PDA

Zobacz pełną wersję : Dom bez wentylacji



Jarek69
18-07-2013, 21:54
Witam
Kilka miesięcy temu stałem się właścicielem 40-letniego domu. Budynek jest po lekkim remoncie (wymieniono okna na PCV, ocieplono ściany zewnętrzne, niestety poprzedni właściciel nie bardzo miał pojęcie o wentylacji. W przeciągu dwóch lat planuję gruntowny remont poddasza tzn przebudowa, wymiana więźby i okrycia dachowego, przewidziana jest także instalacja wentylacyjna z rekuperatorem. Do tego czasu jednak chciałbym w jakiś prosty sposób i bez dużych nakładów rozwiązać problem wentylacji. Chodzi mi głównie o dwie sypialnie położone obok siebie. Czy zamontowanie nawiewników na oknach, a także instalacja przewodów wentylacyjnych zaczynających się kratką pod sufitem w sypialni i wyprowadzenie izolowanym przewodem (poddasze nie ocieplane) ponad dach zakończony kominkiem wentylacyjnym izolowanym rozwiąże mój problem, Czy z każdego pomieszczenia muszę prowadzić oddzielny kanał wentylacyjny zakończony oddzielnym kominkiem, czy ewentualnie mogę połączyć przewody i podpiąć się do jednego kominka, jeżeli tak to w którym miejscu połączyć przewody, a może zastosować w sypialniach tylko nawiewniki okienne a kratkę zamontować na korytarzu.Zdaje sobie sprawę że wentylacja grawitacyjna skuteczna będzie tylko w okresie zimowym, latem śpimy przy otwartych oknach;). A może ktoś z Was ma inny pomysł na rozwiązanie mojego problemu,

Konto usunięte_12*
19-07-2013, 21:48
To, co proponujesz, nie tylko że nie będzie działać prawidłowo (kominki nadają się co najwyżej do odpowietrzania kanalizacji) ale i nie będzie tanie!
Najsensowniej byłoby się już teraz "sprężyć" i wykonać tę instalację z rekuperatorem :yes: