PDA

Zobacz pełną wersję : na jakiej wysoko?ci kominek?



Thom35
02-07-2004, 08:09
Witam
Zamierzam wykonać obudowę do kominka i tak się przymierzam na jakiej wysokości "zaintalowac" wkład.
Jak to jest u Was? (powiedzmy że mowimy o dolnej krawędzi szyby)
na jakiej wysokości od podłogi macie umieszczony wkład kominka?

Pozdrawiam
Tomek

Wowka
02-07-2004, 08:17
Zdziwiłeś mnie tym pytaniem... Nigdy nie myślałem o tym.
U mnie jest to ok20 cm. i jest OK. Byłoby 10 albo i 30 i też nie widziałbym w tym problemu.

Widziałem w katalogach np. żeliwny kominek wiszący, swobodnie zawieszony na środku pokoju u sufitu. Pod tym kominkiem swobodnie mogło by przejść wyprostowane kilkuletnie dziecko.

Jaki jest powód Twojego pytania?

Thom35
02-07-2004, 08:25
Co do wysokości wkładu. Pytam bo poki co postawiłem go na wysokości dwoch bloczkow betonowych (takich jak na scianki fundamentowe)
Ale jak nie ma mebli to jakoś trudno mi skojarzyć czy to nie za nisko.
A skoro forumowicze mają i używają kominki to już wiedzą na jakiej wysokości jest OK ew. nie OK. Pewnie do drobiazg, ale skoro istnieje forum to warto zapytać. Wszelkie uwagi mile widziane

Pozdrawiam

Tomek

PAJONK
02-07-2004, 08:51
Witam - przyłączam się do pytania.
Pozdrawiam

Sonika
02-07-2004, 08:57
Wydaje mi się, że wysokość umieszczenia wkładu jest dość istotna jeśli chodzi o komfort użytkowania.
Łatwiej jest dokładać drewna, wybierać popiół itd jeśli wkład nie jest przy samej podłodze.
Robienie tego na kolanach nie jest zbyt wygodne.

PAJONK
02-07-2004, 08:59
racja - tylko że jaka wysokość ??

Sonika
02-07-2004, 09:17
No taka, żeby nie trzeba było siadać na podłodze czy robić tego na kolanach.
Myślę, że 10-20 cm to mało.
U mnie będzie (jeszcze nie jest) ok 40cm.

Wowka
02-07-2004, 09:20
Sonika - podejrzewam, że nie obsługujesz kominka....
wszelkich czynności przy kominku dokonuje się właśnie na kolanach. Jest to pozycja zdecydowanie wygodniejsza niż powiedzmy w pozycji kucznej z wyciągniętymi rękami sięgającymi do czeluści wkładu :P :P :P
Siedząc na stołku czy też zydelku także się tego zrobić nie da.
Pozostaje jeszcze wersja "stojąca" - czyli wkład na wysokości ok 120 cm.
Jak kto lubi. :wink:

Pozostaje więc tylko pozycja na kolanach (kolanie) w której można swobodnie odchylić się do przodu i pogmerać we wkładzie.

Pozdrawiam i proponuje to poćwiczyć. Nawet na "sucho"

Jeśli komuś coś się skojarzy z czyms innym to było to całkowicie niezamierzone :wink:

Sonika
02-07-2004, 09:25
Wiesz, może masz rację. Muszę to przećwiczyć.

PAJONK
02-07-2004, 09:31
czy jest tu ktoś kto posiada kominek i potrafi powiedzieć jaką ma odległość od dołu szyby do posadzki ??

Karol N.
02-07-2004, 10:16
Mam wklad na nozkach z mozliwoscia regulacji + ; - 5cm czyli nizej nie idzie wyzej toby szlo. Ale do sedna sprawy "ile cm" to .... :roll: nie wiem bo nie jestem w poblizu (kominka oczywiscie). Przypuszczam 30-40cm. Moge zmierzyc i napisac. :lol:

PAJONK
02-07-2004, 10:19
dzięki za konkretną odpowiedź. Pozdrawiam

jaszczur
02-07-2004, 10:25
Mam ok. 30 cm. Obsługuje się wygodnie.
Przy planowaniu wysokości posadowienia wkładu proponuje brać tez pod uwagę to, czy pod samymi drzwiczkami bedzie jakaś półeczka. Jesli nie, to nie radzę za wysoko, bo od czasu do czasu zdarza się, że coś podczas dokładania z wkładu wypadnie, a rozżarzony kawałek po upadku z większej wysokości może się daleko potoczyć.

mario2
02-07-2004, 11:07
instrukcja mojego kominka podaje odległość dolnej krawędzi wkładu 30-35 cm.

PAJONK
02-07-2004, 11:14
Dzięki

marting
12-07-2004, 15:25
Najlepsza wysokośc wkłądu na nozkach to 25-35cm. Nozki dają to ze jest przewietrzanie od dołu paleniska, dotyczy to niektorych wkladów. Za wysoko tez nie dobrze bo ciepło ktore promieniuje od szyby szybciej na "ucieknie" do góry :D

Fugas
12-07-2004, 15:39
Ja jestem wlaśnie po uruchomieniu kominka.
Wklad jest ustawiony na wysokości 50cm nad podloga gdyz zamierzam obłożyc go ramka 20cm z marmuru.
Wysokośc wydaje sie Ok do tego zeby go rozpalic zaladowac drewnem oraz żeby był widoczny jak sobie siade w fotelu a pomiedzy fotolem a kominkiem bedzie lawa bo przeciez musi byc go dobrze widac.

Tak wiec kwestia skad bedziemy na niego patrzec oraz jak bedzie obudowany dookoła.

U znajomego który ma taka półeczkę do siadania przed kominkiem (przynajmniej ja tam siadam w lecie z drinkiem :)) ma ona wysokosc około 35-40 cm.

Pzdr
Fugas

gosciu01
12-07-2004, 18:35
aż zmierzyłem, :lol:

w domu ( starym ) mam na wysokości 50 cm, kominek jest z marmurową półką przed i obok wkładu,

w domu ( nowym ) jest nieco niżej ale dokładnie nie wiem, musiałbym jechać i zmierzyć. Tutaj nie będzie żadnej półki, wkład będzie niemalże zlicowany z frontem obudowy.

Sądzę, że wybrana wysokość w granicach 30-50 cm od podłogi jest OK,
ale i inna zbliżona będzie w porządku.
Jeśli jest to kominek dekoracyjny, chodzi o to aby siedząc wygodnie w fotelu, w pełni móc obserwować palący się ogień.
W przypadku kominka do ogrzewania, przeważają względy praktyczne.

Cz.

Karol N.
13-07-2004, 09:46
Zmierzylem i wynosi 40 cm. Wklad na nozkach Hajduk Prisma E

arzesz
13-07-2004, 13:56
Ja daje 35-40, żeby było miejsce na drewno pod kominkiem

kroyena
13-07-2004, 14:17
Jak kominek z DGP to użytkownicy systemu pisali coby drewna pod kominkiem nie składować bo cały syf systemem po domu roznosi.

Zdun Darek B
14-07-2004, 10:35
Popieram ! Drewno pod kominkiem to dobry pomysł na wystawe ale w normalnym domu to mało praktyczne . 1 - " syf" 2 - niebezpieczeństwo ogniowe ( drewno to mat łatwopalny !!!!! ) 3 - jest to banalne ( wszyscy tak mają ) Wysokość posadowienia wkładu od podłogi ? Złapcie proporcje całości bryły , tu brak jednoznacznych odpowiedzi. Robiliśmy kominek z wkładem na wysokości ok 90 cm ...ale PANI miała coś ok 205 cm... a pomieszczenie 280 .. Kominek to ubranie szyte na miare a przynajmniej tak powinno byc.