PDA

Zobacz pełną wersję : rozrysowanie rur ogrzewania podlogowego



asterixx
28-07-2013, 07:28
Witam,

Szukam kogoś, kto rozrysuje mi rury ogrzewania podłogowego na rzucie budynku.
Widziałem kiedyś rysunek z takiego projektu na którym dla każdej pętli były podane moc i długość pętli (i kilka innych parametrów).
I na tym mi głównie zależy - rysunek pętli, jej moc i długość rury.

asterix

dembi
28-07-2013, 08:37
Polecam firmy projektowe z Twojej okolicy.

asterixx
28-07-2013, 10:43
Polecam firmy projektowe z Twojej okolicy.

Rozmawiałem z dwoma firmami. Obie podejma sie, ale zrobienia calego projektu. Za 2,5-3 tys. A ja projektu nie potrzebuje. Jedynie rysunek z rurami na rzucie. Wszedzie rury w stałej odległości, pod oknami geściej.

Chodzi o to, aby podzielić pomieszczenia na pętle, aby nie przekraczać zbytnio dopuszczalanych długości poszczególnych pętli. Rysowanie na papierze czy nawet w corelu i potem liczenie długości jest strasznie czasochłonne. Mysle, ze w programie do projektowania mozna to narysowac o wiele szybciej.

kaszpir007
28-07-2013, 22:11
Prawda jest taka że większość hydraulików nie bawi się w taki rzeczy. Podłogówka dobrze się dopasowuje "mocowo". W dobrze ocieplonym domu dając nawet rozstaw do 25-35cm da się uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach , oczywiście kosztem wyższej temperaury podłogi.
Większość hydraulików daje rozstaw 15-20cm i tyle ...
Resztę czarnej roboty robi elektronika która steruje temperaturą wody w obiegu ...

Oczywiście odezwą się za chwilę że trzeba projekt i itd i że wogóle , ale rzeczywostość jest taka że mało który instalator się bawi w projektowanie. Oni mają doświadczenie i wiedzą gdzie i jak ułożyć pętle i robią to z głowy i doświadczenia ..

Czym większy rozstaw tym mniejsza moc i wymagana wyższa temperatura zasilania , czym większe zagęszczenie tym temperatura zasilania może być niższa ...

Przyjęło się że jak robi się dla pompy ciepła to robi się rozstaw co 10-15cm , a dla pozostałych źródłeł co 15-25cm ...

asterixx
29-07-2013, 06:21
Zdaje sobie z tego sprawę. Mi zalezy tak naprawde na czyms innym. A mianowicie potrzebuje dlugości pętli. Zeby potem nie okazało się, że zostana mi odpady o długościach po 60 czy 70m. Majac listę pętli i ich długości moge zobie to zoptymalizowac. Robilem sobie rysunki do obliczenia dlugości pętli i wyszlo mi, ze przy rozstawie 10cm (5cm pod oknami) wychodzi średnio okolo 10-11m/m2. Ale nie liczyłem łuków, tylko proste na styk. Wiec przy założeniu że pojedyńcza pętla będzie miała 8-9m2 powinno być OK.

gentoonx
29-07-2013, 13:18
ciężko policzyć długość łuku o znanym promieniu i zsumować ilość łuków?

asterixx
29-07-2013, 13:35
ciężko policzyć długość łuku o znanym promieniu i zsumować ilość łuków?

Oczywiscie, ze nie. roznica wynosi nieco ponad 4,29cm. Ale nie w tym rzecz. Juz sobie poradzilem z problemem bez pomocy fachowców.

gentoonx
29-07-2013, 14:35
Oczywiscie, ze nie. roznica wynosi nieco ponad 4,29cm. Ale nie w tym rzecz. Juz sobie poradzilem z problemem bez pomocy fachowców.

Tu nie forum dla plastyków - takich fachowców trza było gdzie indziej szukać :)

Maher
29-07-2013, 22:21
Zdaje sobie z tego sprawę. Mi zalezy tak naprawde na czyms innym. A mianowicie potrzebuje dlugości pętli. Zeby potem nie okazało się, że zostana mi odpady o długościach po 60 czy 70m. Majac listę pętli i ich długości moge zobie to zoptymalizowac. Robilem sobie rysunki do obliczenia dlugości pętli i wyszlo mi, ze przy rozstawie 10cm (5cm pod oknami) wychodzi średnio okolo 10-11m/m2. Ale nie liczyłem łuków, tylko proste na styk. Wiec przy założeniu że pojedyńcza pętla będzie miała 8-9m2 powinno być OK.

Rozstaw co 10cm i 5cm pod oknami to chyba układa się tylko w saunie, ja u siebie układałem co 10cm tylko w małej łazience pomijając prysznic i w kuchni pomijając połowę powierzchni gdzie będą szafki. Ciekawe jak wyjdzie ci gięcie rurek co 5 cm. Policzenie OZC z projektem podłogówki to też nie jest duży koszt około 700zł.

Puławiak
30-07-2013, 06:27
zostaną ci odpady i to pewnie dość spore ilości tego nie unikniesz.