PDA

Zobacz pełną wersję : Co zamiast krawężników?



ksysiek
14-06-2013, 22:07
Witam.
Czy jest możliwość kupienia czegoś co zastąpi krawężniki na podwórku na którym wysypię tłuczeń
na dł 25m x 5m i wys. ok 10cm,aby się nie rozjechało?
Myślałem o tych obrzeżach palisadach,ale nie wiem jak to się sprawdzi.

paciorki
15-06-2013, 20:21
Witam.
Czy jest możliwość kupienia czegoś co zastąpi krawężniki na podwórku na którym wysypię tłuczeń
na dł 25m x 5m i wys. ok 10cm,aby się nie rozjechało?
Myślałem o tych obrzeżach palisadach,ale nie wiem jak to się sprawdzi.

A zwykła kostka granitowa rozmiar 10x10 ( spotkałam się też z nazewnictwem 9x11 ) ?
Właśnie u nas w ten sposób robią krawężniki. Murują kostki granitowe na solidnej, zagęszczonej kamiennej podsypce. Na metr bieżący wychodzi od 10 do 11 sztuk i kosztuje to 11 zł więc w cenie metrowego betonowego krawężnika a o ile lepiej wygląda.

ksysiek
15-06-2013, 20:36
Ale miałbym ją zrobić na podsypce tylko i nic nie wkopywać w ziemię? Bo pierwszy raz słyszę

bowess
16-06-2013, 11:53
Kostkę 8/11 układa się na beton i betonem fuguje. Na metr bieżący wchodzi około 8 sztuk. Oczywiście glebę trzeba usunąć - zrobić stosowny rowek.

Cena - pewnie dużo zależy od regionu. U mnie obrzeże betonowe kosztuje 10 zł (tyle samo robocizna, jeżeli układa firma), a metr obrzeża z kostki granitowej to granit do 7 zł (a robocizna 20 zł). Betonu chyba troszkę więcej trzeba do kostki niż do obrzeży.

Jeżeli ma to być podjazd dla samochodów, to krawężnik, obrzeże, palisadę, kostkę, obojętnie co, zdecydowanie osadzić na beton, bo jak tylko wkopiesz, to się rozjedzie, rozrusza, na pewno przestanie być w linii prostej.

sylvo
17-06-2013, 11:58
Zamiast krawężników kupiłem płyty ogrodzeniowe 50x200 cm, przeciąłem je wzdłuż na dwie połówki, z jednej płyty za 25 zł wychodzi 4m krawężnika. Zakopałem je tak by tylko górna cześć wystawała, zastosowałem je jako opaska wokół domu, tak by kamienie się nie rozsypywały.