PDA

Zobacz pełną wersję : Lokalizacja czerpni i wyrzutni na dachu



Crisiano
07-07-2013, 18:18
Proszę o komentarz odnośnie lokalizacji czerpni i wyrzutni na dachu czterospadowym o kącie nachylenia 30 stopni. Dom jest parterowy więc wolałbym mieć te dwa kominki na dachu. Z przodu domu w odległości 6m od bramy garażu znajduje się droga. Rekuperator znajduje się w kotłowni z której wychodzi komin.

Czerwone kółko - wyrzutnia
Niebieskie kółko - czerpnia

199313

michal_l
09-07-2013, 05:34
Kilka uwag do czerpni i wyrzutni dachowych:

Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza
niż 3 m od:
a) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna,
b) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu,
c) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

Czerpnie i wyrzutnie powietrza na dachu budynku należy sytuować ...... zachowując między nimi odległość nie mniejszą niż 10 m przy wyrzucie poziomym i 6 m przy wyrzucie pionowym, przy czym wyrzutnia powinna być usytuowana co najmniej 1 m ponad czerpnią.

homecactus
09-07-2013, 11:51
Ja zrobiłem czeprnię w ścianie a wyrzutnię na dachu

Crisiano
09-07-2013, 20:14
Kilka uwag do czerpni i wyrzutni dachowych:

Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza
niż 3 m od:
a) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna,
b) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu,
c) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

Czerpnie i wyrzutnie powietrza na dachu budynku należy sytuować ...... zachowując między nimi odległość nie mniejszą niż 10 m przy wyrzucie poziomym i 6 m przy wyrzucie pionowym, przy czym wyrzutnia powinna być usytuowana co najmniej 1 m ponad czerpnią.

a) będzie ponad 4 m - warunek spełniony
b) brak okien, tylko wyłaz dachowy (poddasze nieużytkowe) - warunek spełniony
c) brak okien ponad dachem - nie dotyczy

d) Wyrzut pionowy, czerpnia tak samo (kominki prawdopodobnie Vilpe lub coś w tym stylu jeśli znajdę) więc odległość 6m zachowana (będzie około 10m).

e) Wyrzutnia ponad 1m nad czerpnią ... da radę zrobić.

Z tego co znalazłem to jeszcze to:
f) dolna krawędź otworu wyrzutni i czerpni ponad 0,4m powyżej powierzchni zamontowania - ??? tego nie jestem pewien czy Viple lub jakiś inny kominek spełnia ten wymóg, nie miałem w ręku takiego kominka i nie mierzyłem, a z rysunków Viple jasno to nie wynika
http://semifinland.pl/kominek-wentylacyjny-vilpe-160-is-500.html

g) czerpnia 6m od wywiewki kanalizacyjnej - jeszcze nie wiem gdzie będzie wywiewka ale sądząc po położonej kanalizie odległość będzie spokojnie spełniona

h) czy jest jakiś przepis odnośnie odległości czerpni od komina na dachu ??? U mnie wychodzi około 5-6m

i) ewentualnie mam możliwość zamontowania czerpni w podbitce dachowej nad wejściem do domu... warunek ponad 2m od ziemi do wlotu czerpni spełniony