PDA

Zobacz pełną wersję : Spiżarnia - nawiew czy wywiew, może to i to, a może nie wentylować?



skrabi
27-05-2013, 17:06
Jak polecacie wentylować spiżarnię?

Widzę 4 rozwiązania:
1. Wywiew - fajnie bo usuwa zapachy, ale do spiżarki wlatuje ciepłe powietrze z kuchni
2. Nawiew - zapachy ze spiżarki (np. warzyw) będą leciały do kuchni, latem nawiewa ciepłe powietrze z dworu :/
3. Nawiew i wywiew - w zasadzie kombinacja powyższych, łączy wady i zalety
4. Nie wentylować?

Dom energooszczędny na płycie, więc spiżarka niestety nie będzie chłodzona "geotermalnie".

michal_l
27-05-2013, 19:29
1. Wywiew - fajnie bo usuwa zapachy, ale do spiżarki wlatuje ciepłe powietrze z kuchni
to jest najlepsze rozwiązanie. Powietrze napływa do spiżarki szczeliną nad podłogą więc jest - o ile to możliwe - chłodne.
2. Nawiew - zapachy ze spiżarki (np. warzyw) będą leciały do kuchni, latem nawiewa ciepłe powietrze z dworu :/
po prostu niedobry pomysł.
3. Nawiew i wywiew - w zasadzie kombinacja powyższych, łączy wady i zalety
teoretycznie dobry pomysł, ale moim zdaniem za dużo kombinacji jak na spiżarnię,
Nawiew i wywiew stosujemy np. w pralniach/suszarniach i sprawdza się dosyć dobrze.
4. Nie wentylować?
wentylować bo jak nie to będą się utrzymywały zapachy.

a w sprawie obniżenia temperatury - moim zdaniem nie jest to konieczne - zawsze można zrobić dodatkowy nawiewnik z zewnątrz,

Konto usunięte_12*
27-05-2013, 21:06
Jak polecacie wentylować spiżarnię?.
Aby spiżarnia spełniała swoją rolę, powinna być odizolowana od kuchni.
U siebie zastosowałem w tym celu szczelne drzwi i "szczotkę" przyklejoną pod ich spodem. Dla poprawnej wentylacji (i chłodzenia produktów stosownie do pory roku) zastosowałem regulowany nawiew (z zewnątrz) tuż nad podłogą i regulowany wywiew dodatkowym kanałem wentylacyjnym (pod sufitem). Najlepiej jest, gdy spiżarnia znajduje się od strony północno
-wschodniej.
Po roku użytkowania stwierdzam poprawność takiego rozwiązania, choć nie jest to ideał, jakim byłaby jakaś sucha chłodnia.
Ale chłodnia, to już inna (i znacznie droższa) "bajka" :)
Pozdrawiam

B-tomek
30-05-2013, 11:24
Witam.

Tak jak JTD my w swoim domu bedzięmy robić nawiew i wywiew grawitacyjny (jedyne pomieszczenie bez WM). Zwykłe przebicia w północnej ścianie zabezpieczone stalową siatką przeciw owadom i gryzoniom. Takie wentylowane "komory" widzieliśmy nawet w blokach w Szwecji.

Pozdrawiam.

michal_l
30-05-2013, 12:18
Takie wentylowane "komory" widzieliśmy nawet w blokach w Szwecji.

kiedyś i w Polsce w starych domach była taka szafka w kuchni mająca z tyłu otwór prowadzący przez ścianę na zewnątrz
i pełniła rolę "lodówki".

Wracając do spiżarni:
jeżeli robimy WG w formie "przejść przez ścianę na zewnątrz" to trzeba pamiętać, że drzwi powinny być szczelne.

skrabi
30-05-2013, 13:27
Wolałbym prawie pasywnego domu nie dziurawić otworami pod WG, zwłaszcza, że mam działówki z silki więc zimą od spiżarki ciągnęłoby u mnie.

michal_l
30-05-2013, 18:59
prawie pasywnego domu nie dziurawić
dziura w domu pasywnym ...... kompletnie bez sensu.

czyli wracamy do punktu gdzie mamy w spiżarni wyciąg WM proponuję przepływ 10-20 m3/h

skrabi
30-05-2013, 23:19
czyli jedna rura 63mm i skręcamy na anemostacie?

michal_l
31-05-2013, 12:10
pomiędzy rurą Uniflexplus+ a anemostatem jest jeszcze krzynka rozprężna, w której przy okazji powietrze skręca o 90 stopni.

szczegóły: http://www.comair-polska.pl/2013/PDF/Uniflexplus_kolektor_do_anemostatu%20_XVC_3x63mm.p df

michal_l
31-05-2013, 12:11
anemostat pozwoli na ewentualną regulację przepływu powietrza
generalnie można regulować "na nos" dbając, aby nie utrzymywały się zapachy.