekspertyza, ale uwagi dotyczące innych istotnych świstków/papierków itp będą dla mnie również bardzo cenne. Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc!

Tasss
09-06-2013, 09:40
Pierwsze, co trzeba zrobić to znaleźć rozgarniętego architekta, który będzie współpracował z konstruktorem. Oni w 2kę powinni WSTĘPNIE oszacować czy projekt rokuje. Jeśli rokuje to potrzebna jest koncepcja architektoniczno-konstrukcyjna, na podstawie której można zrobić kosztorys. Koncepcję wręcza się generalnemu wykonawcy i prosi o kosztorys. Wtedy wiemy ile mniej więcej może nas to wynieść finansowo. Jak już oszacujemy czy nas na to stać, możemy robić pełny projekt z pozwoleniem na budowę. Dopiero wtedy ma to sens.

aey
12-06-2013, 20:40
Wykonawcą ma być ojciec, gdyż jest majstrem w dużej firmie budowlanej. Poza tym co mi z koncepcji jeśli, ktoś mi nie wystawi pozwolenia na budowę? Generalnie chciałem sie dowiedzieć,czy naprawdę tak trudno uzyskać te pozwolenia/e?

aneta_doa
26-05-2014, 18:56
Nie jest ciężko uzyskać takie pozwolenie, aczkolwiek wiadomo, że decyzję podejmuje człowiek - zależy na kogo trafisz.

Rafałer
10-06-2014, 13:31
Na pewno jeżeli przedstawisz pełną dokumentację i będziesz dobrze przygotowany to problemu byc nie powinno

surgi22
29-07-2014, 15:35
Zastanów się nad sensem ekonomicznym takiej inwestycji . Jeżeli budynek w dobrym stanie i nie masz innej alternatywy - warto rozważyć , ale nigdy nie licz że tanio uda Ci się uzyskać komfort mieszkania na tzw, poddaszu użytkowym jak na normalnej kondygnacji ( vide niech użytkownicy poddaszy użytkowych pochwalą się temperaturami aktualnymi ).

stevek
14-09-2014, 11:16
Witam. W związku w próbą zakupu i adaptacji poddasza w Poznaniu postanowiłem założyć blog, w którym systematycznie opisuję moje obecne perypetie i postępy. www.atticadventure.pl Serdecznie zapraszam do odwiedzin:) Może komuś się przyda wiedza i moje zdobywane doświadczenie. Pozdrawiam

veenom
18-10-2014, 10:45
Witam.Podłącze się pod temat
Liczę na Państwa pomoc w mojej sprawie.
Rozpocząłem prace budowlane na poddaszu aby tam zamieszkać.
Wcześniej w Gminie zostałem błędnie poinformowany ,że jeśli nie zmieniam konstrukcji dachu oraz nie naruszam ścian budynku to żadne pozwolenia ani zgloszenia nie są mi potrzebne.
W czasie wykonywania prac mój "życzliwy sąsiad" postraszył mnie że zatrzyma wszystko i zglosi do urzędu.
W związku z tym przerwałem prace i pośpiesznie zgłosiłem do starostwa to co zostało wykonane (ocieplenie dachu i stropu,wymiana okien istniejących oraz wstawienie okien dachowych).
Nie wiem co dalej robić.Byłem u architekta który powiedział że kluczowe jest czy strych był użytkowy czy nie uzytkowy.
Jeśli był użytkowy to nie potrzebne są pozwolenia na budowe ani zmiana sposobu uzytkowania,wystarczy tylko zglosic odpowiednie prace.
Dom jest z lat 60-tych-nie zachowała się raczej żadna dokumentacja.Strych w sensie praktycznym był użytkowy-jest tam wydzielony pokój z balkonem.Na strych jest klatka schodowa wraz ze schodami jednobiegowymi.
Natomiast nie mam dokumentów na to że ten strych jest użytkowy.
Proszę o poradę co zrobić żeby spać spokojnie i nie przejmować się sąsiadem??Co grozi mi gdyby sąsiad zgłosił sprawę do nadzoru budowlanego??Jak szybko Nadzór reaguje na takie zgloszenia???
Z góry dziękuje za pomoc

zoska.jedynak
02-02-2015, 14:02
A ja w domu rodziców mieszkałam na poddaszu i bardzo miło to wspominam. Owszem, nie będzie to nigdy takie wygodne jak mieszkanie na normalnym piętrze, ale ciekawie urządzone wnętrze może być fajną gratką np. dla dzieci.

Krystek2
02-03-2015, 20:58
Moim zdaniem – zawsze warto. Jak masz pieniądze to to zrób. Po co ci stary strych, jak możesz mieć dodatkową powierzchnię użytkową

Kendra
03-03-2015, 08:20
Myślicie, że pytanie jest jeszcze aktualne? :)

tesel
27-04-2015, 12:47
Jak najbardziej aktualne. Byłem dzisiaj w gminie dowiedzieć się jakie dokumenty potrzebne są do złożenia wniosku o pozwolenie na adaptację strychu. Na strychu jest pokój ale chcę odbudować łazienkę, garderobę i przedpokój. Kazano mi, na razie, zdobyć 2 mapki działki, narysować projekt, może być odręcznie i złożyć wniosek. Potem mi powiedzą co dalej.

hanias78
28-04-2015, 11:17
Witam.Podłącze się pod temat
Liczę na Państwa pomoc w mojej sprawie.
Rozpocząłem prace budowlane na poddaszu aby tam zamieszkać.
Wcześniej w Gminie zostałem błędnie poinformowany ,że jeśli nie zmieniam konstrukcji dachu oraz nie naruszam ścian budynku to żadne pozwolenia ani zgloszenia nie są mi potrzebne.
W czasie wykonywania prac mój "życzliwy sąsiad" postraszył mnie że zatrzyma wszystko i zglosi do urzędu.
W związku z tym przerwałem prace i pośpiesznie zgłosiłem do starostwa to co zostało wykonane (ocieplenie dachu i stropu,wymiana okien istniejących oraz wstawienie okien dachowych).
Nie wiem co dalej robić.Byłem u architekta który powiedział że kluczowe jest czy strych był użytkowy czy nie uzytkowy.
Jeśli był użytkowy to nie potrzebne są pozwolenia na budowe ani zmiana sposobu uzytkowania,wystarczy tylko zglosic odpowiednie prace.
Dom jest z lat 60-tych-nie zachowała się raczej żadna dokumentacja.Strych w sensie praktycznym był użytkowy-jest tam wydzielony pokój z balkonem.Na strych jest klatka schodowa wraz ze schodami jednobiegowymi.
Natomiast nie mam dokumentów na to że ten strych jest użytkowy.
Proszę o poradę co zrobić żeby spać spokojnie i nie przejmować się sąsiadem??Co grozi mi gdyby sąsiad zgłosił sprawę do nadzoru budowlanego??Jak szybko Nadzór reaguje na takie zgloszenia???
Z góry dziękuje za pomoc

Napisz proszę jak się to wszystko rozwiązało...moi rodzice przerabiali tak samo strych na powierzchnię mieszkalną. Co prawda remont obejmował tlyko roboty wewnątrz budynku (dach i okna nie zostały naruszone w żaden sposób), ale nie składali żadnych wniosków...złamali prawo...???

tesel
14-05-2015, 12:56
No i stała się jasność. Przynajmniej dla mnie. Żeby adoptować strych użytkowy do którego mamy prawo własności bez naruszania konstrukcji i bez zmiany bryły budynk, nie potrzebne są żadne pozwolenia czy zgłoszenia. Po adaptacji bierzemy rzeczoznawcę, który robi inwentaryzację, rzuty pięter/U mnie koszt ok. 500zł/ I z tym idziemy do notariusza, który sporządza nowy akt notarialny. Jak sprawa wygląda z sąsiadami opiszę wieczorem.

tesel
14-05-2015, 20:29
Nie jestem prawnikiem dlatego wybaczcie jeżeli użyję nie fachowych wyrażeń.
Jeśli chodzi o adaptację strychu jeżeli jesteśmy współwłaścicielami części wspólnych,to mamy dwie możliwości.
1.Możemy dogadać się z sąsiadami i po inwentaryzacji budynku przez rzeczoznawcę,u notariusza, wydzielamy z części wspólnych część przynależną do naszego mieszkania.Inwentaryzacja jest konieczna ponieważ niektórych części nie można wydzielić. Są to np. ciągi komunikacyjne.
2.Jeżeli mamy mniej życzliwego sąsiada możemy założyć sprawę sądową.Wtedy sąd wyda wyrok o podziale nieruchomości.Dalej sprawa toczy się opisanym torem.
Jeśli ktoś ma bardziej złożoną sytuację radzą udać się do notariusza.Mi udzielił dużej pomocy za darmo.
Życzę powodzenia.

justynkamm
06-10-2015, 11:21
Mamy możliwość zakupu mieszkania z poddaszem, jednak zastanawiamy się czy to jednak się nam opłaca, jak uważacie ?

zuczekpau
06-10-2015, 20:43
a jaki dodatkowy metraż, może coś więcej ?

justynkamm
07-10-2015, 18:18
dokładnie interesują nas obecnie dwa mieszkania. Jedno dokładnie z antresolą o pow.24,5 m kw http://www.domaszczyn.com.pl/cnt/themes/xhorizons/pdf/DM09B.pdf a drugie jednokondygnacyjne ale z ogrodem http://www.domaszczyn.com.pl/cnt/themes/xhorizons/pdf/DM09A.pdf

Mariusz_28
21-10-2015, 15:33
Warto, koleżanka wykorzystała poddasze i zrobiła tam pokój dla dziecka i garderobę :)

MichalTopa
25-01-2016, 21:55
nie wiem czy ten koszt, który podałeś jest aplikowalny do rzeczywistości... Czytałem kiedyś sporo na ten temat i nawet ostatnio rzucił mi się w oczy artykuł pokazujący jak krok po kroku zabrać się za adaptację poddasza (www.mgprojekt.com.pl/blog/adaptacja-poddasza) i tam też nie pojawia się żadna wzmianka o aż tak wysokim koszcie. Generalnie, owszem, jest trochę zachodu ale moim zdaniem, gdyby miało to kosztować takie pieniądze to byłoby to całkowicie nieopłacalne w przypadku średniej czy małej wielkości domów. Czy ktoś ma więcej doświadczenia w tej kwestii?