PDA

Zobacz pełną wersję : Wiek domu !!



Rak
05-07-2004, 08:32
witam,

wlasnie wczoraj po poludniu, tuż przed powrotem ze wsi, mialem krótką 'debatę' z sąsiadem na temat wieku mojego domu. jeśli mogę prosić kogoś, kto jest w stanie orientacyjnie określić jego wiek po poniższych parametrach, to będę wdzięczny za informację:

1. ściany gliniane, lane z gliny zmieszanej z sieczką
2. sufity: gliniana powała
3. na poddaszu gliniana baba (wędzarka)
4. podłoga drewniana położona na kamiennym fundamencie, w 2 pokojach zejścia do kamiennych piwnic - każda o wymiarach 2x15
5. na podwórzu jest równie stara kamienna obora, reszta budynków gospodarczych jest młoda, około 30 lat
6. dom jest położony na wzgórzu, oddalony od drogi wiejskiej o 100 m w poludniowo wschodniej części poj. drawskiego

jeśli ktoś potrzebuje dodatkowych informacji, to proszę o pytanie.

pitbull
05-07-2004, 08:59
Popytaj ludzi zwlaszcza starszych to Ci powiedza, albo poprzednich wlascicieli. Jak chcesz znac dokladnie to tylko metoda wegla C14 :wink:

Rak
05-07-2004, 09:25
hehe, no tak...
poprzednia właścicielka mieszkała w nim zaledwie 40 kilka lat...a takich sąsiadów już nie mam...wino ich zmęczyło.

pitbull
05-07-2004, 09:37
A w ksiegach wieczystych ?

pchlistosc
05-07-2004, 10:46
witam,

wlasnie wczoraj po poludniu, tuż przed powrotem ze wsi, mialem krótką 'debatę' z sąsiadem na temat wieku mojego domu. jeśli mogę prosić kogoś, kto jest w stanie orientacyjnie określić jego wiek po poniższych parametrach, to będę wdzięczny za informację:

1. ściany gliniane, lane z gliny zmieszanej z sieczką
2. sufity: gliniana powała
3. na poddaszu gliniana baba (wędzarka)
4. podłoga drewniana położona na kamiennym fundamencie, w 2 pokojach zejścia do kamiennych piwnic - każda o wymiarach 2x15
5. na podwórzu jest równie stara kamienna obora, reszta budynków gospodarczych jest młoda, około 30 lat
6. dom jest położony na wzgórzu, oddalony od drogi wiejskiej o 100 m w poludniowo wschodniej części poj. drawskiego

jeśli ktoś potrzebuje dodatkowych informacji, to proszę o pytanie.


szcuje ze napewno sprzed 1880 r(chyba)

Rak
05-07-2004, 12:01
pitbull: księgi wieczyste i zawarte tam info kończą się na 1936 roku.

pchlistość: po czym tak sądzisz? grzebałem co nieco w książkach dotyczących lokalnego folkloru, ale szczegółów za bardzo nie mam. wszystko ociera się o ubiegłe stulecie, ale nie aż tak daleko jak piszesz.

pchlistosc
06-07-2004, 06:21
pitbull: księgi wieczyste i zawarte tam info kończą się na 1936 roku.

pchlistość: po czym tak sądzisz? grzebałem co nieco w książkach dotyczących lokalnego folkloru, ale szczegółów za bardzo nie mam. wszystko ociera się o ubiegłe stulecie, ale nie aż tak daleko jak piszesz.

w oparciu o swoje doswiadczenie w tym okresie zaczeto budowac tradycyjne mury z cegiel.Najmlodszy mur pruski jaki spotkalem ma moja znajoma i pochodzi on z tamtego okresu.Jezeli chodzi o domy wiem ze stodoly i budynki gospodarcze budowano rowniez po tamtym okresie

Rak
06-07-2004, 07:32
dzieki za informację. jeśli w jakikolwiek inny sposób uda mi się dotrzeć do iinformacji na temat wieku mojego domu, to nie omieszkam Cię o tym poinformować...

pitbull
06-07-2004, 07:51
Rozbierza chalupe - zazwyczaj pod weglem zakopywano pieniadze :lol: . Ale dom moze byc z czasow zaborow.

pchlistosc
06-07-2004, 08:49
dzieki za informację. jeśli w jakikolwiek inny sposób uda mi się dotrzeć do iinformacji na temat wieku mojego domu, to nie omieszkam Cię o tym poinformować...

a co bedziesz chalupe remontowal?

Rak
06-07-2004, 09:32
pchlistość:

no remontował to za duże słowo...ten dom jest budowany w różnym okresie jak sądzę, stąd jego ściany są częściowo wypełnione cegłą glinianą a częściowo to po mojemu glina i piach, bo jak zrobiłem w 2 miejscach 'przewiert' to nie natraciłem na nic z wyjątkiem odgłosu sypiącego się po ścianie piachu. dlatego mały remont wchodzi w grę, a duży niestety nie. poługniowo - wschodnia ściana lekko 'popłynęła' w sobie znanym tylko kierunku, dlatego została zwieńczona jakimś żelastwem. dom jest do wyburzenia, jak mi powiedziało 2 budowlańców z okolic, więc pewnie za 10 20 lat to będę musiał zrobić. jak chcesz zobaczyć to wystawię Ci na maila kilka zdjęć...

Rak
06-07-2004, 10:20
no i jeszcze jedna kwestia. każdy z majstrów stwierdził autorytatywnie, że nie ma co sie bawić w remont z racji 'jakości' ścian po prostu. dom jest zwieńczany w dwóch miejscach i nie da rady go ruszyć, bo się zmęczy i padnie. więźba jest w miarę zdrowa, belki stropowe do obicia.

pchlistosc
06-07-2004, 11:06
no i jeszcze jedna kwestia. każdy z majstrów stwierdził autorytatywnie, że nie ma co sie bawić w remont z racji 'jakości' ścian po prostu. dom jest zwieńczany w dwóch miejscach i nie da rady go ruszyć, bo się zmęczy i padnie. więźba jest w miarę zdrowa, belki stropowe do obicia.


dawaj zdjecia

kroyena
12-07-2004, 13:40
Rak, chałupka może stara, ale jeżeli się zachowało to mogą być starsze zapiski, kiedy ta gospodarka ruszyła.
Gdzie, a u proboszcza, tam są księgi ponad podziałami zaborów, a być może i prehisteryczne. 8)

A tak z innej beczki konserwatora zabytków Ci podesłać :roll: :wink:

tomek1950
04-08-2004, 00:42
Raku, podeślij zdjęcia. Też mam chałupę budowaną w ten sam sposób (glina z sieczką) ale w okolicach Giżycka. Szacuję, że moja zbudowana została pomiędzy 1885 a 1914.

Rak
18-08-2004, 09:37
powinieneś otrzymać zdjęcie na priva...

tomek1950
18-08-2004, 22:30
Dostałem, dzięki. Opisałem Ci moje uwagi.
Nie przejmuj się. Chaupa jest bardyo fajna. Ma duszę. :D

bigmario4
29-08-2004, 07:40
Czasami fachowcy datowali rok postawienia chaupy na krowkwiach.Z racji wykonywanego zawodu(dekarz)specjalnie patrze ale nie zawsze jest a jezeli juz to przy scianie szczytowej.

Rak
29-08-2004, 09:21
Czasami fachowcy datowali rok postawienia chaupy na krowkwiach.Z racji wykonywanego zawodu(dekarz)specjalnie patrze ale nie zawsze jest a jezeli juz to przy scianie szczytowej.

Ooo!! Tego nie wiedziałem. Wielkie dzieki za informację. Pędzę zatem poszukać czegoś takiego...