PDA

Zobacz pełną wersję : IB do sterowania tylko roletami, wentylacja, CO i klimatyzacja



simen
16-05-2013, 17:20
Witam Serdecznie,

Jestem w trakcie budowy domu (Slask). W chwili obecnej stan surowy otwarty. Dom maly (135 m2) ale z duzymi przeszkleniami na poludnie.
W chwili obecnej gleboko mysle nad instalacja IB i szukam kogos kto by mi cos takiego zaprojektowal. Nie potrzebuje scen i sterowania oswietleniem bo w tak malym domu nie bedzie az takiej potrzeby, przynajmniej dla mnie. Jednak jest kilka funkcji na ktorych by mi zalezalo i potrzebuje pomocy.

To na czym mi najbardziej zalezy to:
- sterowanie roletami w zaleznosci od naslonecznia, pogody , naslonecznienia
- sterowanie podlogowka
- sterowanie wentylacja mechaniczna i klimatyzacja
- sterowanie powyzszymi zdlanie przez internet / tablety itp

Celem jest przede wszystkim optymalne wykozystanie energii do komfortowego zycia.

Jako, ze przeczytalem juz chyba cale forum i w koncu mam metlik w glowie. Czy inwestowanie w systemy typu KNX nie jest w takim razie nazbyt przesadna inwestycja ktorej i tak sie w pelni nie wykozysta? Czy sa prostsze / tansze systemy (przewodowe) ktore by spelnialy powyzsze wymagania

Bede wdzieczny za pomysly,

KjakKrystian
20-05-2013, 07:52
Istnieją tańsze systemy, które spełniają powyższe wymagania. Polecam kontakt z firmą Advance Systems, która zajmuje się takimi projektami i korzysta z wielu różnych systemów co pozwala na lepsze dostosowanie systemu do indywidualnych potrzeb. Poniżej link do ich strony, znajduje się na niej wiele przydatnych informacji, także warto zajrzeć (zakładka "o firmie").

http://advancesystems.pl

Teleconnections
20-05-2013, 11:48
Jak ktoś Ci dobrze doradzi i rozprowadzi taką instalację, to nawet przez systemy alarmowe będziesz mógł tym sterować (w zależności oczywiście od tego, jakich komponentów chciałbyś użyć).

@KjakKrystian - 'poniżej link do ICH strony', czyli nie masz z 'NIMI' nic wspólnego, i zupełnie przypadkowo masz "ICH' logo w avatarze oraz 'ICH' adres strony w podpisie profilu? A można było napisać wprost, tym się zajmuję, mogę pomóc, zamiast robić z siebie głupiego...

kerth
20-05-2013, 13:02
@Teleconnections: Czepiasz się. @KjakKrystian zapomniał się przelogować na konto zadowolonego Klienta. Znaczy, że zarobiony. To dobrze o Nim świadczy :D

@simen: Ja też stoję przed tym wyborem, ale zdecyduję się na 90% właśnie na KNX - łatwo to zintegrujesz prawie ze wszystkim. Jak w przyszłości będziesz chciał dołączyć kolejne elementy, to w KNX nie ma problemu. W systemach "zamkniętych" - może taki wystąpić.

Znalazłem polskiego producenta dość tanich aktorów, więc KNX aż tak straszliwie drogo chyba nie wyjdzie.

stkop
20-05-2013, 13:09
Znalazłem polskiego producenta dość tanich aktorów, więc KNX aż tak straszliwie drogo chyba nie wyjdzie.

Skrobnij co to za producent? Intelelektronik? Tokka?

BTW: @Simen: Ci tutaj [ http://novelelectronics.pl ] deklarują zbliżoną filozofię ID do tej z Twojego zapytania.

simen
20-05-2013, 18:06
Dziekuje za odpowiedzi. Nadal sie zastanawiam czy jednak nie lepiej zainwestowac w KNX mimo "nieco" wyzszych kosztow.
Poprawcie mnie jezeli sie myle ale jezeli zrobilbym KNX ze sterowaniem tylko wyzej wymienionych czynnosci a chialbym w przyszlosci system rozbudowac to najlepiej (i wzglednie tanio) od razu przed tynkami poprowadzic dodatkowy kabel wraz z instalacja elektryczna. Jak rozumiem najwyzszy koszt w KNX to "wyposazenie szafy" i tego integracja.

Kolejne pytanie to dobry projektant i instalator KNX, najlepiej na Slasku.

dendrytus
20-05-2013, 21:56
Dziekuje za odpowiedzi. Nadal sie zastanawiam czy jednak nie lepiej zainwestowac w KNX mimo "nieco" wyzszych kosztow.
Tylko w KNX masz gwarancję, że za 2,5,10 czy 15 lat nie zostaniesz na lodzie z kablami w ścianie.


Poprawcie mnie jezeli sie myle ale jezeli zrobilbym KNX ze sterowaniem tylko wyzej wymienionych czynnosci a chialbym w przyszlosci system rozbudowac to najlepiej (i wzglednie tanio) od razu przed tynkami poprowadzic dodatkowy kabel wraz z instalacja elektryczna.

http://www.fachowyelektryk.pl/index.php/porady/inteligentny-budynek/767-okablowanie-hybrydowe-inteligentnego-domu-ohid.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fachowyelektry k.pl%2Findex.php%2Fporady%2Finteligentny-budynek%2F767-okablowanie-hybrydowe-inteligentnego-domu-ohid.html)
http://www.fachowyelektryk.pl/index.php/porady/inteligentny-budynek/849-okablowanie-hybrydowe-inteligentnego-domu-ohid-czesc-2-porady-praktyczne.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fachowyelektry k.pl%2Findex.php%2Fporady%2Finteligentny-budynek%2F849-okablowanie-hybrydowe-inteligentnego-domu-ohid-czesc-2-porady-praktyczne.html)



Jak rozumiem najwyzszy koszt w KNX to "wyposazenie szafy" i tego integracja.


Najwyższy koszt stanowią zawsze bajery. Nie są potrzebne, ale ładnie wyglądają przed znajomymi

kerth
21-05-2013, 07:10
Tak, miałem na myśli intelektronika - nie chciałem wymieniać nazwę z racji "reklamowania", ale skoro sam wymieniłeś - to chyba nie ma problemu :)

adwlodar
21-05-2013, 17:49
Tak do informacji tylko (cytat z innego forum):
Intelelektronik na www deklaruje, że produkuje urządzenia "zgodne z standardem KNX", a nie KNX. Można to do pewnego stopnia nazwać zamiennikiem.

KjakKrystian
23-05-2013, 08:53
Jak ktoś Ci dobrze doradzi i rozprowadzi taką instalację, to nawet przez systemy alarmowe będziesz mógł tym sterować (w zależności oczywiście od tego, jakich komponentów chciałbyś użyć).

@KjakKrystian - 'poniżej link do ICH strony', czyli nie masz z 'NIMI' nic wspólnego, i zupełnie przypadkowo masz "ICH' logo w avatarze oraz 'ICH' adres strony w podpisie profilu? A można było napisać wprost, tym się zajmuję, mogę pomóc, zamiast robić z siebie głupiego...

To że mam z tą firmą coś wspólnego nie oznacza, że jestem jej częścią. Dlatego do "ich strony". Poza tym napisałem, że na stronie znajdują się obszerne informacje na temat inteligentnego domu, które warto przeczytać. To chyba nie gorsza pomoc niż Twoja. Pozdrawiam.

K. Sikora
24-05-2013, 09:15
A jesteś pewien że chcesz instalacji przewodowej?
Kilometry kabli i wszystko musisz zaplanować już na początku.
Ja z mężem zdecydowaliśmy się na instalację bezprzewodową- konkurencyjna cenowo i przede wszystkim można ją rozbudowywać po fakcie.
Mam pozytywne doświadczenia z firmą IBI VERDE z Katowic, mają wszystko o czym pisałeś.
Jak chcesz dam Ci namiary na ich handlowca.

stkop
24-05-2013, 10:51
A jesteś pewien że chcesz instalacji przewodowej?
Kilometry kabli i wszystko musisz zaplanować już na początku.
Ja z mężem zdecydowaliśmy się na instalację bezprzewodową- konkurencyjna cenowo i przede wszystkim można ją rozbudowywać po fakcie.
Mam pozytywne doświadczenia z firmą IBI VERDE z Katowic, mają wszystko o czym pisałeś.
Jak chcesz dam Ci namiary na ich handlowca.

Pani Katarzyno i KjakKrystian... przestańcie się czaić bo kompromitujecie oferty swoich pracodawców!!! Co to marketing szeptany, który daje się zdemaskować w 1min? To zwyczajny SPAM!! Gdybyście rzeczowo skupili się na potrzebach i wątpliwościach klientów moglibyście ugrać dużo więcej i nikt nie miałby o to pretensji, że odnoście się do oferty którą oficjalnie reprezentujecie.

Więc profil GoldenLine użytkownika: Kjakkrzysztof
http://www.goldenline.pl/krystian-niedzwiecki/

Info: K. Sikory z Elektrody:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2050795-90.html#12339878

"Przez wybór systemu Fibaro rozumiem, ze zależy Ci na rozwiązaniu bezprzewodowym.
Wszystkie funkcje, o których piszesz jesteśmy w stanie zrealizować i zintegrować
w naszym systemie.
Zapraszam do kontaktu: katarzyxxxxkora(malpa)ibiverde.pl tel. xxx 01 81 97"




A skoro już tak się nakręciłem to kolejny cytat ale tym razem niezależnego użytkownika PLC-FORUM:

"Witam,
Choć nie jestem inżynierem elektrykiem tylko magistrem ekonomii (choć wcześniej technik elektronik :-)) to zgodzę się z kolegą inżynierem. Od wielu lat czytam na temat radia w domu. I byłem strasznym orędownikiem bezprzewodówki wszędzie gdzie tylko się da. Liczyłem też że dosyć szybko w ogóle zrezygnujemy z kabli a prąd będzie dostarczany bezprzewodowo do wszystkich odbiorników. Już takie rozwiązania istnieją. Innym pomysłem był internet w gniazdku dostarczany przez firmy energetyczne. Jak jednak teraz widzimy kabel energetyczny ma być kablem dla energetyki i ich nowych rozwiązań.
Z własnego doświadczenia unikam radia jak ognia. Wśród moich znajomych mam entuzjastów, którzy w nowych domach/mieszkaniach instalowali różne rozwiązania radiowe do puszek, z centralnym sterownikiem czy też dokładane do istniejących odbiorników. Wszystko to cudnie pięknie można sterować jednym pilotem. Rzeczywistość jednak jest inna. Bardzo często coś nie działa. z 80% moich znajomych podświadomie ogranicza używanie tych rozwiązań a pozostała 20-tka też by to zrobiła ale wyrzucili po około 150 tysięcy i "muszą" używać.
Co nie oznacza że te rozwiązania są złe. Ale jak ktoś myśli poważnie, według mojej opinii powinien dołożyć tysiąc złotych i zainwestować w kable. Oczywiście co zrobić w istniejących mieszkaniach :-)
pozdrawiam wszystkich." McTommy

kasprzyk
25-05-2013, 11:32
...............
Z własnego doświadczenia unikam radia jak ognia. Wśród moich znajomych mam entuzjastów, którzy w nowych domach/mieszkaniach instalowali różne rozwiązania radiowe do puszek, z centralnym sterownikiem czy też dokładane do istniejących odbiorników. Wszystko to cudnie pięknie można sterować jednym pilotem. Rzeczywistość jednak jest inna. Bardzo często coś nie działa. z 80% moich znajomych podświadomie ogranicza używanie tych rozwiązań a pozostała 20-tka też by to zrobiła ale wyrzucili po około 150 tysięcy i "muszą" używać.
Co nie oznacza że te rozwiązania są złe. Ale jak ktoś myśli poważnie, według mojej opinii powinien dołożyć tysiąc złotych i zainwestować w kable. Oczywiście co zrobić w istniejących mieszkaniach :-)
pozdrawiam wszystkich." McTommy

Kolega stkop słusznie prawi i podpisuję się pod tym w całej rozciągłości.
Argument, że instalację IB bezprzewodową można później bezproblemowo rozbudowywać to żaden argument. To tak samo jak budować teraz dom i zrobić wyjście na balkon którego nie ma, bo może będzie w przyszłości. Albo robimy projekt od początku do końca - od fundamentów do ostatniego kinkietu na ścianie, albo nie zabierajmy się w ogóle za "inteligentny budynek" bo wyjdzie z tego kogiel-mogiel - miałem takiego klienta, któremu ktoś na "alarmie" postawił IB, jak to delikatnie nazywał miał w domu nieustającą dyskotekę...

pzdr

dendrytus
25-05-2013, 16:32
A jesteś pewien że chcesz instalacji przewodowej?
Kilometry kabli i wszystko musisz zaplanować już na początku.
Ja z mężem zdecydowaliśmy się na instalację bezprzewodową- konkurencyjna cenowo i przede wszystkim można ją rozbudowywać po fakcie.
Mam pozytywne doświadczenia z firmą IBI VERDE z Katowic, mają wszystko o czym pisałeś.
Jak chcesz dam Ci namiary na ich handlowca.

Daj namiar handlowca chińczykom, którzy stawiają najwyższy budynek na świecie 838m . Mają go zamiar postawić w 7 miesięcy. Możliwe, że jeszcze jest szansa na zmianę z KNX-a na system bezprzewodowy.

PS.

Miłośnikom bezprzewodowych systemów proponuję zapoznanie się z tegoroczną normą GB/T 20965-2013. Pochodzi z chin

PS2
Od roku jest norma KNX RF czyli standard dla BEZPRZEWODOWEGO KNX.

PS3
Dla tych, którzy zastanawiają się, który system będzie na polskim tynku za 5-10 czy 15 lat

http://knxtoday.com/2013/05/1166/research-smart-home-market-in-poland.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fknxtoday.com%2F201 3%2F05%2F1166%2Fresearch-smart-home-market-in-poland.html)

KjakKrystian
27-05-2013, 11:59
Pani Katarzyno i KjakKrystian... przestańcie się czaić bo kompromitujecie oferty swoich pracodawców!!! Co to marketing szeptany, który daje się zdemaskować w 1min? To zwyczajny SPAM!! Gdybyście rzeczowo skupili się na potrzebach i wątpliwościach klientów moglibyście ugrać dużo więcej i nikt nie miałby o to pretensji, że odnoście się do oferty którą oficjalnie reprezentujecie.

@stkop - Ja się nie czaję, jakby tak było wypowiadał bym się z konta prywatnego, a nie oznaczonego logiem i adresem internetowym firmy dla której pracuję nie sądzisz? ;) Nie jest to więc w takim razie marketing szeptany, tylko jawna propozycja zapoznania się ze stroną informacyjną firmy. Pozdrawiam i gratuluję bloga którego chętnie czytuję :)

Pawel_K
27-05-2013, 12:01
Witam,
ledwo się zarejestrowałem, a trafiam na interesujący mnie temat, a w temacie przepychanki, kto kogo reklamuje :) aż strach podać jakąś nazwę firmy czy rozwiązania ...
ale wrócę do tematu simen'a
znalazłem fajnego bloga, gdzie gość ma na celu zestawić i krótko opisać polskich producentów systemów IB czy sterowania ogrzewaniem przez internet. Oto ta strona:
http://inteldom.blogspot.com/2013/05/dwoch-kolejnych-wytworcow-na-mojej.html
A teraz o cenach. Na Allegro jest prosty zestaw startowy firmy Fibaro i kosztuje 3700 tyś złotych, a możliwości niewiele jak na IB. System KNX czy podobne będą równie drogie.
Osobiście polecam rozwiązania sterowania oparte na protokole Modbus, który jest bardzo populary w automatyce przemysłowej i można do niego kupić i zintegrować strasznie dużo elementów. Jakieś moduły rozszerzające (wejścia analogowe, wyjścia przekaźnikowe) produkowane są przez wiele firm. Ponadto, jak ktoś ma potrzebę, to po Modbus'ie można spokojnie sterować falownikami do silników w centralach klimatyzacyjno-wentylacyjnych, rekuperatorach.
Odnosząc się teraz do ceny systemu Fibaro czy KNX, to kompletując system z urządzeń pracujących na Modbus'ie za cenę 3,7 tyś PLN można kupić sterownik (załóżmy, że będzie kosztował 1000 zł) i ze cztery moduły rozszerzające.
Ciekawa dyskusja toczy się równolegle na forum muratora:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?215605-Sterownie-ogrzewaniem-przez-internet

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Teleconnections
27-05-2013, 14:19
To że mam z tą firmą coś wspólnego nie oznacza, że jestem jej częścią. Dlatego do "ich strony".


@stkop - Ja się nie czaję, jakby tak było wypowiadał bym się z konta prywatnego, a nie oznaczonego logiem i adresem internetowym firmy dla której pracuję nie sądzisz? ;)

?

PS. Wybaczcie offtopic, ale czuje się zaintrygowany tokiem rozumowania.

Staszk
27-05-2013, 16:16
Witam,
ledwo się zarejestrowałem, a trafiam na interesujący mnie temat, a w temacie przepychanki, kto kogo reklamuje :) aż strach podać jakąś nazwę firmy czy rozwiązania ...
ale wrócę do tematu simen'a
znalazłem fajnego bloga, gdzie gość ma na celu zestawić i krótko opisać polskich producentów systemów IB czy sterowania ogrzewaniem przez internet. Oto ta strona:
http://inteldom.blogspot.com/2013/05/dwoch-kolejnych-wytworcow-na-mojej.html
A teraz o cenach. Na Allegro jest prosty zestaw startowy firmy Fibaro i kosztuje 3700 tyś złotych, a możliwości niewiele jak na IB. System KNX czy podobne będą równie drogie.
Osobiście polecam rozwiązania sterowania oparte na protokole Modbus, który jest bardzo populary w automatyce przemysłowej i można do niego kupić i zintegrować strasznie dużo elementów. Jakieś moduły rozszerzające (wejścia analogowe, wyjścia przekaźnikowe) produkowane są przez wiele firm. Ponadto, jak ktoś ma potrzebę, to po Modbus'ie można spokojnie sterować falownikami do silników w centralach klimatyzacyjno-wentylacyjnych, rekuperatorach.
Odnosząc się teraz do ceny systemu Fibaro czy KNX, to kompletując system z urządzeń pracujących na Modbus'ie za cenę 3,7 tyś PLN można kupić sterownik (załóżmy, że będzie kosztował 1000 zł) i ze cztery moduły rozszerzające.
Ciekawa dyskusja toczy się równolegle na forum muratora:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?215605-Sterownie-ogrzewaniem-przez-internet

Mam nadzieję, że pomogłem :)
Kolego,na forum Muratora obowiązują proste zasady Firma ,która zamierza reklamować swój produkt wykupuje płatny profil- wtedy nikt nie ma pretensji.Nie podjąłeś dalszej dyskusji jako Elementh na podlinkowanym przez Ciebie wątku i przychodzisz tu jako nowy użytkownik Paweł K......cz Prezes Zarządu własnej firmy (nawet kod pocztowy taki sam jak Twoja firma) ,oburzając się na przepychanki.
Wiesz jakoś bardzo prosto rozpoznać ludzi ,którzy poprzez forum próbują zwrócić uwagę na swoje produkty.Linkując znany blog Inteldom nawet nie pofatygowałeś się podać linka do strony głównej tylko podałeś do strony wskazującej Twoją firmę. Nie dyskredytuję w żaden sposób Twojego produktu - może jest innowacyjny i bardzo dobry -natomiast sposób w jaki próbujesz zwrócić na niego uwagę jest na FM nietolerowany.

Pawel_K
28-05-2013, 15:17
Szanowni Koledzy Śledczy FM a szczególnie Staszk.
Opinia moja jest krótka i mam nadzieję, że moderator będzie obiektywny. Mam gdzieś wasze śledztwa i czy Paweł K jest tym czy innym Pawłem K! odnieś się merytorycznie do tego ca napisałem i tyle!
A teraz pytanie - w moim poście wymieniam kilka razy nazwy KNX oraz Fibaro - i co? powinienem się chyba przyznać z definicji, że jestem powiązany z tymi firmami i promuję ich produkty? Paranoja koledzy!
Nawet jeżeli wymienię wprost produkty innych firm, które nie są znane i będą konkurencyjne od KNX czy Fibaro, to Śledczy znajdą taki wpis i go zakwestionują, bo przecież KNX czy Fibaro wymieniać można a innych firm nie!
W takim razie ja protestuję i domagam się pisania system firmy na K albo firmy na F!
I z pewnością znajdzie się ktoś kto chętnie skomentuje ten post - zaznaczam, że w tym temacie wypowiedziałem się po raz ostatni, może ku satysfakcji niektórych.
Tak czy siak mam nadzieję, że swoją pierwszą wypowiedzią poszukującym rozwiązań dla IB podsunąłem dość szeroki wachlarz możliwości. Na wskazanym wcześniej forum jest 46 firm, które mają w ofercie produkty dla IB.
Podkreślę jeszcze raz, że moim zdaniem systemy oparte na protokole Modbus są najbardziej uniwersalne i najłatwiejsze do rozbudowy o produkty dowolnych firm.
(ostatnie zdanie dedykuję Staszk aby znalazł odpowiednie powiązanie - z pewnością doszuka się promocji firmy na N, ale nie będzie zainteresowany tym, że mam wieloletnie doświadczenie w systemach sterowania w klimatyzacji i wentylacji opartych na protokołach Modbus głównie).
Mam w swojej bazie kilka firm, które produkują w Polsce moduły z protokołem Modbus, ale niestety drodzy czytelnicy nie wymienię ich, bo znajdzie się wśród nich firma na N, co może stać się pożywką do przeciągania tej dyskusji w kwestiach niemerytorycznych.
Powodzenia.

dendrytus
28-05-2013, 18:41
A teraz pytanie - w moim poście wymieniam kilka razy nazwy KNX oraz Fibaro - i co? powinienem się chyba przyznać z definicji, że jestem powiązany z tymi firmami i promuję ich produkty? Paranoja koledzy!
Nawet jeżeli wymienię wprost produkty innych firm, które nie są znane i będą konkurencyjne od KNX czy Fibaro, to Śledczy znajdą taki wpis i go zakwestionują, bo przecież KNX czy Fibaro wymieniać można a innych firm nie!
W takim razie ja protestuję i domagam się pisania system firmy na K albo firmy na F!

Po pierwsze nie ma takiej firmy KNX.
Po drugie faktycznie może powinno się zamiast fibaro używać Z-Wave.

Sztywniak
28-05-2013, 21:27
I z pewnością znajdzie się ktoś kto chętnie skomentuje ten post - zaznaczam, że w tym temacie wypowiedziałem się po raz ostatni, może ku satysfakcji niektórych.
Tak czy siak mam nadzieję, że swoją pierwszą wypowiedzią poszukującym rozwiązań dla IB podsunąłem dość szeroki wachlarz możliwości. Na wskazanym wcześniej forum jest 46 firm, które mają w ofercie produkty dla IB.
Podkreślę jeszcze raz, że moim zdaniem systemy oparte na protokole Modbus są najbardziej uniwersalne i najłatwiejsze do rozbudowy o produkty dowolnych firm.
.
prosiłeś o merytorykę więc proszę bardzo :
1. Na to forum czasami trafiają osoby które mają pojęcie w temacie ID
2. Nie musisz wypowiadać się po raz ostatni jeśli zaczniesz pisać merytorycznie a nie marketingowe banialuki
3. Uważam że systemy oparte na protokole Modbus o których piszesz nie są najbardziej uniwersalne i najłatwiejsze do rozbudowy. Mogę to w prosty sposób udowodnić. Szkoda że nie użyłeś jeszcze przymiotników nowoczesny , innowacyjny bo byłby mi jeszcze łatwiej.
4. Litości, jak ktoś to czyta to znaczy że szuka i w końcu się doktoryzuje z tematu i będzie się śmiał z takich wypowiedzi.
Modbus jest bardzo fajnym protokołem w systemach ID ale ID to nie tylko Modbus. Samochody jeżdżą po drogach, pociągi po torach, samoloty po trasach ale powiedzenie że samoloty są bezpieczne nie oznacza że to dotyczy wszystkich samolotów. To samo dotyczy protokołu przesyłania danych w ID.

Staszk
28-05-2013, 22:56
Szanowni Koledzy Śledczy FM a szczególnie Staszk.


Wywołany odpowiadam -jestem w trakcie poszukiwań rozwiązań automatyki domowej zwłaszcza sterowania różnymi funkcjami domu ( niewielki dom przeznaczony m.in dla osoby niepełnosprawnej z dysfunkcją ruchową) ze szczególnym uwzględnieniem sterowania ogrzewaniem,dlatego zainteresował mnie internetowy sterownik ogrzewania.
Casus Miki 121 na forum pomp ciepła spowodował, że zacząłem dość wnikliwie sprawdzać firmy, które potencjalnie wybiorę jako dostawcę interesującego mnie
produktu.Po kilku min. z Google znalazłem interesujące mnie dane.Wyniki tego research -u przedstawiłem. Moim zdaniem są jednoznaczne.Jeżeli się pomyliłem - przepraszam.
Natomiast Twoja reakcja jest co najmniej zastanawiająca.
Jak napisałem wcześniej nie dyskredytuję produktu,nie podważam ani nie kwestionuję Twoich kompetencji ani dorobku konstruktorskiego i naukowego oraz doświadczenia, jednakże nie podoba mi się sposób w jaki lokowany jest produkt na FM i mam do tego prawo.
Jestem także częstym gościem na innych forach dotyczących automatyki budynków,spotykam tam wielu kolegów z FM i śmiem twierdzić, że wielu z nich podziela moje zdanie co do tzw marketingu szeptanego. A blog kolegi stkop- a czytam i cenię.
Z mojej strony to wszystko.

stkop
29-05-2013, 15:55
Dzięki za odwiedzanie. Zapraszam do komentowania.

Co do przedstawicieli... proponuję podpatrzeć jak robi TO użytkownik HOMIQ, Todaks lub Zbych [wszyscy branża instalacyjna].

Co do KNX... prawdopodobnie faktycznie nie będzie problemu ze wparciem technicznym za 5 czy 15lat... Jednak nie wątpię w to, że tak będzie również z urządzeniami do systemów opartych o Modbus. I KNX i Modbus są protokołami otwartymi. Tyle że KNX wymaga prawdopodobnie dość kosztownych akredytacji, a urządzenie do protokołu Modbus może wykonać, każdy rozgarnięty elektronik/programista. Układy interfejsowe do KNX są dziwacznie trudno dostępne i drogie, "układy interfejsowe do Modbus" są dostępne w każdym sklepie elektronicznym praktycznie od 2pln wzwyż [ są dziesiątki odmian].

Jakie są tego konsekwencje od strony problemu głównego wątku i zastanawia mnie dlaczego nikt tego nie wniósł.

Sądzę, że jeśli inwestor spyta o urządzenia typu piec, klimatyzator, centrala wentylacyjna w wersji do współpracy z Modbus i KNX to różnica cenowa między tymi samymi urządzeniami na korzyść Modbus będzie taka, że spokojnie za tą różnicę w cenie inwestor będzie sobie mógł dołączyć również sterowanie roletami + kilka bajerów które jak sam przyznał Dendrytus w systemie KNX są drogie.

Nieśmiało podpowiem, że warto spytać o kompleksowe rozwiązanie sterowania i integracji w IHMS. Sztywniak ma już wstępne rozeznanie z tą firmą więc jak zechce to wyrazi opinię. http://www.ihms.pl/content/show/15

OT: Staszk, jestem strasznie ciekawy... w jakiego typu interfejs systemu ID chcesz wyposażyć "osobę niepełnosprawną z dysfunkcją ruchową"?

Sztywniak
29-05-2013, 17:22
@stkop : sam jestem bardzo ciekaw w jakim kierunku pójdzie rozwój protokołów w ID.
W tej chwili do pomieszczeń musisz dociągnąć przewody : prąd, sterowanie, ethernet , antenowy "które później musisz integrować"
Najrozsądniejsza byłaby technologia pozwalająca obsłużyć wszystko jednym przewodem z jednym protokołem.
Dodatkowo we wszystkich urządzeniach jakaś obsługa PnP.
Podłączasz TV do gniazdka ID i masz : prąd, internet, sterowanie ID, sygnał RTV.....
TV po podłączeniu udostępnia centralce ID swoje sterowniki żeby wiedziała jak z nim "gadać"
Jeśli to pójdzie w tym kierunku to żaden z obecnych protokołów nie przeżyje.

Staszk
29-05-2013, 17:59
OT: Staszk, jestem strasznie ciekawy... w jakiego typu interfejs systemu ID chcesz wyposażyć "osobę niepełnosprawną z dysfunkcją ruchową"?

Tetraplegik - sprawne kciuk i palec wskazujący ,poruszający się na wózku - rozważam jakiś panel dotykowy ,Tablet?? może coś w rodzaju wózkowego dżojstika? będę wdzięczny za sugestię.Pozdrawiam.

dendrytus
29-05-2013, 22:23
kilka bajerów które jak sam przyznał Dendrytus w systemie KNX są drogie.

Są drogie, ale i tak tańsze niż w modbusie i innych systemach, ponieważ są.


@stkop : sam jestem bardzo ciekaw w jakim kierunku pójdzie rozwój protokołów w ID.

Ale to już wiadomo. Europa już wybrała, a reszt świata powoli podąża za Europą.



W tej chwili do pomieszczeń musisz dociągnąć przewody : prąd, sterowanie, ethernet , antenowy "które później musisz integrować"

I to jest świetny pomysł, a ten


Najrozsądniejsza byłaby technologia pozwalająca obsłużyć wszystko jednym przewodem z jednym protokołem.

jest głupi, ale wynika on po prostu z niewiedzy.
Najprostsze dwa przykłady:
KNX po zasilaniu 230V, jest od ponad 20 lat, a i tak wszyscy kładą skrętkę KNX, mimo że na pierwszy rzut oka jest drożej - koszt skrętki i jej położenia.

Sieć komputerowa, po zasilaniu 230V w zasadzie chodzi, ale wystarczy, że w domu mamy 3 fazy i już nie chodzi.

Sygnał DVB-T na potrzeby ID będzie kodował nadawca czy ty dołożysz w domu kolejne "prądożerne" urządzenie do kodowania sygnału na potrzeby ID?


Dodatkowo we wszystkich urządzeniach jakaś obsługa PnP.
Podłączasz TV do gniazdka ID i masz : prąd, internet, sterowanie ID, sygnał RTV.....
Tylko, że masz to już teraz, tylko z różnych gniazdek, które muszą spełniać różne "dziwne" parametry. Przynajmniej ja tak robię od końca lat 90.



TV po podłączeniu udostępnia centralce ID swoje sterowniki żeby wiedziała jak z nim "gadać"

Po co?


Jeśli to pójdzie w tym kierunku to żaden z obecnych protokołów nie przeżyje.
Na szczęście nie pójdzie.

PS

Układy interfejsowe do KNX są dziwacznie trudno dostępne i drogie, "układy interfejsowe do Modbus" są dostępne w każdym sklepie elektronicznym praktycznie od 2pln wzwyż [ są dziesiątki odmian].

Nie są dziwacznie drogie. Z tych pieniędzy miedzy innymi utrzymuje się organizacja KNX, dba o standard i rozwija oprogramowanie na potrzeby KNX-a.
Ciekawostką jest, że Polacy zawsze mają wszystko za drogie, tak jakby byli pępkiem świata.
"Samsung S4 czy iPhone jest za drogi, jakby był o 1000 zł tańszy to bym go kupił". Problem w tym, że smartfony te produkowane są na rynki, gdzie cena tych urządzeń, to mniej więcej połowa tego co zarabia gość smażący hamburgery w McDonaldzie. Tak samo jest z KNX i innymi nowinkami.

No cóż Polska, to trzeci świat, i dobrze jest o tym pamiętać.

PS2
Nie ma żadnego problemu z zakupem układów interface-owych do KNX



Tetraplegik - sprawne kciuk i palec wskazujący ,poruszający się na wózku - rozważam jakiś panel dotykowy ,Tablet?? może coś w rodzaju wózkowego dżojstika? będę wdzięczny za sugestię.Pozdrawiam.

Rozwiązaniem mogą być komendy głosowe.
Sporym ułatwieniem będą czujniki ruchy Paradox Paradome DG466. Są to sufitowe czujki kurtynowe z wykrywaniem kierunku przemieszczającego się obiektu. Świetnie nadają się do włączania/wyłączania światła w pomieszczeniach.

stkop
30-05-2013, 19:13
Rozwiązaniem mogą być komendy głosowe.
Sporym ułatwieniem będą czujniki ruchy Paradox Paradome DG466. Są to sufitowe czujki kurtynowe z wykrywaniem kierunku przemieszczającego się obiektu. Świetnie nadają się do włączania/wyłączania światła w pomieszczeniach.

Tak, komendy głosowe też przyszły mi do głowy. Ale może dla tetraplegików [zwłaszcza tych w miarę zaprzyjaźnionych z IT] mogą być przydatne te technologie:

http://systemsensor.pl/ - twórcy projektu zależy, aby urządzenie było dostępne cenowo dla każdego potrzebującego :)

www.brainhome.pl

http://www.tvp.pl/wiedza/nauka-i-technika/polski-wynalazek-2013/galeria-wynalazkow/cyberoko/10215954

To trzy projekty które kojarzę i mogą Ci się przydać. Nie wiem czy są znane wśród kręgów osób z takimi dysfunkcjami. Interfejsem do ID dla tych urządzeń powinien wystarczyć PC... może jakiś do wbudowania plus projektor LED zamontowany na wózku? Myślę, że temat jest wart osobnego wątku, chętnie będę podpowiadał gdy wyklaruje się jakaś koncepcja. Powodzenia.

Staszk
30-05-2013, 22:05
Koledzy Dendrytus i stkop - dziękuję za porady i linki - komendy głosowe też bierzemy pod uwagę.Na szczęście ( jeszcze) nie musimy stosować znanych i cenionych w środowisku rozwiązań z Ostrowa Wlkp i Wrocławia.Wystarczyłyby dwa panele ( nazwa umowna -na razie nie wyobrażam sobie jak to ma wyglądać) jeden przy łóżku i drugi zamontowany w wózku obok dżojstika.Zaprzyjaźnieni elektronicy z Politechniki Gdańskiej próbują coś wymyślić.
ma To spełniać następujące funkcje:
- komunikacja z wideodomofonem
- sterowanie siłownikiem otwierania okna
- sterowanie karniszem elektrycznym do zasłaniania okna
- przywołanie opiekuna ( tylko ten przyłóżkowy)
- opuszczenie blatu z laptopem pod rękę (j.w.)
- włączenie/wyłączenie klimatyzatora Split LG D09AK( Ma swojego pilota ale wolelibyśmy żeby można było tym sterować z jednego miejsca)
- to samo dla telewizora ale prawdopodobnie kupimy Samsunga z możliwością sterowania głosowego
- 2 do 3 scen świetlnych ( roboczo: lektura, TV, pełne)
- jakieś 3 funkcje rezerwowe jeszcze nie określone.
- być może uda nam się uzyskać dofinansowanie na montaż podnośnika na taras wtedy jeszcze siłownik do otwierania drzwi i sterownik do tego podnośnika . Sterowanie przez PC też jest rozważane niestety przy wózku to niemożliwe smartfony i palmtopy z rysikiem nie wchodzą w grę.
Chory na szczęście ma niewielkie porażenie ośrodka mowy i jest za pan brat z IT były student PG bardzo chce wrócić. Jeszcze raz dziękuję.

Sztywniak
31-05-2013, 01:42
Najrozsądniejsza byłaby technologia pozwalająca obsłużyć wszystko jednym przewodem z jednym protokołem.


jest głupi, ale wynika on po prostu z niewiedzy.
Najprostsze dwa przykłady:
KNX po zasilaniu 230V, jest od ponad 20 lat, a i tak wszyscy kładą skrętkę KNX, mimo że na pierwszy rzut oka jest drożej - koszt skrętki i jej położenia.
Nie spodziewałem się aż tak konserwatywnej odpowiedzi od Ciebie ;-)
Pisałem o rozwiązaniach przyszłościowych więc nie wiem co "niewiedza" ma tu do rzeczy.
Jak montowałeś instalacje KNX 20 lat temu to :
- Telewizja była tylko analogowa - teraz jest w każdym domu cyfrowa - spodziewałeś się ?
- Telewizory miały małe ekrany i wyglądały jak pralka - teraz mamy LCD, plazmy, nawet OLED już jest na rynku - spodziewałeś się ?
- Telefony stacjonarne miało niewielu bo TP SA miała w d.. klientów - teraz też telefonów stacjonarnych jest niewiele bo klienci mają w d... TP SA - spodziewałeś się ?
- Komputery były niewydajne - teraz byle smartfon jest 100 razy wydajniejszy - spodziewałeś się ?
Skąd możesz wiedzieć co będzie za kolejne 20 lat ??
Z tego co już zostało zaprezentowane :
- Ekrany rozwijane, elastyczne
- 3D bez okularów
- Sieci powyżej 1 Gb/s
- TV 4k
- synteza i rozpoznawanie mowy (gratulacje dla najlepszego na świecie polskiego produktu Ivo)
- nowe kodeki Video
Tak naprawdę nie jest ważne co twierdzą integratorzy czy instalatorzy ID lecz ważne jest to czego oczekują klienci a klienci oczekują prostej instalacji.
Pokładam ogromne nadzieje w organizacji KNX że wprowadzi nowy standard który obejmie w swoim protokole transmisje związaną ze sterowaniem, transmisją audio i video i czymkolwiek co powstanie w przyszłości.
Obawiam się trochę niemieckiego konserwatywnego pochodzenia standardu ale jestem dobrej mysli bo koreańczycy i chińczycy depczą Im po piętach.
Teraz też będę konserwatywny ale nigdy nie zgodzę się żeby prąd płynął przezemnie bezprzewodowo.
Co do systemów bezprzewodowych to myślę że wyginą bo nikt normalny nie pozwoli żeby przez Jego ciało przepływało zasilanie.

dendrytus
31-05-2013, 08:20
Nie spodziewałem się aż tak konserwatywnej odpowiedzi od Ciebie ;-)
...........................
Co do systemów bezprzewodowych to myślę że wyginą bo nikt normalny nie pozwoli żeby przez Jego ciało przepływało zasilanie.

Inteligentny budynek (również inteligentny dom, system zarządzania budynkiem (Building Management System (BMS)) - określenie wysoko zaawansowanego technicznie budynku.
Inteligentny budynek posiada system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować* na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz , co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji. System inteligentnego budynku nie powinien wpływać negatywnie na ludzi znajdujących się w jego środowisku.


* i dlatego życie w ID jest nudne i takie ma być.

stkop
31-05-2013, 10:24
* i dlatego życie w ID jest nudne i takie ma być.

Jestem ciekawy czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie czym się różni Inteligentny Dom od Inteligentnego Budynku i jakie wnioski wyciągnąłeś?

CBot
02-06-2013, 12:29
Proponuje zainteresować się polskim, bezprzewodowym systemem CEURON.
Do Pana potrzeb idealny a tańszego raczej Pan nie znajdzie (no chyba że Chińszczyznę).

Zainstaluje to każdy elektryk/automatyk a jeżeli nie ma doświadczenia z oprogramowaniem takich systemów to zawsze można się zwrócić do Ceuron'u o wycenę oprogramowania konkretnego domu. Można wtedy kupić gotowy, ustawiony system - do zamontowania.

dendrytus
04-06-2013, 09:19
Jestem ciekawy czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie czym się różni Inteligentny Dom od Inteligentnego Budynku i jakie wnioski wyciągnąłeś?

Jestem jednym z nielicznych, którzy zwracają na to uwagę, dlatego używam określeń Inteligentny Dom, Inteligentny Budynek jak również Inteligentny Dom/Inteligentny Budynek, w zależności czego dotyczy mój post.
W inteligentnym budynku trzeba generalnie wyłączyć możliwość decydowania użytkowników o czymkolwiek i wszystko maksymalnie zautomatyzować. Wtedy daje to oszczędności. W IB niepotrzebne są drogie bajeranckie panele, włączniki czy sterownie ze smartfona. Takie rozwiązanie gwarantuje niższe koszty wykonania instalacji i dzięki temu realny zwrot inwestycji w KNX-a w rozsądnym czasie.
Z ID i IB jest tak jak z samochodami dla prezesa firmy i jego handlowców. Czy w zasadzie różnic dowolnego sprzętu dla prezesa i jego pracowników

stkop
04-06-2013, 09:44
Jestem jednym z nielicznych, którzy zwracają na to uwagę, dlatego używam określeń Inteligentny Dom, Inteligentny Budynek jak również Inteligentny Dom/Inteligentny Budynek, w zależności czego dotyczy mój post.
W inteligentnym budynku trzeba generalnie wyłączyć możliwość decydowania użytkowników o czymkolwiek i wszystko maksymalnie zautomatyzować. Wtedy daje to oszczędności. W IB niepotrzebne są drogie bajeranckie panele, włączniki czy sterownie ze smartfona. Takie rozwiązanie gwarantuje niższe koszty wykonania instalacji i dzięki temu realny zwrot inwestycji w KNX-a w rozsądnym czasie.
Z ID i IB jest tak jak z samochodami dla prezesa firmy i jego handlowców. Czy w zasadzie różnic dowolnego sprzętu dla prezesa i jego pracowników

Zaiste różnica w skrócie dobrze zarysowana. No ale czy prezes jeździ nudnym samochodem? Czy ID ma być z definicji nudny... Myślę, że mógłby, na zdrowy rozsądek wręcz powinnien, ale nie jest i nie będzie, przyczyn tego jest więcej. Liczne interfejsy w ID są konieczne [dobrze jak są bajeranckie ale to nie jest krytyczne] bo strategicznie sytuacja instalacji w domu jest zupełnie inna od tej w IB czyli budynkach bardziej o charakterze publicznym [tutaj właściwie tylko automatyka + ewentualnie jakiś zarządca na zmianie]. Różnic jest więcej, ale podałeś tylko jedną która przeczy Twojej tezie:

"* i dlatego życie w ID jest nudne i takie ma być."

Ten cytat poprostu bardziej pasuje do IB.

dendrytus
04-06-2013, 10:41
Zaiste różnica w skrócie dobrze zarysowana. No ale czy prezes jeździ nudnym samochodem?
Oczywiście, że jeździ nudnym. Ma np Climatronica czyli ustawia odpowiadającą mu temperaturę i nie musi kręcić gałkami.
Ma samochód w automacie z trybem manualnym, którego nikt nie używa.
Ma SRS, ABS-y i wiele innych systemów powodujących, że jazda samochodem staje się nudna.
Samochód prezesa sam przycisza sobie radio, gdy przychodzi połączenie telefoniczne lub pogłaśnia jak nabieramy prędkości. Zupełnie inaczej niż w ekscytującym ,nic niemającym z zylionem niezbędnych gałek samochodzie handlowca.



Czy ID ma być z definicji nudny... Myślę, że mógłby, na zdrowy rozsądek wręcz powinnien, ale nie jest i nie będzie, przyczyn tego jest więcej. Liczne interfejsy w ID są konieczne [dobrze jak są bajeranckie ale to nie jest krytyczne] bo strategicznie sytuacja instalacji w domu jest zupełnie inna od tej w IB czyli budynkach bardziej o charakterze publicznym [tutaj właściwie tylko automatyka + ewentualnie jakiś zarządca na zmianie]. Różnic jest więcej, ale podałeś tylko jedną która przeczy Twojej tezie:


To twój problem skoro rajcują cię na 19" ekranie dotykowym GIRA-y wykresy zużycia prądu przez lodówkę, pralkę czy piec gazowy.
Mnie nie rajcują i żadnego z moich klientów.
Według mnie masz problem.
Poza tym dobry ID/IB ma jeden spójny interface odpowiadający klientowi, przy pomocy którego można zrobić wszystko..



"* i dlatego życie w ID jest nudne i takie ma być."

Ten cytat poprostu bardziej pasuje do IB.

Mnie nie rajcuje świadomość powrotu do zalanego wodą domu czy spalonego, bo babcia wstawiła wodę. Wolę nudne życie ze świadomością, że mój ID zadba abym nie musiał łazić po domu w gumiakach lub zaszastał lej po bombie.


PS
Na temat ekscytującego lub nudnego życia w ID porozmawiamy jak takowy będziesz miał.

stkop
04-06-2013, 11:13
To twój problem skoro rajcują cię na 19" ekranie dotykowym GIRA-y wykresy zużycia prądu przez lodówkę, pralkę czy piec gazowy.
Mnie nie rajcują i żadnego z moich klientów.
Według mnie masz problem.


Udeż w stół a nożyce się odezwą... bo ten 19" calowy ekran to chyba jednak Twój problem. Nawet o czymś takim nie wspomniałem.

Wspomniałem za to o tym że:

"Liczne interfejsy w ID są konieczne... bo strategicznie sytuacja instalacji w domu jest zupełnie inna od tej w IB."

Wolałeś to pominąć bo dla instalatorów jest to całkiem spory problem?
Z resztą częściowo wyjaśnia dlaczego w ID pojawia się więcej interfejsów niż w IB.

ps. A może to nie jest u Ciebie kategoria problem... tylko biznes.

dendrytus
04-06-2013, 11:23
Udeż w stół a nożyce się odezwą... bo ten 19" calowy ekran to chyba jednak Twój problem. Nawet o czymś takim nie wspomniałem.

Mam problem? Raczej mam pieniądze.


Wspomniałem za to o tym że:

"Liczne interfejsy w ID są konieczne... bo strategicznie sytuacja instalacji w domu jest zupełnie inna od tej w IB."

Wolałeś to pominąć bo dla instalatorów jest to całkiem spory problem?
Z resztą częściowo wyjaśnia dlaczego w ID pojawia się więcej interfejsów niż w IB.

Swoją drogą to ciekawe, bo ja nie mam licznych interface-ów
Jak ktoś nawydziwia, to jego problem. Średnio mnie interesują problemy takich instalatorów.

Liczne interface-y, to nie problem KNX, do którego jest wszystko.



ps. A może to nie jest u Ciebie kategoria problem... tylko biznes.

Ja nie mam żadnych problemów. Jakimś cudem łączę pasję z pracą i do tego jeszcze dobrze zarabiam.

stkop
04-06-2013, 11:58
Jak ktoś nawydziwia, to jego problem. Średnio mnie interesują problemy takich instalatorów.


Jak najbardziej podzielam. Tylko kiedy zaczyna się wydziwianie, a kiedy kończy się zdroworosądkowa praktyczna automatyka?

Przecież w konteście IB - ID. To ID już z natury jest bardziej udziwniony od IB.

Ps. Również uważam, że latanie z tabletem po domu, czy regularna stójka przed panelem na ścianie, nikomu na zdrowie nie wyjdzie. Takie żeczy dobrze sprawdzają na reklamach ID i filmach science fiction. Tutaj mój post z przed ponad roku na mniej więcej ten temat: http://inteldom.blogspot.com/2011/11/zdalne-sterowanie-inteligentny-dom.html