PDA

Zobacz pełną wersję : Ile klinkieru na ogrodzenie?



agnikkrol
01-07-2004, 11:59
Musze dzis zamówić cegłe klinkierową na ogrodzenie , no i nie wiem ile sztuk. Ogrodzenie ma 30 metrów, w tym brama 4 metry, furtka 1 metr i i 6 słupków klinkierowych 38x38 podmórówka z 3 rzedów cegły. Nie chce zyeby mi zostało ze 100 sztuk biorąc pod uwage że jedna kosztuje ponad 2 zeta. Bardzo prosze o pomoc doświadczonych formułowiczów.

avzi
01-07-2004, 13:50
Wystarczy obliczyć:
30m - 4m (brama) - 1m (furtka) - 6x.38m (słupki) = 22,72m podmurówki

Na metr bieżący podmurówki wchodzą 4 cegły ustawione "na płask", a więc w jednym rzędzie podmurówki zużyjemy ~91 cegieł. Podejrzewam, że ułożysz cegłę w dwóch równoległych rzędach: wewnętrznym i zewnętrznym, więc liczba cegieł w jednej warstwie się podwoi.

Nie wiem jak chcesz ułożyć ostatnią warstwę - jeśli nad nia jeszcze coś będzie (np. daszki ceramiczne), to ta górna warstwa może być ułożona "na płask", a jeżeli nic ma nie być powyżej, to tę warstwę należy ułożyć w poprzek fundamentu i "na sztorc". Wtedy oczywiście trzeba tę warstwę inaczej skalkulować, bo na metr wchodzi 12-13 cegieł.

Na słupki potrzebujesz cegieł w ilości: 6 x 4 x liczba warstw.

Radzę przewidzieć min. kilkadziesiąt cegieł zapasu na różnego rodzaju docinki i wymianę wybrakowanych cegieł.

Pozdrawiam! :wink:

ArtMedia
01-07-2004, 19:12
Powtarzające się słupki i przęsła łatwo policzyć. Bardziej skomplikowane warto dokładnie rozrysować...

agnikkrol
02-07-2004, 10:54
Nad furtką marzy mi sie taki daszek! Klinkier wymurowany w łuk i na to daszek z takiej samej blachy jaką pokryty jest dom! Ale do takiego daszku to trzeba będzie ze 500 sztuk klinkieru.

agnikkrol
02-07-2004, 11:08
Warto inwestować w taki daszek?

Didi
02-07-2004, 11:27
Jeszcze jedno musisz do tego doliczyć, czy będzie parawan śmietnikowy?
Ja stawiałam parawan , zakończenie, bez słupków klinkierowych tylko na podmurówce klinkier i wyszło mi 628 dziurawki i 45 szt pełnej.
Ogrodzenie 32m długości.