PDA

Zobacz pełną wersję : Kolejniść wykonywania instalacji - bo już mnie głowa boli !!!



stam222
25-07-2013, 22:44
Witam wszystkich.
W sumie nie będę Was zamęczał jak i co i zapytam tak jak w temacie. Które z instalacji wykonuje się najpierw a które później lub inaczej w jakiej kolejności je się wykonuje. Bo z kim bym nie rozmawiał to każdy (w zależności od czego jest specjalistą) twierdzi, że jego jest pierwsza.
Dziś dodatkowo czytając artykuł o odkurzaczach centralnych też natrafiłem na wiadomość, że instalacje CO wykonuję się jako pierwszą. No i bądź mądry i pisz wiersze...
Planuję u siebie takie instalacje;
-rozprowadzenie przewodów reku,
- centralny odkurzacz
-podłogówka
-woda użytkowa
-kanalizacja
-elektryka
Poradźcie w jakiej kolejności to robić, od czego zacząć?

stam222
26-07-2013, 21:46
Myślałem, ze dla starych wyjadaczy to będzie łatwe zadanie ;)

adam_mk
26-07-2013, 22:07
Banał niewarty wzmianki?
:lol:

Wyobraź sobie, że TY SAM masz to wykonać!
Zastanów się JAK chcesz te instalacje położyć i GDZIE!
Wentylację, na ten przykład...
W 5cm warstwie POD podłogówką?
Wtedy wentylacja w kanałach płaskich na stropie parteru - najpierw.
Centralnym odkurzaczem, wodą i kanalizą (kanalizy jest bardzo mało) łatwo ją obejść.
Odwrotnie - same problemy!
Potem elektryka, bo zawsze gdzieś się ją wciśnie.

Generalnie - zaczynasz od najwyższej skali trudności "manewrowania" instalacją.
Różnie w różnych domach wychodzi.
DOM budujesz...
Nie zapchlij tego!
Nie utrudniaj wykonawcom...

Adam M.

stam222
26-07-2013, 22:31
No właśnie o to mi chodziło, ażeby nic nikomu w niczym nie przeszkadzało.
Wentylację chcę i położę samemu tak samo z odkurzaczem centralnym. Bardziej niepokoiło mnie to czy jak położe jako pierwszą instalację wentylacyjną i OC to czy hydraulik mnie nie przeklnie itd.

stam222
26-07-2013, 22:34
A jak już sam pan Adam mnie zaszczycił odpowiedzią to może skorzystam jeszcze i zapytam jakie rury do tej wentylacji bo tego jest od zatrzęsienia i jedna lepsza od drugiej a wszystkie wad mają co nie miara więc może coś konkretnego?

adam_mk
26-07-2013, 23:06
Wygodnie robi się wentylację z kanałów płaskich 150 x 50 w technologicznej warstwie 5cm na podłodze piętra.
Wentylacja parteru odbywa się przez przepusty w stropie (rura fi 160, bo ma fi 150 wewnątrz - tyle co typowe anemostaty)
Wentylacja piętra - różnie.
Jak w przestrzeni nieogrzewanej, nad sufitem piętra - to termoizolowanymi kanałami. Zwykle okrągłymi fleksami, bo łatwiej.

Warto hydraulika zaprosić na konsultację.
Jego rurki też nie małe i warto uzgodnić sposób bezkolizyjnego poprowadzenia tych instalacji.

Adam M.

stam222
27-07-2013, 11:07
Wielkie dzięki Adamie.Taki właśnie mam plan parter zaatakować z góry (7cm izolacji) a poddasze użytkowe z poddasza jeszcze wyższego nieużytkowego w warstwie wełny.

hydraulik_
03-08-2013, 07:30
Generalnie -im grubsza rura tym wcześniej.
instalacją wody zimnej ciepłej i co - po tynkach
elektryczna przed tykami
A na głowę tabletkę:D

lockter
28-08-2013, 14:58
instalacją wody zimnej ciepłej i co - po tynkach


Jak to? Instalacji wody i co nie robi się w ścianach?

saruman
02-09-2013, 08:04
Podkują ci.
I tak będą podkuwać pod grzejniki to bez kolejnej wizyty tynkarza nie obejdzie się.