PDA

Zobacz pełną wersję : Bejcowanie blatu na biurka



Dycu
01-07-2013, 11:09
Witam,

Kupiliśmy następujący blat http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60123668/ i chcielibyśmy zmienić jego kolor.

Z tego co czytałem to najlepiej by było zabejcować go bejcą wodną i potem nałożyć olej.

Czy ktoś się orientuje czy ten blat należy najpierw zeszlifować? Obsługa z ikei powiedziała, że jest wstępnie zaolejowany.

Chcielibyśmy zmienić kolor na jakiś ciemny orzech. Jakieś porady co do użycia konkretnego typu bejcy/oleju? Czy jestem w stanie zrobić to sam jeśli nigdy nie bejcowałem drewna tak żeby nie było plam i wyglądało w miarę równo?

Z góry dziękuję za pomoc

Jarek.P
01-07-2013, 11:47
Jeśli jest wstępnie zaolejowany, to zapomnij o bejcowaniu. Żeby na to położyć bejcę, należałoby najpierw zestrugać z dobry milimetr jego grubości..
Niemniej, spróbuj się dowiedzieć z jakiegoś bardziej wiarygodnego źródła, czy on jest naprawdę olejowany, jakoś nie che mi się wierzyć szczerze mówiąc.

Co do bejcy, to spokojnie zrobisz to sam, ale zanim zabierzesz się za blat, poćwicz na jakiejś desce albo nawet na lewej stronie blatu (tylko nie porób zacieków przez krawędzie!).
Przede wszystkim użyj bejcy wodnej, nie spirytusowej, wodna jest prostsza w użyciu, co przy braku doświadczenia może być ważne. Nakładaj dwie warstwy, najlepiej miękkim welurowym wałkiem, nie przyciskając go zbyt mocno, dokładnie i równo rozprowadź bejcę po całym blacie.

Po pierwszej warstwie bejcy delikatnie przeszlifuj powierzchnię, bardzo drobnym papierem (minimum 200).

J.

Dycu
01-07-2013, 11:53
Dziękuję za pomoc :).

Czy bo takim zabiegu mam jeszcze olejować całość? Czy olej musi mieć taką barwę jak bejca?

Jarek.P
01-07-2013, 12:22
Bejca jest tylko barwnikiem, ją trzeba zabezpieczyć. Po zabejcowaniu pokrywasz blat olejem (2-3 warstwy), jeśli ten blat jest do kuchni, warto zrobić to takim, który wyraźnie ma na etykiecie, że jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Oleje zwykle są bezbarwne.

J.

Dycu
02-07-2013, 06:48
Zgodnie z odpowiedzią od ikei blat jest wstępnie zaolejowany i nie można go bejcować.

Czy mam teraz jakieś opcje które nie obejmują skrobania całego blatu? Czy olejem barwnym jestem w stanie go przyciemnić?

Z góry dziękuję za wszystkie porady

Jarek.P
02-07-2013, 08:58
Możesz próbować, ale wątpię, żeby rezultaty były zadowalające. Owo wstępne zaolejowanie już zamknęło pory drewna i kolejna warstwa oleju nie wniknie już w nie na tyle, żeby dać ładny efekt. Ale nie wiem tego na pewno, popytaj jeszcze.


J.

Dycu
04-07-2013, 09:34
Niestety w ikei powiedzili mi, że nie mają informacji jakim sposobem można przyciemnić ten blat.

Ktoś ma jakiś pomysł albo próbował kiedyś zmieniać kolor blatu z ikei?