PDA

Zobacz pełną wersję : Umowa o roboty budowlane



mart_di
18-07-2013, 14:28
Zamierzam podpisać umowę w ramach prac budowlanych z osobą która nie prowadzi działalności gospodarczej,jest jedynie zarejestrowana w krus-ie.
Czy jako osoba prywatna muszę z tytułu takiej umowy odprowadzić za tą osobę składki zus, jak to wygląda? Jaka umowa będzie najkorzystniejsza- o dzieło, zlecenie?Będe wdzięczna za informacje.

NIGDYWIECEJ
04-08-2014, 22:16
Witajcie! Mam pytanie odnośnie rozliczenia z firmą budowlaną. Umowa, którą zawarliśmy opiewa na kwotę 52 tys. Jest to kompleksowa renowacja lokalu mieszkalnego o powierzchni 70 m2. Jest to koszt tylko prac budowlanych bez żadnych materiałów. W trakcie remontu wielokrotnie były wykonywane poprawki, gdyż okazywało się, że dana rzecz jest wykonana niezgodnie z projektem. Niektórych, takich jak rozmieszczenie łączników, nie dało się już zmienić. Są wykonane niezgodnie z projektem. Gdy przyszło do wykończenia mieszkania zaczęły się schody... mozaika (którą wybrałam po wielkich walkach z partnerem ze względu na cenę) położona krzywo. Podłoga - olejowana deska barlinecka, położona krzywo (dopiero przy montażu listw przypodłogowych wyszło to na jaw). Dodatkowo pozostały zacieki, których nie da się usunąć i ślad od brudnego wiaderka. Obite parapety, zła wysokość powieszenia kibelka, porysowany okap, różny kolor fug przy ceglanych ścianach. Z prac dodatkowych zostały zamontowane 3 ościeznice oraz podwieszenie sufitu i sąsiada z powodu zniszczeń jakie wrządzili pracownicy budowlani. Wycena za dodatkowe prace to 2000. Z zawartej umowy nie zostało wykonanych też kilka drobnych prac, gdyż z nich zrezygnowaliśmy lub wykonywał je inny specjalista. Moje pytanie - czy mam prawo nie zapłacić firmie tych ostatnich 2 tys z zawartej umowy i dodatkowych 2 tys z powodu opóznienia z terminem realizacji usługi i wyżej wymienionych usterek? Czy kwota 4000 jest wymierna? Nie chce się sądzić, ale też nie chcę płacić. Proszę o pomoc! Zaznaczę tylko, że w umowie nie ma wyceny poszczególnych prac.

Kal_b_E
06-08-2014, 19:47
Jeżeli w umowie nie masz wyceny poszczególnych prac, to może Cię czekać uciążliwa droga po sądach. Zastanawiam się, czy możesz nie podpisać protokołu odbioru lokalu dopóki nie poprawią wszystkich błędów?
Z obniżaniem wynagrodzenia na własną rękę bym się nie bawił, bo to śliska sprawa. Jeżeli wyceniasz opóźnienia/straty na 2000 zł to musisz udowodnić, że z uwagi na opóźnienia poniosłeś dokładnie taką stratę (ciężar dowodu spoczywa na Tobie!). Takim dowodem mogłaby być na przykład faktura od fachowca, który poprawiał po poprzedniej ekipie błędy. Przydałaby się też jakaś dokumentacja tych błędów (zdjęcia).
Strat moralnych raczej Ci sąd nie wynagrodzi :(