PDA

Zobacz pełną wersję : Dom piętrowy - izolacja stropu nad piętrem będącego jednocześnie podłogą poddasza



aleksander_a
11-07-2013, 09:41
Witam serdecznie.

Jestem w trakcie budowy domu piętrowego (dwie pełne kondygnacje - parter i piętro plus strych nad piętrem) według projektu Opal (http://www.mgprojekt.com.pl/opal i obecnie zastanawiam się nad ociepleniem stropu nad piętrem oraz strychu.

Według projektu strop nad piętrzem miał być stropem terriva, jednakże zrezygnowałem z tego na rzecz stropu drewnianego - zdjęcie załączone.

199996

Linią czerwoną zaznaczył poziom do jakiego będzie opuszczony sufit podwieszony. Jest to ponad 35 cm poniżej desek położonych na belkach stropowych i nie zamierzam całej tej przestrzeni ocieplać, zwłaszcze że jest jeszcze rozprowadzona instalacja WM, od której rury będą leżały na suficie podwieszonym.

Deski ułożone na belkach stropowych (stanowiące jednocześnie podłogę strychu) zostały ułożone z prześwitami (zdjęcie nieogrzewanego strychu załączone).

199997

Chciałbym przede wszystkim położyć dodatkową podłoge na strychu, aby zlikwidować te prześwity i wygłuszyć podłogę.
Ponadto odpowiednio ocieplić strop, aby uniknąć wychładzania pomieszczeń na piętrze (w całości ogrzewanie podłogowe).

W późniejszym terminie będę chciał ocieplić dach, ale najpierw strop i podłoga strychu.

Tak więc do sedna aby miały te moje wypociny sens - dwie sprawy:
1. jak zaizolować podłogę strychu i czy trzeba? myślałem, aby na te deski położyć jakąś matę wygłuszającą i na to później płyty OSB - czy jakaś dodatkowa izolacja jest potrzebna?
2. jak ocieplić dobrze strop nad piętrem? - na pewno będzie to wełna pomiędzy belkami stropowymi, ale czy i jeżeli tak, to co jeszcze? z racji tego, że sufit będzie obniżony o ok. 35 cm od poziomu desek, pomiędzy wełną i sufitem powstanie pusta przestrzeń, która sama w sobie też będzie jakimś izolatorem

Wszelkie porady i uwagi mile widziane. Pisałem wcześniej w dziale o izolacjach ale bez odzewu - mam nadzieję, że tutaj jakiś znajdę albo chociaż ktoś mnie nakieruje na odpowiednie informacje.

Dziękuję z góry i pozdrawiam,

aleksander_a
15-07-2013, 10:01
Podbijam...

Jakiekolwiek rady będa mile widziane.

Pozdrawiam,

Tomek W
17-07-2013, 14:20
Maty wygłuszające powinny polepszyć akustykę strop jednak nie jestem jednoznacznie stwierdzić w jakim stopniu. Ważne, aby materiał twardy (deski czy płyty OSB) został odizolowany od belek stropowych, na które będą przenosiły się drgania.
Jeżeli chodzi o izolację stropu to należy pamiętać o zastosowaniu szczeliny 1-2cm pomiędzy deskami czy płytami OSB a wełną mineralną. Tak więc należałoby zastosować wełnę o ok. 2cm cieńszą niż wysokość belek stropowych. Mając na względzie parametry termiczne przegrody, belki stropowe powinny zostać zaizolowane również od spodu, jako że drewno przewodzi ciepło ok. 4 razy bardziej niż wełna mineralna.
Podobne rozwiązanie pokazuje zeszyt katalogowy, do którego adres przesyłam poniżej. Rozwiązanie znajduje się na stronach 12-13
http://pobierz.rockwool.pl/media/42464/zeszyt21_e-book.pdf

szumigt
17-12-2013, 13:26
Podbijam bo ... mam podobny klopot. Jak ocielić strop pomiędzy poddaszem (jak na razie nie ogrzewanym). Pdbić belki deskami i pozostawić pustkę powietrzną czy dać wełnę pomiędzy belki ??

Tomek W
03-01-2014, 10:18
Dać wełnę.
Warstwy powietrza można traktować jako ocieplenie, gdy nie ma wyraźnego przepływu czyli są niewentylowane. Powietrze stanowi dla przenikającego ciepła w górę dodatkowy opór cieplny. Normowo przyjmuje się, że dla grubości warstwy powietrza od 15 – 300mm opór jest taki sam i wynosi 0,16 m2K/W. Czyli jest to mniej niż dla 1cm izolacji z wełny mineralnej – 0,25 m2K/W.

Najmniejsza warstwa izolacji cieplnej jaką można kupić to 50mm co stanowi opór cieplny 1,20 m2K/W, a więc jest kilkakrotnie lepszą barierą niż powietrze.