PDA

Zobacz pełną wersję : Inst. wodna: plastik zgrzewany, fi 16 cm - czy nie za malo?



tomek_2
04-07-2004, 10:20
Pytanie jak w temacie. Podejscie od zaworu glownego wody w mieszkaniu do pierwszego punktu rozprowadzenia wody to pionowy kawalek fi 22 (dl. ok. 50 cm), potem poziomy kawalek fi 20 do spluczki kibelka w poblizu zaworu glownego i kranu weza ogrodowego, a od tego na odbiorniki wody cieplej i zimnej odchodzi juz tylko fi 16 i tylko ta srednica jest dalej rozprowadzana. Hydraulik zapewnial mnie, ze ta srednica wystarczy w zupelnosci; mowil, ze bateria kranowa na przyklad ma otwor przeplywowy o srednicy 3-4 mm, wiec jak moze nie wystarczyc fi 16. A ja chcialbym miec pewnosc, ze w calym domu (parter i poddasze) cisnienie w kranach czy innych odbiornikach bedzie prawidlowe. Chcialbym tez wiedziec, czy hydraulik nie idzie na latwizne proponujac wszedzie fi 16, czy srednica rur nie powinna byc w jakis sposob stopniowana. Dzieki za pomoc
tomek_2

niezły
04-07-2004, 11:21
Trochę za mało Może lepiej daj główną fi 20 a odejścia fi 16 Mogą być problemy ze spadkiem ciśnienia

tomek_2
04-07-2004, 12:35
Hmm czyli co - piony powinny byc wg ciebie fi 22 czy fi 20, a wszystkie odejscia fi 16? Piony poprowadzili mi z parteru na poddasze rura fi 16. Boje sie wlasnie o spadki cisnienia w przypadku odbioru wody z kilku punktow jednoczesnie.

_ZBYCH_
04-07-2004, 13:05
Nie jestem hydraulikiem, ale u siebie zrobiłem od przyłącza do kotłowni 25mm, z kotłowni ciepłą i zimną wodę 20mm, a tylko obieg ciepłej wody 16mm.

U Ciebie 16mm w pionie :roll: , nie ryzykował bym. Rury i złączki w końcu nie kosztują tak wiele, a instalacje

tomek_2
04-07-2004, 16:35
To juz nie chodzi o koszta, po prostu czesc instalacji jest juz gotowa i jest wykonana z rury fi 16 i nie wiem, czy mam jutro panow zjechac za niekompetencje i kazac zmieniac na fi 20, czy tez zostawic. A co na to inni?

Rafał Storm
04-07-2004, 16:55
Tomek 2 uważam że optymalne rozwiązanie to pion fi 20-22, odejścia fi16, zresztą przegladałem rózne ksiazki i czasopisma i tam też potwierdzają moje zdanie. Chyba musisz poważnie porozmawiać ze swoimi instalatorami.

_ZBYCH_
04-07-2004, 19:29
Tomek 2 uważam że optymalne rozwiązanie to pion fi 20-22, odejścia fi16, zresztą przegladałem rózne ksiazki i czasopisma i tam też potwierdzają moje zdanie. Chyba musisz poważnie porozmawiać ze swoimi instalatorami.

Co Wy z tym fi 22? Czy są takie rury z PP? Ja widziałem tylko 32, 25, 20 i 16.

niezły
04-07-2004, 19:59
Systemów ci u nas dostatek :roll: może chodzi o miedz

Bio
04-07-2004, 22:55
Hydraulik idzie na łatwiznę jak diabli. Uczyłem sie na rurach stalowych, to i tutaj będę operował wymiarami calowymi. Nie ma znaczenia z czego jest zrobiony rurociąg. Liczy się średnica wewnętrzna rury. I tak na fi 25(1") można zamontować 10 punktów czerpalnych ( czyt.baterii), na fi 20 (3/4") 5 punktów, a na fi 15 (1/2") 3 punkty. Otworzy ktoś kran na parterze, spuści w międzyczasie wodę w kibelku i z pięterka usłyszysz: do cholery!, dajcie się chociaż opłukać :) , albo poleci tylko wrzątek z kranu z którejś baterii, bo ktoś chciał napić się zimnej wody otwierając inny kran. Stopniowanie średnic być musi.

tomek_2
05-07-2004, 09:07
Dziekuje pieknie za wszystkie rady. Tez mi sie wydawalo, ze cos tu nie gra. Szykuje sie wlasnie na starcie z ekipa hydraulikow (ze stracili czas, ze trzeba bylo wczesniej mowic, a nie teraz itd itp), ktore skonczyc sie moze roznie, ale trudno: ja juz w ten sposob stracilem troche materialu (ok. 100-150 zl), a gdyby nie ta interwencja, to byloby jeszcze gorzej. Jeszcze jedno pytanie mialbym do was: czy w instalacji rozdzielaczowej CO (kazdy grzejnik ma osobne doprowadzenie i odprowadzenie wody) wszystkie rurki doprowadzajace wode do grzejnikow i odprowadzajace od grzejnikow (czyli rury miedzy rozdzielaczem a grzejnikiem) moga byc fi 16 (srednica ZEWN., rura alupex - plastik z wkladka al.) niezaleznie od dlugosci odcinkow miedzy rozdzielaczem a grzejnikiem (u mnie dlugosci wahaja sie od 1.5 m do ok. 12-14 m)? To wszystko brzmi fajnie, bo kupilem juz 200 m rury fi 16 (ZEWN) w kregu, ale czy mozna ja wszedzie zastosowac? Czy tez powinny byc rozne srednice, i jesli tak - to jakie?
I tu prosze was bardzo o pomoc. Dzieki
tomek_2

tomek_2
05-07-2004, 10:00
Dziekuje pieknie za wszystkie rady. Tez mi sie wydawalo, ze cos tu nie gra. Szykuje sie wlasnie na starcie z ekipa hydraulikow (ze stracili czas, ze trzeba bylo wczesniej mowic, a nie teraz itd itp), ktore skonczyc sie moze roznie, ale trudno: ja juz w ten sposob stracilem troche materialu (ok. 100-150 zl), a gdyby nie ta interwencja, to byloby jeszcze gorzej. Jeszcze jedno pytanie mialbym do was: czy w instalacji rozdzielaczowej CO (kazdy grzejnik ma osobne doprowadzenie i odprowadzenie wody) wszystkie rurki doprowadzajace wode do grzejnikow i odprowadzajace od grzejnikow (czyli rury miedzy rozdzielaczem a grzejnikiem) moga byc fi 16 (srednica ZEWN., rura alupex - plastik z wkladka al.) niezaleznie od dlugosci odcinkow miedzy rozdzielaczem a grzejnikiem (u mnie dlugosci wahaja sie od 1.5 m do ok. 12-14 m)? To wszystko brzmi fajnie, bo kupilem juz 200 m rury fi 16 (ZEWN) w kregu, ale czy mozna ja wszedzie zastosowac? Czy tez powinny byc rozne srednice, i jesli tak - to jakie?
I tu prosze was bardzo o pomoc. Dzieki
tomek_2

Bio
05-07-2004, 11:53
Przy pompowym ogrzewaniu można. Musisz tylko pamiętać, aby wyrównać ciśnienie w każdym obiegu kryzami.

tomek_2
05-07-2004, 12:45
Czy kryza to osobny element, ktory montuje przy rozdzielaczu czy tez zastapic ja mozna zaworem odcinajacym przy rozdzielaczu (a takie beda zainstalowane - po 2 dla kazdej sekcji)?

Bio
05-07-2004, 15:00
Kryza to taka blaszka, zazwyczaj miedziana z otworkiem (odpowiednim wg wyliczeń). Wkłada sie to zazwyczaj w śrubunek lub między kołnierze jeżeli takie są połączenia. Kosztuje takie coś tyle co nic. Kryzuje się po to, aby nie dopuścić do sytuacji, że grzejniki o krótkim obiegu będą grzały, a te bardziej odległe już nie.