PDA

Zobacz pełną wersję : Sezonowanie domu?



honefoss
20-07-2013, 19:52
Ja planuję budowę domu wiosną przyszłego roku, na razie tak sobie poczytuję co bardziej doświadczeni piszą:)
Pytaniami staram się głowy innym póki co nie zawracać, na to przyjdzie jeszcze czas...
Jedna rzecz mnie jednak zaniepokoiła. Parę osób napisało, ze dom trzeba "sezonować" - tzn jednego roku wybudować stan surowy, wykańczać w drugim roku. Prawda to czy fałsz? A może ja czegoś nie zrozumiałam...? Wyobrażałam sobie raczej, że budować będziemy przez wiosnę,lato i jesień a na początku zimy to co najwyżej firanki sobie w oknach powieszę... Mam na myśli budowanie w systemie tradycyjnym, na chwilę obecną najbardziej podoba mi się pomysł z ceramiką poryzowaną na ściany zewnętrzne i silikat na ścianki działowe. Dom parterowy, nieduży. Czy naprawdę taki dom trzeba "sezonować" żeby "dobrze się osadził", nie można budować w jednym ciągu od wiosny do jesieni?

firewall
20-07-2013, 20:31
można wybudować i zamieszkać od wiosny do jesieni. Wszystko zależy od środków.

kondziu87r
21-07-2013, 10:26
dom można wybudować nawet w pół roku, nie ma z tym większych problemów jeśli masz pieniądze.
problemy MOGĄ ale nie MUSZĄ się pojawić później. starsi budowlańcy są właśnie tego zdania że budynek po wybudowaniu powinien odstać jedną zimę i dopiero wtedy powinno się zacząć go wykańczać, ogólnie chodzi o to żeby taki budynek dobrze wyschną, bo później ta wilgoć może wychodzić na ścianach. ja w pierwszym roku zrobiłem same fundamenty, w tym roku podciągnełem pod strop, dopiero w przyszłym roku ścianki kolankowe i dach i dopiero za dwa lata wykończenie, ale ja tak na raty buduje bo lecę bez kredytu, dopiero na wykończenie planuje się zadłużyć :)

honefoss
21-07-2013, 21:50
Mam środki na całość budowy (a raczej będę miała za jakieś pół roku). Zależy mi na jak najszybszym wprowadzeniu się do nowego domu, jednak nie za wszelką cenę. Nie mam tu na myśli ceny w sensie "pieniądze" tylko to ryzyko zawilgocenia domu o którym napisał kondziu87. Jeśli mam ryzykować mieszkanie w zagrzybionym domu, to zdecydowanie wolę poczekać. Czy to ryzyko zawilgocenia zależy może od rodzaju użytych materiałów? Jest może tak, ze jeśli chce się budować od wiosny do jesieni to lepiej wybrać jakieś określone materiały a unikać innych (jakich ewentualnie?)

skrabi
21-07-2013, 21:59
ja zacząłem w maju i mam plan wprowadzić się w grudniu, ale też obawiam się wilgoci, przed malowanie chciałbym kontrolnie pomierzyć wilgotnościomierzem tynki i posadzki, jak będzie ok to maluję ściany i układam podłogi, jak nie to czekam

fotohobby
21-07-2013, 22:01
Na pewno ryzyko jest większe w przypadku użycia zaprawy, niż kleju, czy tylków cem- wap, niż gipsowych.
Na pewno ryzyko jest większe w przypadku domów z wentylacją grawitacyjną, niż w domach z wentylacją mechaniczną.
Ryzyko miejscowego pojawiania się grzyba wzrasta w przypadku moznego zabudowania powierzchni scian - jakimiś panelami, listwami, czy ssafami wnękowymi.

kondziu87r
22-07-2013, 07:44
ryzyko wzrasta też wtedy gdy np budujesz, ocieplasz od zewnątrz i dopiero robisz tynki, niestety w tynkach jest potworna ilość wody która musi odparować, jeżeli z jednej strony ściana jest zaizolowana, to nie ma innej drogi niż parować do wewnątrz budynku. pamiętaj że takie problemy mogą ale nie muszą występować

jest takie powiedzenie:
dobrze i szybko nie będzie tanio
dobrze i tanio nie będzie szybko
tanio i szybko nie będzie dobrze

jeżeli nie zależy Ci aż tak bardzo na szybkim zamieszkaniu, to na prawdę odpuść sobie i rozłóż tą budowę na dwa lata. najpierw wybuduj, niech jedną zimę postoi i dopiero na wiosnę zacznij wykańczać. dwa lata to i tak krótko jak na budowę domu, a po co masz się wkurzać i wydawać kolejne pieniądze na remonty nowego domu.

skrabi
22-07-2013, 08:04
wilgoć odparowuje zawsze w stronę w którą jest łatwiej, czyli do wewnątrz domu a nie przez ścianę na zewnątrz

dlatego ważne jest zapewnienie prawidłowej wentylacji albo postawienie osuszaczy

spokojnie można więc izolować dom, dodatkowo zaizolowanie domu pozwoli utrzymać wewnątrz wyższą temperaturę jesienią co jeszcze przyspieszy wysychanie tynków i posadzek

honefoss
22-07-2013, 19:16
Dziękuję wszystkim za rady, widzę że sporo jeszcze muszę sobie przemyśleć:)

elmagra
23-07-2013, 08:44
wilgoć odparowuje zawsze w stronę w którą jest łatwiej, czyli do wewnątrz domu a nie przez ścianę na zewnątrz

dlatego ważne jest zapewnienie prawidłowej wentylacji albo postawienie osuszaczy

spokojnie można więc izolować dom, dodatkowo zaizolowanie domu pozwoli utrzymać wewnątrz wyższą temperaturę jesienią co jeszcze przyspieszy wysychanie tynków i posadzek

czyli wg tego, co piszesz, to można ocieplać tzw SSZ? Pytam, bo zależy mi, żeby z ociepleniem załapać się jeszcze w tym roku na odpis VAT.

autorus
23-07-2013, 09:08
a czemu ta spieszysz się na ten VAT? Program trwa 5 lat :)

mic81
23-07-2013, 09:17
a czemu ta spieszysz się na ten VAT? Program trwa 5 lat :)
Trwa 5 lat ale na materiały zakupione do końca 2013 roku więc rozumiem kolegę i sam zamierzam (mimo budowy w marcu 2014) zakupić jak najwięcej w tym roku

autorus
23-07-2013, 09:22
wcale nie do końca 2013 :), poszukajcie było tłumaczone, trzeba zacząć program do końca 2013 roku a potem można kontynuować przez 5 następnych lat :)

mic81
23-07-2013, 11:57
wcale nie do końca 2013 :), poszukajcie było tłumaczone, trzeba zacząć program do końca 2013 roku a potem można kontynuować przez 5 następnych lat :)
Pytałem o interpretację w Biurze Krajowej Informacji Podatkowej - otrzymałem informacje że zakup musi być dokonany do końca 2013 a można je rozliczyć jeszcze następne 5 lat.

skrabi
23-07-2013, 12:15
ja interpretowałem to tak samo jak mic81, zakup w tym roku i mozliwość rozliczania przez 5 kolejnych lat

autorus
23-07-2013, 12:25
dokladnie o to mi chodzilo. :)

mic81
23-07-2013, 13:14
dokladnie o to mi chodzilo. :)
więc na zakupy zostaje 5 miesięcy i 8 dni :)

kondziu87r
23-07-2013, 14:08
to są tzw "PRAWA NABYTE" wystarczy w tym roku złożyć pierwszy wniosek o zwrot vat i przez 5 kolejnych lat czyli do końca 2017 roku można odzyskiwać kasę z vatu.

autorus
23-07-2013, 14:16
więc na zakupy zostaje 5 miesięcy i 8 dni :)

Dokładnie na pierwszy zakup i pierwsze złożenie deklaracji. Po tym okresie można robić zakupy jeszcze 4 lata :)

elmagra
23-07-2013, 14:19
Dokładnie na pierwszy zakup i pierwsze złożenie deklaracji. Po tym okresie można robić zakupy jeszcze 4 lata :)

a czy to jest pewna informacja? skoro każdy mówi inaczej, to ja bym wolała jednak kupić co się da w tym roku. A co do tego ocieplania, to nawet nie muszę tego robić (tzn mój mąż), bo w sumie wystarczy naupychać styro do garażu, no nie? A poza tym, to nadal dobrze nie wiem co warto kupić (czyt. co się nadaje do odliczenia), bo wszędzie takie jakieś dziwne nazewnictwo i wyliczanki, a ja to bym chciała po ludzku co kupić, bo się dostaje zwrot VAT. W sumie pewne rzeczy (ilości) dałoby się przechować przez zimę tu i ówdzie, no ale nic na siłę...

skrabi
23-07-2013, 14:46
http://www.vat.pl/aktualnosci-podatkowe/2304-zwrot-vat-za-materialy-budowlane-tylko-do-2013-roku-9194/

cytuję wyrywkowo:
Zgodnie z zaproponowanymi w projekcie ustawy przepisami osoba fizyczna, która przed dniem 1 stycznia 2014 roku poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych podlegających zwrotowi podatku VAT będzie miała prawo ubiegać się po dniu 31 grudnia 2013 roku o zwrot części tych wydatków

i

Podatnik - osoba fizyczna będzie mógła gromadzić wydatki podlegające zwrotowi podatku VAT wyłącznie do końca 2013 roku. Natomiast samo prawo do ubiegania się o zwrotu VAT na podstawie wniosku - będzie obowiązywało do 31 grudnia 2018 roku.

Iwona Karkus
VAT.pl
na podstawie rcl.gov.pl

oczywiście można zerknąć do ustawy jeśli komuś chce się szukać

mic81
23-07-2013, 14:52
to są tzw "PRAWA NABYTE" wystarczy w tym roku złożyć pierwszy wniosek o zwrot vat i przez 5 kolejnych lat czyli do końca 2017 roku można odzyskiwać kasę z vatu.


Dokładnie na pierwszy zakup i pierwsze złożenie deklaracji. Po tym okresie można robić zakupy jeszcze 4 lata :)

Uparciuchy jesteście. Materiały budowlane zakupione w tym roku można rozliczać przez 5 kolejnych lat tu zgoda. Ale cała zabawa kończy się 31.12.2013. KONIEC. Po tej dacie oczywiście można robić zakupy ale nie odzyskacie nawet złotówki z vat-u (tez mi to nie na reke bo zaczynam budowę około marca 2014). Ulga się kończy na dobre chyba, że Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie kłamie w co wątpię.

autorus
23-07-2013, 15:08
hm, myślicie ze oleją prawa nabyte? Ktoś to pewnie odda do trybunału.

mic81
24-07-2013, 08:07
hm, myślicie ze oleją prawa nabyte? Ktoś to pewnie odda do trybunału.

w sumie to jest projekt ale w obecnej sytuacji przy tej dziurce w budżecie sadzę że zabiorą ulgę

autorus
24-07-2013, 08:12
nie śledziłem tematu, i obawiam się ze macie rację. :bash::bash::bash:
Jedyne co to może się nie wyrobią.
No i kupować, kupować, kupować.
Tylko skąd na to brać.

skrabi
24-07-2013, 08:27
Tylko skąd na to brać.
z kredytu :D

12michal
24-07-2013, 19:53
http://finanse.wp.pl/kat,104118,title,PO-i-PSL-Mieszkanie-dla-Mlodych-obejmie-tez-domy-jednorodzinne,wid,15837126,wiadomosc.html?ticaid=1 1100c

mic81
25-07-2013, 07:32
http://finanse.wp.pl/kat,104118,title,PO-i-PSL-Mieszkanie-dla-Mlodych-obejmie-tez-domy-jednorodzinne,wid,15837126,wiadomosc.html?ticaid=1 1100c

o kurka było by miło

fotohobby
25-07-2013, 10:09
Tak, czy tak jak ktoś ma >35 lat, to musi o zwrot powalczyć w tym roku - ile się da.

greg1greg
28-07-2013, 21:12
wystarczy kupić w tym roku przysłowiowy worek cementu i złożyć deklarację do urzędu skarbowego też w tym roku i mamy 5 lat na odpis materiałów budowlanych na które wzrósł vat na 23%. kolejne materiały można kupować w kolejnych latach:yes:

skrabi
28-07-2013, 21:27
podaj podstawę prawną, bo grubo się mylisz kolego i wprowadzasz innych w błąd

12michal
28-07-2013, 21:55
podaj podstawę prawną, bo grubo się mylisz kolego i wprowadzasz innych w błąd
zgadza się

kondziu87r
29-07-2013, 09:34
greg ja myślałem tak samo jak Ty ale się myliłem. Zwrot vat-u dostaniesz tylko za materiały kupione do końca tego roku. faktury z datą 2014 nie będą podlegały żadnym odpisom, przysłowiowo będzie można sobie nimi du.... podetrzeć :D:D:D:D:D:D:D:D

autorus
29-07-2013, 09:47
wystarczy kupić w tym roku przysłowiowy worek cementu i złożyć deklarację do urzędu skarbowego też w tym roku i mamy 5 lat na odpis materiałów budowlanych na które wzrósł vat na 23%. kolejne materiały można kupować w kolejnych latach:yes:

tez tak myślałem ale wychodzi ze nic z tego :(

wasut
06-08-2013, 09:48
Wracając do tematu wątku.
Chciałbym się dowiedzieć czy stawiając stan surowy budynku wzniesionego z ceramiki poryzowanej (pustaki porotherm lub podobne) powinienem go jakoś zabezpieczyć na zimę? Zaciągnąć jakąś zaprawą? Czy swobodnie można zostawić surowe mury, a ocieplane kontynuować dopiero w nowym sezonie?

kondziu87r
06-08-2013, 10:12
dobrze jak byś okna i drzwi zabezpieczył, żeby śnieg i deszcz nie leciał do środka. a jeśli chodzi o ściany to nic im się nie stanie jak jedną zimę postoją gołe :D

markoz86
22-08-2013, 19:24
Jeśli chodzi o szybkie wybudowanie domu to nie jest to tylko problem wilgoci, ale także tego że jak otynkujesz dom tego samego roku co budowa to po paru latach dom będzie pękać, a powodowane jest to tym że dom ma swój ciężar i musi osiąść przez co najmniej jeden rok a lepiej i dwa to także zależy od wielkości domu dlatego im większy (cięższy) to tym dłużej trzeba go sezonować aby po paru latach nie mieć problemu z pękającymi ścianami.

markoz86
22-08-2013, 19:26
Okien też nie radzę wstawiać zaraz po wybudowaniu domu bo mogą się zdeformować pod wpływem nacisku domu na podłoże.

tereska77
27-08-2013, 17:02
My caly czas sezonujemy:lol2:
Budujemy na odleglosc i bez kredytu, dlatego te nasze budowanie takie rozwleczone w czasie.
Zanim ruszylismy ze scianami, fundamenty staly jakies 8-9 miesiecy i w jednym miejscu troche "siadly". Niewiele, prawie niewidocznie, ale jednak. Dlatego potem juz swiadomie zwlekalismy z montazem okien.
Mamy juz zrobione wszystkie instalacje, tynki, posadzki i przygotowujemy sie do ocieplenia. Nic wiecej juz w tym roku robic nie bedziemy, dopiero na wiosne gladzie i wykonczeniowka.
Czy byl ktos w podobnej sytuacji i zostawil budynek na zime bez ogrzewania? Nie wiem czy zostawiac jak jest czy moze wstawic jednak piec na ekogroszek? Problem jest taki, ze nas nie ma i byloby to jednak jakies obciazenie dla rodziny, a poza tym boje sie, ze jak sie wpakuje w ekogroszek to juz tak zostanie(myslimy nad pompa ciepla, ale w tym roku nie damy rady finansowo).
Czy cos sie moze stac zlego z tynkami i posadzka w nieogrzewanym budynku?

Marek T-ski
03-09-2013, 12:24
Dom powinien odczekać trochę zanim zaczniemy robić roboty wykończeniowe. Taka jest zasada starych budowlańców, moim zdaniem bardzo dobra. Mam wielu znajomych, którzy na hura budowali w pół roku stawiali domy. Teraz borykaja się z wilgocią i grzybem na ścianach. Każdy sam niech wybierze co woli. Ja uważam, ze jeśli jest czas to należy poczekać, nie ma co się śpieszyć.

piotrek0m
03-09-2013, 12:44
Podobnie uważam, że dom powinien odstać minimum zimę przed rozpoczęciem prac we wnętrzu. Mój konstruktor, kierownik budowy i majster są w tym temacie akurat zgodni. Bryła naciska na ziemię, ta w jakimś stopniu się poddaje i osiada. Zima, cykle naprzemiennego zamrażania i rozmrażania gruntu, oraz zmiana warunków wodnych szczególne te procesy nasilają. Niestety teraz podczas budowy sporo osób nie przestrzega czasów technologicznych wiązania betonu, wiosną rozpoczyna budowę a zimą mieszkają. W piątek zalewają podłogę a w poniedziałek obciążają paletami z bloczkami - "panie, ja ludziom nie płacę za stanie " - tak mi mówili jak szukałem ekipy.

markoz86
11-09-2013, 09:18
Zgadzam się w 100% I pozdrawiam wszystkich budujących w 2013 :D

amber2lublin
10-10-2013, 09:54
Witam,
może ktoś skorzysta.
Zwrot podatku VAT za materiały budowlane od 1 stycznia 2014 r. obejmować będzie wyłącznie materiały nabyte przed tą datą. Nie będzie zatem możliwości występowania o zwrot VAT w stosunku do towarów kupionych po 31 grudnia 2013 r. Wyjątkiem będą jednak osoby do ukończenia 36 roku życia, w przypadku których przedłużone zostanie prawo do korzystania ze zwrotu VAT na kolejne lata.
Dla pozostałych podatników ostateczną datą złożenia wniosku o zwrot VAT od towarów kupionych przed 1 stycznia 2014 r. będzie jednak 31 grudnia 2018 r. Będą istnieć jednak ograniczenia co do terminu składania takiego wniosku. Wniosek o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych poniesionych i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie:
od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 r.;
od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2015 r.;
od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r.;
od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2017 r.;
od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. – składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.

Dotychczasowe zasady zwrotu obowiązują na zasadach niezmienionych w tym znaczeniu, że nadal do zwrotu uprawniają te same zasady ponoszenia wydatków oraz ustalania limitów tych wydatków.
Podatnikom, którzy po 1 maja 2004 r. nabyli na podstawie faktur VAT niektóre materiały w związku z budownictwem mieszkaniowym, przysługuje zwrot części podatku VAT zawartego w cenie nabywanych towarów. Zwrot podatku VAT przysługuje osobom fizycznym nabywającym towary w związku z:
budową budynku mieszkalnego lub jego części lub budową budynku, w którym posiada się udział we współwłasności lub współdysponowaniu;
nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny;
remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego lub ich części.
W przypadku osób, które mają możliwość kontynuacji ulgi, prawo to przysługuje pod warunkiem, że:
wydatki zostały poniesione w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych w związku z:
budową domu jednorodzinnego albo
nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny;
przedsięwzięcie, o którym mowa w pkt 1, było realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r.;
powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, o których mowa w pkt 1, nie przekracza odpowiednio:
75 m2 i 100 m2,
85 m2 i 110 m2 – w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę, wychowywała przynajmniej troje dzieci spełniających nastepujące warunki: a) małoletnie dziecko, b) dziecko bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, c) dziecko do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczące się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych,
osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie ukończyła 36 lat;
do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków osoba fizyczna nie była:
właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny
– z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego, o którym mowa w pkt 1 powyżej.

Zwrot VAT za materiały budowlane tylko do końca 2013 roku

12michal
10-10-2013, 21:56
już lepiej było wkleić link zamiast kopiować, strasznie to nieczytelne i źle się czyta

marek_czeczot
21-10-2013, 12:32
Podobnie uważam, że dom powinien odstać minimum zimę przed rozpoczęciem prac we wnętrzu. Mój konstruktor, kierownik budowy i majster są w tym temacie akurat zgodni. Bryła naciska na ziemię, ta w jakimś stopniu się poddaje i osiada. Zima, cykle naprzemiennego zamrażania i rozmrażania gruntu, oraz zmiana warunków wodnych szczególne te procesy nasilają.

I tak i nie - kwestia technologii w jakiej budujesz. Jeśli budujesz "klasycznie", czyli masz zwykłą zaprawę z betoniarki, w której jest sporo wody, to faktycznie dobrze by było żeby dom sezonować, czyli zostawić z włączonym ogrzewaniem przez zimę. Ale są technologie, gdzie tej wody w murze nie masz - sucha zaprawa do ceramiki chociażby. W tej technologii mur możesz obciążać po 1-2 dobach od jego wzniesienia. Dzięki temu nie tracisz czasu, robotnikom nie płacisz za stanie i czekanie i nie wybulisz na bezsensowne ogrzewanie pustego domu przez kilka miesięcy (tak tak - jakby się zastanowić, to jest to przecież nielogiczne!). Dlatego jak ktoś zaczyna budowę w takim późniejszym okresie roku to lepiej mądrze dobrać technologię i nie upierać się na jakiś jeden słuszny materiał :) Ale niestety mnóstwo ludzi patrzy na koszt budowy tylko przez pryzmat ceny materiału. A robocizna czy przerwy technologiczne i dłuższy czas budowy to też duży koszt...