PDA

Zobacz pełną wersję : Dach bez okapów - detal ściany szczytowej



skrabi
22-06-2013, 23:03
WItam!
Szukam i nie mogę znaleźć detalu ściany szczytowej dachu krytego karpiówką bez okapu.
Ściana szczytowa ma być tynkowana i na górze ma być widoczna jedynie dachówka szczytowa.

Zastanawiam się co zrobić z membraną dachową?
Jak prawidłowo powinny wyglądać obróbki, żeby nie mieć problemów z wilgocią.
Czy ostatnią krokiew mam dać po wewnętrznej stronie ściany szczytowej, nad, czy może na zewnątrz w styropianie?
Styropianu będę miał 30cm, jak długie mogą być łaty żeby dach z karpiówką w koronkę nie obwisł?
Może ma ktoś rysunek takiego detalu?

Andrzej Wilhelmi
23-06-2013, 07:08
A co Twój dekarz doradza? Weź takiego,który potrafi to wykonać. A co sugeruje projektant? Ten szczegół powinien być rozrysowany. Pod karpiówkę chcesz zastosować folę dachową jako krycie wstępne?! Łaty można wypuścić właśnie o 30 cm. Pozdrawiam.

skrabi
23-06-2013, 08:25
w projekcie mamy dach z okapem, ale zastanawiamy się nad jego likwidacją

z dekarzem jeszcze nie rozmawialiśmy, mamy rozmawiać w tym tygodniu i chciałem podpytać jak o zrobić dobrze
znam opinie z tego forum na temat wyższości deskowania z papą nad mebraną i wybrałem membranę

czyli rozumiem, że ostatnią krokiew dać nad ścianą szczytowa, przed styropianem?

co zrobić z membraną na koniec? masz może rysunek albo zdjęcia takiego detalu?

skrabi
23-06-2013, 14:01
popełniłem taki rysunek, w czerwonym kółku zaznaczyłem obszar, który jest dla mnie tajemnicą
od razu mówię, że paroizolacji, stelażu i karton-gipsów jeszcze nie wrysowałem, ale wiem, że mają być

czy membraną powinienem wyjechać dalej, czy zakończyć ją pod ostatnią kontrłatą?
http://img441.imageshack.us/img441/6452/x5j.png (http://imageshack.us/photo/my-images/441/x5j.png/)

skrabi
23-06-2013, 15:36
znalazłem detal dorkena i po jego analizie popełniłem coś takiego, co sądzicie?

http://img266.imageshack.us/img266/6865/42vo.png (http://imageshack.us/photo/my-images/266/42vo.png/)

Andrzej Wilhelmi
23-06-2013, 22:41
Złe rozwiązanie. A tak na marginesie możesz zdradzić co skłonilo Cię do zastosowania folii? Pozdrawiam.

skrabi
23-06-2013, 22:48
- cena
- konieczność stosowania szczeliny wentylacyjnej a w efekcie trudniejsze układanie wełny
- utrata kilku cm na szczelinę, są dla mnie ważne gdyż daje 40cm wełny
- większe straty ciepła przez przewiewy w szczelinie

poza tym, jeśli membrana jest wykonana dobrze, to moim zdaniem w niczym nie ustępuje deskowaniu i papie

mógłbyś napisać co jest źle? i opisać lub wrzucić fotkę lub rysunek dobrego rozwiązania?

Andrzej Wilhelmi
23-06-2013, 22:59
Skoro cena to czemu karpiówka? Szczelina powinna być zawsze! Nie strat przez przewiewy to demagogia! Jakie tam są przepływy? Tam nie występują przepływy burzliwe tylko laminarne. Jaka jest trudność w układaniu wełny? Trudność to masz teraz przy wykonaniu szczytu. Radzę rozważyć zastosowanie izolacji nakrokwiowej 16~18 cm pianki poliuretanowej załatwi sprawę. Skoro czytałeś o folii to wiesz jakie ma wady i żadnych zalet bo cena nie może być zaletą. Oczywiście to Twój dach i ty decydujesz. Życzę rozsądnych i trafnych decyzji. Pozdrawiam.

skrabi
23-06-2013, 23:10
Wybrałem karpiówkę bo mi się podoba, innego powodu nie ma.

Izolacja na krokowiowa z pianki PUR trochę drogo wychodzi, a poza tym to czy ona oddycha? Bo mam wątpliwości co się będzie działo z wełną pod nią. Myślałem o izolacji na krokwiowej steico, tylko boję się czy po kilku latach nie będzie ona przepuszczała wody.

trochę szkoda, że zamiast rzeczowej porady dostałem jedynie krytykę membrany

Andrzej Wilhelmi
24-06-2013, 10:52
Pod izolacją nakrokwiową nie montuje się dodatkowej izolacji bo nie ma takiej potrzeby. Natomiast krytyka membrany jest jak najbardziej rzeczową poradą bo jej ewentualna naprawa czy wymiana to kapitalny remont dachu. Stąd moja rada aby ponownie się nad tym wyborem zastanowić. Pozdrawiam.

skrabi
24-06-2013, 14:24
przemyślałem nakrokwiową i raczej odpada bo nie miałbym gdzie rozprowadzić instalacji wentylacji mechanicznej

a czy mogę prosić o wskazówki na temat szczegółu, który mnie interesuje?

Andrzej Wilhelmi
24-06-2013, 20:57
A co ma jedno do drugiego? Będę wykonywał taki dach pod Wrocławiem to z przyjemnością zaproszę Cię na budowę. Natomiast Twój dekarz powinien sobie poradzić z tym bez problemu. Niech Ci naszkicuje jak zamierza rozwiązać ten detal. Pozdrawiam.

skrabi
24-06-2013, 22:08
ma tyle, że WM chcę rozprowadzić w warstwie wełny pod krokwiami, jeśli bym zrobił izolację nakrokwiową to musiałbym się bawić w zabudowy a tego nie chcę robić

druga sprawa przy nakrokwiowce to punkt rosy, nie przeliczałem dokładnie, ale czuję, że przy 20cm wełny między krokwiami, punkt ten mógłby wypaść właśnie w niej

z dekarzem mam spotkanie niestety dopiero w sobotę :/

skrabi
24-06-2013, 22:19
kolejna wersja detalu, membrana zachodzi na styro i jest zaciągnięta klejem, taką opcję zasugerował mi doradca techniczny dorkena
czy tak będzie dobrze?

http://img59.imageshack.us/img59/5499/z2b.png (http://imageshack.us/photo/my-images/59/z2b.png/)

Andrzej Wilhelmi
24-06-2013, 22:45
Moim zdanie to też złe rozwiązanie. Krycie wstępne musi chronić cały budynek a tu fragment nie jest chroniony a do tego powstaje szczelina dogodna do gniazdowania małych ptaków czy nietoperzy. Jak widać doradcy nie wiele mają wspólnego z praktyką. Napiszę Ci jak to zrobić jak dowiem się co wymyślił Twój dekarz. Tak jak pisałem wcześniej nie stosuje się izolacji cieplnej pomiędzy krokwiami gdy jest izolacja nakrokwiowa. Masz wygodne rozprowadzenie pomiędzy krokwiami bo i tak sufit będzie pod krokwiami. Na tym kończę przekonywanie bo jak widzę masz już wszystko przemyślane. Pozdrawiam.

skrabi
25-06-2013, 07:40
ta szczelina ma 2cm i pewnie można ją dodatkowo zabezpieczyć

Jan P.
25-06-2013, 08:37
Wybrałeś karoserię Mercedesa i podzespoły Trabanta i szukasz mądrego aby Ci doradził , żeby to działało 50 lat. Mrzonki. Jan.

skrabi
25-06-2013, 09:34
to może karpiówkę mam kłaść na zaprawę? sorry, nie każdy zatrzymał się na technologiach dostępnych kilkadziesiąt lat temu

nie wybrałem komponentów trabanta, daje dobre materiały, raczej z wyższej półki, po prostu nie chcę pełnego deskowania, czy tak trudno to zrozumieć?

jeżeli nie chcecie lub nie umiecie doradzić jak to zrobić prawidłowo z membraną to trudno, szkoda że w ogóle pytałem i zabierałem wasz cenny czas

winiu1
25-06-2013, 19:22
Skoro wypuszczasz łaty 30cm to daj przekrój przynajmniej 5x5. Pod końcówki łat montujesz kontrłatę i membranę wykładasz na górę łat, do boku łat i kontrłaty mocujesz odpowiednią obróbkę blacharską, na to dachówki skrajne. Sorry, ale dla prawdziwego dekarza połączenie karpiówka-folia to świętokradztwo.

Andrzej Wilhelmi
25-06-2013, 20:08
...jeżeli nie chcecie lub nie umiecie doradzić jak to zrobić prawidłowo z membraną to trudno, szkoda że w ogóle pytałem i zabierałem wasz cenny czas

Masz dziwne podejście i nie masz żadnych powodów żeby się obrażać. Uzyskałeś wiele cennych rad za darmo. Jak widzisz nie tylko ja ale i inni starają się Ciebie przekonać do dobrych rozwiązań. Przecież nie ma żadnej konieczności ani obowiązku korzystania z tych rad i wskazówek. Jak widać z Twoich wypowiedzi jesteś człowiekiem poukładanym i masz własne przemyślenia. Podejmiesz zatem przemyślaną decyzję. Zważ, że ten wątek czyta wielu forumowiczów i gości być może komuś te rady posłużą. "winiu1" nie wytrzymał i Ci wszystko na temat rozwiązania szczytu wyjawił. Zauważ jak mizernie prezentuje się porada doradcy technicznego producenta folii świetle jego profesjonalnej wypowiedzi. Życzę wiele satysfakcji z dachu. Pozdrawiam.

skrabi
25-06-2013, 20:56
@winiu1
dzięki za radę :) zobaczę co na to powie mój dekarz

Andrzej,
Cenię twoje wypowiedzi na tym forum, i wiem że jesteś fachowcem. Ale zrozum proszę, że ja nie pytam jaki typ krycia wstępnego zastosować, tylko jak rozwiązać detal.

Rozumiem, że karpiówka i membrana to według was świętokradztwo, ok szanuje wasze poglądy. Kiedyś budowane też domy bez krycia wstępnego i takie rozwiązanie również się sprawdzało.

Czy gdybym zadał to samo pytanie i powiedział, że dach kryje allegrą 9 to od razu byście mi doradzili, i nie było by całej tej dyskusji?

a tak przy okazji, kiedy będziesz ten dach w okolicach Wrocka wykonywał?

Andrzej Wilhelmi
25-06-2013, 21:30
W każdej swojej wypowiedzi pisałem, że rozumiem i szanuję bo nie pisałem żebyś zmienił tylko żebyś rozważył możliwość zmiany. Z wyjaśnieniem rozwiązania szczytu byłem powściągliwy bo chciałem poznać rozwiązanie Twojego dekarza. Ten dach (dom i garaż) będę robił w Borowej w drugiej połowie sierpnia a krycie wstępne na garażu na początku lipca. Pozdrawiam.

skrabi
25-06-2013, 22:20
zabiliście mi ćwieka i teraz myślę o tym pełnym deskowaniu :bash:
o jakim koszcie mówimy przy dachu dwuspadowym 116m2?
jakiej grubości deski lub osb musiałbym zastosować? 10mm OSB da radę?

no i kluczowe pytanie, jak wyglądałby interesujący mnie detal :D

Andrzej Wilhelmi
30-06-2013, 21:52
"winiu1" opisał Ci tą kwestię. Teoretycznie OSB grubości 10 mm wystarczy bo tylko podparcie dla papy. Pozdrawiam.

skrabi
02-07-2013, 21:55
Spotkałem się z opinią na forum, że przy zastosowaniu dachówek szczytowych nie ma już potrzeby wykonywania dodatkowych obróbek z blach.
Czy rzeczywiście tak jest?

Andrzej Wilhelmi
02-07-2013, 22:12
Nie ma takiej potrzeby o ile spełnione są trzy warunki:
- bok dachówki szczytowej jest szerszy od sumy grubości łaty i kontrłaty + ewentualne podkładki czyli musi je zakrywać,
- krycie wstępne wykonane jest papą,
- szczyt dachu kończy się na ścianie szczytowej.
Ten ostatni warunek masz już spełniony. Pozdrawiam.

skrabi
02-07-2013, 22:43
Myślałem nad kontrłatami 2,5cm + łaty 3-4cm, czyli minimum do przykrycia jest 5,5cm lub więcej. Patrzę na wymiary karpiówek i raczej nie powinno być problemu ze spełnieniem pierwszego kryterium.

Żonie podoba się creaton domino i zastanawiamy się nad zmianą dachówki, ale tam bok zasłania tylko 5cm :/. Moim zdaniem trzeba by zastosować obróbkę z blachy, ale z drugiej strony widziałem trochę dachów krytych tą dachówką bez okapu, i żadnej obróbki się nie dopatrzyłem.

poniżej przykład takiego krycia
http://img854.imageshack.us/img854/9272/htld.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/854/htld.jpg/)

Czy może trzeba dojechać z ociepleniem pod same łaty, tak jakby niwelując w ten sposób grubość kontrłat?

Nad deskowaniem i papą się ciągle zastanawiam, czekam na ofertę od wykonawcy. Pytanie, co zrobić z papą przy ścianie szczytowej? Po prostu ucinamy czy w jakiś sposób ma być zawinięta?

I spytam przy okazji, czy na styropianie przy szczycie muszę wykonać tynk przed położeniem dachówki czy da radę to zrobić po?

Andrzej Wilhelmi
02-07-2013, 23:20
Wywinięta do góry i zamocowana na do czoła łat. Kontrłatę podpierającą Albo deskę należy zamontować np. 10 cm przed końcem lat. Papę mocować do boku kontrłaty oraz spodu i czoła łat. Ostatnią warstwę styropianu podciągnąć pod papę spodu łat. Łat stosować o przekroju 4x6 cm. Pozdrawiam.

skrabi
03-07-2013, 13:40
dzięki za radę, czy chodzi o coś takiego jak na rysunku?

http://imageshack.us/a/img62/7379/05sl.png

jaki zrobić szparę między dachówką a ścianą? 3-4cm?

Andrzej Wilhelmi
03-07-2013, 18:20
Właśnie tak. W miejscu gdzie papa zmienia swoje położenie powinna być kontrłata i po sprawie. Prawda że proste a do tego bardzo szczelne i zamyka dostęp ptakom. Ciągnąc tynk można go na siatce zaciągnąć na papę i nic nie będzie widać. Pozdrawiam.

skrabi
03-07-2013, 18:35
dzięki :) w miejscu zagięcia musiałbym kontrłatę przybijać do deskowania, może lepiej zamiast ostatniej kontrłaty dać osb albo szerszą deskę?

http://imageshack.us/a/img837/3783/ao86.png


jaką zostawić szerokość tej szpary między ścianą a dachówką?

Andrzej Wilhelmi
03-07-2013, 18:50
Tak jest źle! Należy tak jak w poprzednim rysunku kontrłata na krokwi a ostatnia kontrłata na końcu desek kręcona od spodu przez deski do łaty lub przez łatę do desek wkrętami długosci 80 mm. Dachówki szczytowe powinny być wysunięte zgodnie z zaleceniami producenta. Pozdrawiam.