PDA

Zobacz pełną wersję : co to za choroba lub raczej szkodnik na rozy



Yaa
06-06-2013, 21:23
zauwazylam dzisiaj na pnącej rózy slady jakiegos szkodnika ?
listki zrobily sie pokurczone i cale obsypane brazowymi kropeczkami
na roslinie zauwazylam kilka malych zielonych zuczkow, podluznych z wydluzonym ryjkiem
niestety robilo sie juz ciemno i za cholere nie chcialo wyjsc ostre zdjecie :(
moze ktos jednak rozpozna po ksztalcie ? i moze ktos podpowie czy to jest sprawca tych szkod czy jakas inna przyczyna ?

chopinetka
06-06-2013, 23:31
Witam
Zdjęcie 2 i 3 wygląda na działalność skoczka różanego. Częstuje go decisem. Ale trzebna zmieniać preparaty., bo skurczybyk uodparnia się. Walczę z nim co roku. Natomiast zdjęcie nr 1 nie wiem.
pozdrawiam

Yaa
07-06-2013, 05:21
Wiem ze zdjęcie niewyraźne, ale to zupełnie nie przypomina skoczka
Szukałam, szukałam i wyglada to jak jakiś tutkarz...topolowiec ?
A to na pierwszym zdjęciu to nie jest wynik jego działalności ?

Damon
07-06-2013, 09:01
objawy skoczka to te jasno przebarwione liście na 2 i 3 zdjęciu, te zwinięte to może faktycznie coś dodatkowego,
na skoczka wczoraj pryskałam decisem - czekałam już od zeszłego tyg. na sensowne popołudnie (dzięki Chopinetko za info że się uodparnia - bo mam go pierwszy raz) niesamowicie wyglądało jak podnosiły się całe chmary wokół krzaków
do decisu dorzuciłam od razu topsin, mam nadzieję że nie środki się nie wykluczają

Yaa
07-06-2013, 21:40
a stosujesz mospilan ?
bo cos takiego mam zamiar uzyc

te moje zuczki sa dokladnie takie zielone

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Byctiscus_populi_1_beentree.jpg

ale nie ma tulejek na lisciach...

chopinetka
10-06-2013, 13:45
Witam
Mówimy o różnych szkodnikach. Żuczków różnego rodzaju to ja mam u siebie całą chmarę. Chrabąszcze też. Nie walczę z nimi - nie ma sensu jest ich za dużo. A skoczek różany pojawia się drugi raz dużą falą w sierpniu, trzeba obserwować, w tym roku może być inaczej bo wszystko jest inaczej.
pozdrawiam