PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczanie przenikalności cieplnej - jaki kalkulator



nela29
24-06-2013, 14:46
Cześć chłopaki :)
Obliczamy sobie U przy różnej grubości styropianu i różnych ich wersjach. Poszukuję dobrego kalkulatora który ogarnie mi ścianę złożoną z 2 różnych warstw i będę mogła jeszcze wpisać lambdę i grubość styropianu :) Kalkulatory termoorganiki nie przewidują sytuacji pustak gazobetonowy-cegła-styropian, tylko pustak-styropian-cegła. Pytanie, czy to gdzie znajduje się styropian (pomiędzy lub elewacja) ma znaczenie?

Parametry ścian które chcę obliczyć:

- Warstwa 1: Pustak gazobetonowy 25cm
- Warstwa 2: Cegła pełna 12 cm
- Warstwa 3: Styropian 15 cm lambda: 42

Wyszło mi coś takiego:
197174

firewall
24-06-2013, 16:51
ciekawy program cieplno-wilgotnościowy przegród jest na stronie rockwoola. Możesz dać tyle warstw ile chcesz.

nela29
24-06-2013, 17:23
ciekawy program cieplno-wilgotnościowy przegród jest na stronie rockwoola. Możesz dać tyle warstw ile chcesz.
Ale program jest na windows, a ja mam Maka :)

_olo_
24-06-2013, 17:45
To gdzie jest izolacja nie ma wpływy na wynik obliczeń, czy w praktyce ma to jakiś wpływ czy nie tego nie wiem jednak lepiej jak izolacja jest na zewnątrz jak w Twoim przypadku.
Wynik wyszedł bardzo fajny, ze styropianem 0,032 będzie ekstra fajny :).
Swoją drogą to jak masz w projekcie z tą izolacją, z grubością to raczej powinno się tego projektu trzymać bo to ma wpływ na wymiary budynku ?
pzdr

מרכבה
24-06-2013, 21:29
bo to ma wpływ na wymiary budynku ? bo ma :) dobrze piszesz tylko zawsze można zrobić gzyms :D

To gdzie jest izolacja nie ma wpływy na wynik obliczeń, czy w praktyce ma to jakiś wpływ czy nie tego nie wiem jednak lepiej jak izolacja jest na zewnątrz jak w Twoim przypadku. dobrze piszesz wyniku obliczeń to nie zmieni.
Od środka możesz sobie pozwolić na izolację jedynie jak potrafisz zapewnić jej ciągłość.
Co jest w Koleżanki przypadku nie możliwe, co za tym idzie, mostków termicznych było by na pęczki.
Komu uśmiecha się izolować sufity ściany działowe ? podłogi ?
Następny minus mostki dyfuzyjne, co za tym idzie grzybobranie itp .

Wynik wyszedł bardzo fajny, ze styropianem 0,032 będzie ekstra fajny
dobrze jak nie może dać więcej niż ileś tam cm to tak... w tedy sens ma ucieczka w lepszy styropian, raz że cieplejszy dwa sztywniejszy bo
bardziej gęsty. Inaczej to jednak biały choć grubiej taniej wychodzi ...
ale ? czy obwiniać sam EPS za cenę całej elewacji ? nie ... stąd koszty będą rzędu 0,5kzł ... dla lepszej i pewniejszej izolacji graficiak bym brał .
Następnie ... co mi z super lambd jak położenie tego to już nie jest takie chop siup .
Kołki do muszą nie wystawać z izolacji ! są specjalne że jakby wkręcają się do pewnej grubości ... zostawiając tylko otwór jakieś fi 12 /15 co potem zastrzykiem piany z pif paf zatkasz.

nela29
25-06-2013, 09:18
To gdzie jest izolacja nie ma wpływy na wynik obliczeń, czy w praktyce ma to jakiś wpływ czy nie tego nie wiem jednak lepiej jak izolacja jest na zewnątrz jak w Twoim przypadku.
I tak właśnie będzie, ponieważ wykańczamy budynek będący w budowie od XX lat :)


Wynik wyszedł bardzo fajny, ze styropianem 0,032 będzie ekstra fajny :).
No właśnie wg kalkulatorów to różnice przy grubości 15 cm są na prawdę niewielkie.


Swoją drogą to jak masz w projekcie z tą izolacją, z grubością to raczej powinno się tego projektu trzymać bo to ma wpływ na wymiary budynku ?
pzdr
Mój projekt nie obejmuje izolacji. Kupiliśmy budynek w wiecznej budowie i nasz projektant skupiony jest na przestawianiu ścian, okien itd. Myślę, że z Waszą pomocą dam radę :D


Co jest w Koleżanki przypadku nie możliwe, co za tym idzie, mostków termicznych było by na pęczki.
Dokładnie, tym bardziej, że wycinamy tarasy i przez zostaną w ścianach końcówki podwójnych teowników (które zostaną połączone ze sobą) i tworzyłyby mostki termiczne...


Komu uśmiecha się izolować sufity ściany działowe ? podłogi ?
O właśnie kochany, powiedz mi proszę czy jeśli będę robiła ogrzewanie podłogowe na wszystkich 3 poziomach, to należy kłaść styropian na podłogi (na parter oczywiście!) czy na piętrach nie ma to sensu, bo przecież odda chyba do stropu, a strop do pomieszczeń na dole, a nie w ziemię czy dach? A może dać wełnę pod podwieszane sufity, gdzie będę puszczała różne instalacje?


dobrze jak nie może dać więcej niż ileś tam cm to tak... w tedy sens ma ucieczka w lepszy styropian, raz że cieplejszy dwa sztywniejszy bo
bardziej gęsty. Inaczej to jednak biały choć grubiej taniej wychodzi ...
ale ? czy obwiniać sam EPS za cenę całej elewacji ? nie ... stąd koszty będą rzędu 0,5kzł ... dla lepszej i pewniejszej izolacji graficiak bym brał .
Następnie ... co mi z super lambd jak położenie tego to już nie jest takie chop siup .
Kołki do muszą nie wystawać z izolacji ! są specjalne że jakby wkręcają się do pewnej grubości ... zostawiając tylko otwór jakieś fi 12 /15 co potem zastrzykiem piany z pif paf zatkasz.
Ja obliczałam na białym 15 cm lambda 42. Tyłka nie urywa, można dać lepszy, pytanie tylko czy obniżenie wyników o kilka punktów da widoczne korzyści finansowe w przyszłości, czy przy tego typu wartościach to są już tylko cyferki w kalkulatorze przenikalności?

_olo_
25-06-2013, 10:57
Nawet gdy nie ma podłogówki daje się styropian pod wylewkę (oczywiście wysokość posadzek musi być zgrana ze schodami które już zapewne masz, inaczej czeka Cię nadlewanie stopni, także wysokość otworów drzwiowych trzeba sprawdzić i ewentualnie wysokość do parapetów okien) - ten styropian lub inna izolacja to także izolacja akustyczna pomiędzy kondygnacjami.

Ogrzewanie podłogówką stropu to też mało sensowne - wzrasta bezwładność podłogówki, która i tak jest duża.
Tak w ogóle to ja podłogówkę traktuję jak fanaberię - w swojej lepiance (w trakcie budowy) w planach mam wyłącznie małe obiegi w łazienkach, reszta pomieszczeń to pewnie "szybkie" grzejniki :) ale to wyłącznie moja prywatna opinia.

U wiadomo - "niskie jest piękne, to nawet lepiej brzmi" :)

nela29
25-06-2013, 15:20
Nawet gdy nie ma podłogówki daje się styropian pod wylewkę (oczywiście wysokość posadzek musi być zgrana ze schodami które już zapewne masz, inaczej czeka Cię nadlewanie stopni, także wysokość otworów drzwiowych trzeba sprawdzić i ewentualnie wysokość do parapetów okien) - ten styropian lub inna izolacja to także izolacja akustyczna pomiędzy kondygnacjami.
Jestem jeszcze przed budową schodów i wstawianiem okien, więc spoko :)


U wiadomo - "niskie jest piękne, to nawet lepiej brzmi" :)
Ja taki sobie upatrzyłam: http://allegro.pl/styropian-grafitowy-eps-033-izoterm-20-cieplej-i3290256451.html Może być?

qubic
25-06-2013, 17:50
Ja taki sobie upatrzyłam: http://allegro.pl/styropian-grafitowy-eps-033-izoterm-20-cieplej-i3290256451.html Może być?

fajna cena

Andrzej733
25-06-2013, 18:40
układ warstw ma znaczenie dla grzybków jak ktoś napisał..dlatego nie można izolować od środka.., a jeżeli już to od biedy wełna czy innym cudem nie zatrzymującym wilgoci.
Przy styropianie 15cm punkt rosy wypada w cegle..to w wypadku ocieplania domu ze ścianą warstwową znaczenia większego nie ma bo w tej warstwie okładzinowej wilgoci nie będzie, to i zamarznąć nie ma co.

nela29
25-06-2013, 19:07
układ warstw ma znaczenie dla grzybków jak ktoś napisał..dlatego nie można izolować od środka.., a jeżeli już to od biedy wełna czy innym cudem nie zatrzymującym wilgoci.
Przy styropianie 15cm punkt rosy wypada w cegle..to w wypadku ocieplania domu ze ścianą warstwową znaczenia większego nie ma bo w tej warstwie okładzinowej wilgoci nie będzie, to i zamarznąć nie ma co.
Ale na podłogę pod podłogówkę trzeba dać :) Na parterze chce dać 25 cm, pytanie ile na piętrach dać?

Andrzej733
25-06-2013, 19:55
izolacje między przegrodowe w pionie ..pod instalacje mają działać jak zasada termosu.oraz jako separator warstwy bardziej przewodzącej ciepło nie jak izolator.
na pietrach najmniej ile można

_olo_
25-06-2013, 20:27
Ale na podłogę pod podłogówkę trzeba dać :) Na parterze chce dać 25 cm, pytanie ile na piętrach dać?

5

מרכבה
25-06-2013, 20:38
układ warstw ma znaczenie dla grzybków jak ktoś napisał..dlatego nie można izolować od środka.., a jeżeli już to od biedy wełna czy innym cudem nie zatrzymującym wilgoci. Piszę że nie można dlatego :
pierwsze jest to wyższa szkołą jazdy, w tym wypadku totalnie nie potrzebna.

a jeżeli już to od biedy wełna czy innym cudem nie zatrzymującym wilgoci. to właśnie jeszcze gorzej .
W tedy tj od środka izolacja musi mieć farbę taką że możesz pomalować nią kabinę prysznicową.
A przy wełnie na głowie należy stanąć.
Znasz ten przypadek, kiedy w rogach i za szafą pojawiają się "pieczarki"? na pewno.
To taka niezabezpieczona wełna działa jak ta szafa .
Nie zatrzyma pary wodnej jeszcze po ciepłej stronie tylko puści ile może w miejsce gdzie jej się nie zmieści tyle .
Wiesz od spadku temperatury spada też pojemność na gramy pary wodnej


Biorąc samo U przegrody bez poprawek itp można wyciągnąć wniosek że skok z 15cm do 20cm to różnica niech by dla 20cm grafit U 0,155 dla 15cm 0,2 .

dla 15cm i 250 m^2 elewacji to jest 51 wat na stopień
dla 20cm jest to 38 wat na stopień .

dla -20 do plus 20
15cm = około 2kW strat
20cm= 1550 Wat . czyli jedne grzejnik o mocy 500 wat mniej w instalacji.

teraz jedne balkon zostawiony samopas :D
Psi 1wat /mb stopień.
niech ten balkon ma 5m długości co daje tego mostka 10m =
10 wat na stopień mamy delta temperatury jak poprzednio od -20 do +20
co daje 400 wat ... na głupim balkonie !! teraz każda kreska tj mostek termiczny
niech by tylko 0,5/ 0,6 jak da fundamentu z nie pełną izolacją
i tego jest 40 mb co daje 20 wat /24 wat na stopień co daje dalej 800 wat straty.
A okna ? a skoki w izolacji z np 20cm a boczna ścianka 5cm niech by tego mostka było 0,1 wata na stopień na mb .
dla domu takiego jak przestawiony wyskrobał bym z 70-100 wato stopni w kreskach ...
co daje 7-10kW .. to jest tylko przypuszczenie"
może być mniej lub więcej.
tak że sama grubość izolacji to jeszcze pikuś.
A dla czego piszę dawać jednak więcej ? a no że jak sobie odpuścimy tu i tam ...
to wielkiego pieca mam :D
Do liczenia audytu energetycznego nie potrzeba nic prócz arkusza kalk.
I katalogu mostków / tudzież programu symulacyjnego co już pełen wypas .

nela29
25-06-2013, 21:59
Biorąc samo U przegrody bez poprawek itp można wyciągnąć wniosek że skok z 15cm do 20cm to różnica niech by dla 20cm grafit U 0,155 dla 15cm 0,2 .

dla 15cm i 250 m^2 elewacji to jest 51 wat na stopień
dla 20cm jest to 38 wat na stopień .
A to się przyjmuje, że dane zużycie w watach jest na godzinę, czy jaką jednostkę?


teraz jedne balkon zostawiony samopas :D
Psi 1wat /mb stopień.
niech ten balkon ma 5m długości co daje tego mostka 10m =
10 wat na stopień mamy delta temperatury jak poprzednio od -20 do +20
co daje 400 wat ... na głupim balkonie !!
Balkonów na szczęście nie będę miała :) Wyburzamy wszystkie, bo jak się ma kawałek trawnika to zbędny jest balkon :) O dwa mostki mniej :D


Do liczenia audytu energetycznego nie potrzeba nic prócz arkusza kalk.
I katalogu mostków / tudzież programu symulacyjnego co już pełen wypas .
Najlepiej jest to wg Ciebie zrobić tak, że policzyć powierzchnię ścian, powierzchnię okien, drzwi i innych mostków termicznych i potem zsumować?

asolt
25-06-2013, 22:10
Najlepiej jest to wg Ciebie zrobić tak, że policzyć powierzchnię ścian, powierzchnię okien, drzwi i innych mostków termicznych i potem zsumować?

To zależy jaką dokładnośc obliczen chcemy uzyskać i co własciwie chcemy obliczyć, jezeli ma to byc zapotrzebowanie na ciepło to wczesniej musimy obliczyć projektowe obciązenie cieplne budynku. Owszem wszystko mozemy obliczyć na piechotę lub korzystając z arkusza (co do zapotrzebowania na ciepło to juz nie tak prosto) ale po co się tak meczyć, skoro są dostępne dema programów obliczeniowych ozc.
Np. taki :
http://www.sankom.pl/wersje-demo

_olo_
26-06-2013, 10:00
מרכבה ,
tylko że dla ścianek Neli U wynosi przy 15cm zwykłego styropianu 0,19 a dla grafitowego wyjdzie U=0,15 czyli masz już te 38 wat na stopień.

Dążenie do jeszcze mniejszego wyniku przez pogrubianie ścian, które z izolacją 15cm maja już ponad pół metra grubości to moim zdaniem już popadanie w paranoję, raczej trzeba by myśleć jak je odchudzić.



Ściany nośne silikat 18cm grubości - ok, tu można dawać i 30cm izolacji, tu mamy jednak ściany które bez izolacji mają już 38cm więc 12-15cm izolacji to max a lepszą zawsze lepiej dać.

מרכבה
26-06-2013, 13:37
מרכבה ,
tylko że dla ścianek Neli U wynosi przy 15cm zwykłego styropianu 0,19 a dla grafitowego wyjdzie U=0,15 czyli masz już te 38 wat na stopień.
no ale czy cenowo jest tak dobrze ? grubiej acz korzystniej biały wypadnie. choć jest ogólnie gorszy bo lichy z racji gęstości coś za coś.

15cm maja już ponad pół metra grubości to moim zdaniem już popadanie w paranoję, raczej trzeba by myśleć jak je odchudzić.
wiesz to jest mniemanologia stosowana. Ludzie przyzwyczaili się np do grzejników pod oknami i rur przeszkadzających w ustawianiu mebli.
Dla mnie argument z grubością to żaden argument, da się zrobić i ponad 1m bez efektów bunkra.

_olo_
26-06-2013, 13:46
Owszem, wszystko się da jak się robi budynek od podstaw, można przecież zrobić modne wielkie przeszklenia, wtedy 1m grubości ściany niczego z estetyki i funkcjonalności nie odbierze za to zniweluje całkowicie tą super izolację ścian.

Co do grzejników pod oknami - stara, sprawdzona szkoła, znam takich co mieli fanaberie by dać je gdzie indziej, dużo wody w rzece nie upłynęło do czasu, gdy je przebudowali pod okna.

Tomek W
27-06-2013, 14:45
Nie wiem czy dalej liczysz, ale możesz sprawdzić tutaj http://bdec.builddesk.pl/programy - w BDEC masz pełen kalkulator do obliczania U razem z materiałami i producentów i z norm.

A kalkulator cieplno-wilgotnościowy jest online wiec to kwestia przeglądarki, jeśli coś nie działa :)