PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa w instalacji co



akwarob
08-07-2002, 14:46
Spotkałem się z opiniami iż zainstalowanie pompy nawet w starych instalacjach co zwiększa wydajność instalacji. Pompę zazwyczaj wstawia się za piecem co, oferta pomp jest dość duża, ale żaden z producentów nie pomaga w wyborze pompy. Intryguje mnie, czy jeśli moja instalacja jest obecnie instalacją grawitacyjną o wysokości 8 metrów i pojemności 150 litrów, powinienem kupić pompę o wydajności przy podnoszeniu słupa wody powyżej 8 metrów, czy wystarczy pompa obiegowa, wymuszająca jedynie ruch wody w instalacji? Jeśli tak to mniej wiecej jaka?
Pozdrawiam.

09-07-2002, 07:12
Witam, z pewnością wystarczy pompa cyrkulacyjna np. Grundfos UPS 100 (a może i mniejsza). Zadaniem pompy jest wprowarzenie w ruch wody,a nie "robienie fontanny" na wys. 8m. Pozdrowienia Piotr.

bigmario4
09-07-2002, 07:39
Jak kupowałem pompkę sprzedawca pytał o wysokosc CO.Zresztą na pompie też jest oznaczenie max.wysokości(co wiąże się z ceną).Mario

Dlugi
10-07-2002, 05:43
On 2002-07-09 08:39, bigmario4 wrote:
Jak kupowałem pompkę sprzedawca pytał o wysokosc CO.Zresztą na pompie też jest oznaczenie max.wysokości(co wiąże się z ceną).Mario


Pompe dobiera sie nie na wys. podnoszenia a na opory instalacji.

aziel
10-07-2002, 11:18
Jeśli nie wiesz jakie są opory w instalacji najlepiej kup Grundfos Alfa. Ma wbudowany falownik i sama reguluje wydajność. Pasuje do większości instalacji w domach jednorodzinnych. Szczegóły na stronie Grundfosa.

Gradziu
28-10-2002, 09:08
wysokosc podnoszenia pompy, to nie wysokosc slupa wody, tylko roznica cisnien na ssaniu i tloczeniu jaka pompa moze wytworzyc, przy zerowym przeplywie wody. warto wiec zwrocic uwage na charakterystyke pompy. nalezy olbiczyc przeplyw (Q=m*c*dT), spadek cisnienia na instalacjji i dopiero dobrac pompe. zwykle jednak dla instalacji w domku jednorodzinnym dobor grundfoss UPS100-32 jest OK.osobiscie radze jednak sprawdzac.