PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie - kolejny trudny etap - jaki kocioł gazowy?



dugolo
24-05-2013, 10:55
Witam

Zapewne poruszę temat , który już wiele razy był na forum , jednak każda wskazówka jest na wagę złota ( tudzież może zaoszczędzonych pieniążków )
W moim domu jestem na etapie zakończonej instalacji CO i wygląda ona następująco : parter - podłogówka w holu , łazience , kuchni ( w sumie ok 30 m2 ) - pozostała powierzchnia tj 40 m2 ( salon + pokój ) grzejniki ( od razu dodam , że lekko przewymiarowane pod piec kondensacyjny )
Poddasze - hol + łazienka - podłogówka ( ok 15 m 2 ) -pozostała powierzchnia ( pokoje ) - ok 45 m 2 grzejniki ( podobnie jak na parterze lekko przewymiarowane ). Oczywiście piec miałby również ogrzewać ciepłą wodę ( myślę , że zasobnik max 120 litrów powinien być ok )- na chwilę obecną rodzina 2-osobowa - jednak to się zmieni :) dlatego chciałbym aby wszystko było w miarę dobrze przewidziane dla potrzeb 4-osobowej rodziny . Osobiście skłaniam się ku firmie IMMERGAS - choć wszyscy proponują mi na VAILLANTA . Może ktoś ma jakieś ciekawe rozwiązania ?Będę wdzięczny za wszelkie rady szczególnie np konkretne modele rozwiązań.

Pozdrawiam

gersik
24-05-2013, 11:17
Budynek jest nowy więc pewnie porządnie ocieplony.Ja bym się skłaniał do kotła vailant vc146/5-5. Ma niską moc minimalną a moc maksymalna z pewnością wystarczy na ogrzanie zasobnika. Wybór kotła zależny jest też od dostępności serwisu.Jeśli będziesz miał już wybrany kocioł to niech pracownik serwisu ci go zamontuje. Będzie troszkę drożej ale do przeglądów i serwisu szybciej przyjedzie. Wracając do CO to podłogówkę masz na osobnym obiegu czy na RTL-ach?

dugolo
24-05-2013, 15:54
Dziękuję za wskazówkę odnośnie pieca - jest to kolejna opcja którą będę rozważał - dom ocieplony racze nieźle ( max + 15 cm styropian ) .
Co do pytania odnośnie CO - hmmm z tego co tłumaczył mi wykonawca to np podłogówka na dole jest na oddzielnych obiegach - osobno kuchnia , osobno korytarz z łazienką - a co do zaworów RTL - przyznam że nie potrafię się wypowiedzieć ale o niczym takim nie wspominał .

gersik
24-05-2013, 15:59
Masz założoną szafkę do rozdzielaczy czy tylko zaworki w pomieszczeniach z podłogówką? Wrzuć jakieś zdjęcia.

dugolo
24-05-2013, 16:36
Mam owe dwie szafki z rozdzielaczami - jedna parter - druga na poddaszu...

gersik
24-05-2013, 16:49
Są tam pompy CO?

dugolo
24-05-2013, 20:34
Jeszcze tych pomp nie ma - z tego co pamietam maja się pojawić w późniejszym etapie

gersik
25-05-2013, 10:14
Ale w szafce? zrób zdjecia.