PDA

Zobacz pełną wersję : Spiro czy Uniflex



wittorio
22-05-2013, 14:13
Witam

Mam do was pytanie bo już naprawdę zgłupiałem czytając forum zdecydowany bylem na Uniflexa ale większość instalatorów przekonuje mnie do rur spiro. Kanały będą leżeć na stropie przykryte 40 cm wełną. Czy możecie poradzić co lepsze głownie chodzi mi o cisze czy Uniflex ze względu na mniejsza średnice nie będzie głośniejszy z drugiej strony spiro może dudnić. Proszę o poradę

michal_l
23-05-2013, 09:20
czy Uniflex ze względu na mniejsza średnice nie będzie głośniejszy

Uniflexplus+ będzie cichszy.

Uprzedzam, że jako "człowiek od Uniflexplus+" mam swój interes w prezentacji zalet Uniflexplus+.

Co do hałasu:

w instalacji wentylacyjnej mamy trzy zasadnicze źródła hałasu:
1. centrala wentylacyjna,
2. zbyt duża prędkość powietrza
3. przesłuchy pomiędzy pomieszczeniami.
Uniflexplus+ został skonstruowany, aby wyeliminować hałas pochodzący z tych źródeł.
1. centrala wentylacyjna może być mniej lub bardziej głośna, ale system wentylacyjny może ograniczać rozprzestrzenianie się szumu centrali w kanałach.
W wypadku kanałów metalowych typu spiro mamy większą średnicę i twarde, metalowe ścianki, co przyczynia się do przenoszenia szumu centrali.
Aby temu zapobiec stosuje się tłumiki, końcowe odcinki [do anemostatu] robi z miekkich kanałów typu fleks.
Uniflexplus+ to kanały i skrzynki wykonane z tworzywa sztucznego, którego ścianki tłumią hałas [ i nie dudnią], dodatkowo znacznie mniejsza średnica kanału powoduje dużo lepsze tłumienie i w efekcie jest naprawdę cicho.

2. prędkości powietrza - są w kanałach spiro mniejsze niż w Uniflexplus+. Z tym, że kanały Uniflexplus+ są zaprojektowane tak, aby powietrze miało prędkość 3m/s przy maksymalnej wydajności kanału.
Przy 3m/s powietrze jeszcze nie hałasuje, więc nie ma problemu.

3. przesłuchy między pomieszczeniami - Uniflexplus+ oparty jest na skrzynkach rozdzielczych [kolektorach] więc nie ma żadnego bezpośredniego połączenia pomiędzy pomieszczeniami, nawet jeżeli są one położone bezpośrednio obok siebie.
Hałas musiałby wrócić do skrzynki i popłynąć z powrotem do sąsiedniego pokoju, co jest praktycznie niemożliwe.

W kanałach typu spiro jedno "odgałęzienie" obsługuje często kilka pomieszczeń i możliwe są przesłuchy.

Instaltechnic
23-05-2013, 17:07
W porównaniu tych dwóch systemów popieram michal_l .

Uniflex w porównaniu ze spiro ma same plusy. Rury spiro są jednym z najgłośniejszych systemów i bardzo dobrze przenoszą hałas. Źle dobrane i "nieprzeliczone" są niestety źródłem wielu opowieści i mitów o głośnej wentylacji. Oczywiście zwykle dokłada się do tego tania i głośna centrala i nierzadko brak za nią jakiegokolwiek tłumika. Jeżeli przymierzałeś się do uniflexa i znasz jego ceny to nie ma powodu żeby z niego rezygnować.

kangaxx
23-05-2013, 21:05
...większość instalatorów przekonuje mnie do rur spiro...

bajki opowiadają, sądzę że żaden z nich jeszcze na pe nie robił i boją się nowości bo wymaga myślenia innego niż przy spiro, widać to dla nich problem albo lenistwo:)

Qazimodo
24-05-2013, 20:56
ja zrobiłem na spiro. Oczywiście zgadzam się że do tego potrzebny jest projekt.
Dlaczego uważam że spiro lepsze?
- na jachtach za miliony euro, gdzie cena się nie liczy, też robią spiro. Choć więcej miejsca to zajmuje.
- jeśli ktoś mówi że w kanałach nie odkłada się syf, grzybki itd.. to znaczy że nigdy ich nie czyścił. Porównaj spiro i uniflexa w środku.
- na uniflexach itp instalator więcej zarabia :)

michal_l
24-05-2013, 21:11
- na uniflexach itp instalator więcej zarabia

Oj chyba nie - zadwoń do producentów rur typu spiro i popytaj o rabaty.
Uniflexplus+ montuje się łatwiej i szybciej to fakt i może być to korzyść dla instalatora.

Myślę, że z punktu widzenia instalatora:
instalacje z Uniflexplus+ trudniej "zepsuć"
na spiro każdy instalator zrobił pewnie ze 100 instalacji więc się nie boi,
a powinien, bo błędy w koncepcji czy wykonaniu wychodzą momentalnie.

kangaxx
25-05-2013, 07:10
- na jachtach za miliony euro, gdzie cena się nie liczy, też robią spiro. Choć więcej miejsca to zajmuje.
- jeśli ktoś mówi że w kanałach nie odkłada się syf, grzybki itd.. to znaczy że nigdy ich nie czyścił. Porównaj spiro i uniflexa w środku.
- na uniflexach itp instalator więcej zarabia :)
- dom to nie jacht i nie tylko na spiro, zależy kto robi
- porównywałem, w środku jest to samo
- bzdura

Qazimodo
25-05-2013, 16:06
Tacy jak ty zawsze będą wiedzieć najlepiej. Dlatego masz 2tyś postów w tematach od kafelek, po elektronikę aż do konstrukcji. Wielu znawców wszystkiego podobnych Tobie się tu rozpisuje. A my inwestorzy którzy jesteśmy tu "przejazdem" musimy umieć oddzielać ziarno od plew.

Jak byś znał się na jachtach to byś wiedział dlaczego nie przewody typu uniflex
Jak byś porównał spiro i uniflexa też byś widział różnicę
Jak byś miał kontakt z wykonawcami z tej branży (od strony finansowej JAK JA !!!) to też byś wiedział że tak właśnie jest!

Jak dla mnie temat skończony. Każdy niech sam podejmie decyzję.
Każdy z tych systemów ma + i -.
Polecam jednak zastanowić się bo nie wszystko co łatwiejsze i szybsze oraz nowocześniejsze jest LEPSZE !!!

kangaxx
26-05-2013, 06:41
Tacy jak ty zawsze będą wiedzieć najlepiej. Dlatego masz 2tyś postów w tematach od kafelek, po elektronikę aż do konstrukcji.
bzdura, piszę tylko tu

A my inwestorzy którzy jesteśmy tu "przejazdem" musimy umieć oddzielać ziarno od plew. jesteś zatem obeznany z tematem jak ta młocarnia

Jak byś znał się na jachtach to byś wiedział dlaczego nie przewody typu uniflex
Jak byś porównał spiro i uniflexa też byś widział różnicę
wybuduj sobie dom i zwoduj go potem ładnie razem ze swoimi rurami i centralą, może wtedy zauważysz różnicę między budynkiem a łupiną z laminatu

Jak byś miał kontakt z wykonawcami z tej branży (od strony finansowej JAK JA !!!) to też byś wiedział że tak właśnie jest!
nie znam się na jachtach tylko na domach ale mam kontakt jednak bardziej od strony praktycznej niż finansowej, bo bardziej wykonawcę interesowało działanie i właściwości materiałów niż koszt

Polecam jednak zastanowić się bo nie wszystko co łatwiejsze i szybsze oraz nowocześniejsze jest LEPSZE !!!
prawda

compi
26-05-2013, 13:05
Qazimodo, na tym forum robiono już eksperymenty na używanych kanałach nawiewnych z białą chusteczką w ręku. Wyniki będą chyba dla ciebie szokiem. Poszukaj postów Liwko.

autorus
26-05-2013, 17:25
Znów ktos chce czyscic kanaly. :eek: