PDA

Zobacz pełną wersję : Droga wewn. należąca do gminy (niepubliczna), a WZ



shfagier
26-05-2013, 11:48
Witam,

Opis sytuacji:
Jestem właścicielem działki budowlanej z pośrednim dostępem do drogi publicznej poprzez drogę wewnętrzną. Droga wewnętrzna utwardzona kostką betonową oznaczona w rejestrze gruntów jako "dr", nie posiada założonej księgi wieczystej. Właścicielem działki drogowej jest Gmina, ale działka oddana jest w użytkowanie wieczyste Spółdzielni Mieszkaniowej. Droga ta od wielu lat jest użytkowana przeze mnie jak i właścicieli ok. 30 działek leżących w jej pobliżu, jak również przez mieszkańców 3 bloków należących do spółdzielni. Jestem po złożeniu wniosku o wydanie WZ, na dzień dzisiejszy dostałem pismo z urzędu by uzupełnić dokumentację o tytuł prawny umożliwiający korzystanie z drogi wewnętrznej. Złożyłem wyjaśnienie powołując się na orzeczenia WSA, że „…Przez „dostęp do drogi publicznej” należy rozumieć zarówno bezpośredni dostęp do tej drogi, jak i dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej…” „...Dostęp do drogi publicznej przez drogę wewnętrzną nie wymaga legitymowania się przez inwestora dodatkowym tytułem uprawniającym go do korzystania z takiej drogi, wystarczający jest bowiem sam fakt położenia nieruchomości przy drodze wewnętrznej…”
... i przygotowuję się na decyzję odmowną .

Pytanie:
Jak myślicie czy Gmina może odmówić wydania WZ powołując się w tym przypadku na brak tytułu prawnego do drogi? I czy widzicie jakieś szanse w SKO lub Sądzie Adm.?
Dzięki

mikolayi
27-05-2013, 14:18
skąd ten pesymizm ?

shfagier
29-05-2013, 15:42
Pesymizm, mam nadzieję, że nieuzasadniony wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych od urzędników.

Może ktoś się orientuje, bo nasunęło mi się inne pytanie związane z sytuacją. Jak w takim przypadku ustala się służebność drogową na takiej drodze?
Działka drogowa to pas ok. 10m x 300m. Służebność się ustala na całej powierzchni takiej działki (3000m2), na powierzchni rzeczywistej pasa drogowego tj. 5m x 300m (1500m2), czy ustalić można to dowolnie np. 100m od jednej z dróg publicznych razy min. szerokość 3m (300m2)? Bo wiąże się to ze sporą różnicą w kwocie płatności za służebność.
Czy opłata 4% rocznie wartości gruntu jest racjonalna za służebność w tym przypadku (bo mam wątpliwości ze względu na dużą ilość osób korzystających z tej drogi) ?