PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja sat/kablowa, naziemna



Robi25
03-07-2013, 22:34
Witam.

Proszę o poradę jak najlepiej poprowadzić przewody wody antenowe w domu w stanie surowym. W każdym pokoju ma być gniazdo antenowe, więc chciałbym zrobić tak, żeby nie trzeba było montować tyle anten ile telewizorów.

Proszę o info jaki sprzęt i jakie przewody są potrzebne aby mądrze to zrobić


Pozdrawiam

W k

hal9
03-07-2013, 23:53
Witam.

Proszę o poradę jak najlepiej poprowadzić przewody wody antenowe w domu w stanie surowym. W każdym pokoju ma być gniazdo antenowe, więc chciałbym zrobić tak, żeby nie trzeba było montować tyle anten ile telewizorów.

Proszę o info jaki sprzęt i jakie przewody są potrzebne aby mądrze to zrobić


Pozdrawiam

W k

Z każdego pokoju w którym chcesz mieć TV (niezależnie czy naziemna, SAT czy kablowa) prowadzisz 1,2 lub 3 kable na strych. Od czego zależy ilość kabli:
1- wyłącznie oglądanie TV
2 - oglądanie i nagrywanie programów (tzw PVR)
3- oglądanie, nagrywanie, rozprowadzenie sygnału z innego odbiornika (np jakiś odtwarzaćz DVD) do pozostałych TV

Dodatkowo z parteru (tam gdzie ma wejść kablówka) prowadzisz 2 kable na strych

Jakie kable -> Triset 113


Tyle wystarczy przed tynkami.

Kolejne kable będziesz instalował w już wykończonym domu na strychu. Do anteny naziemnej (jednej), do czaszy SAT (też jedna) i do radia (jedna)
Wtedy też zainstalujesz urządzenia aktywne - za wcześnie aby o tym pisać ale nic się nie bój nie będziesz kuł tynków.

Warto abyś przewidział także instalację sieci komputerowej. Przewody są pewniejsze niż WLAN.

fenix2
04-07-2013, 18:02
Prowadzisz kable do jednego miejsca (jakąś skrzyneczkę sobie robisz) ja nie polecam strychu bo w lato temperatura tam jest wysoka, może być gdzieś na poddaszu. I masz dwa rozwiązania albo aktywny rozdzielacz, ale to tylko do TV naziemnej albo spliter TV + SAT.

hal9
04-07-2013, 22:57
Ja bym się tak bardzo tego strychu nie bał. Wiele przyzwoitych firm instalacyjnych tak robi.
Oczywiście zawsze dla urządzenia lepiej jest aby pracowało w niższych niż wyższych temperaturach.

Jarek.P
05-07-2013, 06:26
do czaszy SAT (też jedna) i do radia (jedna)


Jeśli to ma być porządna instalacja na kilka punktów, to do anteny SAT potrzebne są cztery przewody.

J.

hal9
05-07-2013, 07:40
Jeśli to ma być porządna instalacja na kilka punktów, to do anteny SAT potrzebne są cztery przewody.

J.

Zgadza się.
Pisałem o liczbie anten a nie liczbie kabli.
A to dlatego, że człowiek obawiał się, że do każdego odbiornika będzie musiał mieć oddzielną antenę

bas*ia
06-07-2013, 21:40
Witam
Z doświadczenia proponuje z każdego punktu wyjechać dwoma twardymi peszlami w kierunku skrzynki telewizyjnej, a później martwić się o to jakie rozwiązania połączeń zastosować.
Pozdrawiam
Paweł

Jarek.P
06-07-2013, 22:23
A "z doświadczenia" próbowałeś kiedykolwiek przez takiego peszla, idącego od gniazdka w pokoju, do skrzynki, a więc wielometrowego i z mnóstwem zakrętów, cokolwiek potem przeciągnąć? ;)

J.

Robi25
09-07-2013, 09:25
A co sądzicie o kablu Triset 113 żelowanym?

Znalazłem aukcję gdzie różnica między żelowanym, a zwykłym na 100m jest 5zł

Pozdrawiam

Jarek.P
09-07-2013, 09:29
Żelowany stosuje się na zewnątrz, nieżelowany wewnątrz i to jest wszystko, co tu można sądzić.
Używanie żelowanego do wewnątrz nie ma żadnego sensu, ale i nie jest żadnym błędem, jeśli chciałbyś kupić jeden rodzaj przewodu, którym opędzisz i instalację wewnętrzną, i to, co na dach wychodzi, po prostu zarabiając ten przewód dodatkowo upaprzesz się żelem i będziesz klął pod nosem (Ty bądź ktoś, kto to będzie robił), ale to jedyne różnice.

J.

marecki_0luk1
09-07-2013, 09:45
Polecam zapoznanie się z prostych schematem na stronie DIPOL (http://www.dipol.com.pl/schemat_domowej_instalacji_tv-sat_lan-wlan_cctv_schemat150.htm)

bas*ia
09-07-2013, 18:50
A "z doświadczenia" próbowałeś kiedykolwiek przez takiego peszla, idącego od gniazdka w pokoju, do skrzynki, a więc wielometrowego i z mnóstwem zakrętów, cokolwiek potem przeciągnąć? ;)

J.
Jeśli dobrze doczytałem to dom w stanie surowym. Zawsze robię piony, a na etapie surowym wszelkie zgięcia peszla można zredukować do minimum.
Zero problemu z wciąganiem przewodów.
Pozdrawiam
Paweł

hal9
23-07-2013, 00:02
Jeśli dobrze doczytałem to dom w stanie surowym. Zawsze robię piony, a na etapie surowym wszelkie zgięcia peszla można zredukować do minimum.
Zero problemu z wciąganiem przewodów.
Pozdrawiam
Paweł

Ciekawe, czy inwestorzy tak chętnie płacą za extra robotę?
Nie bardzo widzę potrzebę stosowania peszli w instalacjach TV.

Robi25
02-09-2013, 07:36
Przewody alarmowe i antenowe dociągnięte już na strych. Przewody internetowe również z każdego pomieszczenia idą na strych tylko tak naprawdę nie wiem czy dobrze zrobiłem, czy nie trzeba było je puścić do innego pomieszczenia. Jak taka sieć się łączy?

toma1
02-09-2013, 20:02
Ja mam wszystko puszczone do wiatrołapu, znajduje się tam skrzynka elektryczna, skrzynka na multischwitch i router wifi, u dolu skrzynka do grzejnikow i skrzynka do podlogowki, wszystkie skrzynki mam podtynkowe, wszystko przykryte szafa wnekowa, kazde kable w twardychl peszlach, uzywalem kabli elektryczne w podwójnej izolacji, tv.sat triset 113, internetowe cat5e, tel skretka utp do każdego pokoju po 4 osobno kable od tablicy(każdy) w każdym rogu pokoju mam po 4 gniazdka(230v,inter,tel,tv) w salonie doszla instalacja pod kino domowe i projektor tv,w kuchni tam gdzie będzie tv zestaw 4 gniazdek.

portnej
03-09-2013, 08:35
witajcie
Ja jestem właśnie na początku robienia instalacji.
I mam pytanko - o ile prądy będe na 99% robił w peszlach, to zastanawiam się nad tym czy przewody do TV Naziemnej, TV SAT i internetu ciagnąć peszlami...
Druga sprawa, czy wszystkie 3 przewody ( SAT, NAZIEMNA i NET) mogą póść jednym peszlem do kazdego pomieszczenia. Czy raczej bez zastanowienia moge to okablowanie zrobić bez peszli pod tynkiem.....
Mam 3 pokoje na górze i jeden na dole do których che doprowadzić te trzy media.
Prosze o porade tych którzy już to mają za sobą.

portnej
03-09-2013, 08:39
chociaż chyba jeśli połaczę naziemną i sat multiswitchem to do każdego pokoju wystarczy jeden przewód do gniazda z TV prawda?

Jarek.P
03-09-2013, 09:00
Przede wszystkim zastanów się, czy wiesz na pewno,że te peszle (przy dowolnej instalacji) do czegokolwiek są ci potrzebne. Czy te peszle będą szły na tyle krótkimi i niepozakręcanymi odcinkami, że będzie można mówić o jakiejkowiek możliwości wymiany przewodów. Do tego warto dołożyć pytanie dodatkowe: po co miałbyś kiedykolwiek wymieniać te przewody.

Peszle owszem warto położyć na trasach, które mogą wymagać rozbudowy (między rozdzielniami, między domowym centrum AV a miejscem, gdzie przewidujesz jakiś węzeł teleinformatyczny itp.), jednak muszą to być wtedy peszle kładzione w miarę możliwości prostoliniowo i w miarę dużej średnicy. Te peszle kładziesz puste, dodatkowo, niezależnie od normalnej instalacji, która spokojnie może być zatynkowana.

J.

portnej
03-09-2013, 15:24
tzn. ogólnie zastanawiałem się czy wogóle dawać peszle i czy jest sens...
Ale akurat koszt peszli nie jest jakis straszny, a gdybym chciał kiedykolwiek ( moze już nie ja ) wymieniac instalacje i jedną i drugą bedzie chyba mniejszy kłopot.
Oczywiscie przy załozeniu ze nie bezie zakrętów. Ale od czego są puszki.

Generalnie wolę dopytać niz potem płakać.

A jak wygląda sprawa gdybym chciał z jednej karty abonenckiej ogladac TV SAT w kazdym pokoju...?
Jest costakiego jak Multiroom...
A co to jest SPLITTER? Czy to jest jakas składowa tego wszystkiego czy całkiem inna sprawa która rozwiaze sprawe?

Tak czy tak do kazdego pokoju pójdzie kabel osobny - będą chciały kiedyś dzieci to sobie poinstalują swoje dekodery...

Jarek.P
03-09-2013, 18:09
Koszt peszla jest znikomy, ale robota związana z ułożeniem peszla (bruzdy, zaciąganie przewodów, mocowanie peszla) - dwa razy taka.

CO do drugiego pytania - możesz dać kilka dekoderów z multiroomem, możesz dać kilka dekoderów z jedną kartą rozmnożoną cardsplitterem - to na chwilę obecną chyba jedyne sensowne opcje.

J.

hal9
04-09-2013, 21:18
Peszle możesz sobie śmiało darować.
Co do ilości przewodów do TV - jeżeli chcesz wykorzystać nagrywanie to do tego TV puść 2 przewody

kkas12
04-09-2013, 21:27
Proponuję ostrożność w tym darowaniu sobie peszli, gdyż nikt w Was nie wie w jakim kierunku podąży przekaz multimedialny.
Przykładem niech będzie dekoder wymagający dwóch przewodów antenowych.
Peszle łożone w odpowiedni sposób i o odpowiedniej średnicy umożliwią przez długi czas dowolną konfiguracje połączeń bez większej ingerencji w strukturę ścian, sufitów czy podłóg.

hal9
04-09-2013, 21:58
Napisałem, aby sobie puścił 2 przewody. Niektórzy stosują nawet 3 jak chcą sobie rozdystrybuować sygnał z jakiegoś DVD po innych TV + zdalny pilot.
Co do peszli to ja mam swoje zdanie. Ale temat sam się rozwiąże jak przyjdzie do wyceny robocizny.
Załamań się nie uniknie. Jak już ktos się bardzo boi o przyszłość swojego okablowania to można puścić jeden ze strychu na parter (pionowo bez załamań). Bo głównym problemem jest pion. Dalej można kombinować puszczając w listwach przypodłogowych.

dendrytus
05-09-2013, 05:56
Proponuję ostrożność w tym darowaniu sobie peszli, gdyż nikt w Was nie wie w jakim kierunku podąży przekaz multimedialny.

Owszem tego nie wie nikt,



Przykładem niech będzie dekoder wymagający dwóch przewodów antenowych.

A to jest jakiś problem?
Bez problemu puszczam sygnał z konwertera typu QAUD po jednym kablu. Owszem trzeba trochę kasy, ale i tak wychodzi taniej niż kabel w peszlu i ewentualne próby przeciągania.
Zresztą jak [ktoś] włożył jeden kabel satelitarny w peszel, to i tak nie przeciągnie się tym peszlem dodatkowego kabla. A jak dodał 2 lub trzy, to też nie ma mowy, aby dodać wymienić. Wystarczy, aby pozostawiony pilot zaplątał się o istniejące przewody lub przewody w peszlu uległy skrzyżowaniu wzdłużnemu podczas przeciągania.

Dodatkowo jak dodaje się przewód bez wyciągnięcia już istniejących, to grozi przetarciem ekranu na np jakimś zakręcie.


Peszle łożone w odpowiedni sposób i o odpowiedniej średnicy umożliwią przez długi czas dowolną konfiguracje połączeń bez większej ingerencji w strukturę ścian, sufitów czy podłóg.

:jawdrop::bash::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2 ::lol2::lol2::lol2:

Ta odpowiednia średnica to: 40 mm czy 60 mm wewnętrznej średnicy

ardziu
05-09-2013, 11:17
Przyszłość nie należy do kabla koncentrycznego, już teraz wykorzystuje się skrętkę do tego (IPTV), później to jedynie w światłowód będzie się szło (raczej odległa przyszłość). Osobiście bym położył sobie (jakbym teraz się budował) po dwa koncentryki i jedną skrętkę do każdego pokoju. Wszystko zbiegające się w jednym miejscu gdzie jest możliwość pociągnięcia kabli na dach oraz jest rurka (nie peszel) do bramy (na kabel orange lub światłowód). Peszle po domu bym sobie odpuścił - jak już to rurki hdpe.