PDA

Zobacz pełną wersję : Zalegalizowanie zmiany położenia oczyszczalni



raf1
22-05-2013, 06:57
Proszę o pomoc w następującej sytuacji. Otóż mam wykonaną oczyszczalnię z tą różnicą iż inaczej rozmieściłem ją na działce. W projekcie była z przodu z domu a wykonałem z tyłu. W jaki sposób zalegalizować taką zmianę czy w ogóle jest to możliwe? Za wszelkie info. z góry dzięki:yes:

firewall
22-05-2013, 07:17
Zgłoszenie wraz z położeniem na mapce do wydz. ochrony środowiska ( mogą zarządać badania geotechnicznego)

raf1
22-05-2013, 07:27
A tą mapkę ma kto wykonać Geodeta czy też Projektant? Przy czym mam już nie aktualną mapkę do celów projektowych

firewall
22-05-2013, 19:42
wystarczy że na tej nieaktualnej sam narysujesz. Dawałem jeszcze 1:10 000 aby pokazać lokalizację ( wydrukowałem osobiście z netu, ale można zeskanować taką papierową).
Wszystko i tak zależy od lokalnych układów w UM czy też w starostwie.

aglig
23-05-2013, 07:47
Pytanie zasadnicze
Czy budowa oczyszczalni była objęta pozwoleniem na budowę budynku ?
Jeśli tak . To jest to zmiana istotna pozwolenia na budowę i wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia.

sSiwy12
23-05-2013, 12:15
aglig - aby nie mieszać taki przykład (akademicki ?):
Jeśli PnB obejmowało również budowę wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego o powierzchni do 25m2, a inwestor nie wybudował go i chce zakończyć budowę, to ........ (?)

aglig
23-05-2013, 14:36
aglig - aby nie mieszać taki przykład (akademicki ?):
Jeśli PnB obejmowało również budowę wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego o powierzchni do 25m2, a inwestor nie wybudował go i chce zakończyć budowę, to ........ (?)
Odpowiem cytatami:

Art. 34. [Projekt budowlany] 3. Projekt budowlany powinien zawierać:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;



Art. 36a. [Decyzja o zmianie pozwolenia] 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
4. (uchylony)
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) (uchylony)
4) (uchylony)
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

Więc jeśli projekt zagospodarowania obejmował pewne elementy a później elementy te uległy zmianie ( przesunięciu lub wypadły zupełnie) według mnie powinno się uzyskac zmianę pozwolenia na budowę

sSiwy12
23-05-2013, 15:07
No własnie. Jeśli nie wybuduję tego budynku to zmieni się zakres projektu, ale jeśli przesunę ?
W zakresie nic się nie zmienia, bo zakres obejmuje budynek mieszkalny i gospodarczy - moim zdaniem.

sSiwy12
23-05-2013, 15:17
Skoro ustawodawca zadecydował o tym, że przedmiotowa inwestycja ze względu na jej charakter nie musi być realizowana na podstawie pozwolenia na budowę, lecz wystarczające jest jej zgłoszenie organowi architektoniczno-budowlanemu, to oczywiste jest, że nie można wymagać od inwestora, aby zamiast dokonać zgłoszenia, wystąpił o zmianę decyzji w sprawie pozwolenia na budowę.


Z II OSK 1152/10 - Wyrok NSA

aglig
24-05-2013, 07:50
Z II OSK 1152/10 - Wyrok NSA


Od powyższej decyzji M. C. złożył odwołanie, podnosząc, że w sprawie nie zaistniał przypadek istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu, nie następuje bowiem zmiana sposobu zagospodarowania terenu, lecz jedynie urządzenia, do którego będą odprowadzane ścieki bytowe z budynku mieszkalnego.


Art. 34. [Projekt budowlany] 3. Projekt budowlany powinien zawierać:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;

Jeśli zmieniasz szambo na oczyszczalnie ( i jest ono w tym samym miejscu )- to zgoda,
Jeśli zmieniasz lokalizację oczyszczalni - ( była przed domem a jest za domem) - to zmiana pozwolenia na budowę

Idąc twoim tokiem rozumowania zmianą nieistotną było by "przesuwanie" domu po działce, obrócenie domu np o 180 stopni itp.

Według mnie i ten wyrok jest mocno naciągany, ale z wyrokami nie dyskutuje.
I jeszcze jedno - tylko że ten wyrok odnosi się do konkretnej sytuacji a więc wniesieniem sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru budowy oczyszczalni.

sSiwy12
24-05-2013, 08:42
Idąc twoim tokiem rozumowania zmianą nieistotną było by "przesuwanie" domu po działce, obrócenie domu np o 180 stopni itp.
.

W zasadzie nie tylko mój tok rozumowania, jest sporo wyroków, no ale to bez znaczenia - precedensu nie ma.

Dla tego przypadku, dochodzi jeszcze jeden element - to już wybudowano, tak więc, teoretycznie tylko legalizacja (chyba, że projektant uzna to za zmianę nieistotną i naniesie zmiany na projekt - mocno teoretycznie).