PDA

Zobacz pełną wersję : Jak znaleźć przeciek w przykrytej instalacji wodnej?



Dyletant
01-07-2004, 08:35
Po uruchomieniu kotła okazało się, że mam gdzieś przeciek w instalacji ciepłej wody (cwu). Na zimnej i co wszystko ok. I tu zaczyna się problem. Mam już zrobione tynki, wylewki a nawet położoną terakotę i mało mi się uśmiecha wypruwanie całej instalacji na wierzch. Czy znacie jakąś metodę, by odkryć w miarę precyzyjnie miejsce przecieku? Aha, dodam, że po puszczeniu wody w obieg przez jakieś dwie godziny, nigdzie mi się ściany nie spociły, co wskazywałoby, że przeciek jest pod terakotą.
Może da się to wykryć jakoś podczerwienią (tam, gdzie przecieka ciepła woda, przebieg rur powinien się trochę rozmywać?)? A jeśli tak, to gdzie szukać fachowca z takim sprzętem? A może jakoś inaczej?

Tomasz M.
01-07-2004, 09:17
Kolega tak miał. Znalazł z ogłoszenia gościa z kamerą termowizyjną. Zapłacił niemało, ale przeciek się znalazł.

Dyletant
01-07-2004, 09:37
Ale gdzie szukać kogoś z kamerą termowizyjną?

INSTALATOR
01-07-2004, 09:43
Miałem kiedyś klienta który chciał zlokalizować przeciek na instalacji CO.
Też zastanawiałem się jak to zrobić. Wpadł mi do głowy pewien pomysł który o dziwo się sprawdził.
Odciąłem kocioł od instalacji i za pomoca pompki do prób ciśnieniowych napełniłem inststalację do ciśnienia 6atm z dodatkiem ULTRA BŁĘKITU do wody. Jest to takie coś do firanek. Po dwóch dniach na ścianie pokazała się niebieska plama i wiadomo było gdzie szukać.
Po naprawie układ jest szczelny.

Dyletant
01-07-2004, 09:48
Ale przez terakotę, 8 cm wylewki i 15 cm styropianu to chyba nawet ten ultrabłękit nie przebije? Nie?
Czekam na kolejne pomysły.
Oraz nieustająco na info, gdzie znaleźć kogoś z kamerą termowizyjną.

INSTALATOR
01-07-2004, 09:56
Może TUTAJ (http://www.introl.pl/index.php3?url_dol=http://www.introl.pl/introl2001/temperatury/pirometry_pomiarowe/kamery/land_ppm.html) coś znajdziesz.

kgadzina
01-07-2004, 09:56
Dyletant - wklepałem w google hasło TERMOWIZJA. Pokazało mi w wynikach zarówno firmy które wykonują takie usługi jak również firmy sprzedające kamery termowizyjne.
Spróbuj iść tym sladem. A zawsze możesz zapytać dystrybutora komu taką kamerę z Twojego rejonu sprzedał. I po nitce do kłębka...

woprz
01-07-2004, 10:28
a skądś ty ?

Dyletant
01-07-2004, 10:40
woprz ? okolice Mszczonowa na Mazowszu

Dyletant
01-07-2004, 10:49
kgadzina - dzięki za radę. Chyba kogoś mam. W sobotę robimy badanie. Koszt 250 pelenów plus dojazd. Trochę słono, ale taniej niż rozwalić całą podłogę.

kgadzina
01-07-2004, 11:11
No to się cieszę :D :D :D

zoe
01-07-2004, 22:24
Dyletan - mam ten sam problem.Mieszkam pod Warszawa, jesli ten szpenio jest z regionu, szy mozesz podac na niego namiar?

Dyletant
02-07-2004, 10:19
zoe - http://www.termografia.pl/ facet jest z Warszawy
Facet był wczoraj; bardzo miły i spolegliwy (przyjechał o 22 i badał sprawę do 24). Efekt - znalazł jedno miejsce, gdzie być może jest przeciek, ale równie dobrze może tam być po prostu uszkodzona izolacje rur cwu lub jej brak. Badanie było bardzo trudne, bo ruru u mnie są - jak już pisałem - przykryte terakotą, wylewką 8 cm i 15 cm styropianu. W poniedziałek kuję. Jeśli facet się wstrzelił, dam znać.
zoe - a masz jakieś inne pomysły, jak sobie poradzić z problemem?

PolSol
02-07-2004, 13:15
Zanim zaczniesz kuć proponowałbym wlanie specjalnego płynu do instalacji, który uszczelnia przecieki. Sam miałem taki problem: też chciałem kuć ale najpierw spróbowałem płynem i tak już 2 lata bez żadnych przecieków. Na płyn namówił mnie znajomy instalator, który był swiadkiem jak w poszukiwaniu przecieku skuto terakotę na połowie powierzchni pomieszczenia !

księgowa
02-07-2004, 14:06
PolSol - daj znać jak się ten środek nazywał?

Dyletant
02-07-2004, 14:50
PolSol - jak wyżej!!!!!!!!

woprz
02-07-2004, 16:01
teraz to już nic dałeś rade

Dyletant
02-07-2004, 16:05
woprz - nie rozumiem? Co miałeś na myśli?

zoe
02-07-2004, 16:56
Dyletant - dzieki za link. Ja nie mam zadnych pomyslow, niestety!
Bede Ci wdzieczny, jesli bedziesz mnie trzymal na biezaco - czy rzeczywiscie metoda tego faceta zdala egzamin.
Odnosnie srodkow zamykajacych przecieki w instalacjach, to sa one znane od cwiercwiecza i stosowane do zaslepiania awaryjnych przeciekow chlodnic samochodowych.Byly(sa) to srodki stosowane doraznie. Nie interesowalem sie tym zbytnio, ale nawet przy istniejacym postepie technicznym, nie ryzykowalbym uzycia tej metody w naszym przypadku. Zbyt duza niewiadoma, zbyt duze ryzyko ponownego przecieku!

Dyletant
02-07-2004, 17:06
Zoe - obawiam się, że masz rację. Ale w pierwszej chwili dałem się ponieść nadziei na łatwe załatwienie problemu. Będę informował na bieżąco.

_ZBYCH_
02-07-2004, 18:25
Dyletant - z jakich materiałów masz wykonaną instalację?

Dyletant
02-07-2004, 18:46
Zbychu - plastik zgrzewany (szary taki)

_ZBYCH_
02-07-2004, 19:05
Zbychu - plastik zgrzewany (szary taki)

http://www.zbychdom.republika.pl/icon/morda_zdziwiona.gif

Czyli PP. Też mam taką instalację. Sam zgrzewałem. Aktualnie przeprowadzam próby szczelności...

Dyletant
02-07-2004, 20:34
Zbychu - też robiłem próby szczelności i było ok. Ale widocznie ekipa od wylewek cosik mi tam spieprzyła. Albo komuś cosik na rurę spedło, albo sobie ją gdzieś chciał odgiąć - a akurat przy tym etapie nie mogłem być obecny, bo byłem w jakiejś delegacji czy coś.

woprz
03-07-2004, 16:08
woprz - nie rozumiem? Co miałeś na myśli?

znam firmę od termografii ale z dolnego ślaska ot co poza tym sam sobie znalazłeś

Dyletant
03-07-2004, 19:52
Woprz - i tak dzięki za dobre intencje.

_ZBYCH_
03-07-2004, 19:54
Zbychu - też robiłem próby szczelności i było ok. Ale widocznie ekipa od wylewek cosik mi tam spieprzyła. Albo komuś cosik na rurę spedło, albo sobie ją gdzieś chciał odgiąć - a akurat przy tym etapie nie mogłem być obecny, bo byłem w jakiejś delegacji czy coś.

Jest to jakieś pocieszenie (dla mnie :wink: ).

Kułeś już?

PolSol
05-07-2004, 10:12
Preparat, o którym pisałem nazywa się REPA i jest sprzedawany w Warszawie przez firmę Wefa Plastic. Jest kilka odmian tego płynu, które dobiera się w zależności od intansywności wycieku. Ja w podłodze miałem rury z PE (Pex) z wkładką Alu. Jedyną wadą płynu są zacierające się pompy. Po wlaniu płynu po kilku dniach zaczęła mi zwalniać pompa CO a czasem nawet stawać. Wymontowałem ją, oczyściłem i nasmarowałem i na razie jest wszystko ok. To i tak mały problem w stosunku do ewentualnego kucia całej terakoty. Pozdrawiam

Dyletant
06-07-2004, 09:28
Nie kułem jeszcze, bo hydrauli, z którym byłem umówiony nie przyjechał i nawet się nie odezwał. Co za profesja - to już szósty i każdy był niesolidny. Szukam nowego.

Dyletant
08-07-2004, 08:53
SUKCES!!! KAMERA TERMOWIZYJNA SIĘ SPRAWDZIŁA! POKAZAŁA PRECYZYJNIE MIEJSCE PRZECIEKU - ZAMIAST ROZPIEPRZONEJ CAŁEJ PODŁOGI STRACIŁEM ZALEDWIE 5 MAŁYCH PŁYTEK I AWARIA JUŻ USUNIĘTA! POLECAM!!!!!!!!!

Gregor 456
08-07-2004, 09:22
prosze napisz jeszcze ile Cie to kosztowalo

Dyletant
08-07-2004, 09:36
Gregor 456 - trochę niestety kosztowało. 250 zł za badanie (teraz myślę, że gdybym w panice nie zapomniał się potargować, byłoby 200) oraz 150 za dojazd (człowiek miał do mnie ponad 70 km w jedną stronę). Ale i tak wyszło mi taniej niż prucie podłogi nad całą instalacją cwu.

_ZBYCH_
08-07-2004, 20:13
No to napisz jeszcze, co było powodem awarii i w jaki sposób dokonano naprawy. Bardzo mnie to interesuje.

Dyletant
08-07-2004, 20:31
Na kilkucentymetrowym odcinku rury było wąskie pęknięcie, przez które sikała woda. Niestety nie dało się ustalić, czy awaria powstała w wyniku wady materiału, który zimował w nieogrzewanym budynku pod wylewką, czy też spowodowali ją robotnicy robiący wylewki (np. stuknąwszy czymś w rurę). Grunt, że już po wszystkim.