PDA

Zobacz pełną wersję : projekt "dom nad stawem" chyba pierwszy raz na forum



papi240
24-05-2013, 21:19
Witam, na forum nie znalazłem żeby koś z forumowiczów budował ten dom
"dom nad stawem" z pracowni archon oczywiście z pewnymi zmianami

docelowo ma być coś takiego
191563

z uwagi na wąską działkę, onka z jednej strony zostaną zlikwidowane, kotłownia przeniesiona na tył domu oraz zlikwidowana antresola, wykusz przerobiony na "prostokątny"
191566191567

więcej o projekcie na stronie "producenta"
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-nad-stawem/m40f52ced05c6b

nie mam jeszcze pomysłu z czego budować dom, w całym lub prawie całym domu chciał bym ogrzewanie podłogowe, rozważam budowę z ceramiki lub solbet BK, chcę też wentylację mechaniczną z reku i GWC,
ławy już wylane, na fundamenty przyjdzie czas w przyszłym tygodniu
z uwagi na bardzo gliniasty teren, został zrobiony wykop 15 x 12 i głęboki na ok 1.1 metra, pod wylanie ław + lekki podkop, ława szer-60 wys-40

191568191569

Ada$
24-05-2013, 21:36
Bardzo ładny projekt domu, powodzenia w realizacji. Co do materiału na ściany ostatnio coraz bardziej popularne silikaty, kształtki styropianowe też zyskują na popularności. Jaką macie szerokość działki skoro musieliście zlikwidować okna?

papi240
24-05-2013, 21:48
wymiary działki 17m z hakiem na prawie 200m

Tomasz Antkowiak
24-05-2013, 22:05
Fajnie. A czy nie lepiej bylo by na takiej dzialce wybudowac jakis mini pas startowy :)


Nasz domek aktualnie jest uzbrajany w instalacje. Wybudowalem go sam, jednoosobowo, z betonu komorkowego. Byla to jedna z najlepszych decyzji jak dotad. Z betonu komorkowego buduje sie przyjemnie. Dom skladasz prawie jak z klockow. klej mieszasz wiertarka w wiaderku, nakladasz specjalna kielnia, sciany sa proste i czyste. Jak widze jak sasiad, goracy zwolennik ceramiki, od roku prawie meczy sie ze scianami parteru murowanymi na zaprawie to mnie pusty smiech ogarnia.

Ceramika nie jest zla... ale sa materialu wygodniejsze w budowie a wcale nie gorsze.

Ada$
24-05-2013, 22:13
Mi się szerokość działki podoba, wodziłem domy które powstają od granicy do granicy i mają szerokość nawet 5m... wiec jak się nie ma co się lubi....

gdyby się kierować wygoda i praktycznością to każdy ściany stawiałby z kształtek styropianowych... fajnie, że każda technologia ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja zastanawiam się właśnie pomiędzy BK, silikatami a thermodomem i jeszcze nie podjąłem decyzji. To co mnie zniechęca do bloczków to strach przed wybudowaniem ściany bez poziomów.... czy tez mieliście takiego stracha?

Tomasz Antkowiak
24-05-2013, 22:19
Ada$

z ksztaltek styropianowych tez budowalem, wtedy nazywalo sie sie to Styromur. Fajne, ale upierdliwe, poniewaz co chyba 3 warstwy nalezalo ksztaltki wypelniac betonem (wtedy mieszanym w betoniarce i wciaganym na pietro recznie) a nastepnie czekac 24h az beton zwiaze aby nadmierne cisnienie nie rozerwalo ksztaltek. Nie wiem jak robi sie to teraz, to o czym pisze mialo miejsce jakies 17 lat temu :)

Co masz na mysli piszac o obawy budowania bez poziomow? sprecyzuj prosze.

Ada$
24-05-2013, 22:58
No to, że jeśli ktoś bierze się za budowę domu systemem gospodarczym i chce bloczki kleić sam to można łatwo popełnić jakiś błąd w sztuce i zrąbać całą ścianę tego się właśnie obawiam ponieważ nigdy jeszcze nie murowałem. Dlatego zastanawiam się nad thermodomem podobno w tym systemie trudniej jest cokolwiek zrąbać :) P.S. Nic się nie zmieniło jeśli chodzi o wypełnianie kształtek styropianowych. Teraz kształtki mają więcej izolacji zewnętrznej i są potwornie drogie.Chyba dużo taniej wychodzi jednak ściana sylikat grubość 18cm + 20cm styro fasadowego.

Tomasz Antkowiak
25-05-2013, 09:22
Ada$ - Ty sie za duzo nie zastanawiaj i nie stresuj. Muorowanie to nie neurochirurka ani fizyka jadrowa. Murarzami tez sa ludzie, czesto wiedza u budowaniu mniej niz przecietny uzytkownik FM. Dasz se chlopie rade ;) Bierz BK w ciemno, bedziesz zadowolony.

papi240
25-05-2013, 12:03
Witam, szerokość działki jakoś mi nie przeszkadza, mam 5metrów przejazd obok domu więc nie jest źle
BK się nie boje, tym bardziej że teść miał już z czymś podobnym do czynienia. Jak już pisałem w całym lub prawie całym domu chciał bym ogrzewanie podłogowe i wolał bym ceramike która trochę lepiej akumuluje ciepło niż BK

narazie mam dylemat jakie bloczki kupić

Ada$
25-05-2013, 16:40
To zależy czy ściana jedno czy dwu warstwowa.

Jeśli jedno to bloczek o grubości 30 i więcej... klasa 500, 600, 700.
Ściana dwu wartwowa bloczek o grubości 24cm klasa 300 + styro fasadowe od 20cm do 30cm.

Skoro klejenie bloczków nie takie stresujące i straszne a u mnie teść też wykleił z BK cały domek to może z tych bloczków będę budował jednak... ale zastanawiam się jeszcze nad bloczkami z silikatu... co myślicie o ścianie z sylikatu 18cm + styro fasadowe 20cm ?

papi240
25-05-2013, 17:59
pisząc o bloczkach, miałem na myśli bloczki fundamentowe
w przypadku tych bloczków zbytnio o firmach się nie mówi a słyszy się że niektóre półkręgłe, niektóre pękają itp
może ktoś ma jakiś namiar gdzie na podkarpaciu/lubeskie/świętokrzyskie kupić bloczki ?

Tomasz Antkowiak
25-05-2013, 18:30
papi: bloczki M6 i tak murujesz na zaprawe, wiec nierownosci/nieregularnosci bloczkow zbubisz na spoinach. Wazna zasada o ktorej warto pamietac i ktora zaoszczedzi ci mase czasu brzmi: to sciana z bloczkow ma byc prosta i trzymac pion - niekoniecznie kazdy bloczek z osobna. Ja do tej zasady dojrzalem dopiero po kilku dniach murowania. Od tej chwili szlo duzo szybciej.

Podsumowujac kup te bloczki ktore dostaniesz taniej a ktore spelniaja kryteria nazucone przez projekt.

Ada$

silikat jest doskonaly ale:
1. ciezki (pamietaj ze nosisz sam skoro budujesz sam)
2. mniejszy (wiec sciany przybywa wolniej)
3. twardy (to zaleta, ale i wada, ciecia jest sporo, a BK tnie sie jak maselko)
4. drozszy (tak bylo w naszym przypadku)
5. zimniejszy

Oczywiscie dyskusja na temat taki czy inny budulec na sciany to dyskusja o wyzszosci swiat wielkiej nocy nad gwiazdka... czyli abstrakcja. Ja jestem zwolennikiem BK bo z tego budowalem i nie zalowalem ani chwili - stad moja opinia. Po za nazwijmy to "ergonomia budowania" przekonala mnie takze cena... szare bloczki BK mialem najtaniej :)

Ada$
25-05-2013, 18:52
piszesz tak jak mój teść który uznaje tylko BK. Masz rację co do silikatu ale zalety też trzeba wymienić... nie są tak chłonne na wodę jak BK, lepiej akumulują ciepło i są bardziej dźwięku szczelne. Ale szare są chyba bez wypustów chociaż przez to dużo tańsze. Jakiej klasy stosowałeś?

papi240
25-05-2013, 22:16
czy za rozwiązanie pośrednie między bk a silikaty można uznać np ceramikę ?

Tomasz Antkowiak
26-05-2013, 08:10
Ada$ - oczywiscie silikaty maja wiele zalet. Sa mniej chlonne na wode, ale jesli juz gotowa sciana miala by ci "pic" wode to jest cos nie halo, albo z izolacja, albo z wentylacja, ale jest generalnie cos spieprzone... no albo jest powodz i budulec scian jest ciut malo istotny :)
Sa ciezsze a co za tym idzie mniej przenosza dzwieki, ale i tak najwiecej halau z zewnatrz do srodka dostaja sie oknami :)
I tak by mozna dalej wymieniac i dyskutowac.

My budowalismy z szarego bloczka Prefabet Łagisza, klasa 550, 240x240x590, bez PW i bez uchwytow. Dokladnosc wykonania w klasie TLMA. Kupowane w Castoramie lub LeroyMerlin po 6 palet, w cenie od 5,69 do 6,17.


papi20: dla mnie ceramika dzisiaj juz sie nie ma czym obronic i ja bym z tego nie budowal... ale: wybierz ten budulec ktory bedziesz mial najtaniej za m2 surowej sciany i tyle. Przy ceramice wiecej sie narobisz ot i cala roznica :)

papi240
26-05-2013, 08:40
może i więcej się narobie ale i będę miał większą akumulacyjność cieplną, co przy ogrzewaniu podłogowym które działa z opóźnieniem jest istotne
podjadę dziś do castoramy i LeroyMerlin zobaczę co w jakich cenach jest dziś

papi240
26-05-2013, 21:39
w leroymerlin BK - szary 5.69 a biały 6.57

Ada$
26-05-2013, 21:50
z wypustami piórami czy goło bloczki na zaprawę po bokach i od spodu? Jaka klasa?

Tomasz Antkowiak
27-05-2013, 08:48
Szary na 100% gladki, jesli to jest Prefabet Lagisza to polecam :)

papi240
27-05-2013, 13:16
biały jak i szary gładki po bokach
co do klasy nie wiem, nie interesowałem się bo i tak nie kupie BK

już prawie zdecydowałem że kupię maxa z wienerbergera, na pobliskim składzie znalazłem po 2zł/szt
kupiłem też bloczki po 2,40/szt i miałem nadzieję że jutro zaczniemy murować, jednak pada od rana a jak jest mokro to niestety ale utonelibyśmy w glinie :(
jutro przyjadą bloczki jeszcze tylko cement, piach, pogoda i ruszamy w górę

Ada$
27-05-2013, 15:08
Szary na 100% gladki, jesli to jest Prefabet Lagisza to polecam :)

czyżby? :)
http://www.castorama.pl/bloczek-z-betonu-komorkowego-szarego-prefabet-590-x-240-x-240-mm-pioro-wpust.html
http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/cegly-pustaki-i-bloczki/beton-komorkowy-szary-prefabet-lagisza,p8344,l345.html

ale ceny maja astronomiczne... na aledrogo takie bloczki po 5,70 białe :)

Tomasz Antkowiak
27-05-2013, 20:32
czyżby? :)
http://www.castorama.pl/bloczek-z-betonu-komorkowego-szarego-prefabet-590-x-240-x-240-mm-pioro-wpust.html
http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/cegly-pustaki-i-bloczki/beton-komorkowy-szary-prefabet-lagisza,p8344,l345.html

ale ceny maja astronomiczne... na aledrogo takie bloczki po 5,70 białe :)


no wlanie...cena

te po 5,69 o ktorych byla mowa to, pozwole sobie powtorzyc, na 100% gladkie :)

papi240
11-06-2013, 17:26
195183

fundamenty prawie gotowe, trochę to trwało ale pogoda nie dopisywała
na to dysper... x2 + styropian EPS200 ECOPLEX 035
w jednej z hurtowni zapewniano mnie że na ten styropian nie trzeba folii kubełkowej ani nic innego, można go odrazu zasypywać piachem
czytając forum widzę jednak że zdania są podzielone i chyba kupię folię kubełkową + listwy wykańczające - będą to chyba ostatnie pieniądze wydane na fundament - ok 600zl

MarynioM
12-06-2013, 07:18
Bardzo ładny projekt domu, powodzenia w realizacji. Co do materiału na ściany ostatnio coraz bardziej popularne silikaty, kształtki styropianowe też zyskują na popularności. Jaką macie szerokość działki skoro musieliście zlikwidować okna?

pewnie za blisko innej posesji:/
Powodzenia projekt obiecujący...

papi240
27-06-2013, 21:37
robota idzie, kupiłem max-a wienerbergera, jestem w trakcie 3 tyg urlopu, dom można powiedzieć już stoi
strop już leży i czeka - teriva. Jestem w trakcie poszukiwania pokrycia dachu blachodachówka lub dachówka cementowa
197820
197821

aLilith
27-06-2013, 22:02
Witam sąsiada :) Domek ładny, też w tej chwili poszukujemy pokrycia dachu i wybieramy miedzy finnerą a dachówką cementową. Twój dach widzę ma być "stromszy" niż u nas, ale podobny kształtem, więc pewnie zwykła blacho dachówka będzie miała sporo odpadów. Mamy ciekawa oferte zarówno na Finnerę jak i na cementową Brass (z Lublina). Zrobili mi wycenę po przesłaniu mailem rzutu. W sobotę jadę zobaczyć ofertę 'na żywo" jak coś dam znać .

papi240
02-09-2013, 21:46
Witam po przerwie jednak tylko na forum
na budowie posępowo
209912
209913209914

aLilith
04-09-2013, 20:00
Ładnie wyszło :) Jednak dachówka. U mnie dekarze zwiali, blacha czeka a ich nie ma. iI w końcu czymś styropian izolowałeś? Zastanawiam się czy dawać folie kubełkową czy wystarczy samo smarowidło pod spód?

papi240
11-09-2013, 21:29
smarowidło 2 razy, styropian zielony, na to folia kubełkowa + listwy zakańczające takie u góry żeby pomiedzy styropian a folię nic nie wpadło
chudziak i ścianki działowe już są, teraz robi się elektryka no i szukam okien