PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła na Dolnym Śląsku



kacprowy
09-07-2013, 16:23
Witam,

jeśli już za dużo jest tych tematów i niepotrzebnie zakładam kolejny, to przepraszam i poprosiłbym moderatora o wrzucenie mojego postu do jakiegoś odpowiedniego tematu. Jestem nowy na forum, więc jak coś pokręciłem, to przepraszam.

Chodzi mi o skonkretyzowanie regionu dla pompy ciepła. Czy orientujecie się jak to jest na Dolnym Śląsku? W sensie czy grunt nadaje się do głębszych odwiertów, czy jest to opłacalne? Już sporo naczytałem się na temat pomp, na temat korzyści, wad itp. Pompę i tak raczej wybierze mi firma, która zajmie się jej instalacją, przynajmniej mi pomoże. Jednak nie znalazłem informacji o terenach Dolnego Śląska, a słyszałem np. o okolicach Katowic, że tam podobno kiepskie grunty i odwierty nie dość, że raczej płytsze tylko wchodzą w grę, to jeszcze są dość drogie...

okobar
10-07-2013, 09:02
to zalezy gdzie dokładnie na Dolnym...
pod Wrocławiem będzie inaczej niż koło Kłodzka :)


doprecyzuj się choć trochę :)

kacprowy
10-07-2013, 13:31
Przepraszam, racja. Chodzi o lokalizację pod Wrocławiem, dokładniej w okolicach Kątów Wrocławskich.

okobar
11-07-2013, 07:25
oki, to lecim

zazwyczaj lepiej mieć dłuższe niż krótsze odwierty, z tego co wiem głównym powodem jest temperatura która po prostu im niżej, tym wyższa:P

czyli skoro np. masz mieć 200m odwiertu, to lepiej miec 1 x 200 niż 10x20
oczywiście 1x200 wymaga specjalistycznego sprzętu, jakim nikt chyba nie dyponuje.... (jeśli się mylę prosze o poprawę)
dlatego bez problemu znajdziesz kogoś kto zrobi odwiert 2x100
oczywiscie zależy jeszcze sporo od gleby, bo z tego co się orientuję im wilgotniej tym dobre parametry temperatirurowe można uzyskać już kilka metrów pod ziemią...

czyli jak tu na forum zresztą udawadniano - np. 4 odwierty x 50m są równie skuteczne jak 1x200m

skuteczne może i tak, tylko pozostaje kwestia ilości nitek z DZ - każdy odwiert to jedna nitka, im więcej tym trudniej je uregulować na rozdzielaczach itp. Nie jestem fachowcem, wiem tylko tyle co przeczytałem/powiedziano mi przez instalatowów i użytkowników... poza tym powierzchnia na działce... każdy odwiert musi być jakąś tam odległość od innego odwiertu, nie można np. wiercić co np. 50 cm. Oznacza to że musisz mieć jakieś tam miejsce na to... poza tym niektórzy instalatorzy montują na zewnątrz budynku studzienki, gdzie zbierają wszystkie nitki i jedną rurą (chyba tak to dokładnie wygląda) leci to do budynku
inni natomiast nie stosują studzienek (koszt wyższy i z tego co słyszałem instalatorzy wciąz się kłócą czy to niepotrzebnie nie schładza glokola:P )
ale wszystkie nitki wpuszczają do budynku i tam dopiero "zbierają" - jednka powoduje to ze potrzebujesz większego przepustu w ścianie :P

a co do ceny - z tego co pytałem bez róznicy jest długość odwiertu - np. jeśli u kogoś 1m kosztuje 100 PLN, to czy to ci zrobi 1x 200 czy 4x50 koszt będzie podobny
jednak inną sprawa są mozliwości sprzętowe - jeśli ktoś nie ma wiertnicy na więcej niż np. 100 metrów to nie da rady choćby nie wiem jak chciał zrobić na 200
poza tym zauważyłem ze ludzie mogący wiercić bardzo głęboko mają wyższe ceny za 1 m niż ci z mniejszymi:)


więc wszystko zalezy od wszystkiego :) najlepiej zrób badanie geologiczne:P to będziesz wiedział na ile m możesz sobie pozwolić. Poza tym OZC dla budynku i wyślij zapytanie cenowe do np 10 wykonawców :)
i wtedy będziesz wiedzieć co Ci się bardziej opłaca i ile czego potrzebujesz...



ale tak jak wspomniałem, nie jestem fachowcem, jeśli któryś z fachowców widzi błędy w moim tekście, niech napisze co pomieszałem i w czym sieje głupią propagandę....

rosomakx4
14-07-2013, 16:27
3xok 70m i będzie git , odległość między odwiertami 8m (czasem piszą że 6 ale to chyba wersja minimum)

kacprowy
31-07-2013, 12:29
Dzięki Okobar za podpowiedzi! Zrobiłem tak jak radziłeś, wysłałem po prostu zapytanie do kilku firm i zebrałem sobie odpowiedzi z ofertami cenowymi. Okazuje się, że te tereny są całkiem sprzyjające pod odwierty, grunt jest dość "łatwy". To dobrze, bo obawiałem się, że będę miał takie problemy jak znajomy spod Katowic.

Co do wielkości odwiertów, okazuje się, że jest jedna firma w okolicy, która może wykonać odwierty do 200 m. (DPS). Jednak nawet oni polecają 2 x 100 m., okazuje się, że na głębsze odwierty oficjalnie powinno się mieć dodatkowo plan ruchu, który generuje koszty i wydłuża czas realizacji. A po drugie, podobno pompy ciepła w Polsce nie mają takich pomp przetłaczających, aby takie głębokości przerobić, przez co odwierty okazują się niezbyt efektywne. Tak więc raczej zdecyduję się faktycznie na 2 x 100 m.

Co do ceny, to kształtują się one podobnie, 70 - 80 zł za mb. I tu jakoś nie zauważyłem, żeby firmy specjalizujące się w głębszych odwiertach podwyższały sobie ceny. Ceny DPS kształtowały się faktycznie w górnej granicy, ale jakoś nie odbiegały od pozostałych. Ale może jakbym zażyczył sobie jeden głębszy, to byłoby inaczej.

No cóż, teraz zabieram się za wybór firmy, której to zlecę, jak będę miał jeszcze jakieś pytania, będę się tutaj odzywał:) Dziękuję za odpowiedzi!

JacekBB
13-08-2013, 10:20
DPS mogę Ci śmiało polecić - też z nimi współpracowaliśmy i wykonali nam już kilka inwestycji. Co do długości - potwierdzam wszystko, co mówili Panowie z DPS.Nie opłaca się robić odwiertów po 200 m. Optymalne są długości 80-120 m jeden odwiert. Powyżej 100 m należy przygotować plan ruchu, co nie tylko wydłuża procedurę, ale także zwiększa cenę (przygotowanie plany ruchu to 1000-1500 zł).