PDA

Zobacz pełną wersję : Słup żelbetowy



chirac
23-06-2013, 10:04
Witam,

Zauważyłem, że wykonawca nie zrobił słupa żelbetowego w ławach, w związku z tym zrobił to dopiero od poziomu chudziaka wzwyż i nie połączył go z fundamentami. Na załączonych zdjęciach widać ten słup. Czy ma to jakieś znaczenie dla konstrukcji, czy coś może później się zawalić ?
Projekt "Nasz Azyl M110"

196960 196967

_olo_
23-06-2013, 12:37
Szczerze mówiąc to zupełnie nie wiem po co tam jest ten słup, moim zdaniem wystarczyło by te naroże wymurować z pełnej cegły bo wg projektu nic tam już wyżej nie ma poza stropem i niską ścianką kolankową.
Ale skoro tak jest w projekcie to raczej nic nie szkodzi, że słup niepołączony z fundamentem, może nawet i lepiej bo zapewne pod nim jest w tej chwili izolacja pozioma, szkoda jednak, że wykonawca nie zastrzępił słupka ze ścianami nośnymi.

chirac
24-06-2013, 17:29
Wykonawca mówi to samo - że można by go zrobić nawet z samych bloczków betonowych.
Kierownik też mówi że to bez różnicy.
w projekcie jest słup żelbetowy od samych fundamentów.
dodam że zmieniłem strop z terivy na lany.

Czy inni użytkownicy forum też uważacie że ten słup jest zbędny ?

Andrzej733
24-06-2013, 18:18
No przy terivie takie rozwiązanie wskazane by było, przy stropie lanym tak jak przedmówcy piszą.

Nie stawiaj takich pytań czy jest zbędny..bo ktoś za to kasę brał toi odpowiedzialność tez. Nawet jeśli jest zbędny i większość tak stwierdzi to nie zmienia faktu że nie jest zrobione to tak jak powinno...Bo idąc analogia do tego przyjdzie gościu od okien wstawi same ramy i powie że szyby są zbędne..bo latem jest ciepło, a zima to nagrzewnicę wstawisz. No są założenia projektu wykonawczego i nalezy je wykonywać..chyba że uchybiają sztuce budowlanej..wtedy budowę się wstrzymuje i rozwiązuje problem.

Rupi80
24-06-2013, 19:13
Pogadał bym z konstruktorem i ten słup anulował a belkę/nadproże wykonał razem ze stropem skoro ma być lany. Nie będzie problemu z ociepleniem tego żelbetowego słupka no i okno zyska na estetyce.

_olo_
24-06-2013, 19:49
Z tym, że on już jest zrobiony, raczej szkoda by było rozbierać :)

kondziu87r
25-06-2013, 16:39
to może ja opowiem o swoim problemie. mam w projekcie podciąg 5,45m długi, zbrojony 5 prętami fi16 od dołu i 2 prętami fi16 od góry. jak kupowaliśmy stal przeoczyliśmy te pręty 16 i kupiliśmy same 12. podczas prac wykonawca powiedział mi o tym że tam powinny iść grubsze pręty... w konsekwencji żeby nie opóźniać roboty doszliśmy do wniosku że wstawi się o jeden pręty fi12 więcej i będzie ok. w konsekwencji wyszło tak dół 6 prętów fi 12 i góra 2 pręty fi 12 W sobotę na budowie był KB, który sprawdził wszystko. zadzwonił do mnie w poniedziałek po południu i powiedział że zbrojenie jest źle zrobione i że trzeba je poprawić i tu zrodził się problem, bo ekipa rano zalała ten podciąg. kontaktowałem się z biurem projektowym które niewiele pomogło. na szczęście w rodzinie mam konstruktora, stwierdziła że fakt zbrojenia jest za mało. ale nie ma tragedii. budynek był projektowany dla 4 klasy śniegowej (my jesteśmy w drugiej) konstrukcja z porotermu (my zmieniliśmy to na beton komórkowy, który jest o połowę lżejszy niż poroterm) więc dane do tych obliczeń się w tej chwili zmieniają. w sobotę mamy podjechać na budowę i to wszystko przeliczyć. wykonawca sprawdzony nie jedną chate postawił nie spotkałem się z negatywnymi opiniami o nim. twierdzi że jest ok, konstruktor twierdzi że trzeba to przeliczyć ale nie powinno być dramatu. martwi mnie tylko opinia KB, który był trochę wściekły. nie dziwię mu się. ja chodzę i się martwię, czy dobrze zrobiliśMY ten podciąg z wykonawcą. czy może ktoś miał podobne doświadczenie? co wy o tym sądzicie? mi już włosów zaczyna brakować do wyrywania :(

_olo_
25-06-2013, 17:10
5 x 16mm daje pole przekroju stali = 4019 mm2
6 x 12mm daje pole przekroju stali = 2713 mm2
Górne zbrojenie też ma znaczenie bo wraz ze strzemionami i dolnym stanowi zbrojenie na siły tnące.

Jak widzisz ten pręt 12mm dodatkowo to mało by zastąpić to co policzył konstruktor, nie dziwie się kierownikowi, że wściekły bo on za to odpowiada, przynajmniej dopóki jakiś konstruktor w jakiś sposób tego nie przeliczy i nie zaneksuje w projekcie.

Mogę Ci napisać jak podobny problem miałem okazję rozwiązać ale musiał bym widzieć układ tej ściany z belką bo nie wiem czy to to samo, oczywiście trzeba by to przeliczyć/otrzymać akceptację kierownika.

kondziu87r
25-06-2013, 17:37
dopiero w sobotę będzie to oglądać konstruktor i to przeliczy na nowo
podaj meila to podeśle ci zdjęcia

Andrzej733
25-06-2013, 18:30
Jak ten podciag jest w środku chaty to najwyżej będziesz miał wieksze drgania :)...a wykonawcy daj notatkę że pi razy kwadrat promienia to pole powierzchni i następnym razem niech przelicza stal zanim coś zamieni.
Jak wchodzi śnieg w grę to pewnie kawałek ściany i dach, aby odciążyć podciąg niech konstruktor da dwa słupki, niekoniecznie takiego rozstawu jak podciąg..o ile na ścinanie podciag przeniesie..ale to niech kolega konstruktor już kombinuje..wtedy na słupkach robisz wieniec któy będzie jednocześnie podciągiem i to on przeniesie nadwyzke obciążenia z dachu.

sewi
25-06-2013, 18:46
5 x 16mm daje pole przekroju stali = 4019 mm2
6 x 12mm daje pole przekroju stali = 2713 mm2


Jak liczyłeś te wartości, bo mi wychodzi inaczej: 6 x 12mm: 678 mm2 i
5 x 16mm: 1005 mm2

Jakiej wysokości i szerokości jest ten podciąg?

Ja mam podciąg 5m, wysokość 66cm, szerokość 18cm, zbrojenie dołem 3 x fi16, ale nie przenosi obciążeń z dachu, bo jest to podciąg garażu i wyżej jest tylko ściana szczytowa samonośna z silikatów.

kondziu87r
25-06-2013, 19:12
podciąg jest na zewnątrz. na podciągu będzie jeszcze wieniec ścianka kolankowa i oparcie dachu. wymiar podciągu 24 cm szeroki, 50 cm wysoki i 5,45 m długi,

bierzemy pod uwagę kilka rozwiązań:
-podbudować drugim słupkiem w połowie długości( z jednej strony podciąg jest oparty o ścianę z drugiej na słupie z klinkieru)
-zmienić pokrycie dachu na blachę (lżejsza niż dachówka)
-rozwalić i robić na nowo(tego bym wolał uniknąć)

Andrzej733
25-06-2013, 19:49
No ciekawie,takie małe oklaski za pomysł podparcia podciągu 5,5 m na słupie z cegły z rdzeniem w połowie z zaprawy i robionego pewnie na listewkach.

Jak konstruktor i kierownik nie widzą problemu w takim podparciu to nie masz sie czym martwic

Odłącz się od kompa do soboty ...po co masz nerwy tracic? Konstruktor przeliczy podpisze i po kłopocie

kondziu87r
25-06-2013, 20:05
może i masz racje, ale jeśli ktoś wpadł by na jakiś mądrzejszy pomysł to był bym wdzięczny.

_olo_
25-06-2013, 20:12
sewi - oczywiście mój błąd, Pi*d2/4, nie podzieliłem przez 4 :)

Andrzej733, u mnie podciąg ma prawie 5m, tez oparty na słupku z cegły murowanej na listewkach a nad nim jeszcze 1,5 kondygnacji i 2 stropy żelbet.

Konstruktor policzy to bedziesz wiedział więcej, może sie okazać, że nic nie trzeba robić więcej.
W razie czego a bym zrobił po prostu dodatkowy podciąg zamiast wieńca tak uzbrojony jak jest w projekcie lub jak z obliczeń wyjdzie konstruktorowi i w miejscach oparcia (nad słupem i nad oparciem belki na ścianie) słupki żelbetowe na których ten podciąg by był oparty - niejako okraczając ten nieudany podciąg. Dolny podciąg nie był by wówczas obciążany - jeżeli to w ogóle konieczne będzie, na pewno żadne z rozwiązań, które bierzecie pod uwagę nie jest konieczne.

kondziu87r
15-07-2013, 11:11
witam wszystkich.
konstruktor przeliczył wszystko jeszcze raz i wydaje się że wszystko jest ok :):):):), mój konstruktor stwierdził że projekty gotowe są trochę przekombinowane i robione z dużym zapasem. my ten projekt trochę pozmienialiśmy, ale za dużo tego by się rozpisywać, ogólnie jest ok inie ma co się tym dłużej stresować.

dzięki wszystkim za pomoc:bye:

dedert
03-05-2019, 14:13
Mam pytanie odnośnie zbrojenia słupa w piwnicy pod schodami. Stać ma on na osobnej stopie fundamentowej, z której wyprowadzone są 4 startery 12mm (wsadzone dopiero po zalaniu stopy czyli w świeży beton). Na słupie opierać się będą 2 podciągi, które tworzą otwór w stropie czyli zejście do piwnicy. majster zrobił szalunek jednakże nie powiązał dalszych prętów ze starterami gdyż uważał że wystarczy je wprowadzić od góry i mają byc dłuższe i zachodzic za startery. Czy w tym przypadku jest to poprawne?

d7d
03-05-2019, 14:31
Te pręty wsadzone będą do samego dołu czyli na górę stopy?
W pierwszej kolejności należy wykonać zbrojenie (pręty ze strzemionami) a później szalunek.
Formalnie pręty nie muszą być przewiązane ze starterami ale muszą być w bliskiej odległości.
Jeżeli słup jest tylko ściskany to też nie musi być aż tak dokładnie.

dedert
03-05-2019, 15:23
startery obecnie wystają z podłogi (chudziaka) piwnicy. Będziemy teraz zalewać pierwszy strop piwnicy i jest już przygotowany szalunek pod słup, który będzie ten strop wspierał a właściwie podciągi zejścia do piwnicy. Patrząc obecnie z góry w szalunek słupa, niektóre pręty starterów są dość blisko desek i obawiam się że podczas zalewania z gruszki zostaną rozepchniętę i wyjdą mi w ściankach słupów.
Majster mówi że nie ma potrzeby ich wiązać ale gdyby słupy (rdzenie) były w ścianach piwnicy to wtedy by wiązał.

d7d
03-05-2019, 16:04
Niech majster zdejmie z jednej strony szalunek i wsadzi zbrojenie słupa ze strzemionami.
Strzemiona muszą obejmować startery.

dedert
03-05-2019, 19:43
Ok. Jeśli już jesteśmy w kwestii zbrojenia to iloma "L" powinny poprawnie być zakończone narożniki zbrojenia?:

* 2x L
429944


* 3x L
429945

* A może 4x?
Oczywiście razy dwa czyli nad i pod spodem również?

429946

Środkowe ławy/wieńce też nad i pod a łączymy L do zewnętrznych?
https://receptynadom.pl/wp-content/uploads/2016/02/wieniec_stropowy_Rys_2-730x490.jpg