PDA

Zobacz pełną wersję : Czy płacić za rów melioracyjny?



Sportznami
21-07-2013, 09:13
Witam

W najbliższym czasie będę kupował od rolnika działkę, przez którą przechodzi rów melioracyjny. Jego właścicielem jest spółka wodna.
Pytanie: Czy mogę odmówić rolnikowi płacenia za powierzchnię jaką zajmuje rów? Skoro nie jest on własnością rolnika, to chyba nie może być przedmiotem sprzedaży.

Czy są przepisy, które to regulują, a może ktoś spotkał się z podobną sytuacją?

honefoss
21-07-2013, 21:56
A skąd wiesz, że właścicielem rowu jest spółka wodna? Jeśli rów nie jest geodezyjnie wyodrębniony i leży w granicach działki należącej do rolnika, to właścicielem jest rolnik. Spółka wodna może rowem co najwyżej administrować.
Z rolnikiem możecie się umawiać tak jak zechcecie, jeśli on zgodzi się na cenę nieuwzględniającą części działki zajętej pod rów to zapłacisz mniej... To tylko kwestia twoich zdolności negocjacyjnych, nie żadnych przepisów.

Sportznami
22-07-2013, 18:19
202059
202060
Odwiedziłem tą spółkę. Pokazali mi swoja mapę z wrysowanym rowem. Sam rolnik powiedział, że spółka czyści rów raz w roku. Na załączonej mapce zaznaczyłem strzałką ten rów. Skoro to jednak spółka wodna jest właścicielem, dlaczego mam płacić rolnikowi za teren, która nigdy nie będzie do mnie należał. Chcę zapłacić za ziemię, której właścicielem jest rolnik, a nie za to, co na tej ziemi się znajduje (rów), którego właścicielem rolnik nie jest.
Czy moje rozumowanie jest słuszne, czy raczej stoję na przegranej pozycji?

honefoss
22-07-2013, 19:03
202059
202060
Odwiedziłem tą spółkę. Pokazali mi swoja mapę z wrysowanym rowem.

Rów jest wydzielony geodezyjnie czyli stanowi odrębną działkę z przydzielonym numerem ewidencyjnym, spółka ma tę działkę wpisaną do swojej KW?
Wątpię. A skoro tak, to właścicielem całego gruntu jest rolnik, niezależnie od tego co mówi on sam i ludzie ze spółki;)
I jeszcze raz: cena za działkę będzie taka na jaką się umówicie. Żadne przepisy nie dyktują właścicielowi za ile ma sprzedawać swoją własność. Umawiacie się na kwotę X za działkę o określonym numerze ewidencyjnym, jeśli rów ma inny numer ewidencyjny i innego właściciela, to po prostu umowa kupna-sprzedaży rowu nie obejmuje - kwota X nadal jest taka jaką rolnik sobie zażyczył a ty zaakceptowałeś. Jak ci się jego cena nie podoba, to nie kupujesz... Proste.