PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu 5m na 7??



Lina27
31-05-2013, 11:27
Witam. Jestem nowa no forum i nie wiem czy w dobrym dziale zamieszczam pytanie. Wiec tak... wiem ze o w/w powierzchni buduje sie budynki gospodarcze itd. ,ale czy np. jesli wzielabym w gminie pozwolenie na budowe budynku gospodarczego i zamieszkala w nim byly by jakies konsekwencje.?? Czekam na odpowiedzi i dziekuje z gory. Pozdrawiam.

bowess
31-05-2013, 20:09
Po kolei.
Pozwolenie na budowę uzyskuje się w starostwie.
Aby dostać pozwolenie należy złożyć stosowną dokumentację, zawierającą m.in. projekt budynku.
Jeżeli złożysz projekt na budynek gospodarczy, a zrobisz z w trakcie budowy i wykańczania mieszkalny, to będzie to samowola budowlana, za którą można zarobić znaczną karę finansową i nakaz przywrócenia stanu pierwotnego.

Nic nikomu do tego, jak duży dom jednorodzinny stawiasz. 5x7m to też może być budynek mieszkalny jednorodzinny i o takie pozwolenie na budowę należy wystąpić.
Z ciekawości sprawdziłam na tooba.pl - tam gotowych projektów domów o powierzchni użytkowej do 40m2 jest 65. Zobacz chociażby projekty gotowe Romantyczny, Riobamba, Z42, Bazylea.

Lina27
01-06-2013, 06:06
Witam. To moze ja wyjasnie precyzyjniej on co mi chodzi. Wiem ze na wiaty, garaze i budynki gospodarcze do tej wielkosci wystarczy pozwoleni z gminy, nie jest potrzebny zaden projekt itd. Znam takiego czlowiek ktory w ten sposob postawil domek... niby mial to byc budynek gospodarczy a wykorzystal go do celow mieszkalnych. Chodzi mi tylko o to czy jesli jakis urzad dowie sie ze wykorzystuje budynek gospodarczy do celow mieszkaniowych moga byc jakies problemy?? Sytuacja nas zmusila do postawienia jakiegos domku po najnizszych kosztach, a projekt pozwolenia itd troche kosztuja. Nawet budowa takiego domku 5na 7 bedzie kosztowala... ale mamy zamiar sami to zbudowac i mysle ze pomalu nam sie to uda.

bowess
01-06-2013, 08:19
Budynki i wiaty na zgłoszenie mogą mieć maksymalnie 25m2. Na obiekt planowanej wielkości potrzebne jest pozwolenie, a wcześniej projekt.

Ja wiem, że ludzie mieszkają w samowolach, wprowadzają się przed formalnym ukończeniem budów. Ich ryzyko. Kara za samowolę to nawet 50 tysięcy, za mieszkanie bez pozwolenia na użytkowanie 10 tysięcy. Wielu mieszka i kary nie płaci, ale osobiście nie chciałabym ryzykować bycia pierwszą w okolicy, która wyskoczy z 50 tysięcy za to, że mieszka w domku, którego budowa niewiele więcej kosztowała.
Rozumiem, że w trudnej sytuacji wydanie tysiąca czy dwóch na projekt i jego adaptację nie jest jakimś tam zapłaceniem ot tak, ale sama zrobiłabym wszystko, żeby jednak domek postawić legalnie. Choć to już sprawy groszowe, to u mnie w gminie podatek od nieruchomości jest znacząco niższy dla budynków mieszkalnych, więc "oszczędność" na budowie gospodarczego może się zmniejszyć o różnicę w płaconym corocznie podatku (o możliwych karach nie wspominając).

Lina27
01-06-2013, 09:17
No coz chyba bedziemy zmuszeni jednak poszukac projektu i zrobic to normalnie... znajac moje szczescie pewnie by nas ukarali... chcialam sie poprostu zorientowac. Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Pozdrawiam :)