PDA

Zobacz pełną wersję : systemem Drain-Back dlaczego mało informacji?



roger77
26-05-2013, 10:29
Czyli system bez glikolu.
http://www.dedietrich.pl/Produkty/Katalog-produktow/Technika-domowa/Systemy-solarne/DIETRISOL-Zenta

Jestem zainteresowany tym systemem, ale ciężko jest cokolwiek znaleść na ten temat praktycznego użytkowania. Od firm typu de dietrich dostaję suche dane.
Może odezwie się ktoś kto ten system już ma i go użytkuje.
Czy warto?
Czy jesteście zadowoleni z wyboru?
Może jest tak mało opinii instalatorów bo nie są zainteresowani popularyzowaniem czegoś co potem nie trzeba przeglądać i niema z tego dodatkowych pieniążków za serwis jak z glikolowymi.
Ja jestem zainteresowany systemem tylko do podgrzewania wody w okresie letnim, bez zbędnych udoskonaleń, ogrzewania domu itp.
Obecnie do podgrzewania wody używam termy elektrycznej i chcę zejść z kosztów energii w lato.
z góry dziękuje za odpowiedzi.

kolektor1
26-05-2013, 17:44
[SIZE=3]Czyli system bez glikolu.

Jestem zainteresowany tym systemem, ale ciężko jest cokolwiek znaleść na ten temat praktycznego użytkowania. Od firm typu de dietrich dostaję suche dane.
Może odezwie się ktoś kto ten system już ma i go użytkuje.

Uderz w stół... Parę wierszy niżej opisałem ten system zasilania kolektorów. Link: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?215309-Nowa-zasada-działania-systemów-solarnych
Nie wykonuje się tych systemów bo nikt u nas nie produkuje zbiorniczków drenażowych do tych systemów. Ale pewnie będę prekursorem, mam już taki opracowany i powoli je wykonuje.
Ze względu na ilość gratów, które trzeba powiesić przy instalacji "klasycznej" pewnie nikomu nie zależy.

rwxw
26-05-2013, 21:00
ale ciężko jest cokolwiek znaleść na ten temat praktycznego użytkowania
źle szukasz, poszukaj za granicą, jest tam sporo materiałów
https://www.google.pl/search?q=Drain-Back&aq=f&oq=Drain-Back
np. http://www.sunnyhotwater.com/closedloop.html
W sumie pomysł nie jest głupi.

yaiba83
27-05-2013, 07:08
Znowu pseudo reklama...

kolektor1
27-05-2013, 21:41
Znowu pseudo reklama...Co masz na myśli?

yaiba83
28-05-2013, 13:30
Od jakiegoś czasu forum jest zalewane tego typu reklamami.
Ni z gruchy ni z pietruchy w dyskusji pojawia się nowy użytkownik (widać po ilości postów). W tym przypadku 2 posty na koncie. Pierwszy "witam wszystkich forumowiczów".
Drugi można przeczytać tutaj. Zwrócenie uwagi na produkt z nakreśleniem, że nikt go nie chce popularyzować, nie wymaga serwisowania itd.
Od czasu do czasu czytam sobie jeszcze dział pomp ciepła. Niedawno była tam niezła jatka.

Tu (http://forum.muratordom.pl/archive/index.php/t-188605.html?) dla przykładu inny, archiwalny wątek. Tego najciekawszego teraz na złość nie mogę znaleźć. Jak odnajdę to dopiszę.
Marketing już jest wszędzie i to co raz sprytniejszy.

niktspecjalny
28-05-2013, 14:43
Od jakiegoś czasu forum jest zalewane tego typu reklamami.
Ni z gruchy ni z pietruchy w dyskusji pojawia się nowy użytkownik (widać po ilości postów). W tym przypadku 2 posty na koncie. Pierwszy "witam wszystkich forumowiczów".
Drugi można przeczytać tutaj. Zwrócenie uwagi na produkt z nakreśleniem, że nikt go nie chce popularyzować, nie wymaga serwisowania itd.
Od czasu do czasu czytam sobie jeszcze dział pomp ciepła. Niedawno była tam niezła jatka.

Tu (http://forum.muratordom.pl/archive/index.php/t-188605.html?) dla przykładu inny, archiwalny wątek. Tego najciekawszego teraz na złość nie mogę znaleźć. Jak odnajdę to dopiszę.
Marketing już jest wszędzie i to co raz sprytniejszy.

A ty sprytny nie jesteś???No tego i innego to ci nie brakuje.Może zacznij i ty po cichutku używać pseudo reklamy :D

yaiba83
28-05-2013, 19:07
Ale ja nie mam co reklamować - usług komercyjnie nie wykonuję, towarem nie handluję a nikt za promowanie swoich produktów groszem mnie nie wspomoże :P

kolektor1
28-05-2013, 20:43
Od jakiegoś czasu forum jest zalewane tego typu reklamami.
Ni z gruchy ni z pietruchy w dyskusji pojawia się nowy użytkownik (widać po ilości postów). W tym przypadku 2 posty na koncie. Pierwszy "witam wszystkich forumowiczów".
Drugi można przeczytać tutaj. Zwrócenie uwagi na produkt z nakreśleniem, że nikt go nie chce popularyzować, nie wymaga serwisowania itd.
.
A ja tam lubię takie reklamy. Reklamodawca pewnie nie wie, że kij ma dwa końce i reklama może obrócić się przeciwko niemu. Dla czego nie pozwolić na reklamę dobrych wyrobów, przecież to będzie w dobie jednorazowych produktów z korzyścią dla nas wszystkich. Aby nie być gołosłownym pokażę tą drugą stronę kija:

[SIZE=3]Czyli system bez glikolu.
http://www.dedietrich.pl/
Od firm typu de dietrich dostaję suche dane.
.
Na wyżej wspomnianej stronie czytamy:
"NOWOŚĆ 2012 !!
wysokiej sprawności z aluminiową płytą absorbera pokrytą wysokoselektywna powłoką SUNSELECT
bezglikolowy, specjalnie dedykowany do wodnego systemu Drain-Back
zmniejszona grubość do 70 mm dla lepszego zlicowania z powierzchnią dachu w przypadku zabudowy w połaci
stabilna obudowa z profili aluminiowych anodyzowanych oraz tylną aluminową scianką
wysoko przepuszczalne pokrycie ze specjalnego szkła solarnego
zmniejszone straty dzięki optymalnej izolacji termicznej"

To zaczniemy od tej nowości. Takie nowości to Amerykanie stosują od roku 1980 z pełnym powodzeniem, wiele firm naprodukowało podwójnych, potrójnych harf, meandrów i nowością i największym hitem jest wrócenie do zwykłej prostej pojedynczej harfy bo ta najlepiej działa w tym systemie.
Z tą wysoką sprawnością aluminiowego absorbera byłbym bardzo ostrożny o czym w danych technicznych.
Ciekaw jestem co jest tak specjalnego w tym kolektorze, że jest on dedykowany do systemu Drain-Back, zwykły meander. No ale załóżmy że tak jest.
Zmniejszona grubość kolektora do 70 mm mnie się kojarzy z jego mniejszą sztywnością co przy tych gabarytach nie jest bez znaczenia, natomiast jaka jest grubość izolacji termicznej w tym kolektorze to już jest tajemnicą producenta.
Ta specjalność szkła polega pewnie na tym, że jest hartowane a przepuszczalność na poziomie 91%, czyli jak u wszystkich.
Zmniejszone straty przy współczynniku a1 na poziomie 4,271 mówią nam wręcz coś odwrotnego, wiele kolektorów płaskich ten współczynnik ma poniżej 4.
No i sprawność na poziomie 74,7%, jak na wysokiej sprawności powłokę to trochę mało. Byle chrom ma powyżej 80% sprawności

Ceny:
Zestaw na dach płaski przy jednym kolektorze to kwota 6697zł, natomiast przy dwóch to kwota 9109zł, ale przy jednym i drugim zestawie jest zbiornik o pojemności 110 litra. Ciekawe zestawienie, przy jednym kolektorze to jeszcze do przyjęcia ale zbiornik o tej pojemności przy dwóch kolektorach to już przesada. Ciekawie to ktoś w tej firmie wymyślił.
Sami oceńcie.
pozdrawiam.

yaiba83
29-05-2013, 09:59
Ty się znasz to wyłapujesz bzdury, ale problem z przeciętnymi użytkownikami forum co by chcieli zainwestować w kolektory.
Potem czytam wpisy i się wnerwiam jak ludzie mi wmawiają, że kolektory są do duszy bo kiepsko grzeją, trzeba często serwisować itp.

roger77
31-05-2013, 21:14
jeśli chodzi o jakąś reklamę koleżko to dałem przykład, bo sam nie będę rysował kolektorów w paint albo adobe fotoshop. OOO CHYBA ZNOWU KOGOŚ REKALMUJĘ !!!!
mnie interesuje ten typ kolektora bo większość robót w domu robię sam.
I nie chcę nabijać kasy fachmanom którzy uczą się na bieżąco na jakiejś robocie a wiedz na temat mają może taką samą jak ja.
Tak jak pisałem jakoś mało popularny system i dlaczego? że średni majsterkowicz, może sobie sam zamontować panel, czy może w solarnych chodzi o serwis i kasę za niby przegląd (jak to w polsce bywa).

Mnie interesuje jak to się komuś sprawdza, czy warto się w takie wydatki bawić, lub szukać innego rozwiązania.
CHODZI MI TYLKO O PODGRZANIE 100-150 L WODY DO MYCIA NA WIECZÓR, BO MAM SŁOŃCE NA DACH W GODZINACH 12-18, a nie do grzania chałupy za darmo czy coś takiego.
Sam jestem już podirytowany brakiem jakiś informacji, nie interesi mnie czy jest o 0.5 % lepszy od innego, tylko czy się nadaje na moje warunki. F!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A przywitać się trzeba.

A teraz reklama : http://alkohole-domowe.com -------> tu sobie nie raz coś czytam i nikt się nie obraża za zadane pytanie. Może jak byś sobie coś chlapął wieczorem do PC byś był bardziej wyluzowany.:bye:

Indiana_
31-05-2013, 21:37
Wbrew pozorom, kolektory tego typu zakłada się trudniej niż normalne glikolowce, trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednim spadku przewodów by gdzieś woda nie została i nie zamarzała. Zestaw standardowy 3 kolektory + 300L zasobnik montujemy spokojnie w dwa dni, odpowietrza się i zapominamy o instalacji na 5 lat, do czasu testu glikolu.
Zestawu drain back, mimo iż jestem instalatorem DeDietricha, nie polecam z prostej przyczyny - ile energii można zmagazynować w 110l wody? Jeszcze za taką cenę, nie lubię wpuszczać ludzi w maliny.
Jeśli nie ma technicznej możliwości montażu kolektorów, to polecam zasobnik z pompą ciepła. Kosztuje dwa razy mniej od Zenty, a zapewni znacznie większą oszczędność energii w Twoim przypadku.

macius36
03-06-2013, 21:07
Indiana - bo też się zastanawiam nad tym rozwiązaniem - ten zbiornik w zestawie Zenta to funkcjonuje jako pojedynczy zbiornik CWU czy jest w połączeniu ze zbiornikiem np. dwuwężownicowym?
TZN da się do Zenty przyłączyć piec dwufunkcyjny jako wspomaganie grzania CWU?
Na działce mam gaz, będzie piec kondensacyjny. Głęboko się zastanawiam czy mi się opłaca wchodzić w jakiekolwiek systemy "ekologicznego" dogrzewania CWU tj solary, pompa ciepła powietrze-woda. Z tego co czytałem na forum to nie, ale mam dwie panny w domu które lubią się moczyć :))
Z drugiej strony za te kilka tysięcy ile wody zagrzeję?

kolektor1
05-06-2013, 20:21
Wbrew pozorom, kolektory tego typu zakłada się trudniej niż normalne glikolowce, trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednim spadku przewodów by gdzieś woda nie została i nie zamarzała..
Gdyby stawiać kolektory na ziemi to faktycznie nie da się tego wykonać, ale jeżeli kolektory na dachu i instalacja nie idzie przez komin to uwierz mi wykonanie jest proste.
Nawet drobne ilości wody w nierdzewce karbowanej nic nie są w stanie rozwalić. A gdyby nawet to wystarczy "skaleczyć "wodę glikolem i będzie o.k.
Zaczynam wieszać takie instalacje i jestem nimi zafascynowany. Żadnych kłopotów z ich eksploatacją ale też o pewnych "mykach" trzeba wiedzieć.

roger77
10-06-2013, 21:46
Ja u siebie myślałem puścić to tzn. ten plastikowy zbiornik z aparaturą przed lub za termą elektryczną 80L ( 2 funkcyjną ) którą teraz grzeję wodę.
Było by to dodatkowe 80 L wody +110 te ze zbiornika. Teraz w lato grzeję te 80 L elektrycznie, a zimą za pomocą pieca C.O.
Czujnik w zbiorniku ZENTY wykrywa różnice temp. w zbiorniku i w kolektorze. Podłączając dodatkowy zbiornik miał bym więcej wody i czujnik dało by się w ten sposób 'oszukać'.
Co wy na to??

kolektor1
21-06-2013, 22:42
Czujnik w zbiorniku ZENTY wykrywa różnice temp. w zbiorniku i w kolektorze. Podłączając dodatkowy zbiornik miał bym więcej wody i czujnik dało by się w ten sposób 'oszukać'.
Co wy na to??
Tu właściwie nie ma po co cokolwiek oszukiwać. Pod mieszasz wodę w obu zbiornikach i uzyskasz wypadkową. Jednak czy nie przerażają Ciebie ceny takiego zestawu? Całość zestawu dla dwóch kolektorów płaskich kosztuje ponad 10 tyś zł, plus montaż jakieś 1500zł a koszt kwalifikowany do dotacji dla takiego zestawu to kwota ok. 9 tyś zł. System DRAIN BACK jest systemem tańszym a nie jak to się rozpisują firmy zaczynające go stosować kolejny super hiper system. Genialność jego polega właśnie na prostocie i ilości zastosowanych elementów.
Zamontowałem właśnie kolejny taki system, "chodzi" bajecznie. Aż dziw bierze, że nikt do tej pory nie zainteresował się takimi instalacjami. Też się sobie dziwię.
pozdrawiam
Witold

in*s*7
25-06-2013, 19:39
System DRAIN BACK jest systemem tańszym a nie jak to się rozpisują firmy zaczynające go stosować kolejny super hiper system. Genialność jego polega właśnie na prostocie i ilości zastosowanych elementów.
Zamontowałem właśnie kolejny taki system, "chodzi" bajecznie. Aż dziw bierze, że nikt do tej pory nie zainteresował się takimi instalacjami. Też się sobie dziwię.
System DRAIN BACK stosowany jest na świecie już od lat siedemdziesiątych. Może warto wziąźć dotację Unijną na produkcję? Powodzenia Panie Witoldzie!;)

kolektor1
26-06-2013, 08:52
System DRAIN BACK stosowany jest na świecie już od lat siedemdziesiątych. Może warto wziąźć dotację Unijną na produkcję? Powodzenia Panie Witoldzie!;)
Tych instalacji się nie produkuje tylko montuje. A na produkcję zbiorników drenażowych, których nie ma na naszym rynku branie jakichkolwiek dotacji to szkoda czasu. Mam producenta, który produkuje mi je od ręki. Natomiast wykorzystuje się wszystko co jest dostępne i da się w tym systemie zastosować.

maciejos36
08-03-2017, 21:08
Czy ktoś ma do czynienia z produktem Vaillanta auroFlow? Czy jestem skazany na instalację ich zbiornika czy też podpinam sobie pod jaki chcę innego producenta?

romano78
10-03-2017, 10:28
Tych instalacji się nie produkuje tylko montuje. A na produkcję zbiorników drenażowych, których nie ma na naszym rynku branie jakichkolwiek dotacji to szkoda czasu. Mam producenta, który produkuje mi je od ręki. Natomiast wykorzystuje się wszystko co jest dostępne i da się w tym systemie zastosować.

Kolego i jak te twoje instalacjie spisuja sie po latach u mnie w garazu czeka 8 kolektorów hewalex z pojedyncza harfa kupione za smieszne pieniądze dało by sie je zrobic w tym systemie DRAIN BACK zbiornik mam 650l wiec w lecie pewnie chyba będzie gotowało wode w zbiorniku.