PDA

Zobacz pełną wersję : izolacje okienne, zyski solarne, ogrzewanie słońcem



plusultra
27-07-2013, 15:23
Witam,

Zyski słoneczne dla okien na fasadzie południowej są dość znaczące. (100 kwh/m2) z 1000 kwh docierających na ziemię;) Bilans jest dodatni... ale jakby tak ograniczyć straty do minimum byloby to bardzo efektywne energetycznie. Podobno dawniej popularne w architekturze były także i u nas okiennice wewnętrzne.... Jakieś pomysły? Samodzielne realizacje izolacji okiennych?

Co w te okiennice ? Pianka pur aerożel?
Jak rozwiązać kwestię kondensacji pary na okiennicach od strony szyby?
Pokombinujmy razem :)

Np. ja mam w domu 15 m2 okna na fasadzie płd i 8 m kw (wsch-zach) to daje jakieś... 450 kwh miesięcznie zimą (listopad -luty). Gdyby tak ograniczyć straty...

gosciu01
27-07-2013, 20:09
Trochę dużo ( optymistycznie ) wyszły Ci te zyski.
Biorąc pod uwagę u mnie:
- podcienia,
- zacienienie, niewielkie ale jednak,
- okna płd-wsch oraz płd-zach, zamiast południa,
- ok. 82-85% szyby w oknie,
- fakt, że okno jest pod katem prostym ( a nie prostopadle do słońca )
- wspł. g=0,5 szyby,
zyski wychodzą ok. 21 kWh/m2 rocznie.

W okresie listopad - luty to łącznie tylko 3 kWh/m2.

plusultra
27-07-2013, 20:59
U mnie nie ma podcieni,
-dach bez okapu,
-okna dwuszybowe g=0,65,
- montaż okna na konsolach w warstwie izolacji,
- okna usytuowane na południe wprost (15 m2). W zimie 385 kwh/m2 pada na szybę ale z uwagi na współczynnik g, zacienienie, ramę okna itd dociera zaledwie 100.
Tak mi wyliczył audytor i jak poszperałam w necie to wynik realny...

Te 3 kwh to może bilans ? po odjęciu już strat?

gosciu01
27-07-2013, 23:27
W grudniu mam średnio-dziennie od słoneczka 530W/m2 na szybie z zewnatrz.
Z czego przy szybie g=0,5 zyski do pomieszczenia wynoszą 265W.
Straty ( w drugą stronę, gdy słoneczka - niet ) = 648W

Przy szybie g=0,65 adekwatnie zyski wynoszą 345W a straty 764W.

Bilans:
Szyba g=0,5: straty 79W
Szyba g=0,65: straty 115W.

Jakkolwiek liczyć straty są większe od zysków.

Aczkolwiek dotyczy to mojego przypadku.
Wiem,
nikt tak dokładnie nie liczy, dlatego napisałem własny kalkulator w excelu ;-)

Policz jeszcze raz dla konkretnych parametrów okien:
- ile masz zysków,
- ile masz strat,
Zrób bilans uwzględniając wszystkie parametry, takie jak:
- średnia temp. wewnątrz,
- średnia temp. na zewnątrz w danym miesiącu,
- średnie nasłonecznienie w danym miesiącu,
- zacienienie w danym miesiącu,
- weź pod uwagę dane nasłonecznienia Twojego regionu,
- wpisz do obliczeń dane Twojej strefy klimatycznej,
- obliczaj wg. danych dla danego pomieszczenia ( preferencji - nie koniecznie 20*C)


Wniosek:
zmniejszaj U-szyby ile się da,
zwiększaj g-szyby ile tylko można,
zmniejszaj proporcje ramy do okna.

Oczywistą oczywistością pozostaje instalacja w warstwie ocieplenia, taśma i takie tam...

andriuss
28-07-2013, 10:26
@gosciu, Marcin Idczak, Szymon Firląg, Okna w budynkach pasywnych. Okna południowe powinny być zadaszone. Można kombinować, aby markizy zewnętrzne, które da się ustawić pionowo, czyli zrobić z nich okiennice, lub zasłony wewnętrzne były wykonane z izolacji refleksyjnej, ale nie mam pojęcia ile to pomoże.

gosciu01
28-07-2013, 10:45
...Okna południowe powinny być zadaszone....

Nie trzeb strasznie kombinować, wystarczy dobry projekt.
Słońce w każdym dniu operuje pod innym kątem, tutaj wystarczy wziąć średnią miesięczną.
W projekcie uwzględnić podcienia o takiej szerokości i na takiej wysokości, aby latem nie pozwalały na bezpośrednie operowanie słońca na szyby, a zimą, gdy słońce operuje pod mniejszym kątem, bezpośrednio oświetlało dając zyski.

Drugi sposób to zaplanować sobie pergolę nad tarasem i obsadzić pnączem, np. trójklapowcem, czy wisterią.
Latem masz przyjemny cień, a jak liście spadną zimą słońce może docierać do szyb.

nydar
28-07-2013, 11:11
Zostawiłem rodzime sosny (szpaler ) od zachody i wschodu.Jak podrosną za 2-3lata,będzie pociecha. Póki co mają ok.5-6m i z zachodnim słonkiem słabo sobie radzą. W południe okap 80cm powoduje,że słońce oświetla 100-150cm podłogi.Przy silnym słonku rzymskie kotary pomagają,ale siedzieć w zaciemnionym domu to nie zanadto.Stąd polubiłem i toleruję 26oC w domu jak na zewnątrz powyżej 30-tu.
ps.A są tacy którzy twierdzą,że okna w naszym klimacie,zimą,to bilans dodatni.Ciekawe.

andriuss
28-07-2013, 11:18
ps.A są tacy którzy twierdzą,że okna w naszym klimacie,zimą,to bilans dodatni.Ciekawe.

Marcin Idczak, Szymon Firląg, Okna w budynkach pasywnych.

Można z tym polemizować, ale wypadałoby na liczbach i argumentach, a nie "bo tak" i "bo tak mi się wydaje".

מרכבה
28-07-2013, 12:25
są tacy którzy twierdzą,że okna w naszym klimacie,zimą,to bilans dodatni.Ciekawe. Nydar prosimy o liczby .
Bo na razie to jest nie bo nie .
Przypominam około 350 kWh od południa na sezon zysków ... zestaw sobie to z stratami przez okno.
Weź pod uwagę współczynnik transmisyjności g / TR pomnóż ... / wpływ stopień zacienienia.
Ale tam trace siły

nydar
28-07-2013, 12:32
Podał przecież gościu w #4. Liczył chyba a nie z kapelusza.

plusultra
28-07-2013, 13:02
Mi architekt zaprojektował pergolę i zastrzegł, że wszelkie zmiany jej rozmiarów mogą się nieprzyjemnie skończyć ;] W domu energooszczędnym naprawdę coraz wyraźniej to widzę lato jest większym problemem niż zima... ;] Zimą zawsze można bardziej podgrzać lub nałożyć coś na grzbiet, a latem dyskomfort straszny a koszta chłodzenia wyższe niż ogrzewania.

Ale w sumie chodziło mi o takie pomysły:
203125

Skoro połowa albo nawet większosć strat przez przenikanie to kwestia okien to akurat na tym trzeba się skupić ...

Tu są też jakieś przybliżone wartości zysków i strat (dane Instytutu D....)
http://www.swiat-szkla.pl/component/content/article/1672

A tak podobnie wygląda mój szczyt budynku:
http://www.homebuilding.co.uk/sites/default/files/styles/homebuilding_scale-1680/public/images/design/article/featured/Windowshutters1.jpg?itok=UaOE4LiH

Okiennice na poddaszu chcę wewnętrzne (skuteczniejsze i będą łatwo dostępne jeśli chodzi o konserwację) a na dole zrobić coś podobnego...
Ma ktoś może u siebie takie chece?

203133

Tutaj (ftp://ftp.pw.plock.pl/pub/people/adziegielewski/Certyfikaty/ROBAKIEWICZ.pdf)tez ktoś wskazuje liczby.

gosciu01
28-07-2013, 14:06
Przeczytałem sobie ten artykuł "świat Szkła".

ładnie i przejrzyście to opisane, a rys. 4. Bilans słonecznych zysków ciepła, potwierdza tylko moje obliczenia dla okien typowych.
Zyski roczne są większe od strat, ale te zyski przypadają na okres, kiedy to są niepożądane.
Straty w okresie grzewczym są większe od zysków.

Dotyczy to okien typowych ( u mnie drewnianych, to znaczy w drewnianych ramach ) i tutaj nie będę dyskutował.
Takie mi się podobają, a szczególnie mojej lepszej połowie.

Czytam watek z opisami kolegi מרכבה dotyczący montażu samych przeszkleń w warstwie ocieplenia.
Dobrze dobrane zestawy mogą ten bilans w okresie grzewczym odwrócić.
Pytanie co latem?

Stąd do każdej konstrukcji i każdego bilansu należy podejść indywidualnie.
I zrobić to najlepiej samemu, bo baaaardzo niewielu architektów potrafi to zrobić.
( może i potrafi, ale po co? )

gosciu01
28-07-2013, 14:14
Jeśli chodzi o obliczenia, swoje oparłem po analizie pracy habilitacyjnej pani prof. Doroty Chwieduk pt."Modelowanie i analiza pozyskiwania oraz konwersji termicznej energii promieniowania słonecznego w budynku".

W tym celu napisałem sobie stosowny arkusz kalkulacyjny, oparłem wyliczenia o wieloletnie dane z najbliższej stacji meteo i swoje.
itd.... coby teorię zbliżyć do przyszłego projektowanego stanu.

Żadne OZC i inne fajne znane mi programy takich rzeczy nie liczą.
W każdym razie nie tak dokładnie dla danej strefy klimatycznej i wybranych materiałów, skręcenia budynku względem osi itp.

plusultra
28-07-2013, 15:18
A jakieś powierzchnie refleksyjne wokół budynku planujecie?

nydar
28-07-2013, 16:36
Świetna praca. Zwłaszcza bilans zysków i strat w postaci tabeli odnoszący się do poszczególnych miesięcy jest interesujący dla inwestora.Teorie o oknach dwuszybowych od południa bo mają bilans dodatni a trzyszybowych od północy można między bajki włożyć.
ps.Drogi sajgończyku.Może zweryfikujesz swoje stanowcze stanowisko?

מרכבה
28-07-2013, 16:59
Spokojnie wieczorkiem postaram się zapodać screnny bo mam tak na 15 stron w szczególikach bilans okna jak się robi.
Nie obiecuję na 100% bo czas niedzielnyj

Żadne OZC i inne fajne znane mi programy takich rzeczy nie liczą.
W każdym razie nie tak dokładnie dla danej strefy klimatycznej i wybranych materiałów, skręcenia budynku względem osi itp. nie liczą ... bo trzeba sobie takie coś zrobić.
tego jak pisałem jest z 15 stron A4 na pierwszy rzut oka.
Miesiąc po miesiącu.

nydar
28-07-2013, 17:09
Stawiasz mnie w trudnej sytuacji.Forumowy kumpel kontra autorytet profesorski.Postaraj się tak policzyć aby wyszło jak u Pani prof.:D

מרכבה
28-07-2013, 20:08
203183
203184
203185
203186
203187
Tam gdzie jest minus w bilansie to jest zysk ... jak by się ktoś pytał tylko wychodzi że od południa znikomy ok.
Niczemu nie przeczy, ponieważ okno ma 2,5m^2 a szyba tylko 1,3 metra kw .. UW jest tragiczne itp ... takie typowe ...
szyba powinna być 1,1 ale tam ... i tak pokazuje że dla takich okien cudów nie ma .
Co nie przeczy że można cały sezon zamknąć w zyskach ... ale to wymaga okien najwyższej próby.
O czym wiem dobrze ...
bo co to za okno gdzie ramy jest 47%? kiepskiej ramy ... co nie raz nie dwa pisałem przy okazji okien pasywnych ...
ma być jak najwięcej szyby cdn.

מרכבה
28-07-2013, 20:09
203188
203189
203190
Okno kiepskie to mało powiedziane... :(

מרכבה
28-07-2013, 20:31
203192
Realnie tyle na dzień dzisiejszy mogę osiągnąć każdy miesiąc z zyskiem.
Szyby jak i całe okno UW 0,35 TR 70 % mniejsza o szczegóły wiem że to jest jeszcze lipa ...
co za tym idzie można to pestką nazwać i jeszcze wynik sublimować ... tak okna trzeba umieć wykorzystać.
Tak jak pisałem jak się nie skleci takich obliczeń samemu to można sobie pogmerać.
Nie wiedział bym nic skąd co ... potwierdza to dobitnie że ramy w oknach są kiepskie .

gosciu01
28-07-2013, 21:38
Zastanawiam się, kiedy i czy w ogóle rynek budownictwa dorośnie do takich pytań i odpowiedzi?
Począwszy od projektantów, poprzez urzędników dofinansowujących najlepsze rozwiązania po świadome ekipy budowlane.

Kolega מרכבה ( coś mi dziwne tłumaczenie nicku wyszło w hebrajskim ) eksperymentuje.
Bilans dodatni jest możliwy, ale to kompromis.

Osobiście będąc leniwym tradycjonalistą stawiam na te wredne drewniane ramy okienne, płacąc za to jak płacę za ropę do mojej wozid.... zamiast za bilet autobusowy.
Dlaczego?
Bo nie dla cyferek człowiek żyje, ale to moje obecne zdanie, bo jakiś czas temu też byłem skłonny wydać sporo kasy na eko w zamian za wakacje dla rodziny ;-)
Częściowo mi przeszło, ale nie całkiem niestety ;-)

Pytanie do kolegi מרכבה
Co zrobisz latem, czy oby zyski sezonu grzewczego nie zostaną pochłonięte przez koszty chłodzenia latem, bądź wymyślne ustrojstwa typu rolety?
( sorry, tak dokładnie nie śledziłem Twoich opisów w tym temacie ).

andriuss
28-07-2013, 22:24
Zastanawiam się, kiedy i czy w ogóle rynek budownictwa dorośnie do takich pytań i odpowiedzi?
Począwszy od projektantów, poprzez urzędników dofinansowujących najlepsze rozwiązania po świadome ekipy budowlane.


Dodatni bilans da się osiągnąć z palcem, trzeba tylko zmienić trochę tory myślenia. Najbardziej nas bolą powiedzmy 4 miesiące, kiedy ciemno się robi średnio o 16:00, a przez kilkanaście godzin, kiedy jest najzimniej i najbardziej wieje, okno nie jest do niczego potrzebne. Nie chcę mi się liczyć, ale prawdopodobnie w czasie, kiedy na zewnątrz jest ciemno jak... takie okno traci 70% strat w ogóle, a tak naprawdę to jest to 100%, bo wtedy kiedy przepuszcza światło i podczerwień działa per saldo na naszą korzyść, więc trudno mówić o stratach, co najwyżej mniej bilansowo jest zysków.

Co zrobić? Wymyślić jak wygodnie i tanio izolować takie okno na czas długich i zimnych zimowych nocy. Bo po co komuś przejrzystość okna w salonie o 3 w nocy, kiedy cały dom śpi? Pytanie otwarte: czy to powinna być izolacja klasyczna, typu 10 cm styro, czy też sprawdzi się tu izolacja refleksyjna. Jak się to osiągnie, dodatni bilans będzie można liczyć w tysiącach kwh, i to przy dowolnych oknach. Co prawda różnice w cenie okien dobrych i słabych są niewielkie, więc nie ma się nad czym za bardzo zastanawiać, ale być może producenci np. zaoferują 2 x 3 mm hartowanego. Ma to duże znaczenie, bo już teraz mówią, że ten milimetr mniej i lepszego szkła przy trzech szybach pozwala im oferować dużo większe przeszklenia, właśnie do pasywnych - taka jest różnica w wadze. Gdyby pójść jeszcze o krok dalej, per saldo mogłoby się jeszcze bardziej opłacić.

gosciu01
28-07-2013, 22:34
No tak, mówimy o możliwościach.

Idź do takiego miejsca gdzie zamawiasz okna i tam nic nie usłyszysz o kurtynach antyrefleksyjnych w ofercie.
A ja buduję dom tu i teraz, za 7-14 dni składam zamówienie na konkretne okna.

W roku 2004 też zamawiałem różne materiały i mam budynek ok. 70 kWh/m2*rok.
I był to kosmos na ówczesne czasy, możę nie na forach, może nie w instytutach, ale dla dostawców i wykonawców na pewno.

Mówimy tu i teraz.
W teorii wychodzi mi 16-20 kWh/m2*rok i tylko dlatego, że wiem jak to zrobić.
I jest to zoptymalizowane do bólu.
Można lepiej, ale w mojej opinii (dzisiaj) nie opłaca się.

Za 10 lat będzie to dom przedpotopowy w rozumieniu energooszczędności, ale nie mogę czekać 10 lat.
No chyba, że sobie zafunduje czwarty dom.
Raczej nie.

Future ideas - też się zajmuję, ale to nie ten wątek, nawet nie te forum.

andriuss
28-07-2013, 22:48
Mówimy tu i teraz.
W teorii wychodzi mi 16-20 kWh/m2*rok i tylko dlatego, że wiem jak to zrobić.
I jest to zoptymalizowane do bólu.
Można lepiej, ale w mojej opinii (dzisiaj) nie opłaca się.



Po to gadamy, żeby stworzyć nową jakość, a nie rozpamiętywać niewykorzystane okazje. Moim zdaniem, jeśli będziesz miał dużo południowych okien, a nie zaplanowałeś do nich markiz, to strzelasz sobie w stopę. I to nie takich co to prawie zakrywają, a kilkumetrowych, żeby na południowej stronie domu stworzyć sobie strefę cienia. Na dzień dzisiejszy chciałbym, aby taka markiza na czas zimy mogła robić za kurtynę refleksyjną (nie anty ;)) Zastosowanie jakiegoś onduline przyda się też latem. Pytanie ile to da. Czy żeby mieć efekty trzeba coś konkretnego, czy refleksyjna naprawdę działa.

gosciu01
28-07-2013, 23:09
Jeśli mówimy o nowej jakości, to zainteresuj się elektroniką przeźroczystą, albo napisz na priva.

Dla niewtajemniczonych:
gałka w ścianie:
- w lewo = szyba ciemna
- w prawo = szyba przeźroczysta.
Aczkolwiek to przyszłość, choć nie tak odległa.
prototypy już funkcjonują.

Co do strzelania w stopę,
śmiem twierdzić, że potrafię strzelać miedzy palcami ;-)

Właśnie strzelam, zainstalowałem dallasy i lutuję kolejne,
wrzucę dane na stronkę, to zobaczymy.
Sam jestem ciekaw tego organizmu, który operuję ;-)

plusultra
28-07-2013, 23:09
To ile w końcu od płd na m2 szyby g=0,65 mamy zysków np w styczniu w kwh?;p

Co do zasłon - myślałam aby w zwykłe poliestrowe wszyć srebrną folię dachową;)

Południowe okno do zacienienia pionowe pikuś - latem najwieksze zyski daje zachodnia strona, a jak połaciówka to już w ogóle... sauna solution:)) a od zachodu aby zacienić trzeba dać jakieś pionowe półki... albo taką klasyczną markizę budkę z bokami...

gosciu01
28-07-2013, 23:18
To ile w końcu od płd na m2 szyby g=0,65 mamy zysków np w styczniu w kwh?;p


qurde, prezes jaki jesteś, czy co że w nawyku masz delegowanie zadań innym?
...a policz sobie (i dla potomnych podaj na forum).
Materiały jak na tacy podano ;-)




Południowe okno do zacienienia pionowe pikuś - latem najwieksze zyski daje zachodnia strona, a jak połaciówka to już w ogóle... sauna solution:))


wystarczą rolety, albo markizy np. Fakro ma takie, ale pewnie inne firmy też.
Skuteczne!

andriuss
28-07-2013, 23:24
50 kwh +/- 10 podzielone przez współczynnik g. Wschodu i zachodu nie zacienisz, tylko przegrody pionowe. Wszywanie folii w zasłony: może da coś, a może tylko trochę, a może nie da nic - też poszukuję wiedzy, która pozwoli to ocenić. Na chwilę obecną dużo bardziej przekonuje mnie jednolita i w miarę szczelna wartswa folii od zewnątrz.

gosciu01
28-07-2013, 23:34
jak wyżej,
w oknach dachowych to stosują - taka zewnętrzna siatka w kolorze ciemnym.
Może dla zwykłych okien też sprawdziłaby się?!

Działa to tak;
- siatka ogranicza dostęp światła do okien ( to po pierwsze primo ),
- jednocześnie będąc ciemną ogrzewa się i tym samym powietrze pod nią powodując ruchy konwekcyjne powietrza pomiędzy szybą a tą siatką.

Proste i genialne jednocześnie!
Czy zadziała dla połaci pionowych?
Za późna godzina na konstruktywne wnioski.

plusultra
29-07-2013, 00:30
203241
http://blog.archpaper.com/wordpress/wp-content/uploads/2013/01/Broadway-Hse-DGA-7882.jpg
Na zachodnią fasadę coś takiego muszę wykombinować zanim drzewo mi urośnie, ale jak ja to wkomponuję w okno...

מרכבה
29-07-2013, 11:11
203282
203283

No straty są niewielkie bo i okno dobre ... kiedy trzeba ... kiedy trzeba słońca jest i na to nastawione
stąd niezłe zyski z takiego okna.
Zwykłe okna niestety przez małe wymagania rynku są jakie są ... masa plastiku itp ... szkła mało ...
rama licha bo ledwo 1,0 ... plus troszkę mostków termicznych i mamy wynik okno przynosi jednak straty.
Ja podchodzę do tej sprawy tak że pierwsze szyba potem rama zaizolowana ile wlezie.


Działa to tak;
- siatka ogranicza dostęp światła do okien ( to po pierwsze primo ),
- jednocześnie będąc ciemną ogrzewa się i tym samym powietrze pod nią powodując ruchy konwekcyjne powietrza pomiędzy szybą a tą siatką.

Proste i genialne jednocześnie!
Czy zadziała dla połaci pionowych?
Za późna godzina na konstruktywne wnioski. stąd zwierzęta w afryce mają ciemne futro a skórę jasną.
Niedźwiedź polarny odwrotnie ... sierść biała ... skóra czarna.


coś mi dziwne tłumaczenie nicku wyszło w hebrajskim ) eksperymentuje.
to jest merkava czyli rydwan po Hebrajsku ... i nazwa czołgu ...

nydar
29-07-2013, 21:34
Mówimy o stanie faktycznym.A jest to stan w 99% okien przynoszących bilans ujemny.
Ja poczekam aż opracujesz technologię dobrych okien.Wtedy zmienię zdanie.Póki co dodatni bilans okna to bajka.Faktem natomiast jest problem w lecie.
Wiem bo mam niby dobre trzyszybowe, prawie amerykanske, ze słynnym argonem w środku.

andriuss
29-07-2013, 23:27
Mówimy o stanie faktycznym.A jest to stan w 99% okien przynoszących bilans ujemny.


Która to instytucja w tym kraju ustala stan faktyczny? Bo do niedawna wydawało mi się, że Macierewicz, ale na szczęście od dwóch miesięcy nie oglądałem wiadomości i już się gubię. A w którym przypadku będę miał większego kaca: czy jak w sezonie na dużym oknie wyjdzie 50 kwh in plus czy in minus? Jakie macie doświadczenia w upijaniu się na smutno i na wesoło?

Okna jakie są, każdy widzi. Jedne kosztują trochę mniej, inne trochę więcej, jedne bardziej się podobają, inne mniej, jedne są eksperymentem, drugie sprawdzoną konstrukcją z wieloletnią gwarancją. Czy mamy pomysł, jak w sposób niekontrowersyjny wpłynąć na bilans? Ja coś tam zaproponowałem, ale oczywiście lepiej zostawić bez odzewu i popieprzyć.

nydar
29-07-2013, 23:42
A o czym tu dyskutować? Oczywistą oczywistością jest,że masz rację. Okna należy zacieniać.W tej czy innej formie. Siatki,żaluzje,okiennice czy markizy. Do wyboru,do koloru,co kto woli.
Dowód?
Po pierwsze zaczynam używać spacji.
Po drugie na strychu bez okien mam chłodniej niż w chałupie.
Denerwujące jedynie jest wciskanie kitu,że okna w naszym klimacie dają bilans dodatni.
ps. na wesoło kac jakby mniejszy

KrzysztofLis2
30-07-2013, 08:21
No nie wiem, jak ja to liczyłem, to dawały bilans dodatni.

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/okna-energooszczedne-czy-warto/

Osobiście przewiduję dwuszybowe oraz grube i szczelne styropianowe okiennice z zewnątrz,

andriuss
30-07-2013, 08:40
http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/okna-energooszczedne-czy-warto/


Pamiętamy, przynajmniej ja pamiętam. Ale nikt się nie chce wypowiedzieć odnośnie zastąpienia styropianu izolacją refleksyjną. Jestem przekonany o sensowności sprawienia sobie markiz, jeszcze lepiej, gdyby miały w sobie warstwę refleksyjną. Pomajsterkowanie w celu żeby markizy latem były markizami a zimą okiennico-zasłonami to mały problem i mały koszt.

מרכבה
30-07-2013, 12:10
Wiem bo mam niby dobre trzyszybowe, prawie amerykanske, ze słynnym argonem w środku. no ale nikt nie neguje okien Twoich.
Jak byś się dobrze wczytał w te zrzutu to chodzi o okno które ma 47% ramy !! i to słabej ramy.
Stąd duże straty i małe zyski bo mało szyby. Jedno za drugim podąża ... jak masz więcej szyb z powłokami ... gorzej z zyskiem, mniej strat natomiast.
Na pierwszą linie idzie szyba ...aby stanowiła jak największy procent okna, najlepiej jak 100% czyli sama szyba.
Widzisz jaka różnica ... brak zysków ... do sporych zysków z niewielkiego okna w sumie.
O resztę psssyt ... zrobim pochwalim.

plusultra
30-07-2013, 22:46
Izolacja refleksyjna odbija promieniowanie cieplne, a ciepło ''ucieka'' nie tylko przez promieniowanie, ale jeszcze przez kondukcję i konwekcję...

semiramida
25-04-2014, 16:18
o to kupować trzyszybowe czy dwuszybowe? Boje się że przez trzyszybowe dom sie nie ogrzewa gdy jest słonce...

gentoonx
25-04-2014, 17:09
należałoby policzyć zyski i straty dzień po dniu - orientacyjnie dla średniej z ostatnich 10lat na ten przykład

Jak się nie chce to jakimś wskaźnikiem może być OZC - choć to tylko bilans za sezon grzewczy będzie - u mnie pokazuje różnicę między pak2, a pak3 od południa - 160kWh w sezonie na korzyść pak3, czyli dla mnie nieopłacalne są pak2 - być może zależność od powierzcni przeszkleń i zacienienia okapem 1,2m

semiramida
26-04-2014, 18:13
a moze warto dwuszybowe nieotwieralne? wtedy współczynnik takich okien sie poprawia?

gentoonx
26-04-2014, 18:30
a moze warto dwuszybowe nieotwieralne? wtedy współczynnik takich okien sie poprawia?

do mnie to? co ty sobie myślisz :)

Daj spokój - u mnie wszystkie to same pakiety w warstwie ocieplenia, udział szyby 100%, żadne dziadowski fixy za wory kasiory ;)

BCS
26-04-2014, 21:10
Okna są potrzebne i ".", można w różny sposób izolować, ja coś takiego sobie umyśliłem, ciekawe czy ma to jakikolwiek sens. Na razie czysto teoretycznie, bo pytań wiele, na pewno układ mechaniczny czyli drogi i awaryjny, te kwestie wstępnie pomińmy. Proszę o ocenę czy nastąpi izolacja termiczna i znalezienie materiałów, które by to wytrzymały/spełniły.
Pustka powietrzna pomiędzy oknem i roletą coś poprawia termoizolacyjność, ale w nieszczelnościami lamelek wszystko jest tracone (chociaż producenci bram rolowanych- największych rolet, podają parametr u koło 5w/m2, twierdząc, że wystarczająco izolują żeby garaż chronić). Ciepło, które dotrze na zewnętrzną szybę ogrzeje chłodne powietrze i rozpocznie ucieczkę poprzez aluminiowe zimne lamelki, żeby powstrzymać przewiew lub w lepszych, szczelniejszych roletach -konwekcje, która przy szczelinie powyżej 3-5cm wystąpi, wpadłem na pomysł wypełnić tę pustkę nieruchomym, suchym powietrzem, zamkniętym w "ala" materacu/foli bąbelkowej przyklejonej do lamelek, pompowanym po zamknięciu rolety i spuszczanym przed otwarciem. Takie układy w mechanice są znane np. poduszki pneumatyczne w samochodach, raczej do zrobienia, tylko czy zatrzyma ciepło na tyle skutecznie, żeby o tym rozmyślać, suche powietrze jest dobrym izolatorem, a cienka guma/folia nie powinna, aż tak wpłynąć na pogorszenie tego parametru.

https://lh5.googleusercontent.com/-qMWX3f1aR04/U1wJQM_v6JI/AAAAAAAAAmI/O-sX-B5DB_Y/w964-h533-no/okno.jpg

מרכבה
26-04-2014, 21:14
Ma sens izolowanie, ale w domu koło pasywnym, a nie starej ceglanej kamiennej "świątyni" boga Hefajstosa.
Pustka musi mieć najwyżej 2cm szerokości ...

BCS
26-04-2014, 21:44
To czerwone to właśnie 2cm pustki- nie jedno tylko kilka pustek, zamknięte w foli/latekie

semiramida
27-04-2014, 20:36
fajne..
moj mozg dzis sobi uważa, że dzisiejsze okno dwuszybowe i tak jest porządne, a u mnie, zgodnie z przedwojenną sztuką okna są minimalne, 1/8 powierzchni podłogi. i myślę ze większe przeszklenia tylko zaopatrzymy w rolety... ostatecznie, w razie chłodów i za dnia, te większe przeszklenia i za dnia mogą byc pozamykane (kuchnia, drzwi na taras i drzwi na balkon) a reszta okien jest niezbyt duża w stosunku do wielkosci pomieszczenia...

מרכבה
27-04-2014, 20:46
Zawsze szybę można dać do starego okna 4/16arg/lowE/4