PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mech. w bloku, jeden kanał wentyl. i okap w kuchni



bonetka
18-06-2013, 09:30
Witam

Wiem że jak jest jeden kanał wentylacyjny w kuchni ( w bloku jest wentylacja mechaniczna ) to nie można do niego podłączyć okapu działającego w trybie wyciągu może być tylko w trybie pochłaniacza ( obieg zamknięty ) . Rozumiem, że gdy nie jest włączony wyciąg wentylacja pomieszczenia kuchni jest utrudniona bo zabraliśmy jedyny kanał ( nie ma problemu jak są dwa kanały ( do jednego pochłaniacz a drugi działa normalnie czyli usuwa powietrze z pomieszczenia ) ..
Jest to blok gdzie jest jeden kanał do którego podpięte są ( krótkim odgałęzieniem ) poszczególne lokale ( pion 4 kondygnacje )
Moi fachowcy podłączyli okap pod kanał .
Oczywiscie mogę dokonać przebudowy ( wypiąć to spiro , skrócić je o 10-15 cm , założyć coś estetycznego i tam gdzie ono wpadało do kanału założyć kratkę od wentylacji ..wtedy okap bedzie w obiegu zamkniętym ale na tyle blisko że teoretycznie od razu bedzie to powietrze wyłapywała kratka wentylacji , niby powinna bo przecież jest ono wilgotne ..a wentylacja usuwa powyżej odpowiedniego poziomu wilgotności )
Nie mogę zrobić większej odległości ze względów estetycznych .
Ale tak sobie myślę , gdyby tego nie rujnować ( zostawić jak jest )
1/ czy rzeczyczywście moje zapachy kuchenne przy moim włączonym wyciągu mogą być odczuwalne u sąsiada wyżej ( to jeszcze dwa piętra ) ?
( przecież jesli na dachu jest wentylacja mechaniczna ( może to zależy od siły z jaką wyciąga ..a może są różne bo ta tutaj jakoś cicho działa ( wcale jej nie słychać a byłam w wielu blokach z taką wentylacją i nie można powiedzieć ze jest bezgłośna ) to powinna wszystko wyciągąć od razu
a gdyby okap był na 1 biegu ?
a gdyby nie był w ogóle włączony ? ( przecież powietrze tam wpada mimo wszystko )
przecież gdyby nawet wypiąć ten okap a jedno będzie blisko drugiego ( zakończenie okapu i kratka kanału wentylacji ) to co, zapachów nie będzie?
2/ gdybym nie ruszła tego co jest i się wpięła obok bo przecież trzeba usunąć powietrze i z pomieszczenia ( na jednym poziomie ale z innej strony ) żeby założyć tę kratkę co była ( zakończenie kanału wentylacji z blaszką reagującą na wilgotność ) spowodowałabym ze powietrze z okapu by do mnie wróciło ( przynajmniej częśc zdecydowanie tak ) ale gdybym się wpięła wyżej i z innej strony niż wpięcie okapu to chyba nie .( ?) ...
3/ czy zaburzam w ten sposób wentylację innych w pionie
konkretnie , czym i kiedy ( jak jest włączony okap ? jak nie jest ? ) czy bezwzględnie ? ( niezależnie od rodzaju, typu , siły ( wydajność ) zastosowanego wentylatora na dachu )

Bardzo proszę o odpowiedzi bo chciałabym wiedzieć KONKRETNIE a moja wiedza jest niestety na ten temat szczątkowa :((
( tylko proszę łopatologicznie :)
Może pytania są naiwne ale to chyba zależy od punktu widzenia ( dla fachowca zdecydowanie takie są )

Pozdrawiam serdecznie

raas
21-06-2013, 08:52
Jeżeli ta wentylacja jest zrealizowana jako wywiewna to na 100% gdy podłączysz wyciąg i włączysz go zmienisz układ wentylacji na tyle że swoje zapachy z kuchni wtłoczysz sąsiadom. Jedyne wyjście podłączony okap używać bez napędu i zdać się na sprawność wentylacji w bloku.Choć może okazać się ze siła ssąca jest na tyle mała że nie wystarczy do usuwania zapachów i wilgoci z kuchni na bieżąco. Moim zdaniem okap w trybie pochłaniach -filtr powinien dać efekt.