PDA

Zobacz pełną wersję : Automatyka domowa | zaczynamy.



expercik
12-05-2013, 07:43
Witajcie, jako ze od dawna planuję zrobić instalację elektryczną to mam takie propozycje :

Oto funkcje jakie chciałbym realizować:

1)Funkcje
-alarm antywłamaniowy
-alarm przeciwpożarowy
-czujka dymu (kuchnia, korytarz, piwnica-kotłownia)
-czujka gazu (piwnica-kotłownia)
-alarm przeciw zalaniu( elektrozawory)
-czujka zalania (kuchnia,łazienki, piwnica-kotłownia)

2)Kontrola stanu obiektu
-kontaktrony:
-brama wjazdowa
-furtka
-brama garażowa
-drzwi wejściowe (kontrola położenia zapadki w zamku)
-okna
-rolety
-oświetlenie – kontrola stanu wł/wył
-wybrane obwody elektryczne - kontrola stanu wł/wył

3)Zdalne sterowanie obiektem
-brama wjazdowa
-brama garażowa
-rolety (opuszczenie przy włączeniu alarmu + możliwość zdalnego opuszczenia)
-okna dachowe (możliwość zamknięcia + automatyczne sterowanie czujnikiem deszczu)
-nawadnianie ogrodu (sterowanie zegarem/kalendarzem + automatyczne sterowaniem czujnikiem wilgotności)
-oświetlenie wewnętrzne (symulacja obecności przy włączeniu alarmu + możliwość zdalnego sterowania)
-wybrane obwody elektryczne (wyłączanie przy włączeniu alarmu + możliwość zdalnego wyłączenia)
-elektrozawór wodny zamykający dopływ wody w razie wykrycia zalania (podział na strefy-np zalanie w kuchni-odcięcie dopływu tylko do kuchni)
-elektrozawór gazowy (odcięcie dopływu w razie wykrycia podniesionego poziomu przez czujkę w kotłowni)

położenie instalacji do gniazdek przewodem 4x2,5 zamiast 3x2,5. Jedna żyła zasila gniazdka, w którym odbiornik musi być stale zasilany (np. lodówka), pozostałe zasila żyłą drugą. „Drugą” żyłę wyłącza się za pomocą przekaźnika z systemu.

- Zasilanie oczka wodnego

Ośw. wiatrołap, korytarz, garaż będzie załączane z PIR (ewentualnie z przycisków.
Oświetlenie salonu(kilka obwodów) również z przycisków z ewentualną możliwością jakiegoś programu w Integrze lub z pilota.

powiadomienie na tel kom: o awarii zasilania, stan krytyczny akumulatora, inne awarie, sabotaże, o zalaniu kotłowni, o dzwonku do drzwi (np. listonosz)

Wyłączenie całego oświetlenia wewnątrz i gniazdek sterowanych w momencie uzbrojenia alarmu

- Włączenie światła w przedpokoju i przed drzwiami (przed drzwiami tylko na 2 min) gdy wchodzimy do domu po zmroku a CA64 jest uzbrojona (czujnik kontaktronowy drzwi wejściowych + sygnał czujnika zmierzchowego 'F&F AZ112')
- włączenie światła tylko przed drzwiami wej. na 2 min gdy są otwierane po zmroku a CA64 nie jest uzbrojona (tzn domownik kręci się po obejściu po zmroku)
- zakręcenie wody w całym domu gdy CA64 jest uzbrajana i odkręcenie gdy jest rozbrajana (zawór elektryczny sterowany z CA64).
- włączenie cyrkulacji cwu na 3min po rozbrojeniu CA64 aby była ciepła woda w kranach zaraz po wejściu do domu.


Obwód UPS
Jest 1 UPS i specjalnie pociągnięte przewody. Gniazdka UPS wyróżniają się kolorem aby nie włączyć w nie odkurzacza.



Rekuperator
- zmiana trybu pracy w zależności od tego czy dom jest pusty czy nie (vide Alarm)
- poprzez czujnik wilgotności w łazience uruchomienie zwiększonej wydajności


- możliwość sygnalizowania przepełnień (szambo, odkurzacz centralny ) i innych awarii w jednym miejscu

kamera przy furtce, podczas naszej nieobecności po każdym uruchomieniu dzwonka kamera zrobi zdjęcie - wiemy kto chciał nas odwiedzić.

Sterowanie podłogówką. poprzez elektrozawory.

Zamykanie drzwi gł. poprzez elektrozaczep



Wszytko (prawie) podpięte pod Satel. w Przyszłości HC2, gdyż jest bezprzewodowe, tj, rolety, osobne gniazdka, automatyczne okno itp.





Ps. Niektóre pomysły zaczerpnięte z innych wątków.

homiq
12-05-2013, 10:24
Na systemie alarmowym na siłę próbujesz oprzeć całą automatykę (Satel nie jest do tego przeznaczony).
Jak policzysz wszystko (karty rozszerzeń, przekaźniki, godziny) to dojdziesz do wniosku, że nie ma sensu tego robić w taki sposób tylko należy zastosować gotowy system IB, który ogarnie to wszystko w znacznie szerszym zakresie. O czytelności takiego rozwiązania i interfejsie nie wspomnę bo to rzecz nieporównywalna. Sugeruję to przemyśleć i jeżeli już to rozważać systemy przewodowe bo HC2 to gadżet roku a nie automatyka na wiele lat.

pozdrawiam!

KjakKrystian
15-05-2013, 14:09
Zgadzam się z @homiq, trochę tego za dużo na Satel. Ten system da się zintegrować z podstawowym zestawem automatyki, ale aż takie rozbudowanie niema najmniejszego sensu. Najlepiej skontaktuj się z jakąś firmą, która wdraża takie instalacje, na pewno doradzą jakieś sensowne rozwiązanie.

kasprzyk
20-05-2013, 21:54
expercik - jak zrealizujesz 1/5 Twoich założeń z pierwszego postu - w sensie, że będzie to pracowało stabilnie, wykonane zostanie zgodnie ze sztuką zawodu i normami, nie będzie zagrażało bezpieczeństwu Twojemu i innych użytkowników a dom nie będzie przypominał laboratorium doświadczalnego - to wielki szacun dla Ciebie !
Pozdrawiam

hal9
04-06-2013, 21:11
A co będzie jak któregoś dnia uszkodzi ci się centralka.
Prawdopodobieństwo zdarzenia nie jest znikome. Musisz to uwzględnić.

expercik
05-06-2013, 20:56
Witajcie

chyba zle napisałem co potrzebuje, już poprawiam.

Domem bedzie zarządzał system Fibaro bo ma dobrą komunikację z satelem, i mozna samemu to zrobić, nie potrzeba 5 km kabli :)

co do tematu, satel poza alarmem miał by sterować przekaźnikami na szynę DIN, do odcinania danego, głównego obwodu, tak jak pokój, czy garaż itp:)

reszta to juz Firabo, ale jednak po namysłach, wiele z wymienionych funkcji tak naprade jest zbędna :)

kori
05-06-2013, 21:30
to jakie funkcje finalnie zostawiasz??

jaki jest koszt fibaro??

expercik
11-06-2013, 16:15
Witaj KORI:)

Koszt fibaro z tego co liczę to ok 5-6 tyś,

co chcę zostawić ?
Oświetlenie, alarm, sterowanie ogrzewaniem, zamykanie wody, gazu, centrum multimedialne, multiroom.
przełączanie zasilania (duże oszczędności)


mam wiele ciekawych pomysłów jeszcze które dość tanie w realizacji, jak coś zapraszam na priv:)

do tego sygnalizacja wody w szambie, droga świetlna do dojazdu, (własnorecznie robiona kostka świecąca. ) czujniki wilgotności gleby, nasłonecznienia, wiatru,

Sterowanie obwodami, wodą, roletami,


Elektryczny zamek w drzwiach (200 zł)

przełączanie wody przy podlewaniu ogrodu. jak zbiornik ma wodę to z niego, jakieś proste czujniki zalania, np 2 na różnej wysokości

włączanie świateł o zmroku, no, idąc do łazienki,

lukasza
09-12-2013, 22:46
Witaj KORI:)
co chcę zostawić ?
Oświetlenie, alarm, sterowanie ogrzewaniem, zamykanie wody, gazu, centrum multimedialne, multiroom.
przełączanie zasilania (duże oszczędności)

Cóż to za dom? Stary? Chyba nie. Nowy bo będzie i rekuperator? Czyli 40, 50 może 60 kWh na m2. To ma chodzić w podłogówce domu .... murowanego czyli z akumulacja ciepła w tonach posadzki i scian????

Tym sie nie steruje "ekonomicznie" elektozaworami na sekcji. Chyba ze dla bajeru wsród znajomych. Nic prostszego od pogodynki i krzywej grzewczej nie ma. W to sie wpiać można żeby bawić sie z Fibaro a nie z kotłowni. Ale nie elektozawory, bezwladnosc za duża podlogowki, koszty zaworów, wynik prawie zerowy, szkoda twojej kasy.

gentoonx
09-12-2013, 22:59
... bo niestety mój mąż się do niczego nie nadaję. ..

a widziały gały co brały :)

Bangladeszcz
11-12-2013, 09:14
bo niestety mój mąż się do niczego nie nadaję. ..

Może powinnaś wysłać go na jakiś kurs..? ;)

expercik
25-12-2013, 20:19
Co prawda. to prawda, za wiele jak na Satel'a, pomyliłem się, chociaż na upartego można by go wcisnąć :)
Ale po co ryzykować, lepiej coś dedykowanego do ID, kwestia czy używać systemu przewodowego, i potem żałować ze gdzieś się nie pociągnęło przewodów, czy lepiej jakieś bezprzewodowe, gdzie takie zastosowanie nie zawsze jest idealne, ale plusem jest ze zawsze można coś dodać.

Jeśli wpadnę na jakieś dobre rozwiązanie, które nie jest uciążliwe, gdzie nie trzeba zapłacić za instalację 15 tyś, i coś co można w większości zamontować samemu, dołączę do wątku.

Rodmano
25-12-2013, 22:50
Co prawda. to prawda, za wiele jak na Satel'a, pomyliłem się, chociaż na upartego można by go wcisnąć :)
Ale po co ryzykować, lepiej coś dedykowanego do ID, kwestia czy używać systemu przewodowego, i potem żałować ze gdzieś się nie pociągnęło przewodów, czy lepiej jakieś bezprzewodowe, gdzie takie zastosowanie nie zawsze jest idealne, ale plusem jest ze zawsze można coś dodać.

Jeśli wpadnę na jakieś dobre rozwiązanie, które nie jest uciążliwe, gdzie nie trzeba zapłacić za instalację 15 tyś, i coś co można w większości zamontować samemu, dołączę do wątku.

Witam,

Mam zamiar zlecić wykonanie podobnego bardzo zakresu funkcjonalności,może kilka funkcji mniej. Jestem po rozmowach z Satelem i jest to do zrobienia z tym,że proponują poczekać na centralę Integra 256,która się za troszkę pojawi.

dendrytus
26-12-2013, 08:58
Cóż to za dom? Stary? Chyba nie. Nowy bo będzie i rekuperator? C

Ja wczoraj kupiłem 100 ton węgla. Od dzisiaj ogrzewam za darmo.




Tym sie nie steruje "ekonomicznie" elektozaworami na sekcji. Chyba ze dla bajeru wsród znajomych. Nic prostszego od pogodynki i krzywej grzewczej nie ma. W to sie wpiać można żeby bawić sie z Fibaro a nie z kotłowni. Ale nie elektozawory, bezwladnosc za duża podlogowki, koszty zaworów, wynik prawie zerowy, szkoda twojej kasy.
Naprawdę?
U mnie działa od kilku lat.

PS.
Nie za bardzo rozumiem w czym problem z bezwładnością podłogówki. Widocznie u mnie nie występuje.

kasprzyk
28-12-2013, 17:39
Co prawda. to prawda, za wiele jak na Satel'a, pomyliłem się, chociaż na upartego można by go wcisnąć :)
Ale po co ryzykować, lepiej coś dedykowanego do ID, kwestia czy używać systemu przewodowego, i potem żałować ze gdzieś się nie pociągnęło przewodów, czy lepiej jakieś bezprzewodowe, gdzie takie zastosowanie nie zawsze jest idealne, ale plusem jest ze zawsze można coś dodać.

Jeśli wpadnę na jakieś dobre rozwiązanie, które nie jest uciążliwe, gdzie nie trzeba zapłacić za instalację 15 tyś, i coś co można w większości zamontować samemu, dołączę do wątku.
Na jakim etapie są Twoje prace, jakieś postępy na budowie już widać ?
To czysta teoria, że możemy bezinwazyjnie dokładać elementy bezprzewodowe, tak kolorowo wcale to nie wygląda. Na etapie stanu surowego MZ niepoważne jest ładowanie się w bezprzewodówkę, w wykończonym mieszkaniu owszem, gdzie nie ma już innej możliwości.
lukasza - sterownie pętlami poprzez elektrozawory jak do tej pory w kilku instalacjach sprawuje się bardzo dobrze.
pzdr

homelogic
29-12-2013, 09:04
Na jakim etapie są Twoje prace, jakieś postępy na budowie już widać ?
To czysta teoria, że możemy bezinwazyjnie dokładać elementy bezprzewodowe, tak kolorowo wcale to nie wygląda. Na etapie stanu surowego MZ niepoważne jest ładowanie się w bezprzewodówkę, w wykończonym mieszkaniu owszem, gdzie nie ma już innej możliwości.


Wszystko zależy od topologii, budżetu oraz zakładanych funkcjonalności. Przy prostych funkcjonalnościach (rolety, ogrzewanie, światełka) i skromnych budżetach bezprzewodówka ma wiele zalet. Instalacji w gwiazdę (czyli np. pod nasz nieszczęsny Satel) nie da się położyć na raty, trzeba od razu budować całość. Musimy kupić wielką rozdzielnicę, a same kabelki to koszmar dla ekip i inwestora. Zmiany w projekcie, dodatkowe materiały, nietypowe wytyczne - to wszystko w praktyce wydłuża czas prac na budowie o co najmniej miesiąc. 5 tysi wydamy na samą rozdzielnicę, instalacja elektryczna wyjdzie co najmniej 30% drożej do standardowej, do tego dodatkowe nerwy na użeranie się z majstrami, pilnowanie, koordynowanie. Jak wszystko policzymy do kupy, to wyjdzie drożej i dłużej za to samo.
Z kolei przy bezprzewodówce jedynymi wytycznymi są puszki z kieszeniami plus drobne zmiany w instalacji ogrzewania. Za same oszczędności na kabelkach i robociznie w stosunku do ceny gwiazdy spokojnie kupimy konkretny zalążek systemu bezprzewodowego (np. Delta Dore: panel naścienny, wszystkie strefy grzewcze i kilka rolet), a resztę dołożymy kiedy nam pasuje.

W systemach przewodowych można się bawić w instalacje hybrydowe i teoretycznie też rozbudowywać na raty, ale w praktyce ma to sens tylko w przypadku systemów magistralnych (pomijalne w wątku gdzie chcemy robić dom na Satelu bo tanio).




lukasza - sterownie pętlami poprzez elektrozawory jak do tej pory w kilku instalacjach sprawuje się bardzo dobrze.


Bo to jak najbardziej słuszna droga, zgodna z normami, wytycznymi i zdrowym rozsądkiem. Tyle że nie wszyscy zdają sobie sprawę, że aby optymalnie sterować takimi strefami trzeba stosować odpowiednie algorytmy. Do podłogówek i grzejników wodnych zaleca się algorytm proporcjonalno-całkujący. Poważne firmy zaszywają to w aktorach grzewczych lub w sofcie serwera/sterownika. Są też firmy które nie mają bladego pojęcia o ogrzewaniu i proponują prosty on/off spięty z czujką temperatury (Fifaro, Satel). W takim przypadku możemy zapomnieć o optymalnym sterowaniu ogrzewaniem.

kasprzyk
30-12-2013, 21:34
Wszystko zależy od topologii, budżetu oraz zakładanych funkcjonalności. Przy prostych funkcjonalnościach (rolety, ogrzewanie, światełka) i skromnych budżetach bezprzewodówka ma wiele zalet. Instalacji w gwiazdę (czyli np. pod nasz nieszczęsny Satel) nie da się położyć na raty, trzeba od razu budować całość. Musimy kupić wielką rozdzielnicę, a same kabelki to koszmar dla ekip i inwestora. Zmiany w projekcie, dodatkowe materiały, nietypowe wytyczne - to wszystko w praktyce wydłuża czas prac na budowie o co najmniej miesiąc. 5 tysi wydamy na samą rozdzielnicę, instalacja elektryczna wyjdzie co najmniej 30% drożej do standardowej, do tego dodatkowe nerwy na użeranie się z majstrami, pilnowanie, koordynowanie. Jak wszystko policzymy do kupy, to wyjdzie drożej i dłużej za to samo.
Nie to samo, to będzie instalacja z krwi i kości, a nie namiastka IB. Jeżeli decydujemy się na prawdziwą automatykę domową, to musimy liczyć się z kosztami, należy przemyśleć wszystko od A do Z, przygotować infrastrukturę budynku tak, żeby później jakiekolwiek zmiany wiązały się tylko z przeprogramowaniem systemu lub w łatwy sposób dołożenia kolejnego elementu właśnie do systemu scentralizowanego - na razie nikt nie przekona mnie do radiówek, systemy rozproszone także staram się unikać. Komfort pracy, konserwacji, modernizacji urządzeń zlokalizowanych w jednej szafie sterowniczej jest niezastąpiony.
Swoją opinię na temat stawiania choinki na sprzęcie nie dedykowanym pod IB wyraziłem w poście 4-tym - ale wiadomo nie ma rzeczy niewykonalnych ;), dlatego czekam, chcę zobaczyć jak będzie wyglądał ten "żywy organizm" w praktyce, zbudowany przez założyciela tego wątku, nie chciałem napisać wprost, żeby nie ładował się w to bagno, albo robić coś z głową i kasą, albo lepiej odpuścić, i stracone pieniądze wyłożyć na solidną instalację elektryczną, która nie będzie się opierała tylko na jednym wyłączniku RCD 4-ro torowym ;)
Pzdr

expercik
30-12-2013, 22:48
Co do twego w jakim stanie jest dom, obecnie w nim mieszkam, dom ma 18 lat, będzie w nim prowadzony remont,

Radiówka ma też swoje plusy, jak i w nowym jak i już używanym domu czy mieszkaniu.

Myślę też nad jakimś PLC, ale to jeszcze rozprowadzić, podłączyć, to jakoś sie podłączy, ale jak to oprogramować, samemu sie nie da, albo mozna powoli tworzyć coś, w ciemno, i to chyba jest tego minusem, ze co by nie robić, to nie ma do tego jakiegoś panelu obsługi.


A właściwie. przez PLC mozna obsługiwać obraz z kamer ?

Pozdrawiam.