PDA

Zobacz pełną wersję : Ciepły montaż okien i rolety zewnętrzne



Arek_Iwonka
10-06-2013, 13:12
Witam,
Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości odnośnie ciepłego montażu okien (w ociepleniu) i zastosowania rolet zewnętrznych. Mam w projekcie silke 24 + 20cm styropianu. Teraz pytanie jak to zrobić, żeby uniknąć mostków cieplnych ? Jaki system rolet zastosować ? Pytam wcześniej, żeby uniknąć problemów w czasie budowy.

Czytałem o roletach elewacyjnych, ale jakoś nie mogę zrozumieć jak niby one usuwają problem mostków termicznych ? Czy one są montowane na jakiś kotwach na warstwie 20 centymetrowego ocieplenia ?

Czytałem również o cofnięciu nadproża i tutaj też niby jak to usuwa problem mostka termicznego ? Okno wtedy nie może być montowane w warstwie ocieplenia, chyba, że ja źle to rozumiem... W powstałą wnękę wstawia się skrzynkę z roletą a na nią daje się ocieplenie w moim przypadku 20cm. Ale to nie usuwa całkowicie mostka...

Najlepiej zobaczyć to na jakiś schematach, ale niestety nie dokopałem się do takowych. Jeśli ktoś mógłby pomóc byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.

ClNEK
10-06-2013, 17:43
Witam, jeżeli chcecie zamontować okna całkowicie wysunięte w ocieplenie oraz chcecie ukryć puszki w styropianie to zostają wam tylko rolety nadstawne.

Rolety w puszkach elewacyjnych mogą być zamontowane na oknie ale ich puszka będzie widoczna, na pewno najlepsze rozwiązanie dla parametrów cieplnych oraz z technicznego punktu widzenia (nie ma wpływu na montaż samego okna)

Tu przykłady rolet elewacyjnych:
https://www.google.pl/search?q=rolety+elewacyjne&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=OwK2UevzD-XQ4QTZuYGQDQ&sqi=2&ved=0CEIQsAQ&biw=1280&bih=575


Cofanie nadproży nie ma sensu w przypadku wysuwania okien w ocieplenie. Wtedy byłyby montowane rolety podtynkowe zwane "integro"

Sławas7
10-06-2013, 20:59
Witam, jeżeli chcecie zamontować okna całkowicie wysunięte w ocieplenie oraz chcecie ukryć puszki w styropianie to zostają wam tylko rolety nadstawne.

CINEK...nie tylko rolety nadstawne......jest jeszcze jedno rozwiązanie
W ścianach dwuwarstwowych umiejscowienie okna w linii ocieplenia nie wyklucza zastosowania nadproża roletowego typu ZFE pod warunkiem że grubość warstwy izalacyjnej będzie wynosila około 20 cm.
Przykładowo....grubość muru = 24 cm + 20 cm izolacja cieplna = 44 cm
Nadproże roletowe powinno zostać wysunięte poza lico muru o ( grubość profilu okiennego + grubość prowadnicy rolety + 6 cm ścianki zewnętrznej nadproża roletowego = około 17 - 18 cm
W takim ukladzie szerokośc nadproża roletowego będzie wynosila 41 - 42 cm a różnica ( 2 -3 cm ) zostanie wyrównana izolacją cieplną ,co zapewni jednolitą zewnętrzną strukturę ściany.

Sławas7
10-06-2013, 21:03
nie zauważyłem dołączonej fotki....jeśli budowa jest na tym etapie .....to jest niestety za późno na to rozwiązanie

Arek_Iwonka
11-06-2013, 09:37
Budowa jeszcze się nie rozpoczęła, szukam rozwiązań przed, żeby uniknąć późniejszych przeróbek.
Jeśli będzie tylko 2-3 centymetry styropianu obok nadproża, to będzie mostek termiczny, którego chcę uniknąć.

Arek_Iwonka
11-06-2013, 09:51
Czyli rozumiem, że rolety elewacyjne są najlepsze do domów energooszczędnych ?

ClNEK
11-06-2013, 14:06
Praktycznie jedyną wadą elewacyjnych jest widoczna puszka, która jednak da się w miarę ładnie wkomponować w budynek. Przy innych systemachtych wad można znaleźć więcej.

Zapraszam do mojego biura na podyskutowanie :)

MMichal
11-06-2013, 15:38
Witam


Czyli rozumiem, że rolety elewacyjne są najlepsze do domów energooszczędnych ?

czy lepsze do domów energooszczędnych to nie wiem ale ... na 100% są mniej problemowe pod każdym względem zarówno dla samych siebie jak i dla okien, z którymi ich NIC nie łączy :)

Kwestia estetyki puszki tak jak pisze CINEK ale z tym też można sobie poradzić.

Pozdrawiam

Arek_Iwonka
11-06-2013, 15:45
Praktycznie jedyną wadą elewacyjnych jest widoczna puszka, która jednak da się w miarę ładnie wkomponować w budynek. Przy innych systemachtych wad można znaleźć więcej.

Zapraszam do mojego biura na podyskutowanie :)

OoOooo... nie zwróciłem uwagi, że jesteś z Tarnowa. Nie ma za bardzo jeszcze o czym dyskutować, do rolet jeszcze daleka droga. Pytałem tylko, bo nie dawało mi to spokoju, jak uniknąć mostku stosując rolety. Myślałem, że są jakieś specjalne systemy do domów energooszczędnych i obawiałem się, że trzeba to zaplanować przed wznoszeniem murów. Chcę uniknąć jak najwięcej błędów w budowie, dlatego edukuję się na etapie pozwolenia na budowę.

PS: Wyślij mi priva z namiarem na ciebie, jak będę potrzebował to na pewno wpadnę. W sumie to mógłbyś zrobić wycenę, domek Tokio II od Lipińskich. Rolety na dół na pewno, nie wiem jak z górą.

Pozdrawiam

Sławas7
11-06-2013, 21:39
Budowa jeszcze się nie rozpoczęła, szukam rozwiązań przed, żeby uniknąć późniejszych przeróbek.
Jeśli będzie tylko 2-3 centymetry styropianu obok nadproża, to będzie mostek termiczny, którego chcę uniknąć.

te 2-3 cm izolacji od zewnątrz to tylko dlatego ,aby była jednolita zewnętrzna struktura ściany ( nasiąkliwość ) natomiast w nadprożu od wewnętrznej strony będzie izolacja Neoporowa o grubości 10 cm ( oczywistym jest że zimno zostanie wciągnięte wraz z roletą do wnętrza nadproża, ale też to zimno nie ma prawa przeniknąc do wnętrza pomieszczenia )

Lisciok
25-09-2014, 13:59
Witam, boli mnie głowa od jednego dużego błędu który popełniłem. Mam już pobudowany domek, okna są wstawione i zamówiłem już rolety podtynkowe RZ, tylko że nie zostawiłem miejsca na styropian między roletą a ścianą ;/ Boję się, że będzie przemarzać rysunek pod spodem przedstawia moją sytuację.
Jak mogę docieplić nadproże, od środka chyba mało mi pomoże.
281538

tomekwa
25-09-2014, 14:13
Gdyby było chociaż kilka cm to możesz użyć płyty PIR ale jak nie masz miejsca, to niewiele możesz ocieplić :(

ClNEK
25-09-2014, 14:26
Z czego jest wykonane to nadproze U. Czasem klienci maja je wykonane z "miekkiego" materiału, zalanego w środku betonem + zbrojenie. Wtedy po zalaniu betonem, można zbic ścianke zewnetrzną tego nadproza aż do betonu i zastapic to ociepleniem.

witek86
25-09-2014, 14:35
można zastosować aerożel .

http://www.youtube.com/watch?v=ayBb04HCC0g

Lisciok
25-09-2014, 14:56
Pewnie kupe kasy kosztuje taki żel? Nadproże mam z gazobetonu, tylko ze mam już wstawione okna z ciepłym montażem i szkoda mi zrywać te taśmy i boję się że jeszcze uszkodze okno, ale chyba wyjscia nie będzie. Czy może nie będzie takiego przemarzania?

Lisciok
25-09-2014, 14:59
Skrzynki rolet będą miały od 14 do 18cm.

ok**t
25-09-2014, 17:33
A w tej samej firmie kupowałeś rolety do zabudowy?
Okna podczas montażu powinny być nieco wysunięte poza lico muru, tak aby między skrzynkę a nadproże zmieścić trochę izolacji.
Oczywiście błąd był jeszcze wcześniej jak robiłeś nadproże, powinno być odwrócone L.

tomekwa
25-09-2014, 19:27
Rzeczywiście zależy jeszcze jaka jest głęboka skrzynka.

jaca509
25-09-2014, 21:30
Zastosuj prowadnice z odsadzeniem, albo jeszcze lepiej dystyns do prowadnicy, zyskasz 2 cm na docieplenie nadproza.281615281616

Lisciok
26-09-2014, 11:04
Zastosuj prowadnice z odsadzeniem, albo jeszcze lepiej dystyns do prowadnicy, zyskasz 2 cm na docieplenie nadproza.281615281616

Może i to najlepsza myśl jest :) dystans do prowadnic w tym samym kolorze co roleta :)
Dzięki wam za pomoc :)

Lisciok
27-09-2014, 21:10
Do drzwi tarasowych musiałem wykuć nadproże bo skrzynka będzie miała 18 a styropianu 20cm, nie mógłbym zastosować dystansów bo by się nie zmieściło :) ogólnie nie polecam kucie nadproży ze wstawionymi oknami z ciepłym montażem ;p 281861 szkoda taśm i osłabia się mocowanie okna.
Mam pytanie czy można zastosować dwa dystanse? jeden na drugi, żeby mieć 4 cm styropianu, a nie 2 cm.
Jaki styropian polecacie? jest coś lepszego od XPSa?

jaca509
27-09-2014, 21:35
Mam pytanie czy można zastosować dwa dystanse? jeden na drugi, żeby mieć 4 cm styropianu, a nie 2 cm.


mozna

Lisciok
29-09-2014, 08:52
Dystans do rolety kosztuje 25 zł za mb. to koszt na okno 150*150 dając podwójny dystans będzie sięgał 150 złotych. Nie lepiej dać twardy styropian 4cm pod prowadnice, a potem ten styropian między oknem a prowadnica zaciągnąć klejem i położyć strukturę? Myślę, że taka wersja będzie na pewno cieplejsza i tańsza. Są jakieś przeciwwskazania tego rozwiązania?

nikt ważny
29-09-2014, 09:35
nie ma, tak zamontowałem już raz rolety na życzenie klienta. Styrodur 50 mm, nawet gdzieś mam zdjęcia jak to wyglądało
Nie mam jeszcze zdjęć po wykonaniu elewacji jak to wyszło estetycznie, ze strukturą

nikt ważny
29-09-2014, 09:41
nie ma, tak zamontowałem już raz rolety na życzenie klienta. Styrodur 50 mm, nawet gdzieś mam zdjęcia jak to wyglądało
Nie mam jeszcze zdjęć po wykonaniu elewacji jak to wyszło estetycznie, ze strukturą

Nowy25
30-09-2014, 22:55
Witam,
Ściany mam z silikatów, okna drewniane zamontowane 3 cm poza lico muru.
Planuje obkleić okna paskami styroduru o grubości 3 cm, a następnie do styroduru przykręcić prowadnice rolet.
Czy można prowadnice przykręcić w małej odległości od ramy okna, tak aby prowadnica nie zakrywała ramy okna ? Czy takie rozwiązanie jest Ok ?
Aby ukryć skrzynki w warstwie ocieplenia będę ocieplał ściany styropianem o grubości 20 cm, a tam gdzie skrzynki są większe ( okna balkonowe ) grubość styropianu 25 cm.

ClNEK
01-10-2014, 10:36
Prowadnice możesz bez problemu zamontować "obok" okna tylko musisz brać pod uwagę, że je zasłaniasz tylko ok 1 cm ociepleniem przez co mur pod prowadnica i na krawędzi otworu okiennego będzie słabo ocieplony. Estetycznie tez może to słabo wyglądać.

Nowy25
01-10-2014, 19:10
Prowadnice możesz bez problemu zamontować "obok" okna tylko musisz brać pod uwagę, że je zasłaniasz tylko ok 1 cm ociepleniem przez co mur pod prowadnica i na krawędzi otworu okiennego będzie słabo ocieplony. Estetycznie tez może to słabo wyglądać.

To mam problem albo słabo wytłumaczyłem. Planuje umieszczenie prowadnicy tuż obok okna (prawie styk ) ze względów estetycznych, aby cała rama okna drewnianego była odsłonięta. Pod prowadnicami 3 cm syroduru , a następnie kiedy prowadnice zostaną przykręcone będą przykryte styropianem z ocieplenia ściany ( przekrój patrząc od ściany - 24 cm silikat, 3 cm styrodour, prowadnica, styropian z ocieplenia ściany ). Największy problem będą mieli panowie od ocieplenia, gdyż będą mieli dużo zabawy aby dobrze wykroić styropian który będzie zakrywał prowadnice.

nikt ważny
01-10-2014, 19:24
nie zapomnij tylko, że jeśli to Integro (a chyba na to wygląda) to musisz zostawić dostęp do rewizji, tym samym zapomnij o całkowitym zakryciu prowadnic, co najwyżej 5 - 10 mm

Lisciok
09-12-2014, 13:50
Witam, boli mnie głowa od jednego dużego błędu który popełniłem. Mam już pobudowany domek, okna są wstawione i zamówiłem już rolety podtynkowe RZ, tylko że nie zostawiłem miejsca na styropian między roletą a ścianą ;/ Boję się, że będzie przemarzać rysunek pod spodem przedstawia moją sytuację.
Jak mogę docieplić nadproże, od środka chyba mało mi pomoże.
281538

Jak wcześniej pisałem: Jak wykonać ciepły montaż rolet zewnętrznych podtynkowych RZ, jeśli nadproże nie jest do tego przystosowane?
Trochę pokombinowałem i 4cm styroduru zastosowałem (dobre i to), w 20 cm styropianu wszystko schowałem.
293362
293363293364293365
Panowie od elewacji krzywili się, że klej nie trzyma się styroduru więc do zamaskowania między oknem, a roletą zastosowałem arkusz blachy pod kolor (złoty dąb) i dekarze ładnie mi dopasowali.

malux20
09-12-2014, 14:35
kolego czy mozna się zapytać jaki dom budujesz?
coś w okolicach 2 litr?

Greg_81
09-12-2014, 15:17
nie zapomnij tylko, że jeśli to Integro (a chyba na to wygląda) to musisz zostawić dostęp do rewizji, tym samym zapomnij o całkowitym zakryciu prowadnic, co najwyżej 5 - 10 mm

Chętnie dowiemy się czegoś wiecej na ten temat

malux20
09-12-2014, 15:28
ja w swoim domu schował na maxa prowadnice pod styrop

nikt ważny
09-12-2014, 15:56
Chętnie dowiemy się czegoś wiecej na ten temat

A czego tu się więcej dowiadywać. Zobacz skrzynkę, wymierz ile możesz najechać na prowadnicę by pozostawić dostęp do rewizji i tyle :)
Mówimy o roletach zewnętrznych pod zabudowę

Lisciok
10-12-2014, 10:08
U mnie bodajże jest z 1 cm z każdej strony do klapki rewizyjnej, czyli tyle mógłbym zakryć prowadnice. Ja mam styropian równo z prowadnicą

Ewa_wa1
20-02-2015, 20:49
Witam,
jestem obecnie na etapie zakupu okien i zastanawiam się nad roletami. Dodam że nie zostawiłam w belkach nad oknami miejsca na roletę. Zaproponowano mi abym zmniejszyła okna o wielkość rolet i wmontowała takie nadstawne montowane razem z oknem. Ale czy prze to nie będzie mi uciekać ciepło? Inną opcją jest zamontowanie rolety na belce nad oknem, wtedy nie zakryje jej elewacją lub zamontowanie we wnęce okiennej na oknie, wtedy znowu jak będę otwierać okno to od środka będę widzieć roletę. Czy możecie mi doradzić które rozwiązanie jest najlepsze? chodzi o to aby było ciepło i nie było tak zwanego "mostka termicznego" cokolwiek to znaczy.

ClNEK
20-02-2015, 22:39
Jaka grubość ocieplenia jest w planach ?

bogdankb9
21-11-2021, 08:01
Witam,
jestem obecnie na etapie zakupu okien i zastanawiam się nad roletami. Dodam że nie zostawiłam w belkach nad oknami miejsca na roletę. Zaproponowano mi abym zmniejszyła okna o wielkość rolet i wmontowała takie nadstawne montowane razem z oknem. Ale czy prze to nie będzie mi uciekać ciepło? Inną opcją jest zamontowanie rolety na belce nad oknem, wtedy nie zakryje jej elewacją lub zamontowanie we wnęce okiennej na oknie, wtedy znowu jak będę otwierać okno to od środka będę widzieć roletę. Czy możecie mi doradzić które rozwiązanie jest najlepsze? chodzi o to aby było ciepło i nie było tak zwanego "mostka termicznego" cokolwiek to znaczy.

jak to wyszło?
udało się zmieścić w ociepleniu?

madziola
28-11-2021, 07:13
Od razu na starcie napisze ze jestem totalnym laikiem i proszę o wyrozumiałość. Nie mam cofniętych nadproży,okna równe z murem. Chodzi o montaż podtynkowych rolet. Sprzedawca rolet stwierdził ze trzeba kupić dodatkowe listwy dystansowe do montażu. Na elewacje ma przychodzić 20 cm styropianu, jak zamontować rolete żeby były jak najmniejsze straty ciepła , czy ta folia alutherm załatwi sprawę ? Chciałabym skrzynki ukryć w elewacji. Czy ktoś ma zdjęcia jak wyglada montaż z listwami dystansowymi ?