PDA

Zobacz pełną wersję : Ostatnie piętro bloku - wymiana grzejników



Bochen110
25-05-2013, 15:12
Cześć,

Mieszkam na 4 i ostatnim piętrze bloku na jednym z krakowskich osiedli. W przedpokoju oraz łazience mam dość stare grzejniki które wyglądają jak na załączonym zdjęciu.191644
Są one podłączone bez termostatów czyli podczas sezonu grzewczego nie da się regulować ich ciepłoty tylko grzeją na pełną moc non stop.

Medium C.O. wynosi 90/70/20

Spółdzielnia początkowo dała mi ustną informację, że nie ma mowy o wymianie tych grzejników, gdyż spowoduje to same problemy (głównie u sąsiada poniżej). Żeby jednak mieć pewność złożyłem pismo i ku mojemu zdziwieniu SM jednak dała zgodę na wymianę grzejników wraz z kilkoma zastrzeżeniami. Wg. mnie najpoważniejszy to instalacja nad grzejnikiem na wys ok. 20 cm super odpowietrznika Flamco Flexvent Super 1/2.

Planuje zamontować w:
- przedpokoju kaloryfer firmy IRSAP (moc ok. 450W)
- łazience grzejnik łazienkowy Luxrad - Mars (moc ok. 600W)


Mimo zgody Spółdzielni mam pewne obawy przed wymianą tych grzejników, gdyż dzisiaj w sklepie z takimi urządzeniami, jeden Pan stwierdził, że to co widać na zdjęciu to nie zwykły grzejnik, tylko specjalne urządzenie, które dzięki swojej budowie sprawia, że instalacja w tych pionach jest lepiej odpowietrzona (powietrze zbiera się w tych rurach, a dopiero potem przez odpowietrznik wydostaje na zewnątrz). Opowiedział mi historię jakiejś Pani, która również miała takie kaloryfery i je wymieniła. Po wymianie nastąpiły problemy i SM zmieniła front i zaczęła atak na mieszkankę poprzez kancelarię prawną.

Ze względu na powyższe prosiłbym o Wasze opinie, czy powyższa wymiana grzejników na nowe, które wymieniłem może rodzić jakieś ryzyko i dalsze problemy?
Będę wdzięczny za Wasze opinie w tym zakresie.

Aleksandryta
26-05-2013, 05:54
Dokładnie jest tak, jak powiedział CI Pan ze sklepu. Moja znajoma też takie miała na ostatnim piętrze 4 piętrowego bloku z lat 60-70 tych i te grzejniki zastępują po prostu obecnie stosowane odpowietrzniki. Nie było mowy o wymianie. Powiedzieli jej, że te bloki nie nadają się na rewolucyjne zmiany, gdyż taką wymianę grzejników na obecnie stosowane musałby zrobić każdy z lokatorów.
Jeśli już ktoś miałby zrobić zgodnie z wytycznymi spółdzielni, to niech to robi ekipa doświadczonych hydraulików, najlepiej ze spódzielni. W kazdym razie sam tego nie rób :)
Twoja spółdzielnia nie ma jakiegoś zespołu hydraulików? Np. w mieszkaniu po mojej teściowej hydraulikę robiła ekipa hydraulików ze spółdzielni, taki był warunek wymiany grzejników :) i ładnie zarobili dzięki temu.(blok z lat 70 tych). A ja w razie problemów zwalę na ekipę ze spółdzielni :).

Może spytaj się jeszcze tutaj?
http://index.forum.gazeta.pl/szukaj/forum/instalacja+hydrauliczna (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Findex.forum.gazeta .pl%2Fszukaj%2Fforum%2Finstalacja%2Bhydrauliczna)

Bochen110
26-05-2013, 19:52
Dzięki za odpowiedź. Owszem zamierzam zlecić to zadanie ekipie remontowej spółdzielni mieszkaniowej o ile się zgodzą wykonać taką fuchę. W końcu znają te systemy, mają uprawnienia to powinni wiedzieć jak to wykonać. Nie ukrywam, że estetyka tych rur jest tragiczna.
Spółdzielnia zaleciła montaż ekstra odpowietrzników, o których wspomniałem, jak patrzyłem kosztują w granicach 150 PLN za sztukę. Myślisz że będą działać lepiej od takich zwykłych klasycznych automatów 191880??

Oczywiście zasięgnę jeszcze opinii na forum które mi podałeś. dzięki