PDA

Zobacz pełną wersję : Działka z wysokim poziomem wód gruntowych



Mozim
04-07-2013, 17:48
Witam,

Mam możliwość zakupu działki po dość okazyjnej cenie. Jako, że okazje nie istnieją to oczywiście jest jakiś feler, w tym wypadku problemem jest wysoki poziom wód gruntowych. O tej porze roku woda jest około 0,5 metra ppt. W sąsiedztwie tej działki stoją już 2 budynki co może świadczyć o tym, że komuś opłacało się kupić działkę w tej okolicy.
Czy można w przybliżeniu oszacować o ile więcej trzeba będzie wydać na posadowienie fundamentów na tej działce? Planuje wybudować dom z poddaszem użytkowym a powierzchni fundamentów około 140m2. Nie wiem czy opłaca się kupić tą działkę i wydać więcej na fundamenty czy też odpuścić i szukać innej.
Ogólnie pasuje mi okolica, mam bliski dojazd do rodzinnego miasta, działka jest jedną z najtańszych w okolicy.

Będę również wdzięczny za informacje co bym musiał wykonać zanim posadowię na tej działce dom. Chciałbym to wiedzieć z czytej ciekawości i tak zlecę badania geologiczne i zasięgnę w tej sprawie rady architekta.

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

beton44
05-07-2013, 06:35
Kupuj, kupuj, kupuj !!!

Będziemy tu mogli na forum wymądrzać się w wielu konkretnych wątkach typu:

1. Co robić koparka nie może wjechać na działkę.
2. Co robić nie mogę zrobić wykopu.
3. Czy wykonawca lejąc beton w błoto dobrze robi ?
Czy wystarczy położenia folii na błoto - tak zawsze wykonawca robi, żeby się beton nie mieszał z ciapą...
4. Czy ściany nie będą pękać ?
5. Po deszczach robią się ogromne kałuże wokół domu, co robić ?
6. Gdzie odprowadzić deszczówkę, może jakieś studnie chłonne do warstwy "suchej" ?
7. Dom z jednej strony osiadł 10 cm więcej, co radzicie ?
......

Mozim
05-07-2013, 07:05
Beton: dzięki za Twoją ironiczną radę bo zawsze to jakaś rada. Mnie natomiast interesują suche a właściwie "mokre" fakty o kosztach budowy na takim gruncie. Działka jest tańsza o kilkadziesiąt zł na metrze od innych w okolicy i jeżeli koszt posadowienia budynku na takiej działce wzrośnie o 20.000zł to i tak to się będzie opłacać. Jeśli więcej to już nie koniecznie i może warto szukać innej działki. Tego bym się chciał dowiedzieć z tego tematu. O wadach i zaletach działki z wysokim poziomem wód gruntowych wiem.

aLien01
05-07-2013, 11:25
Mozim a gdzie dokładnie planujesz zakup może Dołuje. Ja co prawda miałem wodę 1m i nie było tragedii. Nawiozłem z 70cm ziemi i nie było źle. Jeśli nie planujesz oczyszczalni i masz gdzie odprowadzać deszczówkę to jesteś w domu. Ja miałem oczyszczalnie i po roztopach czasami zdarzało się, że musiałem odpompować wodę z tuneli. 2 lata po tym jak się wybudowałem sąsiad zaczął budowę jeszcze niżej i tam pewnie miał wodę na 50cm. :) Najważniejsze aby zacząć budowę lipiec - sierpień a nie w kwietniu

Mozim
05-07-2013, 14:22
aLien01: jest to działka w Dobrej, nie planuje oczyszczalni ponieważ wg. warunków zabudowy musi być tam szambo bezodpływowe. Możesz zdradzić ile kosztowało Cię usypanie tych 70cm ziemi pod fundament? Czy poniosłeś jeszcze jakieś inne dodatkowe koszta np. drenażu czy "uszczelnienia" fundamentów? Masz gdzie odprowadzać deszczówkę?

Działka, którą mam na oku ma kilka mankamentów, ale kusi ceną i lokalizacją. Dlatego będę wdzięczny za wszystkie rady za i przeciw, główne chodzi o koszty. Gdybym miał dodatkowe 100k to wiadomo, że działkę szukałbym bez wad, ale nie mam a życie to sztuka kompromisów ;)

beton44
05-07-2013, 15:21
Myślę że na wiele pytań autora wątku

odpowie badanie geotechniczne gruntu ?

Od niego proponuję zacząć, dostaniesz nie z sufitu tylko z gruntu
opinię specjalisty n/t możliwości budowy tudzież wytyczne posadowienia budowli na danym terenie...

piotrek0m
05-07-2013, 22:27
Kupuj, kupuj, kupuj !!!

Będziemy tu mogli na forum wymądrzać się w wielu konkretnych wątkach typu:

1. Co robić koparka nie może wjechać na działkę.

Nawozi się gruz

2. Co robić nie mogę zrobić wykopu.

Szalunek

3. Czy wykonawca lejąc beton w błoto dobrze robi ?

Stabilizacja dna wykopu betonem B-10

4. Czy wystarczy położenia folii na błoto - tak zawsze wykonawca robi, żeby się beton nie mieszał z ciapą...

Patrz wyżej

4. Czy ściany nie będą pękać ?

Izolacja przeciw-wodna + drenaż

5. Po deszczach robią się ogromne kałuże wokół domu, co robić ?

Drenaż

6. Gdzie odprowadzić deszczówkę, może jakieś studnie chłonne do warstwy "suchej" ?

Zbiornik i wodę wykorzystać do podlewania ogródka i spłukiwania kibelków

7. Dom z jednej strony osiadł 10 cm więcej, co radzicie ?

Ubezpieczyć dom... to przecież katastrofa budowlana spotykana chyba na szkodach górniczych
:)

krzychu1970
05-07-2013, 22:50
Witam.

Właśnie kończę budowę na działce z poziomem wód gruntowych około 1m. Po długotrwałych deszczach lub po wiosennych roztopach woda gruntowa sięga powierzchni.
Nie mam w pobliżu rowu więc nie mam gdzie odprowadzić nadmiaru wody. Na szczęście grunt jest piaszczysty więc woda szybko wsiąka.
Z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych fundamenty zostały wyniesione do góry, tzn zagłębione w ziemi tylko 60cm.
60-70cm wystaje ponad ziemią. Fundamenty zostały obsypane piachem na wysokość ok.40cm. Szerokość obsypki 120cm. W ten sposób fundamenty przez większość czasu nie mają styku z wodą oraz nie są narażone na przemarzanie. Fundamenty zbrojone, ława pomalowana lepikiem od góry, ściany fundamntowe pomalowane od wewnątrz i od zewnątrz. Izolacja pozioma fundamentów - lepik + folia.
Problem odprowadzenia wody deszczowej z rynien. Studnia chłonna nie wchodzi w rachubę. Można jedynie ukształtować teren ze spadkiem w kierunku granic działki i skierować wodę w pobliżę granicy działki. Dlatego będę podnosił poziom gruntu o około 30-40cm z lekkim spadem w kierunku granic. Jeśli planowana jest oczyszczalnia działająca na zasadzie rozsączania w gruncie to nie będzie działać. Trzeba niestety wybrać droższe rozwiązanie. Odradzam piwnice - duży koszt przy wysokim poziomie wody. Brak piwnicy zrekompensowałem sobie dużym strychem. W razie dalszych pytań chętnie służę radą, pozdrawiam.

beton44
06-07-2013, 04:54
Kupuj, kupuj, kupuj !!!

Będziemy tu mogli na forum wymądrzać się w wielu konkretnych wątkach typu:

1. Co robić koparka nie może wjechać na działkę.

Nawozi się gruz hmmmm naruszenie warunków wodnych ?

2. Co robić nie mogę zrobić wykopu.

Szalunek wykonany przez nurków ?

3. Czy wykonawca lejąc beton w błoto dobrze robi ?

Stabilizacja dna wykopu betonem B-10 nie tyle dna wykopu co dna stawiku

4. Czy wystarczy położenia folii na błoto - tak zawsze wykonawca robi, żeby się beton nie mieszał z ciapą...

Patrz wyżej

4. Czy ściany nie będą pękać ?

Izolacja przeciw-wodna + drenaż co ma izolacja do osiadania ?, bo drenaż owszem może się dołożyć :-)

5. Po deszczach robią się ogromne kałuże wokół domu, co robić ?

Drenaż ciekawe gdzie woda spłynie ?

6. Gdzie odprowadzić deszczówkę, może jakieś studnie chłonne do warstwy "suchej" ?

Zbiornik i wodę wykorzystać do podlewania ogródka i spłukiwania kibelków
tam chyba nie trzeba podlewać ogródka, co do dodatkowej wody to wystarczy tam 2 kręgi w ziemię włożyć i będziemy mieli woooody morze

7. Dom z jednej strony osiadł 10 cm więcej, co radzicie ?

Ubezpieczyć dom... to przecież katastrofa budowlana spotykana chyba na szkodach górniczych słyszałeś o krzywej wieży w Pizie ? (tam nie ma kopalni)
:)

Czy aby na pewno PiotrkuM doczytałeś się że woda jest pół metra pod trawą ?

Mozim
06-07-2013, 08:35
Dziękuję wszystkim wypowiadającym się za rady.

krzychu1970: u Ciebie plusem jest to, że wodę gruntową masz 1 metr pod ziemią, ja mam pół metra [mierzone gołym okiem i to 2 działki dalej ;)], badania geologiczne powiedzą już coś więcej. Jednak nie chciałbym płacić za badania jeśli w takiej sytuacji budowa domu będzie dużo droższa, wówczas lepiej jest poszukać innej działki. W mojej sytuacji ława fundamentowa pewnie musiałaby być w wodzie. Czy istnieje jakiś sposób jej izolacji? Czy dużo dopłaciłeś do budowy domu przez wysoki poziom wód gruntowych?

Nieopodal tej działki jest las a w lesie "podobno" [jeszcze nie sprawdziłem tego organoleptycznie ;)] znajduje się rów melioracyjny. Czyli jak dobrze myślę to na czas budowy kopię na działce duł na 2-3 metry głębokości i wypompowuje z niego wodę do rowu. Także teoretycznie problemy podczas budowy znikają, ale jak to zabezpieczyć aby fundament spełniał swoją funkcję na takim terenie?

Będę wdzięczny jeśli osoby, które mają podobną działkę napisali coś w rodzaju:

Poziom wód gruntowych: x m
Koszt budowy zwiększony o: y zł
Co zrobiłem:

krzychu1970
11-07-2013, 17:56
Cześć Mozim.

Obawiam się, że nikt nie poda Ci dokładnej kwoty dodatkowego kosztu związanego z wysokim poziomem wód gruntowych ponieważ problem ten można rozwiązać na wiele sposobów. Można na przykład podwyższyć teren np o 1m czyli usypać pagórek. Fachowiec powinien się wypowiedzieć jak to zrobić aby taki grunt był stabilny. Kolejna kwestia to rodzaj fundamentu, przy bardzo wysokim poziomie wód gruntowych lepiej zrobić solidne zbrojone wylewane fundamenty (nie z bloczków).
Przyjmując że podnosimy teren to koszt 10tyś, dodatkowe koszty związane z fundamentem to 5tyś (zbrojenie, malowanie) czyli w sumie 15tyś. Oczywiście jest to kwota orientacyjna liczona na oko.
Możliwe że taniej będzie zrobić płytę fundamentową zamiast ścian fundamentowych. Wtedy tylko lekko podnieść teren.
Pytanie jaki jest poziom wód gruntowych w czasie marcowych roztopów czy nie ma wtedy tam powodzi ( u mnie woda gruntowa w marcu sięga powierzchni ziemi).
Ja chyba nie zdecydowałbym się na tą działkę a decydującym dla mnie czynnikiem jest jak pisałeś wymóg szamba bezodpływowego.

pozdrawiam i życzę trafnego wyboru

m4rsh4ll
12-07-2013, 20:36
Kwestia zdrowotna też jest ważna, czy na takim bagnie dzieci będą się normalnie rozwijać ?

pieknyromek
13-07-2013, 08:22
Ja bym sobie darował, wolę zapłacić więcej za działkę niż potem mieć problemy z wilgocią. Bo wylanie fundamentów to dopiero początek problemów a nie koniec. A jeśli za kilka lat poziom wody się podniesie to co zrobisz? Czy istnieje 100% szczelne szambo, które dodatkowo za kilka lat nie zacznie przeciekać? Ja tu widzę więcej niż mniej potencjalnych problemów na przyszłość. Osobiście odradzam ale wolną wolę każdy ma.

Antek38
15-07-2013, 16:34
jeśli wody jest tak dużo to osobiście bym sobie odpuścił. ewentualnie sypać ziemi aż nie podniesie się "do sucha" i drenaż, ale chyba interesują Cię koszty, a to może wyjść mniej ciekawie.