PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wybrać rekuperator Onyx Dream 400, AERIS 350 standard czy Renowent EXCELENT 400



Strony : [1] 2

karol37
17-05-2013, 11:33
Witam,

Chce wykonąc wentylacje mechaniczna w nowo budowanym domu (powierznia ok 155m2 + ew. dodatkowe pomieszczeni 15m2).
Otrzymałem kilka podobnych ofert na przewodach Pe-flez firmy Termokontol.
Oferty cenowo są zbliżone (prawie identyczne), a różnią się proponowanymi rekuperatorami.

Proponowane są nastepujące rekuperatory:
1. Onyx Dream 400 firmy frapol
2. AERIS 350 Standart + programator I-Tron
3. Renowent Ecellent 400

Z tego co się zorientowałem wszytkie rekuperatory są przeciwprądowe, z automatycznym bay-passem oraz wentylatorami (EC) prądu stałego.
Na forach krążą różne opinie i najwięcej informacji jest o rekuperatorze AERIS (jest chyba tez najbardziej popularny). Osobiście widziałem i słyszałem tylko rekuperator firmy Onyx model SKY 250 - na I biegu chodził dość cicho (niepodłączony do instalacji)

Czy możecie państwo doradzić który rekuperator waszym zdaniem byłby najlepszym waszym pod wzgledęm glośności, ekonomiczności i trwałości?

michal_l
17-05-2013, 15:11
w mojej bardzo subiektywnej ocenie ranking przedstawia się nastęująco [ od najlepszego]

3. Renovent Excellent 400 - produkt dosyć nowy na rynku, ale już bardzo popularny.
1. Onyx Dream 400 firmy frapol - polski producent, więc teoretycznie bez problemów z serwisem itd.
2. AERIS 350 Standart + programator I-Tron - znany, lubiany ale .....

PS, szkoda, że na liście nie ma naszego COMAIR HRUC 380 FULL
wtedy ranking wygladałby inaczej :-)

kerado28
18-05-2013, 08:27
Aeris oraz Renovent są to marki uznane na polskim rynku i nie tylko.
Onyx jest nowym produktem, który dopiero od niedawna jest na rynku.
Parametry, które podaje producent wydają się być dobre, ale tak samo wyglądał kiedyś Optimal (Ci co zamontowali ten rekuperator wiedzą o co chodzi).
W hurtowni prowadzimy sprzedaż wszystkich marek o które pytasz.
Wszystkie produkty "na sucho" pracują bardzo podobnie.

karol37
20-05-2013, 07:54
Dziękuje za wypowiedzi.
Jak na razie, głownie po rozmowie z panem TB, skłaniam się ku Onyx Dram 400, ale jeszcze nie podjąłem decyzji.
Za Onyxem jest też to że codziennie przejeżdżam koło firmy Frapol i w razie awarii z serwisem nie powinno być problemu.
Dzwoniłem również do różnych firm które maja w ofercie wszystkie wyżej wymienione rekuperatory i zdania są różne. Najwięcej sprzedaje się Aerisa i Renoventa. Ogólnie wywnioskowałem że wszystkie rekuperatory są na podobnym poziomie i który bym nie wybrał nie popełnię błędu.

Może ktoś użytkuje rekuperator Onyx Dream 400 i może podzielić się swoimi wnioskami.

andrzej_nyk
20-05-2013, 09:22
Dziękuje za wypowiedzi.
Jak na razie, głownie po rozmowie z panem TB, skłaniam się ku Onyx Dram 400, ale jeszcze nie podjąłem decyzji.
Za Onyxem jest też to że codziennie przejeżdżam koło firmy Frapol i w razie awarii z serwisem nie powinno być problemu.
Dzwoniłem również do różnych firm które maja w ofercie wszystkie wyżej wymienione rekuperatory i zdania są różne. Najwięcej sprzedaje się Aerisa i Renoventa. Ogólnie wywnioskowałem że wszystkie rekuperatory są na podobnym poziomie i który bym nie wybrał nie popełnię błędu.

Może ktoś użytkuje rekuperator Onyx Dream 400 i może podzielić się swoimi wnioskami.



U siebie w domu mam zamontowaną centralę Selen 500 z bypass, jestem bardzo zadowolony, bardzo cicho pracuje, i cena nawet była w miarę atrakcyjna, w zestawie dostałem też sterownik gratis. Posiada wymiennik ciepła krzyżowo –przeciwprądowy, z tego co się orientowałem przed zakupem to jest to udoskonalona wersja wymiennika krzyżowego, dzięki temu sprawność jest większa – jest on w mojej centrali automatyczny.
Przede wszystkim centralka jest tania w eksploatacji, filtry kosztują parę groszy.. Informację kiedy mam wymienić filtr otrzymuje na ekranie sterownika, mniej więcej co 4 -5 miesięcy.
Z tego co się orientowałem to jest również możliwość współpracy urządzenia z GWC MAX – gruntownym wymiennikiem ciepła.

karol37
21-05-2013, 20:18
Mam pytanie jeszcze odnośnie rozprowadzenia kanałów (np. PE-flex).
Czy rozprowadzenie np. nawiewu powinno odbywać się:
Wariant 1) od rekuperatora do jednej skrzynki rozdzielczej (wspólnej dla parteru i poddasza), a od skrzynki wszystkie kanały zarówno dla pomieszczeń na parterze jak i na podpasze.
Wariant 2) od rekuperatora do pierwszej skrzynki rozdzielczej na poddaszu z niej kanały tylko do pokoi na poddasza (skrzynka i kanały zlokalizowane pod jętkami w warstwie ocieplenia), a następnie z skrzynki pierwszej rurą spiro pionowo w dół, do skrzynki drugiej ułożonej na stropie nad parterem i z niej dopiero kanały do poszczególnych pomieszczeń na parterze.

Czy oba warianty są poprawne? Który wariant będzie lepiej funkcjonował?

kangaxx
21-05-2013, 21:40
pierwszy

michal_l
23-05-2013, 15:25
oba warianty są poprawne
z tym, że w wariancie 1 jeżeli skrzynki będą na poziomie podłogi poddasza to odcinki do wentylacji poddasza mogą się zrobić dosyć długie.

W większych domach zalecamy więc osobne skrzynki na każdą kondygnację.
Nie wiem jak w innych systemach ale w Uniflexplus+ jezeli skrzynki są połączone naszym Isocomplus+ [kanałami o większej średnicy]
to wszystko pracuje bardzo fajnie.

wyślij rzuty na priva to zrobię propozycję - szkic i zobaczymy co wyjdzie

Instaltechnic
23-05-2013, 16:25
Sprawdź wersję od reku do osobnych skrzynek na parter i poddasze. Powinna wyjść cenowo ok., będzie łatwiejsza w regulacji i mniej hałasu.
Pierwsza opcja przy większości domów byłaby kosztowna pomimo małej ilości skrzynek rozdzielczych i byłyby niepotrzebnie długie kanały. To zależy od rozplanowania domu i sposobu rozprowadzenia kanałów.
Druga wersja będzie działała bez problemu przy poprawnym doborze średnic.

dynio
18-06-2013, 19:46
Witam potrzebuje szybkiej porady
Dom http://www.mgprojekt.com.pl/opal
Kubatura: 851 m3
4 mieszkańców
Co lepsze - Renovent Excellent 400 + Programator Tygodniowy Brink czy Aeris 450vv Standard + Ib Tron 3100
Aeris 1700zl drożej
Nie będzie GWC

krotom
19-06-2013, 09:42
[...]Jak na razie, głownie po rozmowie z panem TB, skłaniam się ku Onyx Dram 400, ale jeszcze nie podjąłem decyzji.
Za Onyxem jest też to że codziennie przejeżdżam koło firmy Frapol i w razie awarii z serwisem nie powinno być problemu.
Dzwoniłem również do różnych firm które maja w ofercie wszystkie wyżej wymienione rekuperatory i zdania są różne. Najwięcej sprzedaje się Aerisa i Renoventa. Ogólnie wywnioskowałem że wszystkie rekuperatory są na podobnym poziomie i który bym nie wybrał nie popełnię błędu.

Może ktoś użytkuje rekuperator Onyx Dream 400 i może podzielić się swoimi wnioskami. Cześć. Jestem na tym samym etapie co Ty (i też się kontaktowałem z TB i też mi Frapola polecił).
We Frepolu koszt filtra to ~5 zeta, podczas gdy w Brinkcie - 4 x więcej (informacji tych nie weryfikowałem, opieram się na info od TB).
Co ciekawe zimą Frapol na alledrogo kosztował 5700 (w opcji z montażem i pomiarami w cenie), teraz chcą 2 tysiaki więcej :P

dynio
20-06-2013, 20:33
Czy onyx dream 400 wystarczy do wentylowania ok 190m2 czyli 530m3, wybieram pomiedzy tym a AERIS 450 Standard + Ibtron. Jest sens dopłacać 2tys czy można pozostac przy Onyxie. Bardzo proszę o odpowiedz, do domu pasuje tylko rekuperator z rurami do gory. Najchetniej Wziąłbym Onyxa 550 ale nie ma modelu o tej budowie.

ekmir
12-08-2013, 22:03
A Jakby wyglądał ranking gdyby w śród wymienionych znalazł się jeszcze Bartosz i Nikola

karol37
26-09-2013, 22:02
WITAM
Podjołem decyzję i wybrałem rekuperator ONYX DREAM 400.
Chciałem jeszcze skonsultowac rozmieszczenie anemostatów oraz czerpni i wyrzutni. Na załaczonych rysunknkach pkazałem rozmieszczenie anemostatów na parterze oraz na poddaszu. Dla poddasza rozrysowałem 3 warinaty rużniące się romieszczeniem anemostatów nawiewnych w dóch pokojach.
Na rysunkach nawiewy oznaczyłem kolorem niebieskim w wywiewy kolorem czerwonym.
Wariant 1: anemostaty zlokalizawane nad oknami najdalej oddalonymi od drzwi wejściowych do poszczególnych pokoi ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci)
Wariant 2: w dwóch pokojach które posiadaja po 2 okna umiesciłem po dwa anemostay nad każdym oknem aby lepiej rozprowadzic powietrze ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci)
Wariant 3: w dwóch pokojach które posiadają po 2 okna umieściłem po jednym anemostacie nad oknami na wprost drzwi ( w jednym pokoju nawiew jest nad biurkiem dziecka).
Który wariant rozmieszczenia nawiewów na poddaszu byłby najlepszy. Czy można umieszczać nawiew nad biurkiem czy raczej się nie zaleca.
Na rysunkach poddasza pokazałem jeszcze umiejscowienie rekuperatora oraz czerpni i wyrzutni. Ze wzgledów estetycznych odpowiada mi ulokowanie wyrzutni opisanej jako wersja 1 - jest to niewidoczna elewacja od wschodu, ale odległość od rekuperatora wynosi ~12,5m. Wersja 2 umiejscowienia wyrzutni od strony zachodniej mniej mi odpowada, ale w tym przypadku odległośc od rekuperatora jest krótsza i wynosi 8,5m.
Czy odległośc wyrzutni od rekuperatora 12,5m nie jest za duża.
Czy czerpnia zlokalizowana od strony północnej bezpośrednio przy rekuperatorze nie jest błedem

Będę wdzięczny za uwagi co do rozmieszczenia nawiewów oraz czerpni i wyrzytni.

Tomasz Brzęczkowski
27-09-2013, 08:06
Dyfuzja składowych powietrza jest tak szybka, że miejsce umieszczenia nawiewnika na suficie nie ma wpływu na wentylację. Gdy ktoś zapali papierosa w pokoju, czy otworzy zmywacz do paznokci - czuć zaraz nie tylko w tym pokoju. A CO2 i H2O to gazy cieplarniane, "rozchodzą" się więc znacznie szybciej niż nikotyna, aceton, czy siarkowodór
Pan umieści anemostaty tak, tak by było wygodniej i estetyczniej.

Tomasz Brzęczkowski
27-09-2013, 08:12
Czy odległośc wyrzutni od rekuperatora 12,5m nie jest za duża. Odradzam wyrzutnie na elewacji (poziomo).
Powietrze wychodzące z reku zimą - ma 100% wilgotności względnej i cokolwiek się schłodzi ( nawet o 0.1st.C na kratce wylotowej - wykropli się woda, zamarznie i będzie degradować elewację.
Poza tym pionowa wyrzutnia ( jak w wentylacji "grawitacyjnej" wspomaga jeszcze wentylatory. A gdy nie ma zasilania a jest mróz - działa jak wentylacja "grawitacyjna"

Crisiano
27-09-2013, 18:38
Żeby tylko były na rynku wyrzutnie dachowe do dachówek ....

nydar
27-09-2013, 20:50
Dyfuzja składowych powietrza jest tak szybka, że miejsce umieszczenia nawiewnika na suficie nie ma wpływu na wentylację. Gdy ktoś zapali papierosa w pokoju, czy otworzy zmywacz do paznokci - czuć zaraz nie tylko w tym pokoju. A CO2 i H2O to gazy cieplarniane, "rozchodzą" się więc znacznie szybciej niż nikotyna, aceton, czy siarkowodór
Pan umieści anemostaty tak, tak by było wygodniej i estetyczniej.

Byłbym wdzięczny za podanie dyfuzji CO2 i pary wodnej w m/s.

Tomasz Brzęczkowski
28-09-2013, 09:28
Byłbym wdzięczny za podanie dyfuzji CO2 i pary wodnej w m/s.
Pan poszuka w googlach rozkładów .
To gazy cieplarniane, więc z natury rzeczy "najszybsze" w konkretnej temperaturze.

nydar
28-09-2013, 10:54
Para wodna jest dwukrotnie ,,szybsza ''od CO2 a to z kolei od tlenu.Nie oznacza to jednak,że anemostaty można montować gdzie się chce.
Mimo ,,szybkości " gazów cieplarnianych,jeżeli w pomieszczeniu jest człowiek,największe stężenie jest pod sufitem,a to świadczy o uwarstwieniu.

Tomasz Brzęczkowski
28-09-2013, 12:00
Para wodna jest dwukrotnie ,,szybsza ''od CO2 a to z kolei od tlenu.Nie oznacza to jednak,że anemostaty można montować gdzie się chce.
Mimo ,,szybkości " gazów cieplarnianych,jeżeli w pomieszczeniu jest człowiek,największe stężenie jest pod sufitem,a to świadczy o uwarstwieniu.
Chodzi mi poziom nie warstwy!
Miejsce anemostatu nie ma wpływu na poziomy rozkład. Jak i na pionowy. A różnica między ilością ppmCO2 przy podłodze a pod sufitem jest poniżej 100ppm.

nydar
28-09-2013, 12:15
Przy WM z górnym nadmuchem umieszczenie nadmuchu w pobliżu drzwi będzie absurdalne,więc umieszczanie anemostatów nadmuchowych ,,gdziekolwiek'' ,również.

Tomasz Brzęczkowski
28-09-2013, 12:39
Przy WM z górnym nadmuchem umieszczenie nadmuchu w pobliżu drzwi będzie absurdalne,więc umieszczanie anemostatów nadmuchowych ,,gdziekolwiek'' ,również.
Robimy tak i jest OK _ Często w mieszkaniach gdzie jest centralne robi się mechaniczny nawiew do pokojów z przedpokoju, nad drzwiami . pomiary nie wykazują różnicy gdy powietrze podajemy nad oknem .

nydar
28-09-2013, 13:05
Moim zdaniem to jest złe rozwiązanie.Chłodne powietrze z nawiewu spływa pod drzwi i jest usuwane. Skutkuje to ograniczonym mieszaniem i wzrostem zanieczyszczenia w pomieszczeniu. Taki swoisty baypas.

Tomasz Brzęczkowski
28-09-2013, 13:26
Dlatego wykonaliśmy dokładne pomiary. Nie ma zupełnie znaczenia dla pary i CO2 gdzie jest nawiew świeżego powietrza.
Tak samo jak nie ma znaczenia, gdzie w pokoju zapali Pan papierosa czy Szanowna małżonka otworzy zmywacz do paznokci. I tak się zaraz wszystko wyrówna. Znaaaacznie szybciej niż wymieni się całe powietrze.

Naprawdę nie mąćmy tym co sami chcą robić wentylację, nie demonizujmy roli miejsca nawiewu czy regulacji jak i tak wszystkie pokoje są połączone.

Mało tego, Szanowny Panie - w zeszłym tygodniu znajomy mnie poprosił o pomoc w 3 kondygnacyjnej "chałupie" zamieszkałej ( po kilka pokoi na pietrze). Pomierzyłem CO2 w pokojach jak siedzieliśmy klika godzin przy zamkniętych oknach .
Okazało się, że idą trzy pionowe kanały z piwnicy na dach. Dwa wykorzystane ( komin kotłowni i wywiew z kuchni i łazienek . Jedne kanał ma wejście w piwnicy - i wylot na dach, przechodzi przez hole . Porobiono kratki na każdym piętrze, zatkano wylot na dach, a na dole zamontowano wentylator kanałowy tłoczący powietrze z zewnątrz przez nieogrzewaną piwnicę do kanału ( na hole) - I mimo. że powietrze wychodziło przez kuchnię i łazienki - w żadnym pokoju CO2 nie przekroczyło 800ppm nawet przy 4 osobach. Co wcześniej uzyskanie 2500 ppm przy dwóch osobach w pokoju było kwestią 2h.
Pozdrawiam i szkoda, że nie można składowych powietrza zabarwić.

animuss
28-09-2013, 15:42
Co ciekawe zimą Frapol na alledrogo kosztował 5700 (w opcji z montażem i pomiarami w cenie), teraz chcą 2 tysiaki więcej :PMoze robocizna podrożała. :cool:

nydar
28-09-2013, 15:42
Niektórzy z forumowiczów przy uchylonych oknach mierząc ,podają wyniki znacznie przekraczające 1000ppm. Musi być,że i ręka odpowiednia do mierzenia musi być. Fakt. Nie mąćmy.:)

Barth3z
28-09-2013, 17:28
Pozdrawiam i szkoda, że nie można składowych powietrza zabarwić.

Barwa to nie to samo co zapach. Zauważ, że wcześniej poczujesz zapach papierosa niż dotrze do ciebie widoczny jego dym.

Tomasz Brzęczkowski
28-09-2013, 17:31
Niektórzy z forumowiczów przy uchylonych oknach mierząc ,podają wyniki znacznie przekraczające 1000ppm. Musi być,że i ręka odpowiednia do mierzenia musi być. Fakt. Nie mąćmy.:)
Pan robi sam pomiary, nie polega na forum.

Tomasz Brzęczkowski
28-09-2013, 17:33
Barwa to nie to samo co zapach. Zauważ, że wcześniej poczujesz zapach papierosa niż dotrze do ciebie widoczny jego dym.

Ja o tym wiem. Napisałem, ze CO2 , O2, H2O są znacznie szybsze od dymu czy acetonu.

nydar
28-09-2013, 17:42
Szybszy jest wodór. Tylko co z tego wynika. Teza że miejsce zainstalowania anemostatu nawiewnego w WM jest bez znaczenia ,jest tezą absurdalną. Klasyczna WM z górnym nawiewem ma za zadanie mieszać-uśredniać zanieczyszczenia w pomieszczeniu. Dlatego ważne jest gdzie ten anemostat nawiewny jest w stosunku do szpary pod zamkniętymi drzwiami. No bo ludzie mają drzwi i je zamykają.

Tomasz Brzęczkowski
28-09-2013, 18:06
Szybszy jest wodór. Tylko co z tego wynika. Teza że miejsce zainstalowania anemostatu nawiewnego w WM jest bez znaczenia ,jest tezą absurdalną. Klasyczna WM z górnym nawiewem ma za zadanie mieszać-uśredniać zanieczyszczenia w pomieszczeniu. Dlatego ważne jest gdzie ten anemostat nawiewny jest w stosunku do szpary pod zamkniętymi drzwiami. No bo ludzie mają drzwi i je zamykają.

Zapalny papieros w domu gdzie się nie pali, czuć we wszystkich pokojach...
Nawiew do pokoju 20-50 m3/h to przy 2 do 5 m/sek. (prędkość powietrza w wentylacji domowej ) to kanał 63mm około 30 cm 2!!!
Drzwi w domu są 80-90 cm a szpara pod nimi 1 cm , wiec ich zamknięcie nie ma większego znaczenia.
Naprawdę Pan zrobi Swoje pomiary.
Co do wodoru... najszybsze są z natury rzeczy gazy cieplarniane. A wodór do nich nie należy.

nydar
28-09-2013, 19:11
Aby porównać szybkość dyfuzji dwóch gazów należy znać ich masę molową. Ona decyduje o różnicy w szybkości dyfuzji .Cytowany przez ciebie CO2 jest ,,wolniejszy" od wodoru 5-ć razy. W powietrzu domowym jedynym zanieczyszczeniem nie jest CO2 i para H2O. Dlatego umieszczenie anemostatu nawiewnego w klasycznej WM jest ważne,ponieważ ważne jest dobre wymieszanie powietrza -rozrzedzenie zanieczyszczeń.Bo nie wszystkie zanieczyszczenia domowego powietrza są ,,szybkie".

Tomasz Brzęczkowski
28-09-2013, 21:45
Szybkie... to nie ma znaczenia. Ważne, ze wszystkie składowe powietrza + zanieczyszczenia są nieporównywalnie szybsze od wymian powietrza wentylacja, czyli miejsce nawiewu nie ma znaczenia.

nydar
28-09-2013, 22:07
ciężar molowy powietrza to 22,8g/mol. CO2 to 44g/mol. Tlenu 16g/mol,a wodoru 2g/mol.Pary wodnej 20g/mol.Formaldehyd 30g/mol.
Aby sprawdzić czy ma znaczenie,trzeba znać źródło emisji i jego intensywność.
Błądzisz,ale to twój wybór.
Jeżeli masz rację,to nawiew w przedpokoju a wywiew w łazience czy kuchni nie powodujący wzrostu ppm-ów CO2 w pokojach (gdzie przebywają ludzie) jest nową nieznaną formą wentylacji domów.Gratuluję odkrycia.Będziesz bogatym wynalazcą.

plawgo
29-09-2013, 17:11
Odradzam wyrzutnie na elewacji (poziomo).
Powietrze wychodzące z reku zimą - ma 100% wilgotności względnej i cokolwiek się schłodzi ( nawet o 0.1st.C na kratce wylotowej - wykropli się woda, zamarznie i będzie degradować elewację.
Poza tym pionowa wyrzutnia ( jak w wentylacji "grawitacyjnej" wspomaga jeszcze wentylatory. A gdy nie ma zasilania a jest mróz - działa jak wentylacja "grawitacyjna"

Mam pytanie, jak umieścić pionową wyrzutnię,jak dach jest wykończony?!Czy są jakieś sposoby ,żeby nie niszczyć pokrycia dachowego?!

gentoonx
29-09-2013, 18:47
od reku do ziemi, pod fundamentem tak z3-4 metry od budynku i rurą do góry nad poziom terenu - tam wyrzutnia.

albo prościej w okapie dachu do dołu,... ale to już trzeba okap mieć :)

plawgo
29-09-2013, 19:58
od reku do ziemi, pod fundamentem tak z3-4 metry od budynku i rurą do góry nad poziom terenu - tam wyrzutnia.

albo prościej w okapie dachu do dołu,... ale to już trzeba okap mieć :)

To pierwsze odpada, bo nie mam GWC.

A okap posiadam, tylko technicznie nie mogę sobie tego wyobrazić.Może masz jakąś fotkę takiej wyrzutni?

animuss
29-09-2013, 20:34
okap posiadam, tylko technicznie nie mogę sobie tego wyobrazić.
Pod okapem będzie się szronieć ,utwórz zimą duży sopel wiszący w dolnej części rury i może być zagrożeniem dla człowieka .

nydar
29-09-2013, 21:29
Rura powinna być do końca zaizolowana i to dobrze.Nie powstanie żaden sopel.Może natomiast powstać górka lodu na ziemi.

plawgo
29-09-2013, 22:55
Rura powinna być do końca zaizolowana i to dobrze.Nie powstanie żaden sopel.Może natomiast powstać górka lodu na ziemi.

To już lepiej wygląda...Tylko na ile cm ją wystawić?!,żeby nie szpeciła i spełniała swoje zadanie.

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2013, 03:23
Mam pytanie, jak umieścić pionową wyrzutnię,jak dach jest wykończony?!Czy są jakieś sposoby ,żeby nie niszczyć pokrycia dachowego?!
Zacząłbym od rozmowy z producentem pokrycia dachu. Jakie mają wyrzutnie i jak by to rozwiązali.

plawgo
30-09-2013, 08:34
Zacząłbym od rozmowy z producentem pokrycia dachu. Jakie mają wyrzutnie i jak by to rozwiązali.

Pokrycie dachu to blachodachówka z posypką mineralną-Metrotile. Mam taki "grzybek" na dachu od wentylacji kanalizacji, ale raczej podpięcie się do niego nie wchodzi w grę?!215460

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2013, 12:22
To drugi identyczny zrobić jeżeli średnica pasi. A dlaczego do tego nie można? Za mały?

Crisiano
30-09-2013, 12:53
A spelnia wymogi?

nydar
30-09-2013, 17:23
To już lepiej wygląda...Tylko na ile cm ją wystawić?!,żeby nie szpeciła i spełniała swoje zadanie.

Odpowiedź niejednoznaczna. Tyle aby zimowy wiatr nie chlastał skroplinami po ścianie.

gentoonx
30-09-2013, 19:49
To pierwsze odpada, bo nie mam GWC.


a co to ma do ...

nie piszę o GWC

fender1
30-09-2013, 21:12
Witam

Podobnie jak kolega który rozpoczął wątek zastanawiam się nad Onyxem lub Renoventem. Onyx i Renovent mają po 2 lata gwarancji producenta a jak to się ma w wypadku faktycznej awarii tzn. przyjeżdża ktoś do miejsca gdzie reku jest zamontowane czy trzeba zapakować i wysłać? :)
Kto w takich wypadkach zajmuje się serwisem ?

pozdrawiam
Krystian

mar1973
30-09-2013, 21:30
Witam

Podobnie jak kolega który rozpoczął wątek zastanawiam się nad Onyxem lub Renoventem. Onyx i Renovent mają po 2 lata gwarancji producenta a jak to się ma w wypadku faktycznej awarii tzn. przyjeżdża ktoś do miejsca gdzie reku jest zamontowane czy trzeba zapakować i wysłać? :)
Kto w takich wypadkach zajmuje się serwisem ?

pozdrawiam
Krystian

witam

oba rekuperatory są b. dobre
w przypadku awarii oczywiście nie wysyłasz całego reku, np. jak my montujemy to też je serwisujemy na miejscu u klienta
ewentualne koszty serwisu w przypadku Onyxa będą zdecydowanie niższe, w końcu to polski producent

pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2013, 00:31
Witam

Podobnie jak kolega który rozpoczął wątek zastanawiam się nad Onyxem lub Renoventem. Onyx i Renovent mają po 2 lata gwarancji producenta a jak to się ma w wypadku faktycznej awarii tzn. przyjeżdża ktoś do miejsca gdzie reku jest zamontowane czy trzeba zapakować i wysłać? :)
Kto w takich wypadkach zajmuje się serwisem ?

pozdrawiam
Krystian
Najlepiej jest obu posłuchać - To świadczy o jakości montażu i wentylatorach.

Crisiano
01-10-2013, 06:14
To drugi identyczny zrobić jeżeli średnica pasi. A dlaczego do tego nie można? Za mały?

Pytam sie ponownie. Spelnia wymogi?

miloszenko
01-10-2013, 07:40
Robimy tak i jest OK _ Często w mieszkaniach gdzie jest centralne robi się mechaniczny nawiew do pokojów z przedpokoju, nad drzwiami . pomiary nie wykazują różnicy gdy powietrze podajemy nad oknem .

Czyli tak samo w takiej Jaskowej czy Nydarowej wentylacji nie ma najmniejszego znaczenia gdzie bedzie nawiew, no powiedzmy do 10 metrow od nawiewu do drzwi pomieszczenia.

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2013, 09:08
Czyli tak samo w takiej Jaskowej czy Nydarowej wentylacji nie ma najmniejszego znaczenia gdzie bedzie nawiew, no powiedzmy do 10 metrow od nawiewu do drzwi pomieszczenia.
Nie ma znaczenia dla rozkładu stężenia CO2 czy wilgotności, lub innych gazów. Ma znaczenie dla komfortu - podawanie chłodnego powietrza od dołu nie jest komfortowe,

miloszenko
01-10-2013, 10:02
Nie ma znaczenia dla rozkładu stężenia CO2 czy wilgotności, lub innych gazów. Ma znaczenie dla komfortu - podawanie chłodnego powietrza od dołu nie jest komfortowe,

Jesli mowimy o nawiewie temp. 15 stopni z intensywnoscia do 100m3/h i to stlumiona przez odpowiednia kratke mawiewna to generalnie ciezko bedzie zuwazyc ze cos dmucha :)

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2013, 10:19
Jesli mowimy o nawiewie temp. 15 stopni z intensywnoscia do 100m3/h i to stlumiona przez odpowiednia kratke mawiewna to generalnie ciezko bedzie zuwazyc ze cos dmucha :). Zauważyć nie, ale poczuć. Dlaczego nie dawać od góry?

miloszenko
01-10-2013, 10:22
. Zauważyć nie, ale poczuć. Dlaczego nie dawać od góry?

Zeby moglo dzialac grawitacyjnie? Bardziej jako wentylacja wywiewna nie mieszajaca?

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2013, 10:30
Zeby moglo dzialac grawitacyjnie? Bardziej jako wentylacja wywiewna nie mieszajaca?
Nie ma niemieszających wentylacji!!!. Mieszanie jest setki razy szybsze niż wymiana. Przy 100m3/h na dom 350m3 to może nawet ponad 1000x szybsze! A grawitacja... faktycznie cięższe zimne powietrze zostanie przy podłodze - ale czy o to chodzi??? Prawidłowy, zdrowy rozkład temperatur dla lądowych stworzeń jest im wyżej tym zimniej.

miloszenko
01-10-2013, 10:47
Nie ma niemieszających wentylacji!!!. Mieszanie jest setki razy szybsze niż wymiana. Przy 100m3/h na dom 350m3 to może nawet ponad 1000x szybsze! A grawitacja... faktycznie cięższe zimne powietrze zostanie przy podłodze - ale czy o to chodzi??? Prawidłowy, zdrowy rozkład temperatur dla lądowych stworzeń jest im wyżej tym zimniej.

Wentylacja ma za zadanie usuwac powietrze "zuzyte" glownie to wilgotne.

Nawiew dolem i wyciag gora jest najefektywniejszy. A ze przy okazji "wymieszane" CO2 tez jest efektywniej usuwane to chyba dobrze?

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2013, 11:38
Wentylacja ma za zadanie usuwac powietrze "zuzyte" glownie to wilgotne.

Nawiew dolem i wyciag gora jest najefektywniejszy. A ze przy okazji "wymieszane" CO2 tez jest efektywniej usuwane to chyba dobrze?
Nie ma znaczenia - Jeszcze raz Panu piszę - wymienia Pan powietrze co 3 - 3,5h a wyrównanie CO2 czy H20 między okolicą źródła a resztą domu jest po 30 sekundach (lub szybciej) . Skąd taki pomysł, że w jednym pokoju, czy nawet domu mogą być różne stężenia składowych powietrza wewnętrznego???
Od 1999 roku uczestniczę we wszystkich konferencjach "Jakość Powietrza Wewnętrznego w Polsce" i czegoś takiego jak inna niż chwilowa różnica stężenia składowych powietrza - nie występuje
215712

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2013, 11:44
glownie to wilgotne. Nie wilgotne ma usuwać wentylacja, a nadmiar wilgoci !!! Powietrza za suche to zła wentylacja - powietrze wlotowe zimą nie ma w sobie praktycznie wody, jego wilgotność bezwzględna jest bliska 0! Powietrze wilgotne jest lżejsze!!! Więc wentylacja wyporowa jest wręcz niezdrowa!!! A przy tym niekomfortowa!

miloszenko
01-10-2013, 11:51
Nie ma znaczenia - Jeszcze raz Panu piszę - wymienia Pan powietrze co 3 - 3,5h a wyrównanie CO2 czy H20 między okolicą źródła a resztą domu jest po 30 sekundach (lub szybciej) . Skąd taki pomysł, że w jednym pokoju, czy nawet domu mogą być różne stężenia składowych powietrza wewnętrznego???
Od 1999 roku uczestniczę we wszystkich konferencjach "Jakość Powietrza Wewnętrznego w Polsce" i czegoś takiego jak inna niż chwilowa różnica stężenia składowych powietrza - nie występuje
215712

No chwilowo nie, caly czas to bardziej wilgotne jest u gory, wiec po co nadmuchiwac z gory?

Tomasz Brzęczkowski
01-10-2013, 12:00
No chwilowo nie, caly czas to bardziej wilgotne jest u gory, wiec po co nadmuchiwac z gory?
Po to, że zdrowa strefa komfortu termiczno wilgotnościowego - to 22-24 st.C i 40-50% wilgotności względnej, a nie budzenie się z suchym gardłem piekące spojówki itp. W zdrowym powietrzu musi być 8-12 g wody w m3 a zimą na zewnątrz jest 1-3g!!! Nie jest Pan w stanie tego oddychaniem i parowaniem z kibelka uzupełnić - dlatego zdrowa wentylacja to "od góry".

Nawet w wentylacji naturalnej - nawiewniki montuje się w górnej części okna.

pedronx
11-11-2013, 22:37
Hej,
Miloszenko, zdradzisz dlaczego sprzedajesz Brinka? Nie sprawdził się, czy dostałeś drugi taki sam na urodziny? ;)
Pozdro

Edit: mam na myśli Twoją stopkę...

Tomasz Brzęczkowski
12-11-2013, 08:35
No chwilowo nie, caly czas to bardziej wilgotne jest u gory, wiec po co nadmuchiwac z gory?
Po co? Dla zdrowia i komfortu. Poza właściwym przedziałem temperatury, jest też odpowiedni przedział wilgotności względnej
223899 - służę opracowaniami z organizowanych od 1999 roku konferencji "Jakość Powietrza "Wewnętrznego w Polsce"

miloszenko
12-11-2013, 08:36
Sprzedaje reku bo chce przejsc na wentylacje wywiewna a za srodki ze sprzedazy wstawic do domu klime.

Reku dziala bez zarzutu, moge opuscic z ceny zeby tylko pchnac go przed sroga zima :)

pedronx
12-11-2013, 15:17
Dzięki za info. Troszkę za mały jak na moją chatę.
A co Ci nie pasiło w zrównoważonej wentylacji?

miloszenko
12-11-2013, 15:23
Dzięki za info. Troszkę za mały jak na moją chatę.
A co Ci nie pasiło w zrównoważonej wentylacji?

Jej zrownowazenie jest ok. ale ona miesza, miesza i miesza, przy malej wymianie rowne dobrze moglbym miec 1 nawiew i 1 wywiew i bez tych wszystkich kanalow byloby ok a tak mam 150 metrow rur...

Poza tym latem to mieszanie nic nie daje, licze ze efektywnosc wentylowania latem wzrosnie dwukrotnie, a zima klima w cenie reku da mi bilans na plus (oszczednosci wynikajace z niskiej KWh przy klimie VS oszczednosci z posiadania reku, gdzie KWh pracy wentyli to 65 gr).

pedronx
12-11-2013, 15:32
hmm, chyba jednak wolę nie zrozumieć tego co napisałeś, bo mnie ch...j strzeli - niedawno skończyliśmy kłaść kanały do wm.
:)

Tomasz Brzęczkowski
13-11-2013, 06:27
hmm, chyba jednak wolę nie zrozumieć tego co napisałeś, bo mnie ch...j strzeli - niedawno skończyliśmy kłaść kanały do wm.
:) To namieszanie w głowie. Dyfuzja i tak wszystko wymiesza - jeśli chodzi o wentylację.

waclawekala
22-01-2014, 20:30
To namieszanie w głowie. Dyfuzja i tak wszystko wymiesza - jeśli chodzi o wentylację.

Szanowni Państwo.
ja też zamierzam robić wentylację mechaniczną i tez miałem "przyjemność" kontaktu z Panem Brzęczkowskim. Dużo gadania teorii zachwalania kanałów plastikowych typu pe flex. venti flex..... a potem propozycja zrobienia instalacji na zwykłych "miękkich" przewodach ocieplonych wełną na rozdzielaczach kominkowych. Jak powiedział wykonawca Pana Brzęczkowskiego oni przeważnie robią na miękkich kanałach a te plastikowe to w zasadzie raz używali i chyba się nie sprawdziły. Pan Brzęczkowski jest niewątpliwie teoretykiem ale obawiam się że na wykonaniu instalacji w "realu" niezbyt się zna i nie radziłbym opierać się o jego rady.

Pozdrawiam

kerado28
22-01-2014, 21:26
Tutaj można oglądnąć i posłuchać jak pracują rekuperatory Onyx Dream oraz Excellent.
Zamieszczone są także foty obu rekuperatorów.
Może się komuś przyda.
https://www.facebook.com/Wioldar.Rekuperacja?ref=ts&fref=ts

Tomasz Brzęczkowski
23-01-2014, 14:42
Pan Brzęczkowski jest niewątpliwie teoretykiem ale obawiam się że na wykonaniu instalacji w "realu" niezbyt się zna i nie radziłbym opierać się o jego rady.


pe flex. venti flex..... Nie używam takich nazw w ogóle. Na kanałach PE robimy od 2000r. Jak instalacja jest w wylewce. Gdyby kanały PE się nie sprawdziły, bym to bezdyskusyjnie napisał. Zwłaszcza, skoro Szanowny Pan sugeruje, że na nich nie robię. 236958
Widział Pan gdzieś takie skrzynki z 2000 roku poza Tanim Grzaniem?


ja też zamierzam robić wentylację mechaniczną


Jak powiedział wykonawca Pana Brzęczkowskiego oni przeważnie robią na miękkich kanałach a te plastikowe to w zasadzie raz używali i chyba się nie sprawdziły.
Zamierza Pan i był już wykonawca?

karol37
23-01-2014, 20:48
Jak widać i słychać na filmikach udostępnionych przez kerado28, przynajmniej w moim odczuciu Onyx jest głośniejszy zwłaszcza na drugim biegu. Szkoda że niebyło wcześniej tych filmików, wtedy prawdopodobnie zamiast Onyx 400 wybrałbym Binka Exellent 400 lub Aerisa 350 a miałem w tej samej cenie całą wentylację niezależnie od rekuperatora. Ekipa która mi wykonywała instalację mówiła że w znacznej większości montują Aerisy 350 i nigdy nie mieli z nimi problemów i stwierdzili że Aeris ma solidniejszą obudowę od Onyxa. Jak zamontują Aerisa na ścianie to "dobrze siedzi" a jak zamontowali u mnie Onyxa to stwierdzili że jest lżejszy ma słaba ściankę z tyłu która się "poddaje" - ugina.

Olek123
24-01-2014, 00:17
Jak widać i słychać na filmikach udostępnionych przez kerado28, przynajmniej w moim odczuciu Onyx jest głośniejszy zwłaszcza na drugim biegu. Szkoda że niebyło wcześniej tych filmików, wtedy prawdopodobnie zamiast Onyx 400 wybrałbym Binka Exellent 400 lub Aerisa 350 a miałem w tej samej cenie całą wentylację niezależnie od rekuperatora. Ekipa która mi wykonywała instalację mówiła że w znacznej większości montują Aerisy 350 i nigdy nie mieli z nimi problemów i stwierdzili że Aeris ma solidniejszą obudowę od Onyxa. Jak zamontują Aerisa na ścianie to "dobrze siedzi" a jak zamontowali u mnie Onyxa to stwierdzili że jest lżejszy ma słaba ściankę z tyłu która się "poddaje" - ugina.



Odpaliłeś już wentylację, czy dopiero w planach?
Ciekawe, czy pomimo tego, że onyx głośniejszy, to czy Ty to usłyszysz w instalacji.
Też w zasadzie jestem na Onyxa zdecydowany, ale te filmiki pokazują również w moim odczuciu przewagę Brinka pod względem głośności.
Ciekaw tez jestem jak Jangaz przy tym wypada.

Tomasz Brzęczkowski
24-01-2014, 04:28
Jak widać i słychać na filmikach udostępnionych przez kerado28, przynajmniej w moim odczuciu Onyx jest głośniejszy zwłaszcza na drugim biegu. Szkoda że niebyło wcześniej tych filmików, wtedy prawdopodobnie zamiast Onyx 400 wybrałbym Binka Exellent 400 lub Aerisa 350 a miałem w tej samej cenie całą wentylację niezależnie od rekuperatora. Ekipa która mi wykonywała instalację mówiła że w znacznej większości montują Aerisy 350 i nigdy nie mieli z nimi problemów i stwierdzili że Aeris ma solidniejszą obudowę od Onyxa. Jak zamontują Aerisa na ścianie to "dobrze siedzi" a jak zamontowali u mnie Onyxa to stwierdzili że jest lżejszy ma słaba ściankę z tyłu która się "poddaje" - ugina.
Są różne charakterystyki wentylatorów... i ceny. Na coś trzeba się zdecydować. Uważam, że najważniejsze jest zużycie prądu i poziom szumów na 100-1500m3/h - czyli 1 biegu. Poza tym warto porównywać wydajność /Pa czyli oporach instalacji.
Co z tego, ze dwie centrale są 300,3/h jak przy 200Pa jeden wentylator ma 50m3/h a drugi 200!

michal_h2o
05-02-2014, 19:23
A jakie reku polecacie ale do poziomego montażu, mam u siebie wolną przestrzeń pomiędzy jętkami a sufitem jakieś 60cm i tam chciał bym go wpakować, mam ok 150m^2 pow. Zastanawiam się nad czymś z baypasem automatycznym np. Optimal400, Brink 300SKY, nie mam GWC

figer
08-02-2014, 18:50
Witam,
Mam Onyx Dream od 1,5 roku i mialem juz 1 awarie zakonczona wymiana plytki sterujacej w reku.
U mnie we wsi lubia wylaczyc prad i po takim wylaczeniu zdaza sie, ze sterownik rekuperatora wariuje.
Potrafi pokazywac temperature ustawiona na 95 stopni i godzine 58:45 - mam nawet zdjecie
241637
Druga sprawa - programowanie - nie da rady zaprogramowac "inteligentnie" - dla 5 dni roboczych codziennie tak samo, a sobota i niedziela inaczej lub tak samo. Nie - trzeba sie pierniczyc z kazdym dniem z osobna - masakra - przynajmniej pol godziny pikpikania.
Uwazam, ze Frapol powinien popracowac nad tymi slabostkami, bo hardwarowo reku jest bardzo dobry.

gentoonx
08-02-2014, 20:14
Warszawa to nie wieś :lol2:

no chyba że wieeeeeeeeelka wieś :lol2:

Michał_ZG
08-02-2014, 22:51
Witam,

Chyba znów ma miejsce sytuacja, że temat rozmowy powoli odchodzi od meritum sprawy. A mnie także, jako zwykłego laika, interesuje krótka opinia instalatorów/użytkowników/sprzedawców na temat konkretnych modeli rekuperatorów. Zakładam, że parametry techniczne są podobne, wszystkie też mają w standardzie opcje obecnie wymagane takie jak automatyczny by-pass, sprawność powyżej 90% (przynajmniej teoretyczną), itd.

Ze względu na oferty, które otrzymałem na moją WM najbardziej interesują mnie: Aeris 350/450, Nikol 450, Brink Renovent HR400, Dospel Optimal 400, Berluf Selen II 500. Chętnie jednak posłucham o innych.

Dlatego proszę wyżej wymienionych o opinię na temat trochę inny:

1) Jaki urządzenia najczęściej montują i dlaczego ludzie się na nie decydują (cena/jakość/serwis)?
2) Jak wygląda awaryjność poszczególnych urządzeń? Z czym związane są reklamacje? Czy są wśród tych jednostek rekuperatory częściej ulegające awarii w naszym klimacie?
3) Jak wygląda serwis? Czy jest szybki, tani itd?
4) Jakie są koszty eksploatacji? Wiadomo, że część producentów może zejść z ceny jednostki, odbijając sobie to na cenie części zużywających się (filtry i co tam sobie jeszcze wymyślą).
5) Na co najczęściej użytkownicy narzekają? Co chwalą?

I nie interesuje mnie, że ktoś promuje ten, czy inny model/producenta. Ma do tego prawo. Zakładam, że jest na forum wystarczająca ilość użytkowników aby można wyciągnąć jakieś wnioski na zasadzie zwykłej statystyki (znaczy - wybór większości z założenia prawdopodobnie jest lepszy).

Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi i pozdrawiam

wuwok
09-02-2014, 17:02
Witam,interesuje mnie rekuperatory jak w opisie. Jeśli miałby ktoś sensowna propozycje cenowa proszę na priv o info.Może być odbiór osobisty :)

snoopyz
21-05-2014, 13:16
Witam chcilbym zapytac o Frapola bylem do przeczytania tego postu na niego zdecydowany onyx 400 i moje pytanie jest nastepujace czy problemy te sa na tyle uciazliwe ze odradza pan zakup onyxa 400 na rzecz np renowenta brink 400 ?

snoopyz
21-05-2014, 16:26
Witam,
Mam Onyx Dream od 1,5 roku i mialem juz 1 awarie zakonczona wymiana plytki sterujacej w reku.
U mnie we wsi lubia wylaczyc prad i po takim wylaczeniu zdaza sie, ze sterownik rekuperatora wariuje.
Potrafi pokazywac temperature ustawiona na 95 stopni i godzine 58:45 - mam nawet zdjecie
241637
Druga sprawa - programowanie - nie da rady zaprogramowac "inteligentnie" - dla 5 dni roboczych codziennie tak samo, a sobota i niedziela inaczej lub tak samo. Nie - trzeba sie pierniczyc z kazdym dniem z osobna - masakra - przynajmniej pol godziny pikpikania.
Uwazam, ze Frapol powinien popracowac nad tymi slabostkami, bo hardwarowo reku jest bardzo dobry.
Witam chcilbym zapytac o Frapola bylem do przeczytania tego postu na niego zdecydowany onyx 400 i moje pytanie jest nastepujace czy problemy te sa na tyle uciazliwe ze odradza pan zakup onyxa 400 na rzecz np renowenta brink 400 ?

Tomasz Brzęczkowski
22-05-2014, 06:37
Pomylona skrętka , to i miało prawo źle pokazywać.

Potomak
02-10-2014, 11:57
Miałem ten sam dylemat. Przekopałem parametry wszystkich liczących się na rynku firm. Zdecydowałem się na reku z Bartosza. Ich rekuperator Vena 4 ma największą powierzchnię wymiany na rynku (dla 500 m3/h - wymiennik ma powierzchnię 39 m2!!!) + energooszczędne wentylatory + brak konieczności stosowania nagrzewnicy wspomagającej czy GWC. Pytałem się u innych producentów i nie byli mi w stanie powiedzieć jaką powierzchnię mają stosowane przez nich wymienniki !?. Nawet gdy kupowałem bojler z wężownicą to sprzedawca polecał mi te , które mają największą powierzchnię wężownicy (wymiennika). Kupiłem rekup Vena z softem do sterowania przez Smartfona. Jestem zadowolony bo wymieniam tylko filtry. Wspaniale współpracuje z kominkiem - zupełnie nie potrzeba rozprowadzenia ciepła z kominka ! Wystarczy tylko czerpnia z siłownikiem nad kominkiem (podłączonym pod sterownik z Bartosza) i mam super rozprowadzone ciepło po domu poprzez instalację rekuperacji. Gdy palę w kominku Euroster wyłącza mi kocioł bo ciepło z kominka dodatkowo "nagrzewa" wymiennik. Super sprawa. Polecam wszystkim.

Tomasz Brzęczkowski
02-10-2014, 12:24
10 . 57


Miałem ten sam dylemat. Przekopałem parametry wszystkich liczących się na rynku firm. Zdecydowałem się na reku z Bartosza. Ich rekuperator Vena 4 ma największą powierzchnię wymiany na rynku (dla 500 m3/h - wymiennik ma powierzchnię 39 m2!!!) + energooszczędne wentylatory + brak konieczności stosowania nagrzewnicy wspomagającej czy GWC. Pytałem się u innych producentów i nie byli mi w stanie powiedzieć jaką powierzchnię mają stosowane przez nich wymienniki !?. Nawet gdy kupowałem bojler z wężownicą to sprzedawca polecał mi te , które mają największą powierzchnię wężownicy (wymiennika). Kupiłem rekup Vena z softem do sterowania przez Smartfona. Jestem zadowolony bo wymieniam tylko filtry. Wspaniale współpracuje z kominkiem - zupełnie nie potrzeba rozprowadzenia ciepła z kominka ! Wystarczy tylko czerpnia z siłownikiem nad kominkiem (podłączonym pod sterownik z Bartosza) i mam super rozprowadzone ciepło po domu poprzez instalację rekuperacji. Gdy palę w kominku Euroster wyłącza mi kocioł bo ciepło z kominka dodatkowo "nagrzewa" wymiennik. Super sprawa. Polecam wszystkim.
10.30

Hej. Mój instalator było ostatnio na szkoleniu z Bartosza i proponował mi ich rozwiązanie. Wspominał , że ich rekuperatory spełniają kryteria do dofinansowania (wymienniki mają największą powierzchnię wymiany na rynku + energooszczędne wentylatory + brak konieczności stosowania nagrzewnicy wspomagającej czy GWC). Na 99 % biorę ich jednostkę Vena4EC , ale w dofinansowanie ze względu na rozbudowaną biurokrację nie będę się bawił. Ależ Pana instalator szybki! Pan też jak ten Potomak! W pół godziny, zastanowić się! Wybrać, zamontować, sprawdzić i być zadowolonym!!BRAWO!

tomekwa
02-10-2014, 13:17
I jeszcze:

Jak chcecie ciężki to sugeruję Bartosza. Ma najlepszy odzysk na rynku ze względu na największą powierzchnię wymiennika stosowanego w centrali.
Dodatkowo nie wymaga nagrzewnicy do odszraniania i ma wentylatory elektroniczne w najwyższej klasie energetycznej - także same plusy.

Ale akcja.
:bash:

Tomasz Brzęczkowski
02-10-2014, 13:28
I jeszcze:


Ale akcja.
:bash:
Przykre! Nie dość, że nie znają się na wymiennikach - Nie po długości 282589282590
w w szerz! 282591!!!!!!!!!!!! To jeszcze "reklamą" robią sobie antyreklamę.

leniwybudowniczy
02-12-2014, 10:09
mam rekuperator frapol onyx dream 400 i mam z nim problem - albo to normalne

temperatura zewnętrzna -4 C, ( realna - pomiar północny wschód budynku )
realna temperatura wewnątrz budynku ( 18,5 C - mierzona w dwóch punktach )

a wyniki jak na zdjęciu :

rekuperator mam na strychu ocieplonym 20 cm wełny do tego kanały są oczywiście ocieplone 5 cm wełny dodatkowo czerpnia i wyżutnia owinięte folią EcoRIT ( podobno ekwiwalent 10 cm wełny ) Rekuperator też zawinięty w tą folię .

a wyniki z rekuperatora takie :

wyciąg 12 c
nawiew 6 c
czerpnia 1c
wyrzutni 4c

dziś rano

-8 c realna na zewnątrz
- 18 c wewnątrz relna

rekuperator

PRACUJE NAGRZEWNICA 500 W
9c wyciag
5c nawiew
-2c czerpnia
3c wyrzutnia

mam wrażenie że coś jest bardzo nie HALO

Rekuperatror strasznie wychładza mi strych pomimo ocieplenia ( jego obudowa jest metalowa i zmina ) na strychu jest zimno ( paradoksalnie jak jest wyłączony to jest to najcieplejsze pomieszczenie w domu )

mam wrażenie że rekuperator ma jakiś nieszczelności pomiędzy strefą zimną a ciepłą lub też totalny brak izolacji w środku tych dwóch stref dlatego chłodzi mocno powietrze na wyciągu i nawiewie ( ma to też efekt w podniesieniu temperatury powietrza z czerpni - ale czy tak powinno to wyglądać ???

Tomasz Brzęczkowski
02-12-2014, 10:31
mam rekuperator frapol onyx dream 400 i mam z nim problem - albo to normalne

temperatura zewnętrzna -4 C, ( realna - pomiar północny wschód budynku )
realna temperatura wewnątrz budynku ( 18,5 C - mierzona w dwóch punktach )

a wyniki jak na zdjęciu :

rekuperator mam na strychu ocieplonym 20 cm wełny do tego kanały są oczywiście ocieplone 5 cm wełny dodatkowo czerpnia i wyżutnia owinięte folią EcoRIT ( podobno ekwiwalent 10 cm wełny ) Rekuperator też zawinięty w tą folię .

a wyniki z rekuperatora takie :

wyciąg 12 c
nawiew 6 c
czerpnia 1c
wyrzutni 4c

dziś rano

-8 c realna na zewnątrz
- 18 c wewnątrz relna

rekuperator

PRACUJE NAGRZEWNICA 500 W
9c wyciag
5c nawiew
-2c czerpnia
3c wyrzutnia

mam wrażenie że coś jest bardzo nie HALO

Rekuperatror strasznie wychładza mi strych pomimo ocieplenia ( jego obudowa jest metalowa i zmina ) na strychu jest zimno ( paradoksalnie jak jest wyłączony to jest to najcieplejsze pomieszczenie w domu )

mam wrażenie że rekuperator ma jakiś nieszczelności pomiędzy strefą zimną a ciepłą lub też totalny brak izolacji w środku tych dwóch stref dlatego chłodzi mocno powietrze na wyciągu i nawiewie ( ma to też efekt w podniesieniu temperatury powietrza z czerpni - ale czy tak powinno to wyglądać ???

Wygląda jakby coś wpadło i zablokowało bypass. Jest niedomknięty.

bstach
02-12-2014, 13:59
mam rekuperator frapol onyx dream 400 i mam z nim problem - albo to normalne

temperatura zewnętrzna -4 C, ( realna - pomiar północny wschód budynku )
realna temperatura wewnątrz budynku ( 18,5 C - mierzona w dwóch punktach )

a wyniki jak na zdjęciu :

rekuperator mam na strychu ocieplonym 20 cm wełny do tego kanały są oczywiście ocieplone 5 cm wełny dodatkowo czerpnia i wyżutnia owinięte folią EcoRIT ( podobno ekwiwalent 10 cm wełny ) Rekuperator też zawinięty w tą folię .

a wyniki z rekuperatora takie :

wyciąg 12 c
nawiew 6 c
czerpnia 1c
wyrzutni 4c

dziś rano

-8 c realna na zewnątrz
- 18 c wewnątrz relna

rekuperator

PRACUJE NAGRZEWNICA 500 W
9c wyciag
5c nawiew
-2c czerpnia
3c wyrzutnia

mam wrażenie że coś jest bardzo nie HALO

Rekuperatror strasznie wychładza mi strych pomimo ocieplenia ( jego obudowa jest metalowa i zmina ) na strychu jest zimno ( paradoksalnie jak jest wyłączony to jest to najcieplejsze pomieszczenie w domu )

mam wrażenie że rekuperator ma jakiś nieszczelności pomiędzy strefą zimną a ciepłą lub też totalny brak izolacji w środku tych dwóch stref dlatego chłodzi mocno powietrze na wyciągu i nawiewie ( ma to też efekt w podniesieniu temperatury powietrza z czerpni - ale czy tak powinno to wyglądać ???

najpierw sprawdź instalację - tracisz na niej 6 st.C - z domu wyciąga 18 a do onyxa dociera 12
co samego dreama, sam użytkuję takiego i potwierdzam że nie ma szału na sprawności nie mówiąc o wykończeniu samej centrali - jak na taką firmę powinni się bardziej postarać, ale jak już kiedyś pisałem widziały gały co brały - teraz na pewno zastanowiłbym się dwa razy

Tomasz Brzęczkowski
02-12-2014, 15:16
Mam w sklepie 21 st.C na czerpni -1 za wymiennikiem +20,1
wisi dream 200 - wymiennik ten sam co w 400 RS 160 tylko nie ma bypassu.

mileski
05-12-2014, 10:24
Masakra jakaś.
Jak to się skończyło?

bstach
05-12-2014, 10:33
Rekuperatory frapol to całkowita porażka, pomimo załączonej nagrzewnicy wstępnej przy -12stC CAŁY WYMIENNIK ZAMARZA.
SERWIS PRZYJECHAŁ PO 60 DNIACH.292735
chłopie nie strasz, mam dreama ale jeszcze żadnej zimy nie przeżył .....
o serwisie słyszałem że to nie "demony szybkości" w reakcji na zgłoszenie ale 60 dni - wow

bstach
05-12-2014, 10:42
Rekuperatory frapol to całkowita porażka, pomimo załączonej nagrzewnicy wstępnej przy -12stC CAŁY WYMIENNIK ZAMARZA.
SERWIS PRZYJECHAŁ PO 60 DNIACH.292735
ten "lodzik" to zeszłoroczny?

leniwybudowniczy
05-12-2014, 13:17
Tak ten lodzik jest zeszłoroczny fotka dotycz classic.
Nagrzewnica wstępna wygląda jak grzałka do herbaty z czasów komuny. Obsługuje zaledwie 10/20 % powierzchni za filtrem.292740

ja zgłosiłem problem wykraplania 20 listopada czekam już 16 dni i tylko słyszę że mają w następnym tyg. przyjechać. do Warszawy - generalnie to mam podejrzenie jakiejś dużej nieszczelności między komorami ( pewno na bypassie ) i dlatego mi się woda wykrapla po złej stronie - do tego wskazania sterownika są kompletnie idiotyczne.

teraz mam w domu 18 stopni ( czyli powietrze wyciągane pod sufitem pewno cieplejsze jeszcze ) na zewnątrz kilka termometrów pokazuje - 3 rano a on pokazuje tak :

- usuwane 12 stopni
- nawiewane 7 stopni
- czerpnia 2 stopnie
- wyrzutnia 6 stopni

do tego na strychu wyziębia mi strasznie pomieszczenie - jak nagrzałem farelką do 18 stopni to przy pracy na 1 biegu 40% wychłodził mi strych do 10 stopni w 2 godziny ( a nieszczelności żadnych nie namierzyłem kamerą termowizyjną ) - po prostu jego obudowa pomimo owinięcia w folię ecorit chłodzi jak lodówka - jest zimna strasznie po stronie czerpni i wyrzutni

dla mnie wady na 1 rzut oka to :

- brak izolacji ŻADNEJ tylko blacha między komorą ciepłą a zimną wymiennika ( tam nawet jest miejsce na 3 cm styropianu mogli by włożyć )
- brak solidnego uszczelnienia na bypassie lub w innym miejscu bo się skrapla woda po stronie ciepłej wymiennika tam musi wiać wilgotne powietrze z zewnątrz gdzieś
- brak izolacji solidnej samego reku - bo frontowa ścianka która jest plastikowa ma solidne ocieplenie natomiast plecy i boki są z blachy nie wiem jak ocieplonej bo nie widać od środka ale się cholernie ochładzają

Piotr 28
05-12-2014, 13:30
ja zgłosiłem problem wykraplania 20 listopada czekam już 16 dni i tylko słyszę że mają w następnym tyg. przyjechać. do Warszawy - generalnie to mam podejrzenie jakiejś dużej nieszczelności między komorami ( pewno na bypassie ) i dlatego mi się woda wykrapla po złej stronie - do tego wskazania sterownika są kompletnie idiotyczne.

teraz mam w domu 18 stopni ( czyli powietrze wyciągane pod sufitem pewno cieplejsze jeszcze ) na zewnątrz kilka termometrów pokazuje - 3 rano a on pokazuje tak :

- usuwane 12 stopni
- nawiewane 7 stopni
- czerpnia 2 stopnie
- wyrzutnia 6 stopni

do tego na strychu wyziębia mi strasznie pomieszczenie - jak nagrzałem farelką do 18 stopni to przy pracy na 1 biegu 40% wychłodził mi strych do 10 stopni w 2 godziny ( a nieszczelności żadnych nie namierzyłem kamerą termowizyjną ) - po prostu jego obudowa pomimo owinięcia w folię ecorit chłodzi jak lodówka - jest zimna strasznie po stronie czerpni i wyrzutni

dla mnie wady na 1 rzut oka to :

- brak izolacji ŻADNEJ tylko blacha między komorą ciepłą a zimną wymiennika ( tam nawet jest miejsce na 3 cm styropianu mogli by włożyć )
- brak solidnego uszczelnienia na bypassie lub w innym miejscu bo się skrapla woda po stronie ciepłej wymiennika tam musi wiać wilgotne powietrze z zewnątrz gdzieś
- brak izolacji solidnej samego reku - bo frontowa ścianka która jest plastikowa ma solidne ocieplenie natomiast plecy i boki są z blachy nie wiem jak ocieplonej bo nie widać od środka ale się cholernie ochładzają

teraz jestem pewny że U mnie Będzie Thessla AirPack 400 :rolleyes:

leniwybudowniczy
05-12-2014, 14:41
teraz jestem pewny że U mnie Będzie Thessla AirPack 400 :rolleyes:

no też firma z krakowa ( pewno sąsiedzi frapola ) - a wymienniki jakie to ma w środku ? cena za to jaka - katalog pokazuje 6500 netto + sterownik 800 zł - to za ile można kupić w normalnych cenach ? jak z serwisem ?

na filmie wyglada to wszystko SUPER ;) i ta izolacja 5 cm między sekcjami ( podkreślana )

Ale z filmu wygląda że wymiennik dokładnie ten sam RECAIR 160 nawet schemat ten sam

franco78
05-12-2014, 15:37
Kurcze Panowie,
Ja tez byłem zdecydowany na dream 400.
Skrzynki kupione na 160mm i kanały izolowane 160mm.
Może ktoś z Frapola powinien tutaj się wypowiedzieć ...

Piotr 28
05-12-2014, 19:22
no też firma z krakowa ( pewno sąsiedzi frapola ) - a wymienniki jakie to ma w środku ? cena za to jaka - katalog pokazuje 6500 netto + sterownik 800 zł - to za ile można kupić w normalnych cenach ? jak z serwisem ?

na filmie wyglada to wszystko SUPER ;) i ta izolacja 5 cm między sekcjami ( podkreślana )

Ale z filmu wygląda że wymiennik dokładnie ten sam RECAIR 160 nawet schemat ten sam

tak wymiennik ten sam jak w Frapolu takie wymienniki stosuje wiele firm . Całkiem inaczej skonstruowana centrala schemat działania całkiem inny popatrz jak maję opisane króćce AirPack ma układ przeciwprądowy w układzie Tichelmanna i ma wyciąg i czerpnie po jednej stronie .podkreślona czyli morze mieć duże znaczenie .

bstach
06-12-2014, 11:43
no też firma z krakowa ( pewno sąsiedzi frapola ) - a wymienniki jakie to ma w środku ? cena za to jaka - katalog pokazuje 6500 netto + sterownik 800 zł - to za ile można kupić w normalnych cenach ? jak z serwisem ?

na filmie wyglada to wszystko SUPER ;) i ta izolacja 5 cm między sekcjami ( podkreślana )

Ale z filmu wygląda że wymiennik dokładnie ten sam RECAIR 160 nawet schemat ten sam

Tak zgadza się ten sam wymiennik co w moim dreamie, recair ma bardzo fajny kalkulator do obliczania sprawności
http://www.recair.com/pl/recuperator_models.php
z tego co wiem to chyba jedne z lepszych wymienników obecnie dostępnych

Piotr 28
06-12-2014, 15:45
Tak zgadza się ten sam wymiennik co w moim dreamie, recair ma bardzo fajny kalkulator do obliczania sprawności
http://www.recair.com/pl/recuperator_models.php
z tego co wiem to chyba jedne z lepszych wymienników obecnie dostępnych

Też Mi sie tak zdaje że to obecnie lider w wymiennikach jest naprawdę dopracowany . ale frapol coś spierniczył w konstrukcji albo w wykonaniu .

leniwybudowniczy
06-12-2014, 16:11
Też Mi sie tak zdaje że to obecnie lider w wymiennikach jest naprawdę dopracowany . ale frapol coś spierniczył w konstrukcji albo w wykonaniu .

no musiał bo jak go podniosłem na wspornikach to zobaczyłem że od dołu skrapla się na nim woda, izolacja od dołu też jest badziewna - generalnie nie rozumiem dlaczego żal im było dać 5 cm XPSa do okoła i między strefami wyszło by może 3 m2 - to raptem 60 zł kosztów więcej. między strefą zimną i ciepłą nie ma dosłowie ŻADNEJ izolacji tylko blacha a miejsca jest sporo żeby dać nawet 10 cm. Rozumiem że może zostawiają kwestie "aranżacji" zewnętrzej użytkownikowi ;) i nie dają grubego ocieplenia ale nie dać między strefami w środku to czysta głupota prawa fizyki są nieubłagane i ZAWSZE skropli się woda na ściankach jak wlatuje powietrze -2 stopnie a na poddaszu jest 10 stopni i wilgotność względna 70%, do tego jeszcze widzę że filtr zaczoł nasiąkać wodą i zamarza na filtrze

Piotr 28
06-12-2014, 17:17
no musiał bo jak go podniosłem na wspornikach to zobaczyłem że od dołu skrapla się na nim woda, izolacja od dołu też jest badziewna - generalnie nie rozumiem dlaczego żal im było dać 5 cm XPSa do okoła i między strefami wyszło by może 3 m2 - to raptem 60 zł kosztów więcej. między strefą zimną i ciepłą nie ma dosłowie ŻADNEJ izolacji tylko blacha a miejsca jest sporo żeby dać nawet 10 cm. Rozumiem że może zostawiają kwestie "aranżacji" zewnętrzej użytkownikowi ;) i nie dają grubego ocieplenia ale nie dać między strefami w środku to czysta głupota prawa fizyki są nieubłagane i ZAWSZE skropli się woda na ściankach jak wlatuje powietrze -2 stopnie a na poddaszu jest 10 stopni i wilgotność względna 70%, do tego jeszcze widzę że filtr zaczoł nasiąkać wodą i zamarza na filtrze

z tego co opisujesz to nie jest tylko jeden problem w danym miejscu centrali lecz kilka które się ujawniają w rożnych miejscach .

trochę pojechali po bandzie

Piotr 28
06-12-2014, 17:28
no musiał bo jak go podniosłem na wspornikach to zobaczyłem że od dołu skrapla się na nim woda, izolacja od dołu też jest badziewna - generalnie nie rozumiem dlaczego żal im było dać 5 cm XPSa do okoła i między strefami wyszło by może 3 m2 - to raptem 60 zł kosztów więcej. między strefą zimną i ciepłą nie ma dosłowie ŻADNEJ izolacji tylko blacha a miejsca jest sporo żeby dać nawet 10 cm. Rozumiem że może zostawiają kwestie "aranżacji" zewnętrzej użytkownikowi ;) i nie dają grubego ocieplenia ale nie dać między strefami w środku to czysta głupota prawa fizyki są nieubłagane i ZAWSZE skropli się woda na ściankach jak wlatuje powietrze -2 stopnie a na poddaszu jest 10 stopni i wilgotność względna 70%, do tego jeszcze widzę że filtr zaczoł nasiąkać wodą i zamarza na filtrze

spytam mojego instalatora jutro może coś wymyśli w tym temacie

Piotr 28
09-12-2014, 19:40
Witam nowie.
Przeglądałem wczoraj fotki zamarzniętego classica Frapola i zobaczcie sami gdzie są nieszczelności lód pokazał to w całej okazałości.293410293411293412

To jakaś masakra

Crisiano
09-12-2014, 20:27
Frapol zostal skreslony z mojej listy.
Szkoda kupowac i od razu rozbierac aby uszczelniac i poprawiac po partaczach.

Piotr28 kiedy zamierzasz kupic swoj wymarzony rekuperator. Ciekawy jestem opinii. Wszak kosztuje jak mercedes a jeszcze nikt nie zweryfikowal jakosci. Pomijajac zachwyty nad pokazowcem.

misiupl
09-12-2014, 21:11
Napisałem do Frapola z prośbą o włączenie się do wątku.
Również zastanawiam/łem się pomiędzy Onyxem a Airpackiem

Piotr 28
11-12-2014, 07:54
Frapol zostal skreslony z mojej listy.
Szkoda kupowac i od razu rozbierac aby uszczelniac i poprawiac po partaczach.

Piotr28 kiedy zamierzasz kupic swoj wymarzony rekuperator. Ciekawy jestem opinii. Wszak kosztuje jak mercedes a jeszcze nikt nie zweryfikowal jakosci. Pomijajac zachwyty nad pokazowcem.
. dzwoniłem też do serwisu Air Paka mamy umówić się na spotkanie u nich w firmie .Wstępnie reku będzie u mnie 20-24 stycznia Pokazowce które stoją w hurtowniach to 100% urządzenia

Jarszcz
11-12-2014, 08:36
Też Mi sie tak zdaje że to obecnie lider w wymiennikach jest naprawdę dopracowany . ale frapol coś spierniczył w konstrukcji albo w wykonaniu .

Lider, bo wszyscy go montują. Ale to wcale nie znaczy, że jest najlepszy.
Ogólnie jakby spojrzeć na centrale u nas na rynku to duża część ma teraz standard:
-silniki EBM RadiCal
-Wymiennik RecAir 160RS
Więc czym się różnią od siebie "te same" centrale?
Sterowaniem, automatyką, obudową, ceną.

Ale są jeszcze wymienniki aluminiowe! Warto się za nimi rozejrzeć.
Żubr - obrotowe (Polska)
COMAIR - przeciwprądowe płytowe (Holandia)

Ponadto ostatnio natrafiłem na całkiem inne wymienniki z tw. sztucznego.
Klingenburg PET GS-K --> http://www.klingenburg.pl/gs-k.html
Co powiecie na to?

Jarszcz
11-12-2014, 08:45
Napisałem do Frapola z prośbą o włączenie się do wątku.
Również zastanawiam/łem się pomiędzy Onyxem a Airpackiem

Myślę, że sam e-mail nie poskutkuje. Zaginie gdzieś w skrzynce odbiorczej.
Możliwe, że w przeciągu tygodnia (może dwóch) będę we Frapolu, wtedy postaram się porozmawiać z p.Witkiem, Kontruktorem Dream'a, aby zajrzał na forum, do tematu i zadziałał w odpowiednim kierunku aby takie buble się nie zdarzały.

franco78
11-12-2014, 09:12
Myślę, że sam e-mail nie poskutkuje. Zaginie gdzieś w skrzynce odbiorczej.
Możliwe, że w przeciągu tygodnia (może dwóch) będę we Frapolu, wtedy postaram się porozmawiać z p.Witkiem, Kontruktorem Dream'a, aby zajrzał na forum, do tematu i zadziałał w odpowiednim kierunku aby takie buble się nie zdarzały.

@Jarszcz
Pisałeś niedawno, że rozmawiałeś z p.Witkiem - jest opcja abyś zadzwonił, popytał? 2 tygodnie czekania aż pojedziesz... trochę długo :(

R&D Fr***
11-12-2014, 12:23
Napisałem do Frapola z prośbą o włączenie się do wątku.
Również zastanawiam/łem się pomiędzy Onyxem a Airpackiem

Witam wszystkich, dziękuję bardzo za zaproszenie do udziału w dyskusji, postaram się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania.

Jeśli chodzi o słabą sprawność i zamarzanie rekuperatorów jest to spowodowane w 95% przypadków brakiem prawidłowego bilansu powietrza, np.:

Onyx Dream 400

Nawiew 400 m3/h wyciąg 300 m3/h, sprawność 76%:

293637

Nawiew 400 m3/h wyciąg 400 m3/h, sprawność 86%:

293638

Ważnym parametrem wymiennika jest też jego powierzchnia, w rekuperatorze Onyx Dream RS160 firmy Recair ma szerokość 400 mm.

Wszystkie Państwa uwagi dotyczące konstrukcji oraz wykonania naszych rekuperatorów są dla nas bardzo cenne, aktualnie jesteśmy na etapie projektowania zupełnie nowej jednostki o wydajności 400 m3/h, która sprosta nowym wymaganiom stawianym rekuperatorom od stycznia 2016 r.

Pozdrawiam wszystkich "Forumowiczów" i czekam na kolejne pytania.

Jarszcz
11-12-2014, 13:20
Pozdrawiam wszystkich "Forumowiczów" i czekam na kolejne pytania.
Bardzo dziękujemy za szybki odzew.
Czym spowodowany jest brak izolacji między komorami nawiew-wywiew w centrali Dream 400?
Skraplanie się wody nad wymiennikiem na tejże przegrodzie nie ma co prawda bezpośredniego znaczenia dla dziąłania centrali, ale występowanie takiego "bubla"
działa bardzo niekorzystnie dla wizerunku waszego produktu.
Instalatorzy nie będą chcieli jej sprzedawać i instalować, bo inwestor nie będzie chciał produktu niedopracowanego, wadliwego.


Mam również pytanie dot. nowego sterownika.
Ustawianie-programowanie trybów pracy jest dość niewygodne ponieważ nie widzę jaką pozycję aktualnie przestawiam. Brakuje jakiejś mrugającej kreski, cyferki, obwódki.
Czy jest szansa na to, że to się zmieni?

franco78
11-12-2014, 13:38
Witam,
cieszę się, że mamy na forum przedstawiciela Frapola
Może zrobić nowy wątek, nowy temat? Jakoś to skleić do kupy ;)

...w 95% przypadków brakiem prawidłowego bilansu powietrza,

Czy dobrze rozumiem, że po prostu ilość kanałów nawiewnych ma być równa z wywiewnymi?

Jarszcz
11-12-2014, 13:41
W sumie dobrze by było na osobny temat wrzucić i podlinkować ten temat jako podstawa - zdjęcia i opis kłopotów.
Fajnie jakby jakiś moderator przeniósł zawartość, ale nie wiem czy na forum muratora można na to liczyć.

R&D Fr***
11-12-2014, 13:48
Oczywiście, ma Pan rację zastosowaliśmy już izolację w tym miejscu. W przyszłym tygodniu będzie montaż kolejnej serii Onyx Dream 400, zapraszam "forumowiczów" na oględziny i obiecuje fotoreportaż z wprowadzonych zmian.

Jeśli chodzi o sterownik, ma on wykorzystana pamięć procesora do ostatniego bajta - nic nie możemy dodać do tej wersji. W lutym będą dostępne sterowniki z nowym procesorem i większą ilością pamięci, wtedy wprowadzimy dodatkowe funkcje. Proszę o zgłaszanie co chcielibyście dodać do sterownika centrali Onyx Dream. Najlepsze pomysły nagrodzimy!

R&D Fr***
11-12-2014, 13:51
Czy dobrze rozumiem, że po prostu ilość kanałów nawiewnych ma być równa z wywiewnymi?

Równe powinny być strumienie powietrza, ilustruje to przykład załączony powyżej.

franco78
11-12-2014, 14:06
Oczywiście, ma Pan rację zastosowaliśmy już izolację w tym miejscu. W przyszłym tygodniu będzie montaż kolejnej serii Onyx Dream 400, zapraszam "forumowiczów" na oględziny i obiecuje fotoreportaż z wprowadzonych zmian.

Jeśli chodzi o sterownik, ma on wykorzystana pamięć procesora do ostatniego bajta - nic nie możemy dodać do tej wersji. W lutym będą dostępne sterowniki z nowym procesorem i większą ilością pamięci, wtedy wprowadzimy dodatkowe funkcje. Proszę o zgłaszanie co chcielibyście dodać do sterownika centrali Onyx Dream. Najlepsze pomysły nagrodzimy!

To dobra informacja dla osób kupujących reku na wiosnę.
Wtedy będzie już onyx 400 z poprawkami w konstrukcji oraz z nowymi funkcjami sterownika...
Co tu dużo mówić, w przeciwnym wypadku klienci uciekną do konkurencji.

edit:
Oby tylko ze zmianami nie wzrosła cena ;)

Tomasz Brzęczkowski
11-12-2014, 14:17
Oczywiście, ma Pan rację zastosowaliśmy już izolację w tym miejscu. W przyszłym tygodniu będzie montaż kolejnej serii Onyx Dream 400, zapraszam "forumowiczów" na oględziny i obiecuje fotoreportaż z wprowadzonych zmian.

Jeśli chodzi o sterownik, ma on wykorzystana pamięć procesora do ostatniego bajta - nic nie możemy dodać do tej wersji. W lutym będą dostępne sterowniki z nowym procesorem i większą ilością pamięci, wtedy wprowadzimy dodatkowe funkcje. Proszę o zgłaszanie co chcielibyście dodać do sterownika centrali Onyx Dream. Najlepsze pomysły nagrodzimy!

No to już Marcinie szykuję listę!

franco78
11-12-2014, 14:19
No to już Marcinie szykuję listę!

Super..
tylko Pan Tomek nie bierze udziału w konkursie... za dużo wie ;) :p

Tomasz Brzęczkowski
11-12-2014, 14:46
Super..
tylko Pan Tomek nie bierze udziału w konkursie... za dużo wie ;) :p

293647 Od pierwszych prototypów.

Ja bardzo nie lubię bypassów, Tego się dobrze zrobić po prostu nie da, bo nawet jak jest szczelny, to ile czasu, a jak zaizolować termicznie?
Do domów 10-15kWh wkładam wersję onyx passiv 293648 zamiast bypassu ma większy wymiennik.

bstach
11-12-2014, 15:48
Witam wszystkich, dziękuję bardzo za zaproszenie do udziału w dyskusji, postaram się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania.

Jeśli chodzi o słabą sprawność i zamarzanie rekuperatorów jest to spowodowane w 95% przypadków brakiem prawidłowego bilansu powietrza, np.:

Onyx Dream 400

Nawiew 400 m3/h wyciąg 300 m3/h, sprawność 76%:

293637

Nawiew 400 m3/h wyciąg 400 m3/h, sprawność 86%:

293638

Ważnym parametrem wymiennika jest też jego powierzchnia, w rekuperatorze Onyx Dream RS160 firmy Recair ma szerokość 400 mm.

Wszystkie Państwa uwagi dotyczące konstrukcji oraz wykonania naszych rekuperatorów są dla nas bardzo cenne, aktualnie jesteśmy na etapie projektowania zupełnie nowej jednostki o wydajności 400 m3/h, która sprosta nowym wymaganiom stawianym rekuperatorom od stycznia 2016 r.

Pozdrawiam wszystkich "Forumowiczów" i czekam na kolejne pytania.

Wszystko to super Panie Marcinie (wnioskuję że tak Pan ma na imię - z postów Pana Tomka) to brzmi dla tych co są przed zakupem, a co z tymi co teraz użytkują "niezbyt udane konstrukcje"? Po postach o skraplaniu sam sobie zaizolowałem przegrody ponieważ jak miałbym czekać na wasz serwis to .......
Jeżeli to możliwe bardzo proszę o komentarz do zdjęć zamieszczonych przez witowent, ponieważ jestem użytkownikiem onyxa nie wiem czy mam się modlić o zimę z temp. w okolicach 0 st. czy mogę myśleć o nartach i mrozach poniżej -10 st.
Ja osobiście już żałuję że nie posłuchałem instalatora i nie dołożyłem 1 200 do Aerisa 350.

Tomasz Brzęczkowski
11-12-2014, 18:05
Ja osobiście już żałuję że nie posłuchałem instalatora i nie dołożyłem 1 200 do Aerisa 350. Ma Pan porównanie?

Indiana_
11-12-2014, 18:48
Hmm, pół biedy że narzeka na parametry. Zamontowałem klientowi rekuperator, który sobie wytrzasnął skądś za pół ceny, znanej dużej firmy. I problem nie polega na tym, że pracuje trochę za głośno - on wyje jak syrena alarmowa :-)
Na 100% obrotów tak gwiżdże, że pomimo iż jest w piwnicy słychać go w całym domu, a w piwnicy bolą uszy :-) Dopiero poniżej 50%, po obłożeniu reku wełną, jest jako tako.
Serwis fabryczny, też duża firma, nie chce się pojawić od paru miesięcy. Zresztą i tak nie jest na gwarancji...

Tomasz Brzęczkowski
11-12-2014, 18:49
Witam ponownie
ok. ale co z ludzmi którzy zaufali firmie FRAPOL 2 LATA TEMU?
SĄSIAD MA ZAMONTOWANY ONYX SKAY 800. NARZEKA NA JEGO PARAMETRY AKUSTYCZNE. ZADECYDOWAŁ - I WEZWAŁ DO SIEBIE NIEZALEŻNEGO KONSULTANTA -RZECZOZNAWCĘ DO WYKONANIA POMIARÓW CIŚNIENIA AKUSTYCZNEGO (db). POMIMO ZASTOSOWANIA TŁUMIKÓW AKUSTYCZNYCH 250/1500 REKUPERATOR I JEGO PRACA PRZY USTAWIENIU 60% MOCY NIE DAJE KOMFORTU.
KONSULTANT JEST UMÓWIONY NA 18 GRUDNIA.
SĄSIAD OBIECAŁ IŻ UDOSTĘPNI MI PROTOKÓŁ Z POMIARÓW, ZAŚ JA PRZEDSTAWIĘ GO NA FORUM. OCZYWIŚCIE ZA JEGO ZGODĄ.
POZDRAWIAM
Przecież to wentylacja do klas szkolnych nie do domów!!! 293665
jak sobie ktoś kupi walec drogowy nie powinien narzekać, że jazda na wczasy trwała długo i komfort był kiepski .

bstach
11-12-2014, 19:40
Ma Pan porównanie?

Tak mam, sąsiad ma Zehndera 350 - odpowiednik Aerisa już drugi sezon i przypomina sobie o nim tylko jak ma wymienić filtry.
Chciałem coś tańszego to teraz mam. Jak dłużej się przyglądam tym Onyxom to zaczynają mi się kojarzyć z Dospelem (Sky - Selena).

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 06:54
Tak mam, sąsiad ma Zehndera 350 - odpowiednik Aerisa już drugi sezon i przypomina sobie o nim tylko jak ma wymienić filtry.
Chciałem coś tańszego to teraz mam. Jak dłużej się przyglądam tym Onyxom to zaczynają mi się kojarzyć z Dospelem (Sky - Selena).

Samochód sąsiada nigdy się nie psuł i palił 5l/100km, do czasu aż go nie sprzedał i kupił inny.
Ale mniejsza z tym.
Po pierwsze Aeris nie jest droższy, to tania styropianowa centrala.
Po drugie 293729 Zadowala Pana taki odzysk?

R&D Fr***
12-12-2014, 07:36
Jeżeli to możliwe bardzo proszę o komentarz do zdjęć zamieszczonych przez witowent, ponieważ jestem użytkownikiem onyxa nie wiem czy mam się modlić o zimę z temp. w okolicach 0 st. czy mogę myśleć o nartach i mrozach poniżej -10 st.
Ja osobiście już żałuję że nie posłuchałem instalatora i nie dołożyłem 1 200 do Aerisa 350.

Lód w centrali wytworzył się na skutek przecieku powietrza pomiędzy ciepłą i zimną stroną wymiennika. Standardowo centrale do użytku domowego bada się wg normy PN EN 13141-7. Wg tej normy klasę szczelności wewnętrznej wyznacza się przy różnicy ciśnień 100 Pa, my badamy +100Pa na nawiewie i -100 Pa na wyciągu starając się przy tym zmieścić w klasie A1. Przy źle wykonanych instalacjach okazuje się, że różnica ciśnienia w centrali sięga nawet ponad 500 Pa i wtedy pojawiają się problemy, uwzględniamy reklamację nawet w takich przypadkach.

Paweł_K
12-12-2014, 07:37
Dobra, udało mi się po 2 dniach przeczytać wszystkie posty w tym wątku.
Powiem Wam, że liczyłem na rozwiązanie mojego dylematu, ale nic z tego. Nadal nie wiem co kupić.

Mam domek 120 m^2 z kominkiem.
Chcę na wiosnę kupić rekuperator.
Zleży mi na sprawności, niskim hałasie (max. do 30 db).
Czerpnia i wyrzutnia w dachu.

Jestem w trakcie układania instalacji.

Czy możecie coś polecić?

R&D Fr***
12-12-2014, 07:46
Witam ponownie
ok. ale co z ludzmi którzy zaufali firmie FRAPOL 2 LATA TEMU?
SĄSIAD MA ZAMONTOWANY ONYX SKAY 800. NARZEKA NA JEGO PARAMETRY AKUSTYCZNE. ZADECYDOWAŁ - I WEZWAŁ DO SIEBIE NIEZALEŻNEGO KONSULTANTA -RZECZOZNAWCĘ DO WYKONANIA POMIARÓW CIŚNIENIA AKUSTYCZNEGO (db). POMIMO ZASTOSOWANIA TŁUMIKÓW AKUSTYCZNYCH 250/1500 REKUPERATOR I JEGO PRACA PRZY USTAWIENIU 60% MOCY NIE DAJE KOMFORTU.
KONSULTANT JEST UMÓWIONY NA 18 GRUDNIA.
SĄSIAD OBIECAŁ IŻ UDOSTĘPNI MI PROTOKÓŁ Z POMIARÓW, ZAŚ JA PRZEDSTAWIĘ GO NA FORUM. OCZYWIŚCIE ZA JEGO ZGODĄ.
POZDRAWIAM

Oczywiście może Pan to zrobić, należy jednak sobie zdawać sprawę z tego, iż takie pomiary jest bardzo trudno przeprowadzić na obiekcie w pomieszczeniu. Proszę w raporcie zamieścić informację wg jakiej normy zostało wykonane badanie będziemy mogli wtedy to porównać z naszymi pomiarami.

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 07:58
Wg tej normy klasę szczelności wewnętrznej wyznacza się przy różnicy ciśnień 100 Pa, my badamy +100Pa na nawiewie i -100 Pa na wyciągu starając się przy tym zmieścić w klasie A1. Przy źle wykonanych instalacjach okazuje się, że różnica ciśnienia w centrali sięga nawet ponad 500 Pa i wtedy pojawiają się problemy, uwzględniamy reklamację nawet w takich przypadkach. Na ogół nie przykłada się wagi do oporów, związanych z tym prędkości, zakrętów. Skrzynki to coraz większe dziwolągi, a ilość kanałów jak do Pałacu Kultury.

bstach
12-12-2014, 08:49
Samochód sąsiada nigdy się nie psuł i palił 5l/100km, do czasu aż go nie sprzedał i kupił inny.
Ale mniejsza z tym.
Po pierwsze Aeris nie jest droższy, to tania styropianowa centrala.
Po drugie 293729 Zadowala Pana taki odzysk?
Panie Tomku a czyta Pan dokładnie
"Załączono jednostkę chłodniczą Artic"

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 09:04
Proszę o zgłaszanie co chcielibyście dodać do sterownika centrali Onyx Dream
1 postulat! Marcin, czy to (lub podobne ) podstawowa funkcja sterownika ZMIANA PRĘDKOŚCI, może być "na wierzchu"?
293737
Przed menu i OFF . Po dotknięciu wyświetlacza?

powell
12-12-2014, 09:05
To ja mam pytanie dotyczące odprowadzania kondensatu.
Obecnie wygrzewam i suszę dom (ogrzewanie włączone po raz pierwszy). Mam zamontowany syfon, który otrzymałem wraz z reku (Onyx 400). Zauważyłem, że woda w nim odpływa czasem dość "niechętnie". Miałem nawet przypadek, że dopiero po otwarciu jednostki woda z centrali zaczęła płynąć szerokim strumieniem, jakby do tego momentu było jakieś podciśnienie, które ją zatrzymywało. Zdarzyło mi się to raz, potem już chyba woda odpływała systematycznie. Odpowiednie pochylenie centrali w stronę odpływu jest raczej zachowane. Jedyne co jest niezgodne z instrukcją, to umiejscowienie syfonu, który jest wyżej niż zalecane 20cm pod rekuperatorem. Syfon mam praktycznie tuż pod centralą. Czy to jest przyczyna problemów z odpływem ?

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 09:07
Panie Tomku a czyta Pan dokładnie
"Załączono jednostkę chłodniczą Artic"

Czytam dokładnie.
Czy przy tych temperaturach jednostka chłodząca ma wpływ na wymiennik? Jednostka chłodząca jest zresztą za wymiennikiem!!! Jest za centralą wentylacyjną!

bstach
12-12-2014, 09:21
Czytam dokładnie.
Czy przy tych temperaturach jednostka chłodząca ma wpływ na wymiennik? Jednostka chłodząca jest zresztą za wymiennikiem!!! Jest za centralą wentylacyjną!
Pozwoliłem sobie wykonać telefon do nich i pomiar pokazuje temp. nawiewaną do pomieszczeń - czyli za chłodnicą.

Jarszcz
12-12-2014, 09:30
Pozwoliłem sobie wykonać telefon do nich i pomiar pokazuje temp. nawiewaną do pomieszczeń - czyli za chłodnicą.
Czyli za pomocą głupiego obrazka, który wprowadza w błąd robią sobie antyreklamę. Powinni mieć czujnik za wymiennikiem centrali dla wskazania wydajności odzysku i jeszcze jeden na nawiewie dla pokazania wydajności chłodzenia jednostki Arctic.

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 10:13
Czyli za pomocą głupiego obrazka, który wprowadza w błąd robią sobie antyreklamę. Powinni mieć czujnik za wymiennikiem centrali dla wskazania wydajności odzysku i jeszcze jeden na nawiewie dla pokazania wydajności chłodzenia jednostki Arctic. I tak mają jak Pan napisał!
Kto w zimę chłodzi powietrze? Kto umieszcza czujnik pokazujący pracę reku za chłodnicą?
A na wywiewie dali nagrzewnicę????

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 10:15
Pozwoliłem sobie wykonać telefon do nich i pomiar pokazuje temp. nawiewaną do pomieszczeń - czyli za chłodnicą.

Pan uwierzył w chodzącą w grudniu czy listopadzie chłodnicę? A nagrzewnicę na wywiewie?

Jarszcz
12-12-2014, 11:02
Pan uwierzył w chodzącą w grudniu czy listopadzie chłodnicę? A nagrzewnicę na wywiewie?

Bez przesady, zrzut z pomiarów wrzucony jest z dnia: 24.09.014

293745

Nie pamiętam jaka była wtedy pogoda ale może sobie wtedy ktoś chłodził?
Poza tym nie wiem i chyba nie jest podane gdzie ta instalacja działa.

I tak mają jak Pan napisał!
Albo coś przeoczyłem albo... widzę tylko "nawiew" czyli już za jednostką Arctic, a gdzie wartość dla nawiewu za wymiennikiem?

Tak czy inaczej robią zamęt, aby nie zauważyć jak właściwie wygląda sprawność instalacji. Temperatura na wyrzutni 12C, więc jakies ~5-9 stopni odzysku mniej niż inne centrale podobnej klasy.

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 11:11
Jaka była pogoda? To widać na czerpni. Nie wierzę by ktoś chłodził przy +7.
Poza tym, od miesiąca ( czyli jak jest chłodniej ) podgląd wyłączyli . Dlaczego?

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 11:19
Jak mieli wymienniki RS160 RECAIR - to było OK, Papierowe wymienniki Tu wymienniki Paul. 293746 izolują gdy są suche.

Są na rynku rekuperatory z wymiennikami krzyżowymi z Chin, które swą niewiarygodna sprawność osiągają właśnie dzięki mieszaniu strumieni powietrza w nieszczelnym wymienniku.

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 13:02
Coś o wymiennikach central DO KLIMATYZACJI .
http://taise.org.tw/uploadfile/file/2012T-UK%20Forum/10_Enthalpy%20recovery%20presentation%201.pdf


A PAUL ERV core removes up to 60% of the moisture so that the air conditioner can be smaller and
use less energy

dla porównania wymiennik RECAIR
http://www.recair.com/pl/odzysk-ciepa-jawnego-i-utajonego-odczuwalnego-i-ukrytego/re400/

mileski
12-12-2014, 13:09
Czyli, podsumowując wypowiedzi Pana Marcina, istotne jest (jeśli dobrze zrozumiałem) takie dobranie ilości i tras przewodów aby uzyskać zbliżone ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego bez dużej różnicy ciśnień (co do wartości bezwzględnej)? Uzyskujemy wtedy wysokie wartości sprawności bez "przedmuchów" pomiędzy komorami wewnątrz centrali.

Piotr 28
12-12-2014, 17:26
Czyli, podsumowując wypowiedzi Pana Marcina, istotne jest (jeśli dobrze zrozumiałem) takie dobranie ilości i tras przewodów aby uzyskać zbliżone ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego bez dużej różnicy ciśnień (co do wartości bezwzględnej)? Uzyskujemy wtedy wysokie wartości sprawności bez "przedmuchów" pomiędzy komorami wewnątrz centrali.

jakich przedmuchów wewnętrznych ? przecież centrala ma być szczelna między komorami a na tych zdjęciach WITOWENTU ewidentnie widać ze powietrze omija wymiennik bokiem więc jak ma działać ? porostu fuszera .

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 19:48
jakich przedmuchów wewnętrznych ? przecież centrala ma być szczelna między komorami a na tych zdjęciach WITOWENTU ewidentnie widać ze powietrze omija wymiennik bokiem więc jak ma działać ? porostu fuszera .
Tak idealnie szczelnie to się nie da. Części są ruchome, bypass, kasety filtrów, wymiennik... Im większa różnica ciśnień tym większe nieszczelności. Dlatego tak ważna jest instalacja. Im mniejsze opory tym lepiej. Z tym, ze woda zimą w centrali to normalna rzecz, ważne by ją bezproblemowo odprowadzić.

Tomasz Brzęczkowski
13-12-2014, 08:07
Nie miałem czasu rozwalić wymiennika, to teraz cd o różnicach w wymiennikach Paul i Recair.
Niemiecki wymiennik Paul jest robiony na bazie membrany z kanadyjskiego dPoint. Problemem membrany dPoint'a jest to, że nie daje się "plisować" Jest płaska. A tak wygląda membrana Recair 293822 Jest cieńsza i "plisowana" . Dlatego wymiennik Paul ma przy tej samej objętości 50% mniejszą powierzchnię wymiany.
Są jeszcze na rynku chińskie wymienniki papierowe w centralach z bardzo tanimi wentylatorkami ( wentylatorkami, bo spręż mają zabawkowy i jeszcze prehistoryczne wirniki 293823 , ale papier jak to papier, mało trwały i mokry się zagrzybi jak nie będziemy wymiennika wymieniać.

fotohobby
13-12-2014, 08:50
Czytam dokładnie.
Czy przy tych temperaturach jednostka chłodząca ma wpływ na wymiennik? Jednostka chłodząca jest zresztą za wymiennikiem!!! Jest za centralą wentylacyjną!

Może zrób print-screena, jak wyglada odzysk w ciagu 12miesięcy, bo tym jedym zdjęciem sugerujesz, że odzysk tej centrali to jakieś 50%.
Manipulant....

Tomasz Brzęczkowski
13-12-2014, 10:27
Może zrób print-screena, jak wyglada odzysk w ciagu 12miesięcy, bo tym jedym zdjęciem sugerujesz, że odzysk tej centrali to jakieś 50%.
Manipulant....

Nie sugeruję. Przecież może Szanowny Pan o tych wymiennikach poczytać. Dałem wyjaśnienia, opisy i linki. Są wyżej.
Poza tym, dlaczego po ukazaniu się pierwszy raz tu zdjęcia ponad miesiąc temu, wizualizację wyłączyli?

Piotr 28
13-12-2014, 15:52
Tak idealnie szczelnie to się nie da. Części są ruchome, bypass, kasety filtrów, wymiennik... Im większa różnica ciśnień tym większe nieszczelności. Dlatego tak ważna jest instalacja. Im mniejsze opory tym lepiej. Z tym, ze woda zimą w centrali to normalna rzecz, ważne by ją bezproblemowo odprowadzić.
Skoro jest taki Pan biegły to proszę zapoznać się z norma w której jest to opisane jak i jakie warunki ma spełniać urządzenie nie ma tam mowy o instalacji i jej oporów tylko o urządzeniu .

Tomasz Brzęczkowski
13-12-2014, 15:58
Skoro jest taki Pan biegły to proszę zapoznać się z norma w której jest to opisane jak i jakie warunki ma spełniać urządzenie nie ma tam mowy o instalacji i jej oporów tylko o urządzeniu .
Pan zacytuje warunki badania, to zobaczy Pan o co chodzi.

fotohobby
13-12-2014, 16:32
Nie sugeruję. Przecież może Szanowny Pan o tych wymiennikach poczytać. Dałem wyjaśnienia, opisy i linki. Są wyżej.
Poza tym, dlaczego po ukazaniu się pierwszy raz tu zdjęcia ponad miesiąc temu, wizualizację wyłączyli?

Jak pytasz "chciałbyć mieć taka sprawnosć" zalaczając taki obrazek to chyba Twoje intencje są jasne.
I oczywiscie przez Ciebie wyłaczyli monitoring :)

Na szczescie są jeszcze dane archiwalne.

Tomasz Brzęczkowski
13-12-2014, 17:06
293854293855Może od razu Pana poinformuje, że wcześniej były wymienniki RE160 Recair (zielone).

fotohobby
13-12-2014, 23:14
I którego dnia wymienili wymiennik ?
:lol:

figer
14-12-2014, 18:05
Pomylona skrętka , to i miało prawo źle pokazywać.

To znaczy, ze Pana pracownik pomylił skrętkę w czasie montażu, czy że w czasie braku prądu skrętka sama się przekręciła? Co Pan za bzdury pisze???

figer
14-12-2014, 20:28
Dzisiaj znalazłem taki rekuperator AirBerg RECOVER RX 500, który zewnętrznie wygląda identycznie jak Onyx, sterownik ma również identyczny jak Onyx
http://www.market-instalacyjny.pl/pl/p/Rekuperator-AirBerg-RECOVER-RX-500-automatyka/795

Crisiano
14-12-2014, 20:43
Ciekawe jak to jest, ze ten sam produkt ma rozne naklejki? To samo z innymi rekuperatorami i ostatnio z brinkiem. Nie chca sprzedawac pod swoim szyldem czy na polski rynek robi sie "specjalne" wersje aby w razie czego nie miec z tym nic wspolnego.

misiupl
14-12-2014, 20:43
Rzeczywiście, wygląd, dane techniczne te same. Pewnie Frapol robi to dla nich.

misiupl
14-12-2014, 20:52
Czasem robi się kilka marek jednego produktu, żeby zwiększyć sieć dystrybucji.

Piotr 28
14-12-2014, 20:55
Dzisiaj znalazłem taki rekuperator AirBerg RECOVER RX 500, który zewnętrznie wygląda identycznie jak Onyx, sterownik ma również identyczny jak Onyx
http://www.market-instalacyjny.pl/pl/p/Rekuperator-AirBerg-RECOVER-RX-500-automatyka/795

rzeczywiście to jest frapol czyli klepią dla kogoś pod ich logiem :D

powell
15-12-2014, 11:57
Ja sterownik mam inny (Onyx Dream 400)

Z innej beczki: zadałem wcześniej pytanie dot. odpływania kondensatu, czy mogę prosić o odpowiedź przedstawiciela Frapol? A może takie pytania przenieść do osobnego wątku (to już pytanie do adminów)?

Jarszcz
15-12-2014, 12:11
To ja mam pytanie dotyczące odprowadzania kondensatu.
Obecnie wygrzewam i suszę dom (ogrzewanie włączone po raz pierwszy). Mam zamontowany syfon, który otrzymałem wraz z reku (Onyx 400). Zauważyłem, że woda w nim odpływa czasem dość "niechętnie". Miałem nawet przypadek, że dopiero po otwarciu jednostki woda z centrali zaczęła płynąć szerokim strumieniem, jakby do tego momentu było jakieś podciśnienie, które ją zatrzymywało. Zdarzyło mi się to raz, potem już chyba woda odpływała systematycznie. Odpowiednie pochylenie centrali w stronę odpływu jest raczej zachowane. Jedyne co jest niezgodne z instrukcją, to umiejscowienie syfonu, który jest wyżej niż zalecane 20cm pod rekuperatorem. Syfon mam praktycznie tuż pod centralą. Czy to jest przyczyna problemów z odpływem ?
To ja cię zacytuję, żeby pytanie było na wierzchu.
Sam chętnie się dowiem o co chodzi.

Centrala wytwarza podciśnienie, przymykając klapę ciśnienie ją przyssa - wniosek, że centrala jest szczelna. Ale jeśli próbuje zasysać wodę, która powinna odpłynąc to znaczy, że podciśnienie jest zbyt duże. Może trzeba by zwiększyć wydajność nawiewu?

R&D Fr***
15-12-2014, 13:28
To ja cię zacytuję, żeby pytanie było na wierzchu.
Sam chętnie się dowiem o co chodzi.

Centrala wytwarza podciśnienie, przymykając klapę ciśnienie ją przyssa - wniosek, że centrala jest szczelna. Ale jeśli próbuje zasysać wodę, która powinna odpłynąc to znaczy, że podciśnienie jest zbyt duże. Może trzeba by zwiększyć wydajność nawiewu?

Podciśnienie w centralach, w których wentylator jest za wymiennikiem to normalna sprawa. Dla dobrze wykonanej instalacji (100 – 150 Pa dla domu 150 m2) podciśnienie w komorze gdzie odpływa kondensat z wymiennika wynosi około 300 Pa (150 Pa – instalacja, 30 Pa - filtr, 85 Pa – wymiennik, 20 Pa – inne opory wew. centrali), aby to zrównoważyć należy układ odpływu kondensatu zaopatrzyć w syfon o odpowiednich wymiarach, które wyznaczamy ze wzoru:
294171
H1 = 0.1 Δp + 20 [mm]
H2 = 0.05 Δp + 20 [mm]
Gdzie Δp to ciśnienie przed wentylatorem
Czyli dla Onyx Dream 400 z poprawnie wykonana instalacją H1>50 mm; H2 >35 mm
Centrale Onyx są standardowo dostarczane z syfonem HL138 z kulką i blokadą antyzapachową. Przepustowość syfonu wynosi 0,15 l/s, przy temp. wewnątrz pomieszczenia 30 st.C i wilgotności 60% (np. basen) i -10 st. Na zewnątrz, przy strumieniu przepływu 400 m3/h otrzymamy około 4,5 l/h kondensatu. Syfon ten załatwia nam wymiar H2.

Nie ma technicznej możliwości aby odprowadzić w sposób kontrolowany kondensat z centrali wentylacyjnej z wentylatorem umieszczonym za wymiennikiem bez prawidłowo zasyfonowanego odpływu. Wszystkie połączenia muszą być szczelne. Ostatnio widziałem coś takiego:

294172

Proszę mi wierzyć to nie zadziała!

powell
15-12-2014, 14:27
Rozumiem, że na tym zdjęciu jest pokazany układ, którego niesprawność wynika z tego, że nie jest szczelny, tak ? (pomińmy prowizorkę i estetykę)
Bo raczej H1 jest większe niż 50mm, więc nie o to chodzi.
Jeśli faktycznie chodzi o nieszczelność, to mam pytanie, jak to powinno być uszczelnione? Syfon HL138 (widoczny na zdjęciu) jest dostarczany z tą gumową "zwężką", w którą - wydawało mi się - należy właśnie włożyć wężyk prowadzący z komory rekuperatora. Co jeszcze trzeba zrobić, żeby układ "uszczelnić" ?

R&D Fr***
15-12-2014, 14:40
Dla zachowania szczelności wąż standardowo dostarczony z rekuperatorem umieścić w syfonie. Na zdjęciu mamy dwa poważne błędy instalacji syfonu.
1. Wąż umieszczony w syfonie nie ma gładkiej powierzchni, co nie zapewnia szczelności połączenia z syfonem
2. Syfon jest pochylony co nie daje gwarancji, że H2 istnieje i że kulka opadnie. Syfon musi być trwale przymocowany do pionowej powierzchni.

powell
15-12-2014, 14:54
Rozumiem. W takim razie (odnośnie punktu 1), czy nie jest dość ryzykowne zakładanie, że gumowa "zwężka" wystarczy, zeby układ był zawsze szczelny? To jest zwykła, niezbyt gruba guma, która może:

1. sparcieć,
2. przy naprężonym wężu odkształcić się,
3. zsunąć się przypadkowo (np. po zahaczeniu jej ręką)

i wtedy kondensat nie będzie wypływał z rekuperatora, co po jakimś czasie spowoduje jego uszkodzenie ?

Czy nie lepiej by było zastosować jakieś obejmy ?

pacyfist
16-12-2014, 21:41
Oczywiście, ma Pan rację zastosowaliśmy już izolację w tym miejscu. W przyszłym tygodniu będzie montaż kolejnej serii Onyx Dream 400, zapraszam "forumowiczów" na oględziny i obiecuje fotoreportaż z wprowadzonych zmian.

Jeśli chodzi o sterownik, ma on wykorzystana pamięć procesora do ostatniego bajta - nic nie możemy dodać do tej wersji. W lutym będą dostępne sterowniki z nowym procesorem i większą ilością pamięci, wtedy wprowadzimy dodatkowe funkcje. Proszę o zgłaszanie co chcielibyście dodać do sterownika centrali Onyx Dream. Najlepsze pomysły nagrodzimy!

Pisze Pan że zastosowaliście już izolację w newralgicznym miejscu czy dobrze rozumiem że centrale kupowane teraz mają już tą izolację standardowo? czy taka izolacja rozwiązuje problemy z wykropleniami i zamarzaniem?
Czy firma Frapol planuje jakąś akcję naprawczą w przypadku wystąpienia awarii skroplen, zamrożeń i innych problemów o których mowa u posiadaczy centrali bez poprawek?
Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne dla użytkowników obecnych, przyszłych (do których być może będę należał i ja) jak i co tu dużo mówić również dla renomy Państwa firmy na rynku.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

PliP
17-12-2014, 20:03
9 stron wątku i nadal brak konkretnych wyjaśnień i opisów który konkretnie reku jest lepszy w jednym i gorszy w innym. Lepszy dla kubatury 300 gorszy dla kubatury 500. itp itd
hmmmm i jak tu człowiek ma cokolwiek wybrać?

Tomasz Brzęczkowski
18-12-2014, 03:49
9 stron wątku i nadal brak konkretnych wyjaśnień i opisów który konkretnie reku jest lepszy w jednym i gorszy w innym. Lepszy dla kubatury 300 gorszy dla kubatury 500. itp itd
hmmmm i jak tu człowiek ma cokolwiek wybrać? Nie wentyluje się kubatury , wentylacja jest dla ludzi.

Zonzi
18-12-2014, 08:36
Kubaturę tez się wentyluje i pod to projektuje.

PliP. Koszty eksploatacji, niezawodność, odzysk ciepła, cena. Jedyne parametry które powinny Cię interesować.

Tomasz Brzęczkowski
18-12-2014, 09:18
Kubaturę tez się wentyluje i pod to projektuje. Wentylacja jest dla ludzi. Projekty, gdzie jest wymiana na kubaturę ( mowa o domach i mieszkaniach) są po prostu źle zrobione. Podobnie jest jak "projektant" projektuje rozdzielacz i podaje wydajność na anemostatach a nie na kanale głównym. Ot nie zna się. Nie wie jak działa skrzynka rozdzielcza.
Szanowny Panie, to, że takich niekumatych projektantów jest bardzo dużo, nic nie zmienia. Inwestor MUSI być poinformowany, że wszelkie wywiewy poza łazienkami i mniejszym w kuchni, pogorszą komfort w sypialniach !!! I jak wtedy inwestor powie, że zdaje sobie sprawę i tak chce - to zgoda, projektant może dać więcej wywiewów niż przewiduje norma i wiedza o wentylacji.

R&D Fr***
18-12-2014, 11:06
Pisze Pan że zastosowaliście już izolację w newralgicznym miejscu czy dobrze rozumiem że centrale kupowane teraz mają już tą izolację standardowo? czy taka izolacja rozwiązuje problemy z wykropleniami i zamarzaniem?
Czy firma Frapol planuje jakąś akcję naprawczą w przypadku wystąpienia awarii skroplen, zamrożeń i innych problemów o których mowa u posiadaczy centrali bez poprawek?
Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne dla użytkowników obecnych, przyszłych (do których być może będę należał i ja) jak i co tu dużo mówić również dla renomy Państwa firmy na rynku.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Tak, izolacja w newralgicznych miejscach została wzmocniona. Problemy z wkraplaniem niepożądanych miejscach i zamarzaniem wymiennika nie zawsze są spowodowane wadą urządzenia. Często jest to kwestia niewłaściwej instalacji i eksploatacji. Akcja naprawcza na szeroka skalę nie jest w tym wypadku potrzebna. Mamy kilka tysięcy urządzeń w rynku. Są obiekty referencyjne (np. apartamentowiec Sky Tower we Wrocławiu 298 urządzeń Onyx - instalacja 2011 rok, osiedle domków jednorodzinnych - pod Krakowem instalacja 2012 rok.), w których na bieżąco wykonujemy przeglądy okresowe i monitorujemy stan naszych urządzeń. Centrale Onyx przed wprowadzeniem na rynek przechodzą badania w komorach klimatycznych gdzie symulowane są różne parametry pracy. Jednak doświadczenie pokazuje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich scenariuszy działania i instalacji naszych urządzeń. Dlatego jesteśmy wdzięczni Państwu za wszystkie uwagi krytyczne, które wpływają na poprawienie jakości i funkcjonalności naszych produktów, które dostarczamy dla Państwa już od 25 lat. Do niedawna serwis gwarancyjny central Onyx był realizowany przez niezależne firmy, które miały podpisane umowy serwisowe z firma Frapol. Takie rozwiązanie nie sprawdziło się dlatego teraz do Państwa dyspozycji jest serwis fabryczny Frapol, który stanowią dwie grupy serwisowe wykwalifikowanych specjalistów zatrudnionych w firmie Frapol. Dysponujemy również centralami zastępczymi, które instalujemy klientom w sytuacji gdy centrala wymaga naprawy w warunkach warsztatowych.

pacyfist
18-12-2014, 14:43
Tak, izolacja w newralgicznych miejscach została wzmocniona.
Czy jeżeli kupię centralę wyprodukowaną przed poprawieniem izolacji przez Pańśtwa firmę można liczyć na na uzupełnienie izolacji w jak to Pan określił "newralgicznych miejscach" przez Państwa serwisantów?
Pytanie moje absolutnie nie wynika z przekory,po prostu mam możliwość w najbliższych dniach nabyć centralę Onyź Dream 400 (bez ulepszonej przez Państwa firmę izolacji) a chciałbym mieć pełnowartościową jednostkę z której będę zadowolony przez cały rok nie tylko latem ;).
Nie ukrywam że liczę na odpowiedź twierdzącą.:rolleyes:

tyrdax
19-12-2014, 07:17
To ja cię zacytuję, żeby pytanie było na wierzchu.
Sam chętnie się dowiem o co chodzi.

Centrala wytwarza podciśnienie, przymykając klapę ciśnienie ją przyssa - wniosek, że centrala jest szczelna. Ale jeśli próbuje zasysać wodę, która powinna odpłynąc to znaczy, że podciśnienie jest zbyt duże. Może trzeba by zwiększyć wydajność nawiewu?

A instalacja odprowadzenia skroplin jest szczelna? Czy syfon jest zamontowany?

PliP
19-12-2014, 13:48
...Koszty eksploatacji, niezawodność, odzysk ciepła, cena. Jedyne parametry które powinny Cię interesować.

Większość rekuperatorów ma już energooszczędne silniki prądu stałego i odzysk ciepła na poziomie 92%.
Wiele do myślenia pozostawiają jednak 2 inne wymienione przez ciebie parametry. W szczególności mam tutaj na myśli niezawodność. Ceny rekuperatorów tez raczej są dość podobne w danej klasie.
Tak więc podstawowe pytanie co kupić nadal pozostaje pytaniem bez odpowiedzi!
Które firmy produkujące reku warto brać pod uwagę jeśli chodzi o niezawodność oraz energooszczędność?

Tomasz Brzęczkowski
19-12-2014, 14:05
Większość rekuperatorów ma już energooszczędne silniki prądu stałego i odzysk ciepła na poziomie 92%.
Wiele do myślenia pozostawiają jednak 2 inne wymienione przez ciebie parametry. W szczególności mam tutaj na myśli niezawodność. Ceny rekuperatorów tez raczej są dość podobne w danej klasie.
Tak więc podstawowe pytanie co kupić nadal pozostaje pytaniem bez odpowiedzi!
Które firmy produkujące reku warto brać pod uwagę jeśli chodzi o niezawodność oraz energooszczędność?
Ale to nie jest prawdą! Dobre wentylatory i wymienniki mają naprawdę nieliczne. Większość ma dobre DTR-ki nie parametry.

PliP
19-12-2014, 17:23
...Dobre wentylatory i wymienniki mają naprawdę nieliczne. Większość ma dobre DTR-ki nie parametry...
No właśnie Tomku. Czyli jednak diabeł tkwi w szczegółach. Wiemy, że masz swoje i sprawdzone produkty. Wiemy też, że Nikol i Bartosz należą (albo i się mylę) do czołówki zarówno jakościowej jak i cenowej.
Jakie jednak jeszcze rekuperatory są godne polecenia dla domu jednorodzinnego o kubaturze 500m3?
Tak przeglądam forum i zastanawiam się czy jest temat o rekuperatorach z górnej półki i jak go nie znajdę to za chwilę taki założę!

uris
22-12-2014, 12:47
Witam ,czy wyrzutnie z reku mogę skierowac do garażu ? czy musi być koniecznie poza budynek ? mam dosyć duzy garaż i pomyślałem sobie o takim rozwiązaniu .

Tomasz Brzęczkowski
22-12-2014, 16:10
Koniecznie poza budynek. Smród będzie nie garaż.

uris
22-12-2014, 17:15
Nie za bardzo chce mi się robić dziure w scianie i dachu , mam bardzo duże poddasze nieużytkowe ( dom parterowy ) i czy na to poddasze jak bym dał wyrzutnie ewentualnie w któryś komin wentylacyjny co Pan o tym sądzi ? dodam jeszcze że na etapie budowy zrobiłem gruntowy wymienik rura fi200 około 50mb i mam ją wystawiona w pomieszczeniu gospodarczym ,problem tylko z wyrzutnią .

Tomasz Brzęczkowski
22-12-2014, 18:14
Nie za bardzo chce mi się robić dziure w scianie i dachu , mam bardzo duże poddasze nieużytkowe ( dom parterowy ) i czy na to poddasze jak bym dał wyrzutnie ewentualnie w któryś komin wentylacyjny co Pan o tym sądzi ? dodam jeszcze że na etapie budowy zrobiłem gruntowy wymienik rura fi200 około 50mb i mam ją wystawiona w pomieszczeniu gospodarczym ,problem tylko z wyrzutnią .
Wyrzutnia jest na dachu, taka sama jak w wentylacji naturalnej. Do 50m gwc potrzeba minimum 500m3/h przy 200Pa.

uris
22-12-2014, 18:44
Jak będzie mniejszy reku 350-400m3/h co się będzie w tedy działo ? to GWC ma około 40-50mb teraz juz dokładnie nie pamiętam ale coś w tym przedziale ,moja kubatura domu to około 450m3.

Tomasz Brzęczkowski
23-12-2014, 05:58
Coś o wymiennikach central DO KLIMATYZACJI .
http://taise.org.tw/uploadfile/file/2012T-UK%20Forum/10_Enthalpy%20recovery%20presentation%201.pdf



dla porównania wymiennik RECAIR
http://www.recair.com/pl/odzysk-ciepa-jawnego-i-utajonego-odczuwalnego-i-ukrytego/re400/

Czyżby aeris powróciło do wymiennika RS160? 295389 http://www.rekuperatory.pl/witamy?utm_expid=26387083-0.kr_fbISmS3azVCL9XCDvew.1Bo sprawność wymienników Paul 295390 pozostawiała wiele do życzenia. Widać też, że po półtora miesięcznej przerwie ruszył podgląd.

mileski
02-01-2015, 16:07
Oczywiście, ma Pan rację zastosowaliśmy już izolację w tym miejscu. W przyszłym tygodniu będzie montaż kolejnej serii Onyx Dream 400, zapraszam "forumowiczów" na oględziny i obiecuje fotoreportaż z wprowadzonych zmian.

Jeśli chodzi o sterownik, ma on wykorzystana pamięć procesora do ostatniego bajta - nic nie możemy dodać do tej wersji. W lutym będą dostępne sterowniki z nowym procesorem i większą ilością pamięci, wtedy wprowadzimy dodatkowe funkcje. Proszę o zgłaszanie co chcielibyście dodać do sterownika centrali Onyx Dream. Najlepsze pomysły nagrodzimy!

Myślę, że fajnie byłoby dołożyć funkcję "kominek" zwiększającą na określony czas ilość powietrza nawiewanego - przydatne przy rozpalaniu lub dokładaniu do kominka.

mileski
07-01-2015, 09:04
W dtr-ce Onyxa Dreama działania systemu zapobiegającego szronieniu opisane jest następująco:

"Pierwszym stopniem zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego jest obniżenie prędkości obrotowej wentylatorów."

Czy to tylko nieprecyzyjne określenie, czy rzeczywiście zwalniają oba wentylatory a nie tak jak najczęściej ten od nawiewu?

Może Pan z Frapola mógłby się tu wypowiedzieć?

Tomasz Brzęczkowski
07-01-2015, 09:11
W dtr-ce Onyxa Dreama działania systemu zapobiegającego szronieniu opisane jest następująco:

"Pierwszym stopniem zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego jest obniżenie prędkości obrotowej wentylatorów."

Czy to tylko nieprecyzyjne określenie, czy rzeczywiście zwalniają oba wentylatory a nie tak jak najczęściej ten od nawiewu?

Może Pan z Frapola mógłby się tu wypowiedzieć?

Spadają obroty tylko nawiewu (ma Pan rację nie powinno być liczby mnogiej) o 1% na 1 minutę . Grzałka włącza się gdy temperatura na wywiewie będzie poniżej +1.

R&D Fr***
07-01-2015, 09:50
Czy jeżeli kupię centralę wyprodukowaną przed poprawieniem izolacji przez Pańśtwa firmę można liczyć na na uzupełnienie izolacji w jak to Pan określił "newralgicznych miejscach" przez Państwa serwisantów?
Pytanie moje absolutnie nie wynika z przekory,po prostu mam możliwość w najbliższych dniach nabyć centralę Onyź Dream 400 (bez ulepszonej przez Państwa firmę izolacji) a chciałbym mieć pełnowartościową jednostkę z której będę zadowolony przez cały rok nie tylko latem ;).
Nie ukrywam że liczę na odpowiedź twierdzącą.:rolleyes:

Oczywiście jeżeli nie będzie Pan zadowolony z pracy naszej centrali wyślemy do Pana nasz serwis fabryczny.

powell
07-01-2015, 10:35
Co oznacza symbol: czerwony prostokąt z krzyżykiem (w zasadzie czerwona koperta) przy wskazaniu temperatury na sterowniku Onyx Dream 400? Pojawiło mi się to w momencie, gdy chwilowo miałem rozszczelniony kanał wywiewny,

R&D Fr***
07-01-2015, 10:49
Co oznacza symbol: czerwony prostokąt z krzyżykiem (w zasadzie czerwona koperta) przy wskazaniu temperatury na sterowniku Onyx Dream 400? Pojawiło mi się to w momencie, gdy chwilowo miałem rozszczelniony kanał wywiewny,

Oznacza to, że temperatura powietrza jest poza zakresem pomiarowym.

kerado28
07-01-2015, 11:05
Oczywiście jeżeli nie będzie Pan zadowolony z pracy naszej centrali wyślemy do Pana nasz serwis fabryczny.

A co z rekuperatorami, które sprzedaliście wcześniej?
Skoro były z wadą to rozumiem, że skontaktowaliśmy się z klientami, którzy je kupili i doprowadziliście do stanu prawidłowego (taki jaki powinien być)?

Tomasz Brzęczkowski
07-01-2015, 11:05
297680 Dream 200 (bez bypassu) dziś.
Temperatura przed i za wymiennikiem.

R&D Fr***
07-01-2015, 11:32
A co z rekuperatorami, które sprzedaliście wcześniej?
Skoro były z wadą to rozumiem, że skontaktowaliśmy się z klientami, którzy je kupili i doprowadziliście do stanu prawidłowego (taki jaki powinien być)?

Rozpatrujemy na bieżąco wszystkie uwagi użytkowników naszych central, jeśli wymagana jest interwencja serwisu wysyłamy wykwalifikowaną ekipę. Zastosowanie dodatkowej izolacji w centrali Onyx Dream 400 traktujemy jako ulepszenie konstrukcji.

schizo85
07-01-2015, 19:31
Oczywiście jeżeli nie będzie Pan zadowolony z pracy naszej centrali wyślemy do Pana nasz serwis fabryczny.

To ja mogę powiedzieć że nie jestem zadowolony z pracy centrali. Potwierdzam wszystkie niedogodności opisane wcześniej. Dokładnie opisane u mnie w dzienniku. A w skrócie. U dołu centrali skrapla się woda i nie jest to jedna kropla czy dwie ale cala masa, na ściankach bocznych w mniejszym stopniu ale dalej. Temperatury pokazywane w poszczególnych komorach są zaniżone/zawyżone przez brak izolacji między stroną ciepłą a zimną. Po stronie ciepłej oczywiście zaczęła się skraplać woda, właśnie na ściance na której nie ma izolacji między komorami. A dzisiaj zamarzł mi wymiennik, co nie wiem jak się mogło stać skoro jest tam grzałka 500W. Co prawda w nocy było -17 ale nie po to kupuje się centralę wentylacyjną żeby chodziła tylko wtedy jak jest ciepło.

Jak się Pan do tego odniesie?

powell
07-01-2015, 20:28
Nie chcę pisać w tym wątku, przedstawiłem swój nowy problem tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233733-Probem-z-rekuperatorem-Onyx-Dream-400-znaczne-pogorszenie-sprawno%C5%9Bci&p=6729177#post6729177)
Bardzo proszę przedstawiciela firmy Frapol o jakąś podpowiedź, co jest przyczyną drastycznego pogorszenia sprawności rekuperatora...

Tomasz Brzęczkowski
08-01-2015, 03:17
Nie chcę pisać w tym wątku, przedstawiłem swój nowy problem tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233733-Probem-z-rekuperatorem-Onyx-Dream-400-znaczne-pogorszenie-sprawno%C5%9Bci&p=6729177#post6729177)
Bardzo proszę przedstawiciela firmy Frapol o jakąś podpowiedź, co jest przyczyną drastycznego pogorszenia sprawności rekuperatora... Źle izolowane kanały, powietrze wywiewane ma ponad 22 st, i sporo wody, jak jest schładzane w kanale do 11 to woda jest w kanałach.

R&D Fr***
08-01-2015, 09:27
To ja mogę powiedzieć że nie jestem zadowolony z pracy centrali. Potwierdzam wszystkie niedogodności opisane wcześniej. Dokładnie opisane u mnie w dzienniku. A w skrócie. U dołu centrali skrapla się woda i nie jest to jedna kropla czy dwie ale cala masa, na ściankach bocznych w mniejszym stopniu ale dalej. Temperatury pokazywane w poszczególnych komorach są zaniżone/zawyżone przez brak izolacji między stroną ciepłą a zimną. Po stronie ciepłej oczywiście zaczęła się skraplać woda, właśnie na ściance na której nie ma izolacji między komorami. A dzisiaj zamarzł mi wymiennik, co nie wiem jak się mogło stać skoro jest tam grzałka 500W. Co prawda w nocy było -17 ale nie po to kupuje się centralę wentylacyjną żeby chodziła tylko wtedy jak jest ciepło.

Jak się Pan do tego odniesie?

Jakie były temperatury na wyświetlaczu w momencie zamarznięcia wymiennika?

schizo85
08-01-2015, 10:32
Jakie były temperatury na wyświetlaczu w momencie zamarznięcia wymiennika?

Nie wiem, nie obserwuję cały czas temperatur. Wieczorem patrzyłem, wszystko było w porządku. Wróciłem następnego dnia po pracy, wymiennik zmrożony, na całej centralce skrapla się woda. Ogólnie temperaturę z czerpni pokazuje około 5 stopni za wysoką, wywiew z pomieszczeń o około 2-3 stopni za nisko. Wezmę dzisiaj jeszcze zewnętrzny termometr i włożę do środka kanałów żeby zobaczyć czy to termometry w centralce oszukują czy to przez brak izolacji między stroną ciepłą a zimną centralki.

waldekk69
08-01-2015, 10:42
Montazysta poleca mi rekuperator aeroRec VX 400.
Mial ktos moze z takim uzadzeniem do czynienia?
Ewentualnie jakies inne propozycje do malego domu o powierzchni 71 m2 i kubaturze 190 m3.
Reku bedzie stal na nieogrzewanym strychu.

R&D Fr***
08-01-2015, 10:43
Wymiennik zamarznięty - czyli bark przepływu po stronie wyciągu?
Na jakiej wydajności pracuje centrala?

MatixL
08-01-2015, 11:01
Montazysta poleca mi rekuperator aeroRec VX 400.
Mial ktos moze z takim uzadzeniem do czynienia?
Ewentualnie jakies inne propozycje do malego domu o powierzchni 71 m2 i kubaturze 190 m3.
Reku bedzie stal na nieogrzewanym strychu.

jakiś dziwny ten Twój instalator. Wg mnie za duża wydajnośc jak na taki metraż i kubaturę. Wystarczy Ci połowa tej wydajności czyli 200

Tomasz Brzęczkowski
08-01-2015, 12:01
Montazysta poleca mi rekuperator aeroRec VX 400.
Mial ktos moze z takim uzadzeniem do czynienia?
Ewentualnie jakies inne propozycje do malego domu o powierzchni 71 m2 i kubaturze 190 m3.
Reku bedzie stal na nieogrzewanym strychu. Za duża centrala, stary model. Zamarznie woda. Potwornie droga.

waldekk69
08-01-2015, 15:18
Dzieki bardzo za odpowiedzi.

Dzieki bardzo za odpowiedzi.
Znajde sam cos odpowiedniego bo widze ze na mojego majstra nie moge liczyc,a w slepach Bydgoskich tez wszedzie wciskajato na czym pewnie maja najwiekszy zysk.

wbbmzg
19-02-2015, 12:02
Aeris oraz Renovent są to marki uznane na polskim rynku i nie tylko.
Onyx jest nowym produktem, który dopiero od niedawna jest na rynku.
Parametry, które podaje producent wydają się być dobre, ale tak samo wyglądał kiedyś Optimal (Ci co zamontowali ten rekuperator wiedzą o co chodzi).

Może trochę odgrzewany kotlet, ale co miałeś na myśli apropo Optimala?



Rozpatrujemy na bieżąco wszystkie uwagi użytkowników naszych central, jeśli wymagana jest interwencja serwisu wysyłamy wykwalifikowaną ekipę. Zastosowanie dodatkowej izolacji w centrali Onyx Dream 400 traktujemy jako ulepszenie konstrukcji.
Zastanawiam się też nad centralą Onyx Dream 400. Mogę ją dostać w przystępnej cenie, ale w starej wersji.
...i teraz pytanie do R&D Fr*** - czy to manipulowanie językiem polskim: "traktowanie jako ulepszenie konstrukcji" oznacza płatne wstawienie elementów izolujących?
Czy jeżeli zgłoszę taką potrzebę to to po prostu wstawicie to co trzeba, nieodpłatnie (dojazd, materiał, usługa)?

Jarszcz
19-02-2015, 12:46
W sprawie optimala zajrzyj tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159256-Reku-Dospel-Optimal-400-pro%C5%9Bba-o-opinie/page17
Poczytaj temat.
Romano78, rotan, martimer użytkownicy Optimala zapytaj, to powiedzą Ci dokładnie o co chodzi.

Frapol w starej wersji? tzn ze starym sterownikiem, czy brak izolacji miedzy komorami nawiew/wywiew?
Jeśli brak izolacji, to spokojnie sam to możesz rozwiązać, mata chlorokauczukowa 1cm grubości, samoprzylepna jakieś 6cm x 40cm i po problemie.
Za 10 zł zrobisz to lepiej, niż warte jest wzywanie serwisu.

R&D Fr***
19-02-2015, 12:54
Jeśli rekuperator nie będzie działał poprawnie wyślemy do Pana serwis.

wbbmzg
19-02-2015, 14:07
Apropo Frapola:

Pierwsza sprawa to za cienka izolacja, przedni ściągany panel jeszcze ujdzie ale boki mają stanowczo za małą izolację, w okolicy komory z czerpni ścianka jest bardzo zimna. Za tą cenę mogli by dołożyć parę centymetrów XPS a tak to będę musiał wykonać je sam we własnym zakresie. Druga sprawa to w środku nie ma kompletnie żadnej izolacji między komorą czerpni a komorą wywiewu z pomieszczeń. Przez to wielkie było moje zdziwienie kiedy temperatura powietrza z czerpni wynosiła 5 stopni gdy za zewnątrz było -1, a powietrze wyciągane z pomieszczeń zamiast 20 miało 17 stopni. Powietrze w rurze z czerpni na pewno nie ma jak się ogrzać 6 stopni bo to tylko odcinek 0.5 z sufitu do króćca maszyny. A w środku jest na tyle miejsca żeby włożyć co najmniej 10cm czegokolwiek. Temperatury mi nie przeszkadzają bardzo, chociaż są mylące ale przypuszczam że przy większych mrozach w komorze powietrza wywiewanego na tej blasze oddzielającej komory będzie się wykraplać woda więc czeka mnie mnie ocieplenie tego.
Skąd się bierze taka różnica temperatur na czerpni. Na zewnątrz -1 pokazuje 5. Szczelność komory czy brak ocieplenia tej ścianki?


Jeśli rekuperator nie będzie działał poprawnie wyślemy do Pana serwis.
Pytałem się czy odpłatnie czy nie odpłatnie? I co to znaczy działać poprawnie - czy różnica na czerpni 6st.C to działanie poprawne?

R&D Fr***
19-02-2015, 14:32
Jeśli naprawa będzie w ramach gwarancji to oczywiście bezpłatnie.
Tak duża różnica wskazań to zazwyczaj wynik nieszczelnej instalacji.

wbbmzg
19-02-2015, 22:03
R&D Fr*** - mogę poprosić w skrócie o informacje o nowym sterowniku? Wygląd, co się zmieni, od kiedy dostępny?

schizo85
23-02-2015, 14:34
Jeśli naprawa będzie w ramach gwarancji to oczywiście bezpłatnie.
Tak duża różnica wskazań to zazwyczaj wynik nieszczelnej instalacji.

Zazwyczaj ale jednak nie zawsze. U mnie jest ten wyjątek od reguły i termometry w centralce jednak źle działają co już pokazywałem na zdjęciach. Czekałem teraz większych mrozów żeby sprawdzić jeszcze czy zamarznie znowu wymiennik ale tej zimy się chyba nie doczekam, więc zostanie mi wezwanie serwisu żeby popatrzył co jest nie tak.

marcel2809
03-03-2015, 19:49
Jaka powinna być sprawność Onyxa dream 400 w codziennych, domowych (nie laboratoryjnych )warunkach. U mnie wg czujników temperatur zamontowanych zaraz za króćcami podłączeniowymi rekuperatora dla I biegu 30% wychodzi sprawność ok od 63% do 68%, a przy pracy na 100% sprawność wychodzi 75% według krzywej z instrukcji powinno być na odwrót .

Jarszcz
04-03-2015, 08:31
Jaka powinna być sprawność Onyxa dream 400 w codziennych, domowych (nie laboratoryjnych )warunkach. U mnie wg czujników temperatur zamontowanych zaraz za króćcami podłączeniowymi rekuperatora dla I biegu 30% wychodzi sprawność ok od 63% do 68%, a przy pracy na 100% sprawność wychodzi 75% według krzywej z instrukcji powinno być na odwrót .

Pytanie czy czujniki pokazują poprawne wartości, bo ktoś na forum pisał, że czasem oszukują pomiar...
Przy niższej wydajności silnikow powinien występować lepszy odzysk.

Tomasz Brzęczkowski
04-03-2015, 08:39
Jaka powinna być sprawność Onyxa dream 400 w codziennych, domowych (nie laboratoryjnych )warunkach. U mnie wg czujników temperatur zamontowanych zaraz za króćcami podłączeniowymi rekuperatora dla I biegu 30% wychodzi sprawność ok od 63% do 68%, a przy pracy na 100% sprawność wychodzi 75% według krzywej z instrukcji powinno być na odwrót .

307225

plusfoto
04-03-2015, 10:57
Bardzo zmartwiła mnie informacja zawarta w DTR przy ONYKSIE
3. Eksploatacja
Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania oraz charakter urządzenia, centrala nie może pracować w temperaturze otoczenia poniżej 5oC. Istnieje wówczas ryzyko zamarznięcia kondensatu w układzie odprowadzającym, oblodzenia wymiennika, a w konsekwencji uszkodzenia rekuperatora. Montaż centrali w pomieszczeniach, w których może wystąpić znaczny spadek temperatury (nieocieplone poddasza) jest niedopuszczalny.
A właśnie tam chciałem postawić reku

Tomasz Brzęczkowski
04-03-2015, 11:35
Bardzo zmartwiła mnie informacja zawarta w DTR przy ONYKSIE
3. Eksploatacja
Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania oraz charakter urządzenia, centrala nie może pracować w temperaturze otoczenia poniżej 5oC. Istnieje wówczas ryzyko zamarznięcia kondensatu w układzie odprowadzającym, oblodzenia wymiennika, a w konsekwencji uszkodzenia rekuperatora. Montaż centrali w pomieszczeniach, w których może wystąpić znaczny spadek temperatury (nieocieplone poddasza) jest niedopuszczalny.
A właśnie tam chciałem postawić reku

To dotyczy każdej centrali odprowadzającej wodę. Jak zamarznie rurka i syfon, to wody będzie przybywać w centrali aż wysiądzie elektryka.

plusfoto
04-03-2015, 11:44
Z rurką i syfonem to można sobie poradzić bez problemu. Natomiast tego typu zapis i nie daj boże jeszcze również w gwarancji może skutkować jej unieważnieniem i odmową naprawy z byle powodu.

Tomasz Brzęczkowski
04-03-2015, 11:47
Jak Pan Sobie poradzi to można montować. Do centrali i tak dociera powietrze o ujemnej temperaturze. To dotyczy wody poza centralą czyli w rurce i syfonie. Chwała, że firma to podaje. Większość firm niestety, nie.

plusfoto
04-03-2015, 12:02
Problem w tym iż nie tylko podaje ale jednoznacznie i stanowczo stwierdza iż montaż jest niedopuszczalny.

Tomasz Brzęczkowski
04-03-2015, 13:45
Problem w tym iż nie tylko podaje ale jednoznacznie i stanowczo stwierdza iż montaż jest niedopuszczalny.

Oczywiście, jak zamarznie woda w syfonie czy wężyku, centrala ulegnie uszkodzeniu. Mróz odpuści, woda spłynie, a gwarancja? Kto udowodni, że przyczyną było zalanie centrali, gdy już wody nie ma?

plusfoto
04-03-2015, 13:57
No to mam stawiać reku na tym poddaszu i ewentualnie zabezpieczyć odpływ, czy mam nie stawiać bo co by się nie stało to stracę gwarancję?

Tomasz Brzęczkowski
04-03-2015, 14:04
No to mam stawiać reku na tym poddaszu i ewentualnie zabezpieczyć odpływ, czy mam nie stawiać bo co by się nie stało to stracę gwarancję?

Dream 400 ma wyjścia do góry, więc nawet to wyklucza poddasze.

plusfoto
04-03-2015, 14:07
Dream 400 ma wyjścia do góry, więc nawet to wyklucza poddasze.
Nie rozumiem - czemu? To jakiś problem. Jak dla mnie to może mieć z każdej strony łącznie z dołem.

dlt7
04-03-2015, 14:58
Nie rozumiem - czemu? To jakiś problem. Jak dla mnie to może mieć z każdej strony łącznie z dołem.
Poszukaj zdjęć z instalacji reku z wyjściami do góry na poddaszu - będziesz wiedział o co chodzi.

plusfoto
04-03-2015, 15:14
Oglądałem już setki i w dalszym ciągu nie wiem w czym problem.

marcel2809
04-03-2015, 15:15
Czujniki są ok.

tom17
12-06-2015, 09:02
Witam
Mam prośbę do użytkowników Dream 400 o opinie na temat głośności pracy przy około200/m3/h.
Wiem że dużo zależy od instalacji...
Ale czy tę centralę można zaliczyć do cichych?

Tomasz Brzęczkowski
12-06-2015, 10:43
Witam
Mam prośbę do użytkowników Dream 400 o opinie na temat głośności pracy przy około200/m3/h.
Wiem że dużo zależy od instalacji...
Ale czy tę centralę można zaliczyć do cichych?

Bez instalacji 550 clasic jest cichsza. Ale szumy to głównie instalacja, rozprężanie się powietrza, zbyt gładkie kanały...

Jarszcz
12-06-2015, 12:04
Witam
Mam prośbę do użytkowników Dream 400 o opinie na temat głośności pracy przy około200/m3/h.
Wiem że dużo zależy od instalacji...
Ale czy tę centralę można zaliczyć do cichych?
Bez wątpienia nie jest głośna. Dodatkowo przy instalacji będzie jeszcze cichsza.
Przy pracy na 1 (~30%) biegu nie będziesz jej słyszał w nocy.

Rafcioman
12-10-2015, 11:12
Cześć i czołem, właśnie przymierzam się do zakupu jednego z rekuperatorów. Mam kilka firm do wyboru, która waszym zdaniem jest najlepsza? Bartosz, pro-vent, Alnor, REKU. Podkreślam, że będzie to mój PIERWSZY taki zakup, dlatego Waszą opinię chcę skonsultować z kuzynem mającym większe pojęcie ode mnie.

Felixx
13-10-2015, 09:37
Cześć i czołem, właśnie przymierzam się do zakupu jednego z rekuperatorów. Mam kilka firm do wyboru, która waszym zdaniem jest najlepsza? Bartosz, pro-vent, Alnor, REKU. Podkreślam, że będzie to mój PIERWSZY taki zakup, dlatego Waszą opinię chcę skonsultować z kuzynem mającym większe pojęcie ode mnie.

Znam dwie firmy wyżej wymienionych: Bartosz i Alnor. To znaczy znam wszystkie, ale tylko ze słyszenia lub z opisów gdzieś w sieci, sam nigdy nie korzystałem z ich modeli. Mogę coś podpowiedzieć ;) gdzie będziesz instalował w ogóle?

Rafcioman
14-10-2015, 11:15
Znam dwie firmy wyżej wymienionych: Bartosz i Alnor. To znaczy znam wszystkie, ale tylko ze słyszenia lub z opisów gdzieś w sieci, sam nigdy nie korzystałem z ich modeli. Mogę coś podpowiedzieć ;) gdzie będziesz instalował w ogóle?

Instalować będę w moim domu - 3 piątra + piwnica + strych. Zależy mi na czymś wydajnym, ale też by cena nie była wygórowana. Firma monterska do które dzwoniłem ma bogaty wachlarz ofertowy, więc nie martwię się, że nie znajdę niczego takiego, ale to zawsze inna świadomość, gdy sami proponujemy urządzenie, niż ktoś inny (w tym wypadku firma) podsuwa nam jakiś pomysł, bo chcę żeby to był mój wybór, a nie wciśnięcie przez nich klientowi pierwszego lepszego modelu...

Felixx
15-10-2015, 10:20
Instalować będę w moim domu - 3 piątra + piwnica + strych. Zależy mi na czymś wydajnym, ale też by cena nie była wygórowana. Firma monterska do które dzwoniłem ma bogaty wachlarz ofertowy, więc nie martwię się, że nie znajdę niczego takiego, ale to zawsze inna świadomość, gdy sami proponujemy urządzenie, niż ktoś inny (w tym wypadku firma) podsuwa nam jakiś pomysł, bo chcę żeby to był mój wybór, a nie wciśnięcie przez nich klientowi pierwszego lepszego modelu...

W takim razie z tych dwóch firm, które wymeniłem proponowałbym Ci HRU-ERGO Alnora. Bardzo dobry rekuperator z odzyskiem ciepła i wilgoci, dobrą sprawą jest także wydajny wymiennik przeciwprądowy. Może akurat uda Ci się dostać gdzieś :)

Rafcioman
16-10-2015, 08:50
W takim razie z tych dwóch firm, które wymeniłem proponowałbym Ci HRU-ERGO Alnora. Bardzo dobry rekuperator z odzyskiem ciepła i wilgoci, dobrą sprawą jest także wydajny wymiennik przeciwprądowy. Może akurat uda Ci się dostać gdzieś :)

Ok, dzięki za pomoc, będę dzwonił do firmy i dopytam jak jest ze sprowadzeniem sprzętu. Powołam się na Ciebie, może dostanę jakąś zniżkę hehe :p thx za pomoc!

head67
26-10-2015, 23:25
ma ktoś może onyxa 400 w wersji sky i na pisać o nim cos więcej czy poprawiono błędy które pisali poprzednicy

Jonhbuduje
27-10-2015, 01:40
hej. i jak zamówiłęś ten model HRU-ERGO Alnora? Jak się sprawuje? Nie ma problemów?



Ok, dzięki za pomoc, będę dzwonił do firmy i dopytam jak jest ze sprowadzeniem sprzętu. Powołam się na Ciebie, może dostanę jakąś zniżkę hehe :p thx za pomoc!

oszczednyGrześ
27-10-2015, 21:54
hej. i jak zamówiłęś ten model HRU-ERGO Alnora? Jak się sprawuje? Nie ma problemów?

Wybaczcie Panowie ale kiedyś onyx'y uważałem za super centrale teraz nic innego tylko thessla i ich airpacki.

Jonhbuduje
28-10-2015, 03:35
A co one takiego mają czego ten mój model nie ma? Mi akurat polecono ten model (HRU-ERGO). Możesz napisać mi kilka słów porównania?




Wybaczcie Panowie ale kiedyś onyx'y uważałem za super centrale teraz nic innego tylko thessla i ich airpacki.

Tomasz Brzęczkowski
28-10-2015, 05:49
A co one takiego mają czego ten mój model nie ma? Mi akurat polecono ten model (HRU-ERGO). Możesz napisać mi kilka słów porównania?

A co z wodą? Jak się nadmiaru wody pozbyć?

PliP
28-10-2015, 20:49
A co z wodą? Jak się nadmiaru wody pozbyć?
Czyli, że lepiej wody nie odzyskiwać, a wprowadzić nawilżacze?
Ciężki ten temat rekuperacji- watek ma 12 stron i brakuje konkretnych informacji która centrala jest tania w eksploatacji oraz bezawaryjna :(

head67
29-10-2015, 01:26
Wybaczcie Panowie ale kiedyś onyx'y uważałem za super centrale teraz nic innego tylko thessla i ich airpacki.
tylko cena 2 tys wyższa wiec nie ma co porównywać

Tomasz Brzęczkowski
29-10-2015, 08:11
Czyli, że lepiej wody nie odzyskiwać, a wprowadzić nawilżacze?
Ciężki ten temat rekuperacji- watek ma 12 stron i brakuje konkretnych informacji która centrala jest tania w eksploatacji oraz bezawaryjna :

Wodę produkujemy cały czas, wentylacja ma odprowadzać nadmiar wody, nie wodę. W domu 120m2 przy 20 st.C i 40% wilgotności względnej, podniesienie wilgotności do 70% to tylko 0.9 litra . A rodzina dostarcza kilka litrów, dla tego wentylacja musi nadmiar odprowadzić. Tanie wymienniki papierowe samsunga, mitsubishi LG Zehender są do współpracy z klimatyzacją.
Jeżeli zaś powietrze jest za suche, to wentylacja jest zbyt silna.

Ciężki ten temat rekuperacji- watek ma 12 stron i brakuje konkretnych informacji która centrala jest tania w eksploatacji oraz bezawaryjna : Jakość wykonania, materiały, kulturę pracy, automatykę i pobór prądu na małych biegach, można zobaczyć i porównać. Przez internet nie da się tego zrobić 335473335474

PliP
29-10-2015, 16:49
Jakość wykonania, materiały, kulturę pracy, automatykę i pobór prądu na małych biegach, można zobaczyć i porównać. Przez internet nie da się tego zrobić


Dobre... tylko, że ilu sprzedawców lb wykonawców i pseudowykonawców ma takie wystawki?
Większość to ma katalogi i na starcie rozmowy rabat 10% od katalogowej ceny producenta.
Chciałbym np na żywo zobaczyć centralę Ventilusa gdzieś na północy Wielkopolski (Poznań, Piła) i porównać ją z innymi.
Póki co nie namierzyłem jeszcze takiego sprzedawcy. :(

oszczednyGrześ
30-10-2015, 06:36
tylko cena 2 tys wyższa wiec nie ma co porównywać

Uwierz że w perspektywie czasu ma to znaczenie. Czasem lepiej dopłacić za rzecz tego wartą. Teraz chłopaki pracują nad wersją ekonomiczną airpacków więc za niedługo frapol będzie miał jeszcze większą konkurencję.

PliP
30-10-2015, 09:21
...Teraz chłopaki pracują nad wersją ekonomiczną airpacków więc za niedługo frapol będzie miał jeszcze większą konkurencję.
Ciekawe kiedy nowy airpack wejdzie do sprzedaży oraz co tak naprawdę będzie miał zmienione?

Tomasz Brzęczkowski
30-10-2015, 10:05
Dobre... tylko, że ilu sprzedawców lb wykonawców i pseudowykonawców ma takie wystawki?
Większość to ma katalogi i na starcie rozmowy rabat 10% od katalogowej ceny producenta.
Chciałbym np na żywo zobaczyć centralę Ventilusa gdzieś na północy Wielkopolski (Poznań, Piła) i porównać ją z innymi.
Póki co nie namierzyłem jeszcze takiego sprzedawcy. :(

Mam centrale od 1990 r. Można by muzeum otworzyć.

PliP
30-10-2015, 20:26
Mam centrale od 1990 r. Można by muzeum otworzyć.
Właśnie znalazłem twoją stronę i adres i.... że tez wcześniej na to nie wpadłem- jeździłem jakiś czas temu do ATM-u na nagrania- przez Wisłę to rzut beretem na Wał Miedzeszyński :(
No cóż życie :/

head67
02-11-2015, 12:30
Uwierz że w perspektywie czasu ma to znaczenie. Czasem lepiej dopłacić za rzecz tego wartą. Teraz chłopaki pracują nad wersją ekonomiczną airpacków więc za niedługo frapol będzie miał jeszcze większą konkurencję.

idąc tym tropem można kupić coś jeszcze lepszego droższego ale to tylko rekuperator trochę blachy i 2 wentylatory i tak dla mnie ceny przez ostatnie 2 laty poszybowały mocno do góry . Powiedz mi gdzie zaoszczędze wydajać na tesle prawie 9 tys do np frapola za 6200 ja porostu wole to kase wydać no coś innego

Tomasz Brzęczkowski
02-11-2015, 13:52
idąc tym tropem można kupić coś jeszcze lepszego droższego ale to tylko rekuperator trochę blachy i 2 wentylatory i tak dla mnie ceny przez ostatnie 2 laty poszybowały mocno do góry . Powiedz mi gdzie zaoszczędze wydajać na tesle prawie 9 tys do np frapola za 6200 ja porostu wole to kase wydać no coś innego

Rekuperację do wentylacji, wprowadzono po to, by obniżyć koszty budowy. By nie robić drogiego i generującego straty ogrzewania centralnego.
Nawet stare domy po uszczelnieniu i wyrzuceniu gazu, oleju czy węgla zużywają do 30kWh/m2
W nowych domach, z rekuperacją hydrauliczne ogrzewanie to nieporozumienie. Zużycie mimo rekuperacji przekracza nawet 30kWh/m2

kerado28
02-11-2015, 15:46
Rekuperację do wentylacji, wprowadzono po to, by obniżyć koszty budowy. By nie robić drogiego i generującego straty ogrzewania centralnego.
Nawet stare domy po uszczelnieniu i wyrzuceniu gazu, oleju czy węgla zużywają do 30kWh/m2
W nowych domach, z rekuperacją hydrauliczne ogrzewanie to nieporozumienie. Zużycie mimo rekuperacji przekracza nawet 30kWh/m2

Jak zwykle merytorycznie i na temat :-)

forscher
02-11-2015, 15:47
W KÓLKO TO SAMO... co jakis cza ten sam bełkot.

no ale widocznie TB izie w ilośc a nie jakośc postów :)

head67
02-11-2015, 19:13
Rekuperację do wentylacji, wprowadzono po to, by obniżyć koszty budowy. By nie robić drogiego i generującego straty ogrzewania centralnego.
Nawet stare domy po uszczelnieniu i wyrzuceniu gazu, oleju czy węgla zużywają do 30kWh/m2
W nowych domach, z rekuperacją hydrauliczne ogrzewanie to nieporozumienie. Zużycie mimo rekuperacji przekracza nawet 30kWh/m2

czytałeś mój post przed odpowiedzią ?