PDA

Zobacz pełną wersję : Wntylacja mechniczna co zmienic ???



Spawos
12-06-2013, 21:45
Witam
powoli zaczyna sie etap wentylacji i chcialem zapytac jakie bledy widziecie tutaj bo pewnie sa w tym co tutaj narysowane

dom okolo 270m2

rekuperator 550 (ale jeszcze nie ma wybranego modelu) moze jakis polecacie ?

rekupertor znajdowac sie bedzie na poddaszu
gdzie wyjscie wyciagu(czerwony kolor) ma na 200mm i potem redukcja na 160 i podzial na pomieszczenia( 2 lazinki garderoba) z czego jeden kanal przechodzi przez strop na pater i tam redukcja na 125mm i rozdzielenie tego jak na zdjeciach (kuchnia lazienka kotlownia i analogicznie nawiew (niebieski)

fajnie jak by ktos doradzil pomogl co poprawic aby to dobrze dzialalo
kanaly beda sztywne (czy welna + folia strecz bedzie dobre rozwiazanie ??? do ocieplenia )

bunkr
13-06-2013, 08:10
Witam,
rozumiem, że będziesz sam wykonywał instalację ? Skrzynki i cała instalacja będzie umieszczona na strychu?
Co do ocieplenia kanałów są specjalne wełny z płaszczem aluminiowym oraz klejem więc dobrze się tym robi W centrali warto zwrócić uwagę nie tylko na odzysk ale również na to ile takie urządzenie będzie żarło nam prądu. przykładowo centrala z większym odzyskiem ok 10 % pozwoli nam zaoszczędzić ok 150 zł/ rocznie, jednak różnica między konsumpcją energii wyniesie nawet 100 -150 W, jeżeli urządzenie pracuje przez 24h i cały rok. Licząc = 0,1 kW x 0.6kWh x 24 x365 = ok 525 zł rocznie.
Wg mnie odzysk to nie wszystko. Jeżeli się mylę w czymś proszę mnie poprawić

Spawos
13-06-2013, 10:25
ok dzieki za rady posprawdzam co i jak , a wracajac do tematu moze lepiej zrobic redukcje z 200 na 160 a potem juz na 125 kanaly dac ??do kazdego pokoju czy te 160 nie bada za duze do pokojow ?

bunkr
13-06-2013, 12:13
Wg mnie spokojnie wystarczy fi 125 jednak sporo zależy od długości przewodów ich oporów - żeby za bardzo nie hałasowały na większych obrotach centrali

bunkr
20-06-2013, 13:55
Jeszcze trzeba pamiętać o odsunięciu wyciągów od grzejnika. W razie potrzeby proszę pisać na priv