PDA

Zobacz pełną wersję : Własny projekt WM - Prośba o opinie...



rumpelek
18-07-2013, 14:22
Witam jak w tytule...

Projekt jest wstępny i zrobiony przeze mnie bo tutaj na prowincji to tylko słyszeli o rekuperacji i WM...

PARTER:
- bedzie podwieszany sufit, więc planowałem wrzucić tam rury PE-FLEX 75mm
- zaplanowałem 4 anemostaty nawiewne i wywiewne...
- 4 wywiewy trafiają do skrzynki rozdzielnej i wylatują rurą 150 na strych
- 4 nawiewy tak samo jak wywiewy...

PIĘTRO:
- tak samo jak na dole zaplanowałem taką samą ilość anemostatów nawiewnych i wywiewnych...
- w garderobie są też dwa anemostaty wywiewne, żeby była zachowana równowaga... ?!


dzięki tej samej ilości anemostatów mogę liczyć, że nie będzie przeciągów ? nie wiem jak liczyć te wszystkie zapotrzebowania i przeciągi :(

czy muszę stosować w każdym miejscu puszkę rozprężną, żeby zamontować anemostaty ? czy można je zamontować bezpośrednio na rurę ? takie rozwiązanie byłoby znacznie tańsze... :)

drugie rozwiązanie tańsze to np. zastosowanie dwóch skrzyń rozdzielczych 8x75/1x200 zamiast 4 skrzyń 4x75/1x150. Wiązałoby się to z tym, że kanały flex z dołu ciągnałbym na strych... czyli zostałyby wydłużone o te pare metrów.

rumpelek
19-07-2013, 13:11
Baaaaardzo proszę o pomoc... wiem, że na forum są specjaliści w tym zakresie...

MalinaEl
31-07-2013, 10:55
Witam,
też podepnę się pod temat...
"rumpelek", widzę że wielkiego zainteresowania nie ma ale może...:bash:

Podobnie jw. sam zaplanowałem WM w domku i również prosiłbym o ocenę.
Zaplanowałem cału system na rurach spiro częściowo na profilu kwadratowym.
Parter:
203630
Piętro:
203631
Rozdział następująco:
203632
Instalację bez żadnych skrzynek rozprężnych a na zwykłych trójnikach systemu spiro. Wyjście z rekuperatora na fi 200 dalej rozdział na 2x150 i dalej rozdział na 125 do każdego anemostatu.
Mam problem, gdyż nie mogę wykonać podwieszanego sufitu i kanały (spiro profil prostokątny 50x150) do zasilenia dołu będą schowane w wylewce na piętrze i w górę w ściankach działowych na poddasze. Wszystko oczywiście zaizolowane wełną 5-10 cm i i zawinięte folią stretch.
Domek ma ok. 140 m.
Wiem nie jest to zaawansowana technologia ale widziałem tak zrobione wentylacje i dają radę, powiem więcej super się sprawdzają.

Jeżeli któryś z fachowców na forum rzuciłby okiem - proszę również o opinie.:)

Martinezzz22
15-09-2013, 09:58
Rumpelek, Moim zdaniem, lepiej byłoby, gdybyś zastosował dwie skrzynki rozdzielcze. Lepiej byłoby "wyregulować" taką instalację. Tą równą ilością anemostatów po stronie nawiewnej i wywiewnej bym się nie przejmował. Wywiewy po prostu instalujesz w miejscach brudnych i garderobach.
W centralach da się ustawić osobno nawiew i osobno wywiew, więc zbilansujesz sobie to wentylatorami.

Pamiętaj by długość FE-Flexów nie była większa niż 13m, a na ich końcach lepiej stosować skrzynki rozprężne.

Poczytaj PORADNIK (http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/Air_Flex_catalogue_VKEWB449_low-res.pdf):

R90
15-09-2013, 10:23
Rumpelek

Tak z grubsza oceniając , ja bym trochę poprzesuwał skrzynki rozdzielcze, gdyż kolana , które powstały mają niekorzystne kąty przez co straty miejscowe w tak małej instalacji mogą być znaczące.

Martinezzz22
15-09-2013, 22:38
TUTAJ (http://pl.heating.danfoss.com/PCMFiles/7/master/HRV/poradnik%20rekuperacja%202011.pdf) na samym końcu masz instrukcję jak dobrać odpowiednio centralę i zaprojektować rozmieszczenie anemostatów.

Martinezzz22
16-09-2013, 10:19
Witam,
też podepnę się pod temat...
"rumpelek", widzę że wielkiego zainteresowania nie ma ale może...:bash:

Podobnie jw. sam zaplanowałem WM w domku i również prosiłbym o ocenę.
Zaplanowałem cału system na rurach spiro częściowo na profilu kwadratowym.
Parter:
203630
Piętro:
203631
Rozdział następująco:
203632
Instalację bez żadnych skrzynek rozprężnych a na zwykłych trójnikach systemu spiro. Wyjście z rekuperatora na fi 200 dalej rozdział na 2x150 i dalej rozdział na 125 do każdego anemostatu.
Mam problem, gdyż nie mogę wykonać podwieszanego sufitu i kanały (spiro profil prostokątny 50x150) do zasilenia dołu będą schowane w wylewce na piętrze i w górę w ściankach działowych na poddasze. Wszystko oczywiście zaizolowane wełną 5-10 cm i i zawinięte folią stretch.
Domek ma ok. 140 m.
Wiem nie jest to zaawansowana technologia ale widziałem tak zrobione wentylacje i dają radę, powiem więcej super się sprawdzają.

Jeżeli któryś z fachowców na forum rzuciłby okiem - proszę również o opinie.:)


Przelicz sobie ile mniej więcej będzie Cię to kosztowało na spiro /rury+ izolacja/ a ile wyniesie na rurach elastycznych typu PE-Flex. Jeśli pod uwagę weźmiesz także twoją "robociznę" to zastanów się czy nie lepiej właśnie zrobić to na flexach.

rumpelek
17-09-2013, 07:18
a'propos ;) piszecie, że spiro trzeba izolować (powinno się) a pe-flex ?

Martinezzz22
17-09-2013, 07:53
PE-Flex też oczywiście. Miałem na myśli, że przy PE jest mniej pitolenia z docinaniem i układaniem..robota idzie nie porównywalnie szybciej i łatwiej je schować. Ja zastanawiam się jeszcze czy nie opierniczyć ich pianą przy okazji izolowania dachu. Po prostu trzeba przeliczyć jaka wychodzi różnica cenowa.

P.S. Jak skończę mój projekt to wrzucę relacje na forum.

Martinezzz22
17-09-2013, 13:52
Tak sobie czytam o wentylacji i znalazłem coś takiego:

PRZEPUSTNICA GĄBKOWA (https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/943161_662929787057153_1242143542_n.jpg)

Może Ameryki nie odkryłem, ale nie wiedziałem, że coś takiego istnieje..super sprawa, bo jest możliwość dodatkowej regulacji przepływu w systemie opartym o rury PE.

Czy ktoś wie, gdzie coś takiego można zanabyć?

Tomasz Brzęczkowski
17-09-2013, 14:29
Tak sobie czytam o wentylacji i znalazłem coś takiego:

PRZEPUSTNICA GĄBKOWA (https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/943161_662929787057153_1242143542_n.jpg)

Może Ameryki nie odkryłem, ale nie wiedziałem, że coś takiego istnieje..super sprawa, bo jest możliwość dodatkowej regulacji przepływu w systemie opartym o rury PE.


Czy ktoś wie, gdzie coś takiego można zanabyć?
Przy dystrybucji na skrzynce i działającym prawidłowo wywiewie - układ jest samoregulujący się.
Tego typu "regulację" przez usuwanie zaślepek, stosuje się przy instalacjach na trójnikach ( jak nie można zastosować skrzynki)
jak tu 212804 W obiektach zabytkowych, gdzie kucie nie wchodzi w grę, przykleja się styropianowe ćwierć wałki, które można malować czy tapetować. Nawiew reguluje się przez wypychanie zaślepek z otworów.
Są też skrzynki z przepustnicami 212805

מרכבה
17-09-2013, 22:21
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=203630&d=1375263641 oja... widziałem rokoko budowlane z wymiarami ale to już jest MtEverest bazgrolstwa technicznego.

Mniejsza o większość.
Kolega Tomasz ma w kieszeni ciekawy rozdzielacz niech tu błyśnie. Jak mniemam w tej dziedzinie co może coś napisać z sensem.

Układ projektował bym jako równoległy, tj do każdego anemostatu jeden przewód z wspólnego punktu tj rozdzielacza.
Kto bieglejszy w elektronice to zrobi sobie na wejściach sterowanie uruchamiane silnikiem krokowym, każda drukarka ma 1 -2 takie silniczki tak że można łatwo to wydobyć.
Systemowe rozwiązania oparte są na "czarach" tj rozwiązania tak opisane aby czeladź widziała w tym coś czego jej nie uda się zrobić ...
mnie pozostaje zachęcać jednak do zmiany poglądów i nie święci garnki lepią.