PDA

Zobacz pełną wersję : Dotacje NFŚiGW zmiany od 01.10.2013



RAPczyn
30-07-2013, 09:51
Lepiej późno niż wcale - chciało by się rzec.
http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,452,rada-nadzorcza-nfosigw-zmienila-program-45-doplat-do-kolektorow-slonecznych.html
W skrócie: przy liczeniu maksymalnych kosztów kwalifikowanych, brana pod uwagę będzie powierzchnia apertury (czynna) zamiast dotychczasowej powierzchni brutto.
Na liczbach przedstawia się to np. tak:

Kolektor płaski: powierzchni brutto 4,04m^2; powierzchni czynnej 3,65m^2
Maksymalne koszty kwalifikowane: dziś 9090PLN; od 1.10.2013 8212,50PLN
Dotacja: dziś 4090,50PLN; od 1.10.2013 3695,63PLN

Kolektor CPC-ETC: powierzchni brutto 4,93m^2; powierzchni czynnej 4,5m^2
Maksymalne koszty kwalifikowane: dziś 11092,5PLN; od 1.10.2013 10125PLN
Dotacja: dziś 4991,63PLN; od 1.10.2013 4556,25PLN

Kolektor ETC: powierzchni brutto 4,949m^2; powierzchni czynnej 2,8m^2
Maksymalne koszty kwalifikowane: dziś 11135,25PLN; od 1.10.2013 6300PLN
Dotacja: dziś 5010,86PLN; od 1.10.2013 2835PLN

red1980
02-08-2013, 20:54
Ciekawe jak ta zmiana wpłynie na rynek kolektorowy. Coś mi się wydaje, że drastycznie zmniejszy się sprzedaż próżniowych...

gentoonx
02-08-2013, 23:55
mniej chińszczyzny i heat-pipe'ów będzie schodziło, Te droższe jak Watt na ten przykład CPC9 czy 15, to raczej nie spadnie

in*s*7
03-08-2013, 09:57
mniej chińszczyzny i heat-pipe'ów będzie schodziło, Te droższe jak Watt na ten przykład CPC9 czy 15, to raczej nie spadnie
A dlaczego sprzedaż tych droższych nie spadnie?
Ogólnie sprzedaż wszystkich kolektorów będzie coraz mniejsza bo NFOŚi GW ma na rok 2014 r. tylko 83 699 tys zł a na rok 2015 r. tylko 13 834 tys. zł podczas gdy w tym roku jest to 124 621 tys zł czy rok temu było 141 587 tys. zł .Co niektórzy zaczną już pewnie w przyszłym roku zwijać interesy.

red1980
04-08-2013, 21:32
Sprzedaż rur spadnie i to bardzo. I o ile jeszcze chiński HP będzie mógł ceną powalczyć (albo pojawią się zestawy 60 rur do zasobnika 300 l :o ) to lepszej jakości próżniówki i co za tym idzie droższe, przestaną się chyba sprzedawać. Tak czy inaczej importerzy chińszczyzny mogą powoli zawijać interesy. Chyba że przerzucą się na ogniwa fotowoltaiczne.

ago12
26-08-2013, 12:45
Na ten rok już się skończyły pieniądze na dofinansowania, więc i tak większość inwestycji niestety będzie szła tylko z pieniędzy inwestorów, a co za tym zapewne najtańsze zestawy.

red1980
26-08-2013, 14:07
Na ten rok już się skończyły pieniądze na dofinansowania, więc i tak większość inwestycji niestety będzie szła tylko z pieniędzy inwestorów, a co za tym zapewne najtańsze zestawy.chyba w twoim banku się skończyły. Wg stanu na 5 sierpnia wykorzystano zaledwie 41% tegorocznego budżetu na ten cel.

red1980
30-08-2013, 20:02
Na ten rok już się skończyły pieniądze na dofinansowania, więc i tak większość inwestycji niestety będzie szła tylko z pieniędzy inwestorów, a co za tym zapewne najtańsze zestawy.Cofam to co powiedziałem i zwracam honor - od kilku dni zaczęły dochodzić do mnie informacje od klientów, że w niektórych bankach środki na ten rok zostały już wyczerpane.

wojteklu
04-09-2013, 09:59
Cofam to co powiedziałem i zwracam honor - od kilku dni zaczęły dochodzić do mnie informacje od klientów, że w niektórych bankach środki na ten rok zostały już wyczerpane.


Zgadza się, wysypał się np, Credite Agricole ( Lukas bank). Fundusze się kończą to nie od dziś wiadomo. Jest ich coraz mniej i będzie jeszcze mniej.}
ALE NIE OZNACZA TO, ŻE SKOŃCZYŁY SIĘ KOMPLETNIE!! Są fundusze, ale jest ich coraz mniej! Spotykam ludzi, którzy właśnie przez plotki nie montują zestawów, ponieważ słyszą od innych że funduszy już nie ma. Skąd macie takie info? Współpracujecie z bankami? A może macie jakieś źródło w Narodowym Funduszu?

Co do Próżniówek. Fakt, chińskie Heat Pipe zejdą z rynku, ponieważ mają dużo mniejszą powierzchnie czynną niż brutto. Założmy kolektor znanej firmy w Polsce na kolektorze 15 rurowym wygląda tak: Czynna pow: 1,2 m2, Brutto pow: 2,44 m2. W Przypadku polskich producentów przy kolektorze próżniowym powierzchnie wyglądają już lepiej, przykład: Czynna: 1,805 m2, Brutto: 2,038 m2.

Co do wypowiedzi na temat droższych, zadam Wam pytanie: Czy jeżeli wymieniacie np. w aucie części zawieszenia, wrzucacie w to chińskie tanie części czy wolicie lekko dopłacić i kupić coś ze średniej półki i być pewnym, że się zaraz nie rozwali? Obstawiam, że większość ludzi, przeciętnych zjadaczy chleba, korzysta ze średniej półki.

Tak samo jest z kolektorami, tanie Chińskie mają gorsze uzyski ciepła, bo są gorszej jakości.

Droższe, ale czy wiecie o ile droższe?
Porównanie:
Zestaw na chińskich kolektorach kosztuje ok. 13500 zł, mówie tutaj o zestawie 45 rur, 300 zbiornik i usługa. - 45% dot. = ok. 7500 zł
Zestaw na polskich koklektorach kosztuje ok. 16000 zł, mniej rur, bo 36, zbiornik 300 i usługa. - 45% dot. = ok. 8 800 zł.


Mimo mniejszej ilości rur uzyski cieplne porównywalne. Odsyłam do strony www.solarkeymark.org Jest tam lista firm, które mają pod sobą kolektory z certyfikatami, każdy był testowany pod względem efektywności i przepuszczalności cieplnej.


Oczywiście są kolektory np. produkcji niemieckiej, które jakościowo są jeszcze lepsze, ale cena już w przypadku zestawu na 300 jest znacznie wyższa.

red1980
04-09-2013, 11:30
Zgadza się, wysypał się np, Credite Agricole ( Lukas bank). Fundusze się kończą to nie od dziś wiadomo. Jest ich coraz mniej i będzie jeszcze mniej.}
ALE NIE OZNACZA TO, ŻE SKOŃCZYŁY SIĘ KOMPLETNIE!! Są fundusze, ale jest ich coraz mniej! Spotykam ludzi, którzy właśnie przez plotki nie montują zestawów, ponieważ słyszą od innych że funduszy już nie ma. Skąd macie takie info? Współpracujecie z bankami? A może macie jakieś źródło w Narodowym Funduszu?

Co do Próżniówek. Fakt, chińskie Heat Pipe zejdą z rynku, ponieważ mają dużo mniejszą powierzchnie czynną niż brutto. Założmy kolektor znanej firmy w Polsce na kolektorze 15 rurowym wygląda tak: Czynna pow: 1,2 m2, Brutto pow: 2,44 m2. W Przypadku polskich producentów przy kolektorze próżniowym powierzchnie wyglądają już lepiej, przykład: Czynna: 1,805 m2, Brutto: 2,038 m2.

Co do wypowiedzi na temat droższych, zadam Wam pytanie: Czy jeżeli wymieniacie np. w aucie części zawieszenia, wrzucacie w to chińskie tanie części czy wolicie lekko dopłacić i kupić coś ze średniej półki i być pewnym, że się zaraz nie rozwali? Obstawiam, że większość ludzi, przeciętnych zjadaczy chleba, korzysta ze średniej półki.

Tak samo jest z kolektorami, tanie Chińskie mają gorsze uzyski ciepła, bo są gorszej jakości.

Droższe, ale czy wiecie o ile droższe?
Porównanie:
Zestaw na chińskich kolektorach kosztuje ok. 13500 zł, mówie tutaj o zestawie 45 rur, 300 zbiornik i usługa. - 45% dot. = ok. 7500 zł
Zestaw na polskich koklektorach kosztuje ok. 16000 zł, mniej rur, bo 36, zbiornik 300 i usługa. - 45% dot. = ok. 8 800 zł.


Mimo mniejszej ilości rur uzyski cieplne porównywalne. Odsyłam do strony www.solarkeymark.org Jest tam lista firm, które mają pod sobą kolektory z certyfikatami, każdy był testowany pod względem efektywności i przepuszczalności cieplnej.


Oczywiście są kolektory np. produkcji niemieckiej, które jakościowo są jeszcze lepsze, ale cena już w przypadku zestawu na 300 jest znacznie wyższa.

Środki skończyły się w bankach z BPS lub SGB - dokładnie nie wiem, bo może w obu. Faktem jest, że na moim terenie banki spółdzielcze środków na ten rok już nie mają.
Kasa jest w BOŚ Banku, ale tam są chyba średnie warunki finasowania.
A Credit Agricole kolego to nie ma już tych kredytów od kwietnia br i wg mojej wiedzy udzielił ich bardzo bardzo mało.

Czy chińskie HP mają dużo mniejsza pow. czynna do brutto? Porównaj sobie parametry HP i np kolektora KSR10 z Hewalexa.

Chińskie pochodzenie koletora nie musi go od razu dyskwalfikować, bo dziś większośc firm produkuje w Chinach. Tyle że jedne robią to porządnie za większe pieniądze, a inne byle jak za pieniądze niekoniecznie mniejsze...

Czy ten zestaw za 16000 zł na 36 rurach polskiego producenta zmieści się w kosztach kwalifikowanych (teraz i po 1 października)? Wątpię. Sprawdź to proszę zanim puszczasz w świat takie informacje.

Cena zestawu z montażem instalacji opartej na 40 rurach niemieckiego pochodzenia ze zbiornikiem 300 l wyniesie ok. 18.000 zł przed dotacją. Problem jedynie w tym, że większa część kosztów nie zmieści się w kosztach kwalifikowanych...

Chyba jesteś świeżo po jakimś szkoleniu sprzedażowym :cool:

wojteklu
06-09-2013, 20:22
Środki skończyły się w bankach z BPS lub SGB - dokładnie nie wiem, bo może w obu. Faktem jest, że na moim terenie banki spółdzielcze środków na ten rok już nie mają.
Kasa jest w BOŚ Banku, ale tam są chyba średnie warunki finasowania.
A Credit Agricole kolego to nie ma już tych kredytów od kwietnia br i wg mojej wiedzy udzielił ich bardzo bardzo mało.

Czy chińskie HP mają dużo mniejsza pow. czynna do brutto? Porównaj sobie parametry HP i np kolektora KSR10 z Hewalexa.

Chińskie pochodzenie koletora nie musi go od razu dyskwalfikować, bo dziś większośc firm produkuje w Chinach. Tyle że jedne robią to porządnie za większe pieniądze, a inne byle jak za pieniądze niekoniecznie mniejsze...

Czy ten zestaw za 16000 zł na 36 rurach polskiego producenta zmieści się w kosztach kwalifikowanych (teraz i po 1 października)? Wątpię. Sprawdź to proszę zanim puszczasz w świat takie informacje.

Cena zestawu z montażem instalacji opartej na 40 rurach niemieckiego pochodzenia ze zbiornikiem 300 l wyniesie ok. 18.000 zł przed dotacją. Problem jedynie w tym, że większa część kosztów nie zmieści się w kosztach kwalifikowanych...

Chyba jesteś świeżo po jakimś szkoleniu sprzedażowym :cool:

Proszę poczytaj o CPC+ WATT'a. I dopiero zarzucaj mi brak wiedzy. Po 1 październiku będą się mieścić w kosztach.
Zgadza się, jestem po szkoleniu z WATT'a dlatego wiem co mówię, wcześniej tak jak większość, zajmowałem się Chińczykami, tutaj nie mówię że każdy chińczyk jest do bani, raz trafi się tak, raz tak..
A nowy produkt trzeba przestudiować, nie sądzisz?
Odesłałem również do strony solarkeymark, jeżeli umiesz posługiwać się google, dojdziesz, gdzie jest tabelka i jak szukać kolektory różnych firm i porównać je z innymi. Bezpodstawnie niczego nie mówię.
Dla mniej ambitnych obliczę;
Kolektor próżniowy który ma pwierzchnię którą wyżej wymieniłem jest to kolektor WATT CPC+ 9 rurowy - 1,805 m2 czynnej.

4 kolektory po 9 rur dają nam = 4*9 = 36 rur.
A więc, 4 * 1,805 m2 = 7,22 m2
7,22 m2 * 2250 zł = 16245 zł. <- Koszty kwalifikowane po 1-szym październku.

W przypadku Chińskich HP.

1,2 m2 czynnej kolektora 15 rurowego,
więc
15 rur * 3 kolektory = 45 rur,
1,2m2 * 3 kolektory = 3,6 m2
3,6 m2 * 2250 = 8 100 zł <- koszty kwalifikowane po 1-szym październiku.
A więc po 1-szym październiku jeżeli ktoś kupi HP za starą kwotę np. 13 000, dotację dostanie od kwoty 8 100 zł do tego dołoży róznicę wynikającą z różnic.

Różnica pomiędzy powierzchniami jest dwukrotna! Przypadek!?

Wychodzi również na to, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt że kolektory chińskie w specyfikacji 45 rur, mają powierzchnie czynną 3,6 to w przypadku WATT'a wystarczy 18 rur aby uzyskać tą samą powierzchnie czynną.

A więc, zadaj sobie teraz pytanie @red1980, zmieści się czy się nie zmieści?

PS.
Rozmawiałeś z BPS'em"? BPS ma jedną z lepszych ofert, na moje oko. Mam ofertę z tego banku i twierdzą, że mają środki. Banki spółdzielcze z tym się zgodzę, zależnie od terenu, moja wypowiedź brzmiała co do "Całkowitego braku śrdoków" z czy, się nie zgodzę, a Ty?

Ahh... i jeżeli chcesz kogoś atakować to najpierw zaczerpnij informacji, a nie robisz to bezpodstawnie.

PS. 2.

Już wiesz dlaczego szkolenia produktowe (nie sprzedażowe, sprzedażowe to inna bajka) są potrzebne?

Pozdrawiam.

ago12
08-09-2013, 19:06
No cóż, słyszałam, że z banków spółdzielczych, to ma pieniądze kilka banków z południa Polski, ale skąd dokładnie, to nie wiem, i ile - też nie wiem. W moim województwie (warm-maz) został bodajże BOŚ, w szczególności z moich najbliższych okolic. Na szczęście mnie się udało i praktycznie ostatnie dostałyśmy dotacje z SGB :)

wojteklu
11-09-2013, 19:26
Info z dzisiaj,BPS ma wstrzymane dotacje. Bank kiedy uruchomi wnioskowanie ma sie do mnie odezwac, poinformuje Was kiedy dostane info.

red1980
11-09-2013, 22:08
Rozmawiałem kilka dni temu z jednym z BPSów i jeszcze miał. SGB juz wyczerpane na ten rok ale ogólnie trwają starania o przesunięcie środków z przyszłorocznej puli.
Wygląda więc na to, że zostaje BOŚ...

in*s*7
13-09-2013, 22:23
Kolektor próżniowy który ma pwierzchnię którą wyżej wymieniłem jest to kolektor WATT CPC+ 9 rurowy - 1,805 m2 czynnej.

4 kolektory po 9 rur dają nam = 4*9 = 36 rur.
A więc, 4 * 1,805 m2 = 7,22 m2
7,22 m2 * 2250 zł = 16245 zł. <- Koszty kwalifikowane po 1-szym październku.

W przypadku Chińskich HP.

1,2 m2 czynnej kolektora 15 rurowego,
więc
15 rur * 3 kolektory = 45 rur,
1,2m2 * 3 kolektory = 3,6 m2
3,6 m2 * 2250 = 8 100 zł <- koszty kwalifikowane po 1-szym październiku.
A więc po 1-szym październiku jeżeli ktoś kupi HP za starą kwotę np. 13 000, dotację dostanie od kwoty 8 100 zł do tego dołoży róznicę wynikającą z różnic.

Różnica pomiędzy powierzchniami jest dwukrotna! Przypadek!?

Wychodzi również na to, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt że kolektory chińskie w specyfikacji 45 rur, mają powierzchnie czynną 3,6 to w przypadku WATT'a wystarczy 18 rur aby uzyskać tą samą powierzchnie czynną.

Wychodzi teraz na to że im większe zwierciadło a mniej rur próżniowych tym lepiej, bo więcej dotacji;)

RAPczyn
16-09-2013, 09:10
Coście się uparli na liczenie rur. Dobrze, że następny program będzie prawdopodobnie zależał od energii wytworzonej przez instalację...

wojteklu
16-09-2013, 13:30
A czy liczba rur nie odpowiada wytworzonej energii? Im mniej rur tym mniej energii im więcej tym więcej.
Czy się mylę? Oświeć mnie.

PS.
in*s*7

Zwierciadło nie zrobi Ci większej powierzchni czynnej, tylko przez to jeżeli zwiększymy zwierciadło. To rura pochłania energię, a zwierciadło tylko odbija i kieruje w rury.

RAPczyn
17-09-2013, 07:56
Rura rurze nierówna dlatego porównywanie ich ilości jest moim zdaniem nieporozumieniem. Tak samo jak rury mają różne wymiary, taki i ich uzyski są różne - co chociaż by pokazał Bachus. Do tego dochodzą jeszcze różne konstrukcje kolektorów użyte materiały.

Dobrym porównaniem jest druga strona Solar Keymark gdzie możemy odczytać uzyski energii danego kolektora.

wojteklu
17-09-2013, 09:13
@Rapczyn,

Owszem zgadzam się, masz rację. Stronę SolarKeymark podałem wcześniej do porównywania.

Co poruszyłem w temacie, to wałkowany temat między Chińskimi produkcjami a produktami z innych krajów.
Czy nie jest tak, że HP pochodzące z Chin mają dużo gorsze uzyski? Mimo większej powierzchni brutto.
A co do ustawy, to raczej myślę, że może będzie coś z uzyskiem, ale dzielonym przez m2 czynnej powierzchni.

Wiem, również że robisz na produktach WATT'a.

RAPczyn
17-09-2013, 20:18
Najlepszą metodą byłoby płacenie za energię wyprodukowaną vide G.B.

in*s*7
23-09-2013, 21:10
Najlepszą metodą byłoby płacenie za energię z instalacji solarnej zużytą przez klienta. Płacenie za energię rzeczywiście wyprodukowaną mogło by być myślę również dobre.
Uzyski teoretyczne nijak mają się do uzysków rzeczywistych, co było już wielokroć poruszane. Szczególnie duże różnice widać po kilku latach porównując niektóre z takich instalacji.

Jako ciekawostkę dodam informację, że WATT stosuje w swoich kolektorach rury próżniowe o średnicy zewnętrznej 47 mm zaś większość ,,chińczyków'' rury o średnicy zewnętrznej 58mm.
I żeby było śmiesznie kolektor składający się z 9 tych rur próżniowych zagubionych na powierzchni ogromnego zwierciadła ma powierzchnię czynną 1,805m2 zaś kolektor składający się z 15 chińskich rur próżniowych o większej średnicy ale bez zwierciadeł ma powierzchnię czynną wg normy tylko 1,2m2. Widać ewidentnie kto w tym rozdaniu rozdał karty...;)

kolektor1
24-09-2013, 22:10
Najlepszą metodą byłoby płacenie za energię z instalacji solarnej zużytą przez klienta. Płacenie za energię rzeczywiście wyprodukowaną mogło by być myślę również dobre.
Uzyski teoretyczne nijak mają się do uzysków rzeczywistych, co było już wielokroć poruszane. Szczególnie duże różnice widać po kilku latach porównując niektóre z takich instalacji.

Jako ciekawostkę dodam informację, że WATT stosuje w swoich kolektorach rury próżniowe o średnicy zewnętrznej 47 mm zaś większość ,,chińczyków'' rury o średnicy zewnętrznej 58mm.
I żeby było śmiesznie kolektor składający się z 9 tych rur próżniowych zagubionych na powierzchni ogromnego zwierciadła ma powierzchnię czynną 1,805m2 zaś kolektor składający się z 15 chińskich rur próżniowych o większej średnicy ale bez zwierciadeł ma powierzchnię czynną wg normy tylko 1,2m2. Widać ewidentnie kto w tym rozdaniu rozdał karty...;)
I znowu liczby, liczby, liczby.
Te zagubione 9 rur daje tyle samo co 20 grubych rur kolektora SC-H-20 Chińskiego przy promieniowaniu prostopadłym. Natomiast te zagubione rury u rurki są tańsze od Chińskiego SC-H-20 o ok. 900zł. Natomiast kąt graniczny Chińskiego SC-H-20 jest ok. 35 stopni a zagubionych cienkich rurek jest na poziomie 15 stopni prze co uzysk dzienny jest o ok. 30% większy niż ten Chiński SC-H-20
Wniosek: Chiński SC-H-20 jest o wiele droższy niż Polski, nie wspominając, że zarabia na tym Polski producent.
I tak powinno być od początku tej dotacji!!!

wojteklu
25-09-2013, 20:06
BPS wznowił przyjmowanie wniosków. Info z dn. 23.09.2013.
Biorą z puli 2014 r.

Edycja.

@kolektor1

Dzięki za wyręczenie mnie z odpowiedzi. I tutaj tak jak napisałeś, wnioskiem..
Wspieramy polską gospodarkę.

red1980
25-09-2013, 23:28
Wg informacji ze strony NFOŚ zostały odblokowane środki przeznaczone na rok 2014, więc nie powinno być już problemów w żadnym banku.

kolektor1
01-10-2013, 21:16
Witam.
Na rynku dopłat do kolektorów powstał nie zły "rejwach". Chodzi oczywiście o próżniówki.
Najwięcej krzyczą importerzy taniej Chińszczyzny, bo to im się podcięło gałązkę, na której siedzieli. Od teraz taniej i kiepskiej ,chińszczyzny nie będzie i chwała za to NFOŚiGW. Tak powinno być od początku funkcjonowania dopłat. Powołali nawet swoje stoważyszenie. Może wreszcie rodzimi producenci odetchną.

domwbudowie
13-10-2013, 16:27
Ja zgadzam się z tą decyzją. Siedziałem w tej branży i się dziwiłem kto wymyślił dotację do powierzchni brutto kolektora? Wiadomo, że WATT lobbował (i za to nie okaze im szacunku - prywatny biznes won od decydentów), ale więcej z tego dobrego niźli złego, a już na pewno jest więcej zdrowego rozsądku w przeliczeniach.
Mimo wszystko kolektory nie są cool. Tylko PV.:D

yaiba83
14-10-2013, 19:52
Zależy jak dla kogo. Nie bardzo wyobrażam sobie instalację PV do grzania wody w zbiorniku.