PDA

Zobacz pełną wersję : Brak zgłoszenia "budowy" ogrzewania i inst. gazowej do Nadzoru Budowlanego?



DonSilesiano
22-05-2013, 18:54
Witam,

Mam taki problem:

Stare budownictwo, wielolokalowy budynek (wspólnota)
Ogrzewanie nowe podczas remontu generalnego zmieniam na gazowe CO z 2 obiegowym kotłem.

Mam PRAWIE wszystkie formalności tj.:
projekty instalacji gazowej i ogrzewania, ekspertyze kominiarską, pozwolenie na budowę wydane w kwietniu 2010, podbity w urzędzie miejskim dziennik budowy w październiku 2010.

Mam też wykonaną instalację całą, wraz z nowym kominem i przyłączem gazowym (zgoda gazowni też jest, protokół szczelności też)

Czego brak i gdzie problem?

Nie zgłosiłem tego do nazdoru budowlanego.

W moim urzędzie miejskim szeregowa urzedniczka zasugerowała, że odbiór robi gazownia po odbiorze kominiarza, i skoro mam dziennik podbity i kierownika który z datą wsteczną mi zrobi wpisy to żeby olać nadzór i powinno być OK.

Pytam czy ktoś miał podobna sytuację, czy to "do przeskoczenia" kiedy takie coś może wyjść i wtedy co mi za to grozi?

Bo drugim wyjściem jest udać że nic się nie zaczeło i wystąpić ponownie o wszystkie pozwolenia itp, a to wiadomo, czas, pieniądze a ogrzewanie gotowe czeka na podlączenie gazu tylko.....

Dzięki za wszelką pomoc i wskazówki.

Greengaz
22-05-2013, 19:59
Kolejność
1. zgłoś do nadzoru budowlanego rozpoczęcie robót,
2. instalator niech wystawi nowy protokół instalacji z datą 7 dni po zgłoszeniu,
3. kierownik budowy z uprawnieniami gazowymi dokona wpisu do dziennika budowy.

Kierownik budowy nie może dokonać wpisu do dziennika budowy przed zgłoszeniem do nadzoru budowlanego /najwcześniej 7 dni po zgłoszeniu rozpoczęcia robót/.
Pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata.

DonSilesiano
22-05-2013, 22:54
Kolejność
1. zgłoś do nadzoru budowlanego rozpoczęcie robót,
2. instalator niech wystawi nowy protokół instalacji z datą 7 dni po zgłoszeniu,
3. kierownik budowy z uprawnieniami gazowymi dokona wpisu do dziennika budowy.

Kierownik budowy nie może dokonać wpisu do dziennika budowy przed zgłoszeniem do nadzoru budowlanego /najwcześniej 7 dni po zgłoszeniu rozpoczęcia robót/.
Pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata.

No to dzięki za info, w taki razie innego wyjścia niż całe procedury od nowa nie ma? Bo pozwolenie w tym wypadku wygasło w końcu kwietnia :/
Kierownik może dokonać wpisu tylko po wbiciu pieczątek przez inspektorat, inaczej mu nie wolno?

Greengaz
23-05-2013, 05:30
Inspektorat Nadzoru Budowlanego nic do dziennika budowy nie wklepuje.
Kierownikowi budowy wystarczy kopia zgłoszenia o rozpoczęciu budowy.
W starostwie dowiedz się czy przyjmą Ci dziennik budowy pomimo upływu terminu pozwolenia na budowę.
To co napisałem to są wymogi formalne. Pozostaje jeszcze urzędnik który na końcu podejmuje decyzję.

aglig
23-05-2013, 07:41
No to dzięki za info, w taki razie innego wyjścia niż całe procedury od nowa nie ma? Bo pozwolenie w tym wypadku wygasło w końcu kwietnia :/
Kierownik może dokonać wpisu tylko po wbiciu pieczątek przez inspektorat, inaczej mu nie wolno?

Proponuje zacząć od dokładnego wczytania się w treść pozwolenia na budowę. Przy takich robotach często pewne procedury są łagodzone.
Za sam brak zgłoszenia rozpoczęcia prac może być mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba we Wrocławiu z 2008-10-16, II SA/Wr 195/08
Opubl: Legalis
Teza:
1. Przepis art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) wprawdzie nakłada na inwestora obowiązek zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych właściwy organ, jednakże niedopełnienie tego obowiązku w ogóle lub w terminie wyżej przewidzianym zagrożone jest jedynie sankcją karną, określoną w art. 93 Prawa budowlanego. Nie wywołuje natomiast bezpośrednio skutków prawnych w sferze oceny legalności rozpoczętej budowy. O tym przesądzać będzie spełnienie wymogu posiadania pozwolenia na budowę (zgłoszenia) oraz prowadzenie robót zgodnie z tym pozwoleniem (zgłoszeniem). Również brak wymaganych załączników zawiadomienia, wymienionych w ust. 4 art. 41, nie czyni zawiadomienia bezskutecznym. Zobowiązuje natomiast organ nadzoru budowlanego do żądania ich uzupełnienia i dopiero gdy inwestor, prawidłowo wezwany, tego nie uczyni, rodzi skutki, o których mowa w art. 93 Prawa budowlanego.
2. Nie zarejestrowanie dziennika budowy czy też nie przedłożenie deklaracji kierownika budowy nie mogą stanowić przesłanki do zastosowania przepisu art. 50 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego.

Idź do Nadzoru pokajaj się i proś o najniższy wymiar kary.