PDA

Zobacz pełną wersję : Informacja - Dzisiejsza temperatura wody na wyjściu do kranu



cbdu
17-06-2013, 20:06
Witam,

Chciałbym kupić kolektory próżniowe do swojego domu na CWU w którym mieszkają 2-3 osoby (montaz na dachu pionowo). Chce kupić komercyjny zestaw ale nie wiem jeszcze której firmy. Abstrahując od ocen Solarkeymark i innych chciałbym żeby Państwo pomogli poprzez zaraportowanie swojej temperatury wody użytkowej na wyjściu wraz z info nt. posiadanego systemu (pow. wym. ciepla, il. rurek, poj. zbiornika, kąt itp) i aktualnej pogody w danym regionie.

Takie informacje pomogą mi wybrać właściwiej.

Dziękuję serdecznie!



Pozdrawiam,

Aleksander

rwxw
17-06-2013, 20:47
W kranie nie powinno być więcej niż ze 45-50* - po to się montuje termostatyczny zawór mieszający, żeby się nie poparzyć. Bieżące temperatury w moich 2 zasobnikach połączonych szeregowo (300+160l) możesz sobie pooglądać na stronie: http://pompaciepla24.com/graph_13.html. Aktualnie jest koło 80*. W skali roku wygląda to tak (wartości są zaniżone, bo są uśredniane w skali doby, alemniej więcej widać co się kiedy dzieje): http://pompaciepla24.com/graphs/graph_13_4.png.
Tu ostani miesiąc (uśrednianie 2h więc dane dokłądniejsze): http://pompaciepla24.com/graphs/graph_13_3.png
Mam 4x2m2 płaskich czarny chrom, ekspozycja dokładne SE, nachylenie koło 35*, województwo śląskie, jak pisałem 2 baniaki, w sumie 460l.

yaiba83
17-06-2013, 22:28
Przy pionowym ustawieniu może być trochę kiepsko z uzyskami.
Ja mam 35* kąt nachylenia kolektorów (3 płaskie Hewalex, zbiornik 300L). Użytkują 4 dorosłe osoby i mały synek (2 tygodnie). Dzisiaj przy pełnym słońcu od rana dogrzało mi do 74*C. Ciągła praca cyrkulacji i dość spore zużycie wody. Cyrkulacja także duża/długa. Zawór termostatyczny ustawiony na 50*C (parzy).

cbdu
18-06-2013, 21:12
W kranie nie powinno być więcej niż ze 45-50* - po to się montuje termostatyczny zawór mieszający, żeby się nie poparzyć. Bieżące temperatury w moich 2 zasobnikach połączonych szeregowo (300+160l) możesz sobie pooglądać na stronie: http://pompaciepla24.com/graph_13.html. Aktualnie jest koło 80*. W skali roku wygląda to tak (wartości są zaniżone, bo są uśredniane w skali doby, alemniej więcej widać co się kiedy dzieje): http://pompaciepla24.com/graphs/graph_13_4.png.
Tu ostani miesiąc (uśrednianie 2h więc dane dokłądniejsze): http://pompaciepla24.com/graphs/graph_13_3.png
Mam 4x2m2 płaskich czarny chrom, ekspozycja dokładne SE, nachylenie koło 35*, województwo śląskie, jak pisałem 2 baniaki, w sumie 460l.

Witam,

Dziekuje za pomocne wykresy!! W tytule na wykresie jest : "CWU grzana solarami i gazem". Czy woda z tych wykresow rozniez byla podgrzewana gazem? Jestem laikiem. Czyli temp niebieska i fioletowa wskazuje temp wody w zbiornikach ktora jest na wyjsciu mieszana z świeżą wodą do 45-50 st C ? Czy moge tą temp zaprogramowac na np 55 st C ? Jakiej firmy/model ?
Ma Pan 8m2 na 460l, bo myslalem o 4-5 m2 z 150-220l to temp bym mial zbliżone na prożniówkach?
Po co Gospodarzu tyle grzac wody?

Czy ma ktos podobne wykresy lub wie gdzie znaleźć ? dziękuje za podpowiedzi!!

cbdu
18-06-2013, 21:20
Przy pionowym ustawieniu może być trochę kiepsko z uzyskami.
Ja mam 35* kąt nachylenia kolektorów (3 płaskie Hewalex, zbiornik 300L). Użytkują 4 dorosłe osoby i mały synek (2 tygodnie). Dzisiaj przy pełnym słońcu od rana dogrzało mi do 74*C. Ciągła praca cyrkulacji i dość spore zużycie wody. Cyrkulacja także duża/długa. Zawór termostatyczny ustawiony na 50*C (parzy).

Witam,
Hewalex przewija sie tu często. Gratulacje potomka!
3 plaskie to ile m2 ma Pan? Jakies problemy z nimi? Dlugo ma Pan?

Czy ktos jeszcze podzieli sie swoimi doświadczeniami ?

yaiba83
18-06-2013, 23:14
Dziękuję :)

3 płaskie kolektory w Hewalexie to 6m2 powierzchni brutto (tyle zajmują miejsca)
5,4m2 mają powierzchni czynnej (tyle grzeje, reszta rama/obudowa itp)
Pracują u mnie od 10 stycznia zeszłego roku.
Na chwilę obecną nic przy nich nie robię, jeżeli chodzi o serwis.
Czasami grzebię w sterowniku i przestawiam np godziny dogrzewania piecem gazowym co by nie grzał niepotrzebnie a woda zawsze ciepła była kiedy my jej potrzebujemy.

Jeżeli instalacja jest dobrze skręcona, piorun nie strzeli w sterownik albo pompkę to praktycznie nic się nie dzieje.
Nawet z brakiem prądu za zbytnio nie ma, bo przerwy w miastach są coraz rzadziej. A i operatorzy wymagają od podwykonawców prac pod napięciem, tak by klient nie odczuł braku sieci.

rwxw
19-06-2013, 19:46
Czy woda z tych wykresow rozniez byla podgrzewana gazem?
Woda gazem jest grzana tylko wtedy, gdy jest kiepska pogoda, czyli np. zimą, tzn. wtedy, gdy temperatura zasobnika 160l spadnie poniżej 45*. Ogrzewam wtedy gazem tylko 160l, a 300 stoi zimne, tzn ogrzewane tylko solarami, które są podłączone do 300-ki - widać to na wykresach, gdzie niebieski rzadko spada poniżej 40*, a fiolet zimą spada do około 10*. Teraz kocioł jest całkiem wyłączony. Gdy w 300-ce temperatura wody wzrośnie 5* powyżej temperatury w 160-ce, to włącza się pompka mieszająca oba zasobniki (sterownik ma taki program) - w ten sposób solary nagrzewają mi 460l jak pojawi się słońce, a gaz ewentualnie tylko 160l. Fioletowa i niebieska linia oznacza temperaturę wewnątrz poszczególnych zasobników, wyjście na krany jest tylko jedno - ze 160-ki i tam jest podłączony mieszacz, bo nie chciałbym mieć w kranie 80*. Mieszacz termostatyczny jest firmy ESBE, tego typu: http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/Produkty/Termostatyczne%20zawory%20mieszajace Można na nim ustawić temperaturę 45-65*.
Jeśli chodzi o próżniówki, to sprawdź jaką mają rzeczywistą powierzchnię, bo w katalogach różnie czarują i później okazuje się że solary grzeją słabiej niż miały. u mnie łatwo zmierzyć 2m x 1m czarnego to powierzchnia jednego mojego solara. Nie wiem, czy jest sens kupowania próżniowych, kiedyś też chciałem, ale ze względu na niezawodność wybrałem płaskie - budowa ich jest prosta jak budowa cepa co gwarantuje wieloletnią niezawodną pracę i próżnia z nich nie "ucieknie".
Dlaczego grzeję tyle ? A czemu nie, jeden solar nie jest drogi, a koszty całej pozostałej infrastruktury takie same. Zasobnik 160+gaz miałem najpierw, potem dołożyłem 300 i solary.

cbdu
13-08-2013, 10:18
Wzialem ostatecznie Hewalex prozniowe 3xksr10 + 250L, zobaczymy. napisze jakie temp.

kolektor1
13-08-2013, 15:06
Wzialem ostatecznie Hewalex prozniowe 3xksr10 + 250L, zobaczymy. napisze jakie temp.
No to wziąłeś najgorszą opcję

niktspecjalny
13-08-2013, 16:00
No to wziąłeś najgorszą opcję

Bo co!!! Hewalex lipa???Dlaczego wziął najgorszą opcję.............tłumacz kolektor1.

niktspecjalny
13-08-2013, 16:01
sie posłucha u źródła..............:D

kolektor1
13-08-2013, 17:32
Bo co!!! Hewalex lipa???Dlaczego wziął najgorszą opcję.............tłumacz kolektor1.
Skoro tak piszę to pewnie jakieś argumenty mam. A skoro mam to napiszę. Trochę cierpliwości.
Właśnie jestem na ukończeniu pisania trochę obszerniejszej pozycji porównującej z sobą kolektory płaskie i próżniowe w taki sam sposób. Czyli niekończąca się wojna między zwolennikami próżniówek i płaskich. Jest tam również ten kolektor porównany do innych, do tych Chińskich heat pipów też. Syn jeszcze porobi mi obliczenia i ku Waszej uciesze Tekst opublikuję jak na dłoni
To se pogadamy!!! A będzie co czytać.

Piotrek42
13-08-2013, 21:49
Masz kolego! mozesz sobie sprawdzić całe lato, albo nawet rok 2012 czy chyba tez jest 2011 dzień po dniu..miesiąc po miesiącu... dajesz zakładka ARCHIWUM-pozniej WYKRESY -tam masz kalendarz i możesz prześledzić całą prace kolektorów (patrzysz na linię temp CWU ) widzisz w jakim czasie kolektory pracują do jakiej temp nagrzewa się woda i rozbiory ciepłej wody, 3 panele próżniowe watt +400l zasobnik

https://esterownik.pl/remote/462

rwxw
13-08-2013, 22:22
Masz kolego! mozesz sobie sprawdzić całe lato, albo nawet rok 2012
Czy można zobaczyć jakiś dłuższy okres niż jeden dzień ?

Piotrek42
13-08-2013, 22:33
Czy można zobaczyć jakiś dłuższy okres niż jeden dzień ?

Na górze po lewej masz strzałki- tam możesz poruszać się dzień po dniu a z boku masz kalendarz i mozesz wybierać dowolne daty, niestety nie ma osobnej archiwizacji tygodniowej czy miesięcznej to jest sterownik kotła na ekogroszek,monitoring solarów to tak przy okazji...ale dzięki temu możesz dobowo sprawdzić temp zewnętrzną czy straty zasobnika w nocy...widzisz również kiedy solary pracują, jaka jest ich dynamika, całkiem pożyteczne narzędzie

cbdu
13-08-2013, 23:42
Skoro tak piszę to pewnie jakieś argumenty mam. A skoro mam to napiszę. Trochę cierpliwości.
Właśnie jestem na ukończeniu pisania trochę obszerniejszej pozycji porównującej z sobą kolektory płaskie i próżniowe w taki sam sposób. Czyli niekończąca się wojna między zwolennikami próżniówek i płaskich. Jest tam również ten kolektor porównany do innych, do tych Chińskich heat pipów też. Syn jeszcze porobi mi obliczenia i ku Waszej uciesze Tekst opublikuję jak na dłoni
To se pogadamy!!! A będzie co czytać.

Panie a co mnie obchodza Pana obliczenia:) Porównuje rzeczywiste temp wody do kranu u ludzi ktorzy mają 3 różne zestawy.

kolektor1
14-08-2013, 10:18
Panie a co mnie obchodza Pana obliczenia:) Porównuje rzeczywiste temp wody do kranu u ludzi ktorzy mają 3 różne zestawy.
A po co się tak nabzdyczać!!!
Przecież to nie ja napisałem:

Takie informacje pomogą mi wybrać właściwiej.


czy



Czy ktos jeszcze podzieli sie swoimi doświadczeniami ?
Chcesz popatrzeć Panie Aleksandrze jak to u mnie wygląda to proszę bardzo popatrz lub nie ale czy będziesz mógł wyciągnąć prawidłowe wnioski? - to już Pańska sprawa Panie Aleksandrze!

http://zdalnie.techsterowniki.pl/index.php?str=chart
trzeba wpisać hasło: bachus oraz login: basia
i jest wszystko jak na dłoni.

in*s*7
15-08-2013, 11:30
Wzialem ostatecznie Hewalex prozniowe 3xksr10 + 250L, zobaczymy. napisze jakie temp.
Zgadzam się z kolektor1, to jedna z najgorszych opcji. Zainteresowanych odsyłam np. do gminy Łubianka pod Toruniem. Jest tam sporo niezadowolonych użytkowników takich kolektorów.

in*s*7
15-08-2013, 11:36
Pracują u mnie od 10 stycznia zeszłego roku.Na chwilę obecną nic przy nich nie robię, jeżeli chodzi o serwis.Czasami grzebię w sterowniku i przestawiam np godziny dogrzewania piecem gazowym co by nie grzał niepotrzebnie a woda zawsze ciepła była kiedy my jej potrzebujemy.
I miej więcej od tego czasu oczywiście ,,bezinteresownie'' na kilku forach wypisujesz bardzo często jak one to świetnie działają (oczywiście szczególnie latem w dni słoneczne) i jak jesteś z nich zadowolony. Ile za to dostajesz?

in*s*7
15-08-2013, 11:43
Niezależne badania wyraźnie opisują wyższość kolektorów próżniowych nad płaskimi badziewiami. Polecam np. artykuł opisujący działanie kolektorów płaskich i wyśmiewanych próżniowych chińskich w rożnych miesiącach: http://www.solar-tech.pl/images/porownanie_kolektorow.pdf

yaiba83
15-08-2013, 12:48
Przykro mi kolego, że w swoim życiu nie trafiłeś na dobre płaskie kolektory.
Oczywiście wg ciebie Heat-Pipe jest najlepszy na świecie.