PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do projektów wentylacji mechanicznej



szegad
25-05-2013, 23:18
Cześć,
Wystawiłem zapytanie o instalację wentylacji mechanicznej w domu w stanie deweloperskim na oferii i dostałem całe mnóstwo ofert (fajnie, że wentylacja mechaniczna zyskuje na popularności).
Dom ma 143 m2 powierzchni wentylowanej, jest w stanie deweloperskim (wylewki i płyty k-g są), kanały wentylacji grawitacyjnej są zbudowane.
Zebrało mi się kilka pytań po analizie ofert:
1. Jest spory rozrzut między obliczeniami potrzebnej ilości powietrze: od 250m3/h do 400 m3/h. Tak ma być?
2. Jest spory rozrzuty w ilości kanałów nawiewnych i wywiewnych (od 11 do 20). Tak ma być?
3. Wszystkie prawie oferty to instalację na rurach spiro (prócz 1). A tyle się na forum mówi o nowych kanałach... Może to dlatego, że mam już wylewki, więc flexów w wylewce nie pociągnę.
4. Garaż ma być wentylowane grawitacyjnie, jak rozumiem przepisy. A co z kotłownią/pomieszczeniem gospodarczym (gaz, piec kondensacyjne, zamknięta komora spalania). Na projektach jest albo WG albo WM. Co lepiej?
5. Czy jest ważne, żeby zrównoważyć nawiew/wywiew również na piętrach a nie po całości? Trochę naturalnie wychodzi dużo wywiewu na dole (kuchnia, łazienka), a dużo nawiewu na górze (4 pokoje).
6. W związku z dużą ilością nawiewów na górze (pokoje) jest projektowany bardzo silny wyciąg w holu. Czy nie spowoduje zaburzenia wentylacji w łazience na tym samym piętrze?
7. Czy projektowanie nawiewu, czy wywiewu rzędu 10-15m3/h (na spiro) ma sens?
8. Co zrobić z istniejącymi kanałami grawitacyjnymi. Zaślepić? Może da się wykorzystać jako wyrzutnię, czy miejsce na kanał?

Dzięki za odpowiedź na pytanie/pytania!

Pozdrawiam!
S.

kangaxx
26-05-2013, 06:28
1. nie powinno tak być
2. może tak być, zależy od koncepcji tego kto wymyślał ale liczba minimalna musi być
3. są inne materiały, spirówki są po prostu stare i "oklepane" więc ich ilość w ofertach to glównie przyzwyczajenie instalatora a nie sprawa jakości
4. garaż i kotłownia to pomieszczenia których nie wolno dopinać do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych
5. zazwyczaj tak wychodzi bo takie są domy, ale równoważyć trzeba, niezrównoważenie kondygnacji jest dopuszczalne jeżeli na górze jest większy wyciąg, sytuacja odwrotna jest niezbyt szczęśliwa
6. niezbyt
7. nie trybię tego pytania
8. co chcesz, ale nie bogą funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem

szegad
26-05-2013, 18:09
Dzięki za odpowiedź.
Jeśli chodzi o pytanie 7 to chodzi mi czy rzeczywiście można tak dokładnie wyregulować instalację na 10m3/h.
Co do 5. - czym to grozi? W ofercie do której mi najbliżej wygląda to tak:
Góra - nawiew 150 / wywiew 110
Dół - nawiew 120 / wywiew 155
Pozdrawiam!

michal_l
27-05-2013, 08:11
Góra - nawiew 150 / wywiew 110
Dół - nawiew 120 / wywiew 155

Moim zdaniem projekt do poparwki.
jeżeli masz dwie kondygnacje i pomiędzy nimi schody otwarte
to naturalnie, w wyniku konwekcji powietrze będzie płynęło do góry.


kangaxx ma rację, że większy nawiew na dole zrównoważony wyciągiem u góry [ np. nad schodami]
odpowiada "naturalnemu" ruchowi powietrza.

Zmuszenie powietrza do zrobienia czegoś przeciwnego nie będzie łatwe. Obawiam się, że w tym wypadku - duży nawiew na górze
teoria nie będzie się zgadzała w rzeczywistością i po uruchomieniu instalacji okaże się, że realne wartości nawiewu i wywiewu
są trochę inne niż w projekcie.

Kanały o mniejszej/optymalnej średnicy możesz układać nie tylko w wylewkach [ chociaż to bardzo wygodne miejsce]
ale też pod płytami G/K sufitem podwieszanym itd,

Proszę o kontakt na priv to coś wymyślimy :-)

szegad
28-05-2013, 13:37
Dzięki Wam za komentarz.
Rozmawiałem z wykonawcą, który twierdzi, że zawsze tak mu wychodzi (od 9 lat) i pomiary wychodzą ok. I że to dodatkowo pozwala wentylować klatkę schodową (bo powietrze płynie między piętrami)... Może coś w tym jest?
Ewentualnie mogę go poprosić o zwiększenie wywiewu w holu na górze i zmniejszenie na dole tylko też nie wiem czy ma to sens
Teraz jest tak:

Dół: (gdzie, ilość anemostatów, przepływ)
Pokój dzienny , 2, nawiew 120m3/h
Kuchnia, 1, wywiew 90m3/h
Przedsionek, 1, wywiew 15m3/h
Łazienka, 1, wywiew 50m3.h

Góra: (gdzie, ilość anemostatów, przepływ)
Pokój, 1, nawiew 30m3/h
Pokój, 1, nawiew 30m3/h
Pokój, 1, nawiew 30m3/h
Pokój, 1, nawiew 60m3/h
Łazienka, 1, wywiew 60m3/h
Hall, 1, wywiew 50m3/h


Michale, dziękuję za ofertę mam wrażenie, że w budynku w moim stanie upchnięcię tego całego spaghetti jest trudniejsze niż punktowe przebitki większymi rurami. Sufity podwieszane minimalizuję.

Pozdrawiam!

skrabi
31-05-2013, 21:20
Góra - nawiew 150 / wywiew 110
Dół - nawiew 120 / wywiew 155

Moim zdaniem projekt do poparwki.
jeżeli masz dwie kondygnacje i pomiędzy nimi schody otwarte
to naturalnie, w wyniku konwekcji powietrze będzie płynęło do góry.


kangaxx ma rację, że większy nawiew na dole zrównoważony wyciągiem u góry [ np. nad schodami]
odpowiada "naturalnemu" ruchowi powietrza.
a co jak komuś tak z rozkładu pomieszczeń wychodzi? na górze 3 sypialnie, w które dmuchamy świeże powietrze i tylko łazienka i klatka w których wyciągamy

kangaxx
01-06-2013, 07:31
no właśnie :), cieplejsze powietrza z poddasza ma być pchane w dół bo gość od 8 lat tak robi? pomiary wyjdą ok bo wntyl i tak dmucha w rurę, problem pojawi się jak to powietrze z rury wyleci bo ono wcale nie będzie chciało iść tam gdzie mu gość od 8 lat każe, zacznie się "kiszenie"

michal_l
01-06-2013, 08:22
a co jak komuś tak z rozkładu pomieszczeń wychodzi?

Jeżeli na piętrze jest więcej pomieszczeń do których nawiewamy [ pokoje, sypialnie]
to proponowałbym:
1. zwiększenie wyciągu w łazience [ nigdy nie zaszkodzi]
2. zrobienie dodatkowego wyciągu nad schodami
3. jak już naprawdę nie ma innego wyjścia można dać np. nawiew i wyciąg w jednym pokoju

Nie zalecam natomiast "dyskusji" z Matką Naturą w sprawie kierunku przepływu ciepłego powietrza.

skrabi
01-06-2013, 10:20
ok, przerabiam projekt, będzie po równo nawiew i wywiew w obu kondygnacjach

sewi
04-06-2013, 15:52
4. garaż i kotłownia to pomieszczenia których nie wolno dopinać do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

wprowadzasz w błąd! Jeśli w kotłowni/pom. gospodarczym jest kocioł gazowy kond. z zamkniętą komorą spalania z przewodem powietrzno-spalinowym (rura koncentryczna) to bez problemu można podłączyć tam wentylację mechaniczną. Ja tak będę miał.

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2002,nr,75/poz,690,rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-12-kwietnia-2002-r-w-sprawie.html

Indiana_
04-06-2013, 19:59
Twój dom, Twoja sprawa, jednak WT wyraźnie zabraniają montażu wspólnej WM dla garażu i części mieszkalnej.
Kocioł z zamkniętą komorą można zainstalować w kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym, gdzie jest WM - na to WT i logika pozwalają.
Jednak kuchnia to z definicji co innego niż kotłownia - tam WM wspólnej z domem nie wolno instalować.

Sprawa z garażem wygląda nieco inaczej - w garażu jest po pierwsze niższa temperatura, co bardzo zmniejszyłoby ilość odzyskanego ciepła w reku.
Po drugie, zdecydowane większość rekuperatorów trochę miesza powietrze wywiewane z nawiewanym, a w garażu zwykle "jedzie" paliwem czy spalinami.
Z tych powodów nie wolno podłączać WM z domu do garażu - powinny być szczelne drzwi oddzielające i WG w garażu.

kangaxx
04-06-2013, 20:59
wprowadzasz w błąd! Jeśli w kotłowni/pom. gospodarczym jest kocioł gazowy kond. z zamkniętą komorą spalania z przewodem powietrzno-spalinowym (rura koncentryczna) to bez problemu można podłączyć tam wentylację mechaniczną. Ja tak będę miał.

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2002,nr,75/poz,690,rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-12-kwietnia-2002-r-w-sprawie.html

kotłownia to kotłownia nawet z tym wyjątkiem

michal_l
05-06-2013, 06:50
bez problemu można podłączyć tam wentylację mechaniczną
a mogę spytać po co to robić????

w garażu - spaliny
w kotłowni - może trochę ciepła, ale nie na tyle, żeby kombinować.

Rozsądnie byłoby ewentualnie zrobić zwykłe kratki wentylacyjne pomiędzy kotłownią i garażem.
Będziesz miał cieplej w garażu :-)

sewi
05-06-2013, 07:45
kotłownia to kotłownia nawet z tym wyjątkiem

kangaxx przepraszam, to ja wprowadziłem w błąd :( Z punktu WT jest tak jak piszesz (piszecie). Bo kotłownia to nie pomieszczenie mieszkalne. Z drugiej strony daliście mi do myślenia co zrobić u siebie. Ja mam kotłownię połączoną drzwiami z garażem i myślałem, że zrobię wentylację mechaniczną w kotłowni, a kratki dołem i górą w garażu. Jednocześnie chciałem uniknąć budowy komina wentylacyjnego skoro mam WM.

michal_l, napisałeś, że można by zrobić kratkę z kotłowni do garażu, ale w samej kotłowni też potrzeba wentylacji wywiewnej. Co zatem byłoby najrozsądniejsze:
1) wymurować komin wentylacyjny dwuprzewodowy, by wentylować garaż i kotłownię?
2) zrobić otwory wentylacyjne nawiewne u dołu i wywiewne u góry zarówno w garażu i kotłowni, czyli dla każdego z tych pomieszczeń z osobna?
3) a może da się to jakoś przez "kratkę" w drzwiach kotłowni połączyć wentylację tych pomieszczeń?

macius36
05-06-2013, 18:51
Witam, a tak z innej beczki - jak na tym forum znaleźć wykonawcę? Czy jest jakieś miejsce z ogłoszeniami, lub wątek do składania ofert?
Dopiero projektuję dom, parterówka, działka też w fazie kupowania. Ale już czytam - planuję WM oczywiście z reku oraz prawdobodobnie z glikolowym GWC.
I po przeczytaniu różnych wątków chyba zdecyduję się na StorkAir z wymiennikem entalpicznym i tą nową membraną (Microban dpoint).
I mam pytanie - co jeżeli firmy w mojej okolicy nie handlują i nie wykonują takich rzeczy (Kielce)? Inna firma np. r.. pl która podobno jest droga? Jak mogę dostać wycenę od kogoś z forum, i jeżeli ktoś zrobi mi spoza miejsca zamieszkania to on też odpowiada za gwarancję, czy gwarancję realizuje producent czyli Zehnder?
Architekt który robi projekt zapowiedział że też będzie razem z wentylacją - czy warto brać taki projekt czy i tak będzie musiał to zrobić ktoś kto się zajmuje danym sprzętem?

kangaxx
05-06-2013, 19:34
na sensowny projekt architekta nie licz, tak jest z małymi wyjątkami

szegad
05-06-2013, 20:10
WM robią na forum przynajmniej kangaxx i Indiana_ więc możesz ich ścignąć na priva. Poza tym polecam oferia.pl
Pozdrawiam!