PDA

Zobacz pełną wersję : Tarcica sinica



buba48
29-06-2004, 12:08
Czy to wina tartaku, czy moja ? Zakupione w tartaku deski pokryła sinica. Mokre złożyłem na strychu przekładając je palikami. Czy takie deski nadają się jeszcze do wykorzystania ? Kupiłem je z przeznaczeniem na podłogę na strych. :oops:

Wojtek62
29-06-2004, 12:10
wykorzystaj je na szalunki

jeżyk
29-06-2004, 12:11
Wdaje mi się, że sinica pogarsza tylko walory estetyczne ale na wpływu na wytrzymałość itp. Gdzieś o tym słyszałem, ale pewności nie mam

rafałek
29-06-2004, 12:57
Jesli będziesz je bejcować lub malować to nic złego się nie stanie. Co do wytrzymałości to faktycznie, sinizna nie ma na nią wpływu (dokładnie nie pemiętam, ale wyniki jakie kiedyś analizowałem (jeszcze na studiach) wykazywały prawie brak wpływu na wytrzymałość, mówiąz inaczej wynik nie był istotny.
Jeśli dostarczono deski bez sinizny to wina leży ewidentnie po Twojej stronie. Deski były mokre i zostały źle złożone lub w nieprzewiewnym pomieszczeniu. Trzeba jednak coś z tym zrobić bo kolejnym etapem może być brunatnica a ona ma już znaczny wpływ na wytrzymałość drewna.

buba48
29-06-2004, 13:30
Fakt moja wina. Nie wietrzyłem strychu, a deski były czyste. Dzięki za informację. Na wszelki wypadek potraktuję je preparatem antygrzybicznym. :wink:

rafałek
29-06-2004, 13:35
Więcej da wietrzenie. Suchego drewna nie zaatakują grzyby.