PDA

Zobacz pełną wersję : Odległość od granicy działki



michup
06-07-2013, 16:00
Proszę o pomoc w interpretacji przepisów dotyczących dopuszczalnych odległości granic sąsiednich działek od nowobudowanych domów jednorodzinnych. Posiadam wąską działkę ok. 14 metrów szerokości i nie mam pewności na jaką odległość zgodnie z prawem mogę zbliżyć się do sąsiada z moim budynkiem. Mapka199153

Ogólne zasady Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (§ 12 ust. 1.) mówią, że budynki na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy oraz 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

W moim przypadku, z uwagi na wąską działkę (do 16 metrów szerokości), zastosowanie będzie mógł mieć § 12 ust. 3. pkt 1), który mówi, że w zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną LUB w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m.

Który zatem warianty dopuszczalne będą w moim przypadku:
1) zbliżenie się jedną ścianą (bez okien i drzwi) na odległość 1,5 m do granicy sąsiedniej działki oraz drugą ścianą 4 m do granicy działki po przeciwnej stronie.
2) zbliżenie się dwiema ścianami (bez okien i drzwi) na odległość 1,5 m do granic sąsiednich działek (po lewej i po prawej stronie).
3) wybudowanie domu jedną ścianą (bez okien i drzwi) bezpośrednio przy granicy (na granicy) z sąsiednią działką a drugą ścianą 4 m do granicy działki po przeciwnej stronie.
4) wybudowanie domu jedną ścianą (bez okien i drzwi) bezpośrednio przy granicy (na granicy) z sąsiednią działką a drugą ścianą (bez okien i drzwi) 1,5 m do granicy działki po przeciwnej stronie.

Uprzedzając ewentualne rady (słuszne zresztą), że najlepiej udać się bezpośrednio do organu wydającego pozwolenia na budowę na danym obszarze informuję, że to uczyniłem ale dalej nie mam pewności co do interpretacji tych przepisów i stąd ten temat na forum.

Dziękuję za ewentualną pomoc.