PDA

Zobacz pełną wersję : Bypass latem - czy aby na pewno?



mistalova
23-05-2013, 21:10
Zastanawiam się, czy stosowanie bypasu latem ma sens.
Pomyślmy.
W domu mamy 20'C a na dworze 30'C
Przy włączonym bypassie, do domu nawiewamy powietrze o temp. równej tej zewnętrznej, czyli 30'C.
Przy wyłączonym bypassie powietrze po przejściu przez wymiennik odda troche ciepła powietrzu usuwanemu, dzięki czemu do domu nawiewamy powietrze o temp. niższej niż zewnętrzną.
Dobrze kombinuje? Wymiennik pracuje przecież w obie strony.... chyba...

bartus01
23-05-2013, 21:57
Nie mam reku ale zgłebiałem temat bypassa.

Wg mojej wiedzy bypass włączy sie tylko jesli zaistnieje warunek :

W domu mamy powyżej określonej temperatury / ustawienia fabryczne cos około 24 oC oraz jednoczesnie na zewnatrz jest ponizej ustawionej temperatury / ustawienia fabryczne zdaje sie 18 oC. ale więcej niz progowa wartość 12 oC
Jesli na zew, masz 30 oC a wewnatrz 22 to wymiennik bedzie chłodził nawiewane bo bypass się nie włączy.

Tak więc bypass jest przydatny z reguły nocą kiedy moze on pomóc systemowi w wychłodzeniu domu. W przeciwnym wypadku reku ogrzeje nawiewane wywiewanym / Efekt zależny bedzie od tego jaką mamy sprawnosc wymiennika. /.

Wydaje mi sie że w domu o niskiej pojemności cieplnej bypass nie jest tak konieczny jak w cięzkiej konstrukcji, dlatego ze nawet przy nawiewie "ocieplonym " wewnętrznym powietrzem równie szybko ochłodzimy wnętrza / brak ciepła zmagazynowanego w scianach, stropie itp /

Chętnie poznam jednak opinie fachowców

Pozdrawiam.

michal_l
24-05-2013, 06:51
włączenie i wyłączenie automatycznego bypassu można obserwowować online
na wykresie pracy naszej centrali COMAIR HRUC 450
http://pomiary.comair.pl/index.php?page=week_1

bypass zostaje otwarty tylko wtedy kiedy odzysk ciepła [lub chłodu] nie ma sensu, a wpuszczenie do pomieszczeń powietrza z zewnątrz poprawi komfort.

W naszym, dosyć zmiennym klimacie bypass zdecydowanie ma sens.
w ciągu typowego letniego dnia otwiera się i zamyka nawet kilka razy.

Oczywiście nie rozmawiamy tutaj o "ręcznym obejściu wymiennika" czy innej "kasecie letniej'
ponieważ są to rozwiązania prymitywne i nie zapewniają żadnego komfortu [ albo za zimno, albo za ciepło!]

michal_l
24-05-2013, 07:01
w domu o niskiej pojemności cieplnej bypass nie jest tak konieczny

według moich obserwacji bypass jest konieczny zarówno w domu "lekkim" jak i tradycyjnym z dużą ilością materiałów akumulujących ciepło.

1. w lekkim domu bypass będzie "na bieżąco" przyczyniał się do stabilizacji temperatury, a ponieważ dom lekki szybko się nagrzewa
działanie rekuperatora z bypassem pozwoli zmniejszyć tempo nagrzewania. Dodatkowo, kiedy tylko na zewnątrz zrobi się chłodniej bypass "przewietrzy" dom i powróci do odzyskiwania ciepła aby przeciwdziałać wychłodzeniu.

2. w domu "cieżkim" zmiany temperatury są mniej gwałtowne, ale i tak przyda się bypass pozwalający na wykorzystanie chłodnego wieczoru
do pozbycia się ewentualnego nadmiaru ciepła.

Inteligentna automatyka, sterując pracą klapy bypass na podstawie temperatury przynosi korzyści w każdym budynku.

Bypass nie miałby sensu tylko wtedy, kiedy mielibyśmy stałą temperaturę zewnętrzną.
Ponieważ różnice pomiędzy upalnym letnim dniem np. +28C a chodnym porankiem np. +10C są znaczne
bypass naprawdę pomaga w utrzymaniu komfortowej temperatury - i to naprawdę minimalnym kosztem.

mistalova
24-05-2013, 12:08
Dalej nie widzę sensu włączania bypassu. Ręku ma za zadanie usrednienia temp. nawiewanego powietrza, czyli jeśli na dworze jest zimniej niż w domu, to powietrze należy podgrzac, a jeśli cieplej to oziebic.
Wiec gdzie tu korzyść z bypassu?

orko
24-05-2013, 12:51
Chłodzenie dużo efektywniej można zrealizować otwierając okna. Zwłaszcza okna dachowe idealnie do tego się nadają po zachodzie słońca.

jasiek71
24-05-2013, 20:46
Dalej nie widzę sensu włączania bypassu. Ręku ma za zadanie usrednienia temp. nawiewanego powietrza, czyli jeśli na dworze jest zimniej niż w domu, to powietrze należy podgrzac, a jeśli cieplej to oziebic.

i tego się trzymaj ...:yes:
by pass ma sens tylko przy wymienniku gruntowym (GWC ) jeżeli go nie ma to obejście jest bez sensu ...

jasiek71
24-05-2013, 20:48
W naszym, dosyć zmiennym klimacie bypass zdecydowanie ma sens.
w ciągu typowego letniego dnia otwiera się i zamyka nawet kilka razy.

]
taaa...
a chałupa to laboratorium ...

michal_l
24-05-2013, 20:54
to obejście jest bez sensu

nie jest bez sensu. Już kiedyś było na forum ale powtórzę:

Wyobraźmy sobie typowy letni dzień sterownik centrali ustawiony na komfortową temperaturę +22C:
1. godzina 7 rano - w domu +21,C na zewnątrz + 10C bypas zamknięty, aby nie wychładzać pomieszczeń
2. godzina 10 w domu + 23 na zewnątrz + 18 C - bypass otwarty - wpuszczamy chłodne powietrze aby obniżyć temperaturę wewnątrz
3. godzina 13 w domu + 24 na zewnątrz + 26 C - bypass zamknięty - odzyskujemy chłód i spowalniamy nagrzewanie się wnętrza
4. godzina 22 w domu + 25 na zewnątrz + 23 C - bypass otarty - chłodzenie
5. godzina 2 nad ranem w domu + 22 na zewnątrz + 12 - bypass zamknięty - odzyskujemy ciepło.

Opisane wyżej działanie klapy bypass stabilizuje temperaturę wewnętrzną na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do ustawionych + 22 C

Wniosek:
bypass jest przydatny w każdej instalacji
oczywiście z GWC bypass jest obowiązkowy

michal_l
24-05-2013, 20:56
Wiec gdzie tu korzyść z bypassu?

schładzanie jest szybsze jeżeli wyłączysz odzysk ciepła- czyli otworzysz bypass.

michal_l
24-05-2013, 20:59
Chłodzenie dużo efektywniej można zrealizować otwierając okna

oczywiście, że otwarcie okien pomaga schłodzić pomieszczenia co nie zmienia faktu, ze otwarty bypass chłodzi sprytnie i tylko tak długo, aż temperatura nie spadnie poniżej ustawionej jako komfortowa.
Okna trzeba będzie zapewne zamknąć nad ranem :-)

jasiek71
24-05-2013, 21:02
schładzanie jest szybsze jeżeli wyłączysz odzysk ciepła- czyli otworzysz bypass.

taaa...
i pompujesz kilka tys. m3/h...

michal_l
24-05-2013, 21:06
taaa...
a chałupa to laboratorium ...
Bez przesady, nie musi być laboratorium - w domu ma być możliwie miło i przyjemnie
nie za gorąco i nie za zimno. To właśnie robi bypass

A że otwiera się i zamyka kilka razy w ciągu dnia widać w naszych pomiarach
dane za ostatnie dwa tygodnie http://pomiary.comair.pl/napiecie_month.pnghttp://pomiary.comair.pl/napiecie_month.png - zapraszam szczególnie w kolejne ciepłe dni - dzisiaj akurat zimno temperatura maksymalna za oknem tylko +12 C więc bypass zamknięty.

jasiek71
24-05-2013, 21:18
nie za gorąco i nie za zimno. To właśnie robi bypass


odłączę ci przewody od siłownika i nawet się nie połapiesz ...:lol2:

michal_l
24-05-2013, 21:27
odłączę ci przewody od siłownika i nawet się nie połapiesz .

myślę, że bym się od razu zorientował,
ale "normalny" Klient nie musi nawet wiedzieć jak to dokładnie działa
ważne że działa i to skutecznie.

Przepraszam , że ciągle waracam do pomiarów instalacji online
ale na wykresie temperatury http://pomiary.comair.pl/temp_multi.png widać
kiedy bypass jest otwarty [niebieska i pomarańczowa linia blisko siebie" a kiedy nie.

Nie wiem skąd nagle się pojawiła "grupa negująca bypass"
większość dobrych central ma bypass w standardzie- bez dopłaty.

nydar
24-05-2013, 21:44
Z GWC leci non stop równo +/- 1oC różnicy na miesiąc.Bez siłownika uruchamianego kilka razy dziennie.Czy +30 ,czy +15oC nocą.Non stop plus 20oC(sytuacja z przełomu czerwiec,lipiec).Inercja gruntu to potęga o której bajpasowi się nie śniło.

jasiek71
24-05-2013, 21:51
[B][I]

Przepraszam , że ciągle waracam do pomiarów instalacji online
ale na wykresie temperatury http://pomiary.comair.pl/temp_multi.png widać
kiedy bypass jest otwarty [niebieska i pomarańczowa linia blisko siebie" a kiedy nie.


a co wy tak monitorujecie ...?
jakieś pudełko styropianowe z szybą od południa ...?

mieszkam w domu z bardzo słabą akumulacja ale takiej jazdy z temperaturą to nigdy nie zaobserwowałem ...

nydar
24-05-2013, 22:10
Mój organizm jest w stanie tolerować rekuperator zimą.Niektórzy tak mają że muszą mieć.Natomiast nie mogę pojąć funkcji tego urządzenia jak słowiki zaczynają śpiewać.

surgi22
24-05-2013, 22:39
Może komary pomogą Ci to nieco zrozumieć ????

michal_l
25-05-2013, 06:21
a co wy tak monitorujecie ...?

normalny dom murowany - żadne tam pudełko styropianowe -
pod odczytami temperatury na głównej stronie pomiarów: http://pomiary.comair.pl/ wszystko jest dokładnie opisane.
Specjalnie wybraliśmy zupełnie typowy budynek, aby uzyskać miarodajne wyniki.

wkrótce będzie też monitorowany dom z naszym gruntowym, glikolowym wymiennikiem ciepła

michal_l
25-05-2013, 06:25
nie mogę pojąć funkcji tego urządzenia jak słowiki zaczynają śpiewać

Rozumiem, że wolisz otwarte okna w sypialni [ ja też lubię!] - ale w dalszym ciągu pozostaje kwestia wentylacji łazienki, toalety, kuchni itd.
a do tego odzysk ciepła cały czas się przydaje - a mamy koniec maja!

kangaxx
25-05-2013, 07:01
przydaje się

taaa...
a chałupa to laboratorium ...
nie laboratorium ale też nie szałas lub jaskinia

nydar
25-05-2013, 14:32
nie mogę pojąć funkcji tego urządzenia jak słowiki zaczynają śpiewać

Rozumiem, że wolisz otwarte okna w sypialni [ ja też lubię!] - ale w dalszym ciągu pozostaje kwestia wentylacji łazienki, toalety, kuchni itd.
a do tego odzysk ciepła cały czas się przydaje - a mamy koniec maja!.

A widzisz nie przydaje się bo mi świeże leci +/- 18,5oC.Szare ścieki to potęga .Jak ta woda co statki nosi:yes:.

jasiek71
25-05-2013, 19:22
normalny dom murowany - żadne tam pudełko styropianowe -
pod odczytami temperatury na głównej stronie pomiarów: http://pomiary.comair.pl/ wszystko jest dokładnie opisane.
Specjalnie wybraliśmy zupełnie typowy budynek, aby uzyskać miarodajne wyniki.

wkrótce będzie też monitorowany dom z naszym gruntowym, glikolowym wymiennikiem ciepła
teraz rozumiem te skoki temperatury...
monitorujecie samą centralę a nie budynek ...:yes:
nałóż na to temperaturę zewnętrzną, wewnętrzną (np. hol ) i temperatury na samych anemostatach to sam się przekonasz jaki sens ma to kilkukrotne zamykanie czy otwieranie obejścia w ciągu doby ...:cool:

kangaxx
26-05-2013, 06:31
2x na dobę bajpas działa w lecie, kilkakrotnie to jakby bezsensownie

michal_l
31-05-2013, 12:17
kilkakrotnie to jakby bezsensownie

niekoniecznie bezsensowne - w naszych urządzeniach bypass otwiera się i zamyka w zależności od temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.
A ponieważ , szczególnie ostatnio, pogodę mamy dynamiczną to bypass otwiera się i zamyka nawet kilka razy na dobę.

Ponownie zapraszam na stronę gdzie można to sobie pooglądać online:
www.pomiary.comair.pl (http://www.pomiary.comair.pl)

http://pomiary.comair.pl/napiecie.png

michal_l
31-05-2013, 12:25
monitorujecie samą centralę a nie budynek

monitorujemy zarówno centralę jak i budynek

nałóż na to temperaturę zewnętrzną, wewnętrzną

na wykresach jest pokazane wszystko - temperatura wewnętrzna /powietrze wywiewane/ jest mierzona w 3 miejscach
temperatura zewnętrzna [T1 wykres granatowy]
temperatura powietrza nawiewanego [ T3 wykres pomarańczowy]
temperatura w pomieszczeniach - konkretnie w holu nad schodami [ czyli w miejscu gdzie jest raczej ciepło]
[T8 - wykres czerwony]

http://pomiary.comair.pl/temp_multi.png
http://pomiary.comair.pl/temp_multi4.png

kangaxx
01-06-2013, 07:45
no ok, nie wziąłem pod uwagę burzy po upale w ciągu dnia a po niej znowu upału

michal_l
01-06-2013, 08:16
im bardziej "dynamiczna" pogoda tym częściej otwiera się i zamyka bypass.
Nie tylko z powodu burzy. Jak będzie upał przez cały dzień
to bypass otworzy się rano i pozostanie otwarty tak długo jak temperatura na zewnątrz będzie niższa niż wewnątrz,
ale gdzieś koło południa na zewnątrz zrobi się gorąco i bypass zamknie się, aby centrala odzyskiwała chłód,
Po kilku godzinach, kiedy upał się zmniejszy i temperatura na zewnątrz będzie znów niższa niż w domu
bypass ponownie się otworzy w celu szybszego schłodzenia wnętrza budynku.

Realnie 2 cykle otwarcia/zamknięcia w ciągu doby są logiczne i normalne.

estifer
11-08-2013, 12:27
Mam rekuperator Mistral 600 DUO i chłodzenie pasywne z pompy ciepła podłączone na powietrzu nawiewanym (chłodnica za rekuperatorem). W zeszłym roku nie miałem jeszcze sterowania bypassem i skutek był taki, że w upalnym okresie, chłodzenie w nocy chodziło na maksimum i tak nie mogąc schłodzić należycie pomieszczeń (w końcu wyciągało z nich 25-28oC), podczas gdy na zewnątrz było 15-20oC. W tym roku mam sterowanie bypassem i jest zdecydowana różnica. Albo chodzi na bypassie nawiew powietrza w nocy, a w najgorszych upałach z dodatkowym chłodzeniem. Nie wyobrażam sobie rekuperatora bez bypassu, a już tym bardziej jak nie ma chłodzenia w domu.