PDA

Zobacz pełną wersję : Jak poprawnie wykonać pomiar wentylacji mechanicznej



homer76
31-07-2013, 09:04
Witam,

Zastanawiam się czy jest w prawie zdefiniowane jak poprawnie wykonać pomiar wentylacji mechanicznej. Chcę zlecić wykonanie pomiarów, ale nie wiem jak zweryfikować poprawność wykonania pomiarów i ich wiarygodność.

Mam reku Samsunga o wydajności max 350m3/h, a dom o powierzchni wentylowanej około 160m2. Przeważnie reku działa na I biegu czyli katalogowo 260m3, gdy sa znajomi przelaczam na II czyli 300m3.

Gdy będę wykonywał pomiar na jakim biegu powinienem pomiar wykonać?

Czy w prawie jest zdefiniowany próg głośności na anemostatach?

Dziękuję za wszelkie komentarze.

Pozdrawiam,
Homer

Sławek...
31-07-2013, 20:48
z tym mierzeniem to nie jest taka prosta sprawa ;)
350 m3 to jest wydajność przy określonych oporach instalacji, jeżeli Twoja instalacja ma inne opory niż te nominalne to możesz mieć wydajność większą albo mniejszą
mierzyć możesz na każdych obrotach, ale najlepiej na max bo nigdy nie możesz mieć pewności, że ustawione np 50 % wydajności to jest na pewno 50 % a nie np 45 lub 55.
tak w ogóle to czemu chcesz mierzyć wydajności? coś Twoim zdaniem źle działa?

kangaxx
31-07-2013, 23:28
mierzy się na maksie by wiedzieć co wentylacja potrafi

batix
01-08-2013, 08:25
Podepnę się do tematu
Niedawno podłączyłem rekuperator i tez mam wrażenie, ze coś słabo to "dmucha" . Rekuperator mam w piwnicy i na pewno wg mnie jest różnica pomiędzy nadmuchem na parterze a na pietrze. Ile kosztują takie pomiary ? Ewentualnie czy wykonawca wentylacji powinien takie pomiary zrobić?

kangaxx
01-08-2013, 15:54
powinien bo na jakiej podstawie da ci protokół gdy zażądasz?

kominiarz
02-08-2013, 22:30
Homer76,
poruszyłeś bardzo ciekawy temat, ciekaw jestem jak się rozwinie.
Co branża WM (proszę bez urazy) opowie o tych przepisach, głośności itp.

homer76
03-08-2013, 17:04
Podepnę się do tematu
Niedawno podłączyłem rekuperator i tez mam wrażenie, ze coś słabo to "dmucha" . Rekuperator mam w piwnicy i na pewno wg mnie jest różnica pomiędzy nadmuchem na parterze a na pietrze. Ile kosztują takie pomiary ? Ewentualnie czy wykonawca wentylacji powinien takie pomiary zrobić?

Koszt pomiaru z tego co się dowiedziałem to około 30-35 zł za punkt wraz z protokołem. Ale dalej zostaje nierozwiązany temat jak poprawnie wykonać pomiar. Na forum widzę odpowiedzi że mierzy się na dowolnym biegu, jak i że na maxymalnym.

homer76
03-08-2013, 17:07
z tym mierzeniem to nie jest taka prosta sprawa ;)
350 m3 to jest wydajność przy określonych oporach instalacji, jeżeli Twoja instalacja ma inne opory niż te nominalne to możesz mieć wydajność większą albo mniejszą
mierzyć możesz na każdych obrotach, ale najlepiej na max bo nigdy nie możesz mieć pewności, że ustawione np 50 % wydajności to jest na pewno 50 % a nie np 45 lub 55.
tak w ogóle to czemu chcesz mierzyć wydajności? coś Twoim zdaniem źle działa?

Chcę podłączyć GWC i zanim to zrobię chcę mieć wiarygodne pomiary, aby po podłączeniu i pomierzeniu wiedzieć jakie zmiany w instalacji zaszły. Poza tym wykonawca dostarczył mi według mnie nieprawdziwe pomiary - widziałem jak je wykonywał i potem ściągnąłem instrukcje od KIMO i wiem, że źle je wykonał.

kominiarz
04-08-2013, 10:27
Chcę podłączyć GWC i zanim to zrobię chcę mieć wiarygodne pomiary, aby po podłączeniu i pomierzeniu wiedzieć jakie zmiany w instalacji zaszły. Poza tym wykonawca dostarczył mi według mnie nieprawdziwe pomiary - widziałem jak je wykonywał i potem ściągnąłem instrukcje od KIMO i wiem, że źle je wykonał.

nie ma się co dziwić, jedynym przepisem do WM - wydajność jest to, co napisał producent urządzenia, smutne, ale prawdziwe...
Jak Twój Samsung ma 350m3/h wydajności, to wcale nie jest powiedziane, że po podłączeniu go do instalacji spadek osiągnie 50%, masz teraz odpowiedz dlaczego instalator robił "dziwne" pomiary, co miał Ci powiedzieć po montażu ?

pyton79
05-08-2013, 11:15
Ja powiem szczerze że wentylacja ma sens tylko jeżeli wymienia 1 kubaturę na godzinę ...

rwxw
05-08-2013, 19:08
ale nie wiem jak zweryfikować poprawność wykonania pomiarów i ich wiarygodność.
Prosta sprawa. Należy być przy tym i patrzyć jak robią. Inna kwestia, to czy chcesz mieć to zmierzone raz, czy chcesz poobserwować i coś poregulować. Jeśli to drugie, to polecam kupić anemometr/wiatromierz cyfrowy (do nabycia na znanym portalu aukcyjnym za 60-80zł) oraz wykonać z kartonu/folii i taśmy klejącej lejek o średnicy szerszej koło 30-50cm, a węższej koło 10-15cm. Następnie przykładasz lejek szerszym końcem do sufitu by szczelnie objąć anemostat, a wiatromierzem przy węższym końcu lejka mierzysz prędkość wylatującego powietrza. Następnie znając średnicę węższego wylotu lejka i prędkość wypływu powietrza wyliczasz wydajność punktu wentylacji. Możesz te swoje pomiary porównać z profesjonalnie wykonanymi i w ten sposób potwierdzisz wiarygodność obu.

R90
21-08-2013, 20:07
Co do głośności, to bodajże 40 dB jest limit. To już ciężej zmierzyć.

Tomasz Brzęczkowski
21-08-2013, 20:48
Nie mierzy się domowej wentylacji. Strumień jest zbyt mały a nawiew to naczynia połączone. Balometr przy jednym anemostacie spowoduje, że więcej powietrza poleci innymi kanałami.
Dlatego wentylacje takie robi się w wersji samoregulującej. Anemostat 80mm ma dokładność nastawu około 50m3/h ... i ruch na jednym zmienia strumień na wszystkich - więc szkoda czasu na "regulacje"
Co do szumów... instalacja prawidłowo wykonana nie może być w ogóle słyszalna w najcichszą noc przy 130m3/h

Sławek...
22-08-2013, 08:51
Nie mierzy się domowej wentylacji.

chyba kolega się trochę zapędził...
świat praktyczny trochę jednak różni się od tego teoretycznego i o ile w teorii wszystko jest takie oczywiste o tyle w praktyce już nie do końca...
nie zawsze da się zaprojektować i zrobić instalację w domku tak aby prawidłowe wydajności na poszczególnych anemostatach były wynikową średnic kanałów i ich długości, najczęściej trzeba użyć przepustnic chociażby w celu obniżenia kosztów instalacji albo ze względu na ograniczoną przestrzeń do prowadzenia kanałów a skoro już pojawiają się przepustnice to logicznym jest, że trzeba jakoś zmierzyć przepływy po to żeby te przepustnice odpowiednio ustawić...
to, że przyłożenie urządzenia pomiarowego do jednego anemostatu powoduje jakąś zmianę wydajności na pozostałych nie oznacza braku sensowności pomiarów bo ten podobny błąd pomiarowy pojawi się na każdym anemostacie więc można z wystarczającą dokładnością mierzyć przepływy i regulować instalację...

Tomasz Brzęczkowski
22-08-2013, 10:41
Nie używam przepustnic do domowych wentylacji. Przy najcichszych przepływach i najmniejszych oporach ( optymalna prędkość powietrza w kanale od 2m/sek do 5m/sek) na ogół kanały mają 53mm 63mm 68mm - i nie spotyka się przepustnic. Po to są skrzynki by była samoregulacja. Często też się stosuje anemostaty stałe bez regulacji.
Nie pomierzy Szanowny Pan 130m3/h rozbite z jednego miejsca na np, 7 anemostatów.

Tomasz Brzęczkowski
22-08-2013, 10:42
Co do głośności, to bodajże 40 dB jest limit. To już ciężej zmierzyć. Instalacja wentylacyjna nie może być słyszana w nocy przy nocnym biegu ( na ogół to 100-130m3/h ) czyli do 30dB.

Sławek...
22-08-2013, 18:07
Nie używam przepustnic do domowych wentylacji. Przy najcichszych przepływach i najmniejszych oporach ( optymalna prędkość powietrza w kanale od 2m/sek do 5m/sek) na ogół kanały mają 53mm 63mm 68mm - i nie spotyka się przepustnic. Po to są skrzynki by była samoregulacja. Często też się stosuje anemostaty stałe bez regulacji.
Nie pomierzy Szanowny Pan 130m3/h rozbite z jednego miejsca na np, 7 anemostatów.

a co to za wydajności w takich rureczkach? i jaki system posiada takie rozmiary kanałów?
samoregulacja w przypadku wentylacji to jest robienie z ludzi idiotów, jak chcę mieć na jednym anemostacie 30 m3 a na drugim 130 m3 to jaka cudowna skrzynka mi to sama wyreguluje?
po pierwsze przy 130 nie muszę mierzyć bo najczęściej urządzenia mają 350 i więcej
po drugie pomiary wykonane na 350 jak i na 100 pokrywają się i spokojnie da się nawet prostym i tanim mierniczkiem dokonać tych pomiarów i prawidłowo na ich podstawie wyregulować instalację
negowanie tego faktu jest bzdurą i tyle

Tomasz Brzęczkowski
22-08-2013, 18:13
Ja piszę o wentylacji domowej - prędkość powietrza w kanałach wynosi od 2m/sek do 5m/sek - to jakie mają być rureczki? Robię te wentylacje od 1989 roku i muszą być takie rureczki, powietrze nie może się rozprężać w kanałach. a wentylacja to nie zabawa, ma określone strumienie.

kangaxx
23-08-2013, 21:31
a co to za wydajności w takich rureczkach? i jaki system posiada takie rozmiary kanałów?
samoregulacja w przypadku wentylacji to jest robienie z ludzi idiotów, jak chcę mieć na jednym anemostacie 30 m3 a na drugim 130 m3 to jaka cudowna skrzynka mi to sama wyreguluje?...


sławek ty czytasz co piszesz?

kangaxx
23-08-2013, 21:37
... powietrze nie może się rozprężać w kanałach. a wentylacja to nie zabawa, ma określone strumienie.

a co robi powietrze gdy trafi na przepustnicę zaraz za nią?
a co robi powietrze gdy wpadnie z kanału np 75mm do skrzynki zakończonej anemostatem 125mm?

Sławek...
23-08-2013, 23:16
sławek ty czytasz co piszesz?

staram się czytać, może źle to ująłem, ale jestem w stanie zrozumieć podział strugi na ileś równych poprzez skrzynkę a jakoś nie widzę tego podziału bez przepustnic jeżeli chciałbym uzyskać podział na kilka różnych wydajności i dlatego jestem zdania , że nie można twierdzić, że tylko system ze skrzynkami ma rację bytu, wszystko zależy od konkretnej sytuacji

Tomasz Brzęczkowski
24-08-2013, 06:53
a co robi powietrze gdy trafi na przepustnicę zaraz za nią?
a co robi powietrze gdy wpadnie z kanału np 75mm do skrzynki zakończonej anemostatem 125mm? Nie robi się tak, bo może być słychać wentylację w nocy. Do kanału 75mm ( w wentylacji powinno się podawać wewnętrzną średnicę) jest kolanko i anemostat 80mm.
Rozprężanie się powietrza za anemostatem nie jest słyszalne. Może być słychać, gdy powietrze rozpręża się w kanale. Może Szanowny Pan dmuchać w ustnik trąbki do woli... nie będzie głośno, dokąd się nie podepnie tuby rozprężnej.
A przepustnice... Nie spotkałem czegoś takiego w domowych wentylacjach i nie widzę zastosowania dla tych urządzeń.

Np. Zehnder J.E. Storkair http://pdfviewer.zehnder-jestorkair.nl/nl-nl poz 5 Systeem ventilatie met warmteterugwinning

Sławek...
24-08-2013, 08:30
Nie robi się tak, bo może być słychać wentylację w nocy. Do kanału 75mm ( w wentylacji powinno się podawać wewnętrzną średnicę) jest kolanko i anemostat 80mm.


sam pisałeś, że stosujesz rury nawet 53 to w takim razie gdzie kupić anemostat na tą rurę? (no bo chyba taki fachowiec jak Ty nie rozpręży powietrza redukcją na większy anemostat)
może lepiej zaproś do dyskusji kogoś komu zrobiłeś już instalację bo ja chętnie dowiedziałbym się jak działa taka instalacja, ale od użytkownika a nie od sprzedawcy

Tomasz Brzęczkowski
24-08-2013, 09:02
Przede mną nikt tego nie robiło - robię takie instalacje od 1989 roku.
Co do rozprężania na anemostacie - to nie ma dudnienia. Dudnienie może wystąpić gdy:
- powietrze płynie za wolno
- kanał jest od wewnątrz gładki
Podstawą jest OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ POWIETRZA W KANALE - wynosi ona od 2 do 5m/sek. Takle prędkości są na wyjściu z centrali - nie należy tego zmieniać.
Gdy jest gładka ściana i powietrze przepływa za wolno - zewnętrzne powietrze przylega do ściany kanału, środkowe powietrze wyprzedza je i się rozprężą. Powstaje fala - która może być słyszalna.
Średnica kanału strumień przy V=2m/sek. strumień przy V=5m/sek.
53 mm 16m3/h 40m3/h
63 mm 22m3/h 55m3/h
68 mm 26m3/h 65m3/h
82 mm 38m3/h 95m3/h
102mm 58m3/h 150m3/h
127mm 90m3 225m3/h
160mm 145m3/h 360m3/h
200mm 226m3/h 565m3/h

opory przy przepływach nie są spowodowane tarciem jak przy ciałach stałych tylko napięciami powierzchniowymi. Na pionowej gładkiej szybie, kropla wody będzie "wisieć" na piaskowcu - nie. Dlatego rekin ma skórę jak papier ścierny, papierem ściernym traktuje się dno szybkich łodzi... a wnętrze trąbki się poleruje. 208156

gentoonx
24-08-2013, 09:51
czyli reasumując:

pomiar wentylacji w domu można sobie zrobić mierniczkiem z alledrogo za 65zł, a dokładność pomiarów będzie podobna jak przy mierniku za 450zł- czy dobrze rozumiem?

Tomasz Brzęczkowski
24-08-2013, 10:10
Pomiar anemometrem przy założonych anemostatach nie ma sensu. Do tego jest balomer. Ale balometr ma opory. ma też dokładność do kilkunastum3/h.
Normalna wentylacja na dom to 100-170m3/h - najczęściej spotyka się w domach od 6 do 9 anemostatów nawiewnych, które kanałami łączą się ze wspólnym źródłem. Mamy więc na anemostacie 15-30m3/h o bardzo małym ciśnieniu - Przyłożenie balometru spowoduje, że więcej powietrza popłynie innymi kanałami. Suma pomiaru na wszystkich anemostatach - może być nawet 1/3 stanu faktycznego.
Najbardziej doświadczone w temacie firmy - mają w ogóle anemostaty stałe np http://www.bursa.pl/atlantic-ventilation?sort=rating&order=ASC
Ale na wywiewie montują kratki sterowane wilgotnością względną 208164 Chodzi o to, że jak para jest w łazience - to otwiera się więcej łazienka, jak w kuchni - to kuchnia

gentoonx
24-08-2013, 11:39
a co z pomiarem tubą na samych kanałach bez anemostatów? Ta sama historia? Czy błędy mniejsze?

Tomasz Brzęczkowski
24-08-2013, 13:02
a co z pomiarem tubą na samych kanałach bez anemostatów? Ta sama historia? Czy błędy mniejsze?

Jeżeli ma Pan na myśli balometr ( tuba) to nie ma znaczenia czy jest anemostat czy nie - opór balometru jest taki sam .
Kolejna kwestia to ilość powietrza - na ogół na nawiewie jest 15-30m3/h - a najpopularniejszy u nas balometr firmy KIMO zaczyna mierzyć od 40m3/h

Sławek...
24-08-2013, 15:24
chłop swoje i pop swoje...
może i jest jakaś racja w tym co mówi TB, ale pomimo tych teoretycznych rozważań nad balometrami da się tubą zmierzyć wydatki i wyragulować przepustnice (jeżeli już są w instalacji zrobionej na trójnikach) z wystarczającą dokładnością żeby instalacja działała prawidłowo...
błędy pomiaru będą ale to nie oznacza że się nie da tego wyregulować...

sam fakt, że samochód z otwartą szybą pali więcej ten sam samochód z zamkniętymi szybami jest bezsprzeczny i pewnie da się wyliczyć o ile wzrośnie spalanie spowodowane gorszą aerodynamiką, ale to nie oznacza wcale, że kierowcy jeżdżący z otwartymi szybami to bankruci ani nie oznacza to, że taki samochód nie ruszy z miejsca...
przy wygłaszaniu pewnych teorii przydałoby się odrobinę zdrowego rozsądku...

Tomasz Brzęczkowski
25-08-2013, 05:35
Wentylacje domowe, są samoregulujące, więc pisanie o pomiarach i regulacji jest nieporozumieniem. Poza tym, pomiar nie jest wykonalny, Podobnie regulacja.
Dokładność nastawu przepustnic i anemostatów jest większa niż strumień wentylacji w pokojach. A ruch na jednym anemostacie - zmienia sytuacje na wszystkich!!!
Przykro mi Panie Sławku... jeżeli ktoś o tym pisze to się nie bardzo orientuje, jak robi pomiary komuś - to naciąga.

Podstawą projektowania instalacji - jest jej niesłyszalność w nocy - zupełna niesłyszalność.

Sławek...
25-08-2013, 07:35
Wentylacje domowe, są samoregulujące, więc pisanie o pomiarach i regulacji jest nieporozumieniem. .

jeżeli ktoś ma już zrobioną instalację na trójnikach i przepustnicach to ona sama się nie wyreguluje i trzeba to zrobić czy to Ci się podoba czy nie...
możesz dorabiać do tego swoje ideologie na temat błędów pomiarów, ale na jakiejś podstawie trzeba skryzować przepustnice żeby skierować strumień w inną część instalacji i na oko się tego nie robi...
mówienie o warunkach idealnych w sytuacji gdzie pewnie ponad 90 % instalacji jest inna jest lekkim nieporozumieniem i robi ludziom wodę z mózgu bo nie istnieje żaden przepis, norma, zakaz czy cokolwiek innego co by wyraźnie określało jak i z czego ma być zbudowana instalacja wentylacji w domu jednorodzinnym i stosowanie trójników i przepustnic nie jest zabronione więc są używane i regulowane...

Tomasz Brzęczkowski
25-08-2013, 12:06
Szanowny Panie - Nawiew jest realizowany naczyniami połączonymi, wszystkie pomieszczenia do których się nawiewa są połączone, w szczelnym domu z drugiej strony działa mechaniczny wywiew. Ciśnienia się wyrównają, tak jak stężenia CO2 czy H2O .
Pomiar i regulacja 15-30m3/h urządzeniem które zaczyna mierzyć od 40m3/h jest delikatnie pisząc - niedokładny. A opór stawiany przez przyrząd pomiarowy w aspekcie naczyń połączonych czyni pomiary bezsensowymi.
Nie wiem od kiedy Pan się tym zajmuje - ale pierwsze opracowanie, ze domowe wentylacje robi się na skrzynce i na elastycznych kanałach 63mm ( do centrali 350m3/h jest z roku 1991 -

Tomasz Brzęczkowski
25-08-2013, 12:18
nie istnieje żaden przepis, norma, zakaz czy cokolwiek innego co by wyraźnie określało Szanowny Panie - a czy istnieją przepisy, że nie wolno krzywo przykleić terakoty, czy okna wstawić klamką do zewnątrz?
Najmniejsze opory i najcichsze przepływy w kanałach są przy prędkościach od 2 m/sek do 5m/sek.-Chropowatość ścianki wewnętrznej też ma wpływ na opór więc i poziom szumów. To fizyka.
Jak więc nożna założyć centralę 300-400m2/h do domu 130-200m2 nie dysponując kanałami 63, czy 68mm?
Czy widział Pan przepustnice do tych kanałów ???Nikt ich nawet nie produkuje!!!
A to,że za domową wentylację biorą się dyletanci bez podstaw ( o których wyżej) to ie moja wina.

Poszukam instrukcji z 1991 roku

Sławek...
26-08-2013, 11:17
to może zacznijmy jeszcze raz i od początku...

zdecydowana większość instalacji WM w domach jednorodzinnych jest zrobiona na trójnikach, przepustnicach i kanałach 160/125/100/80.
To jest FAKT bez względu na to czy to się komuś podoba czy też nie oraz bez względu na to czy to jest prawidłowe rozwiązanie czy też nie (tego aspektu proponuję nie dotykać w dyskusji bo nie taki jest jej temat)
to czy instalację WM robią dyletanci bez podstaw też proponuję pozostawić bez komentarza (jak rozumiem to Pan jesteś jedyny niedyletant w tym kraju i od wentylacji i od izolowania domów od środka)
Skoro już tak wyglądają instalacje to logicznym jest, że wymagają regulacji (same się nie wyregulują) bo bez tego nie będą prawidłowo dzieliły strugi powietrza i dlatego pomimo tego, że ta regulacja i pomiary nie będą miały dokładności do trzeciego miejsca po przecinku to jednak trzeba to pomierzyć i wyregulować i lepiej do tego użyć jakiejś tuby i miernika niż regulować na podstawie przyłożenia ręki do anemostatu...
(no chyba że lepszą opcją będzie wywalenie instalacji z domu i zamówienie nowej-lepszej samoregulującej u TB)

kangaxx
26-08-2013, 21:06
sławek, gdybyś wykonał instalację na trójnikach przy której projektowaniu dałbyś radę policzyć ilość powietrza na każdym anemostacie to musiałbyś ją regulować?

kangaxx
26-08-2013, 21:23
panie tb, skoro juz podał pan za przykład polerowaną od środka trąbką to niech pan w nią dmuchnie bez ustnika a jeżeli o dziwo nic nie zatrąbi to niech pan zastanowi się co w takim razie robi ustnik a mantra "optymalne 2-5 m/s" to jak uczyć pisarza abecadła bo spokojniutko można zejść z prędkością znaaacznie niżej jak i puścić szybciej beż żadnych efektów oczywiście gdy się wie co robi, to całkiem jak stojący przy drodze znak ograniczenia prędkości do 50km/h, gdy wiemy że żadny zwierz ani człowiek na drogę nie wejdzie, zakręt można przejechać spokojnie sporo szybciej a sama droga czysta, po co więc ten znak? dla 150 letnich staruszków z refleksem szachisty i w aucie bez hamulców wtedy taki znak się przyda, chyba że ta mantra jest do projektujących wentylację hydraulików którzy przez 3 lata wałkowali gwintowanie rur

kompletną i bezsensowną bzdurą jest twierdzenie że na trójnikach nie da się zrobić sprawnej wentylacji bo da się, że pan nie umie trudno, ja też wielu rzeczy nie potrafię ale nie walę w tym temacie doktoratu że nie da się bo to ja nie potrafię ale kto inny jak najbardziej

kangaxx
26-08-2013, 21:41
Nie robi się tak, bo może być słychać wentylację w nocy. Do kanału 75mm ( w wentylacji powinno się podawać wewnętrzną średnicę) jest kolanko i anemostat 80mm.


sęk w tym że robi się tak i nie chodzi mi o powielanie cudzych pomysłów, wystaczy pomyśleć

Może Szanowny Pan dmuchać w ustnik trąbki do woli... nie będzie głośno, dokąd się nie podepnie tuby rozprężnej.

nie będzie głośno przy takich parametrach jakie ma powietrze wpadające do skrzynki z anemostatem która jest tubą

Rozprężanie się powietrza za anemostatem nie jest słyszalne.a dlaczego niby skoro pokój do którego wpada też jest tubą razprężną?

kerado28
27-08-2013, 06:58
Czy widział Pan przepustnice do tych kanałów ???Nikt ich nawet nie produkuje!!!


Panie Tomaszu muszę Pana zmartwić - przepustnice do takich kanałów już są na rynku.

Tomasz Brzęczkowski
27-08-2013, 08:13
Panie Tomaszu muszę Pana zmartwić - przepustnice do takich kanałów już są na rynku.
Dlaczego mam się martwić - niech się martwi producent. Mnie nie są potrzebne. Nawet w aspekcie czyszczenia kanałów. Nie jest to w tej wentylacji potrzebne, ale zdarzają się wyjątki. Podam przykład. Kanały zamontowane, tynki położone - centrala nie chodzi, lub jej nie ma. Wykonawcy nie wsadzili w kanały filtrów. Kanały nawet nawiewne - działały jak "grawitacyjne" zasysając pył gipsowy . Przepustnica spowodowałaby, że nie mogę puścić szczotki.

Używa się czasami przepustnicy 80%/20% na kuchnie i łazienki. Ma ona na celu mocniejszą wentylację łazienek w okresie gdy w kuchni się nic nie gotuje lub mocniejszą wentylację kuchni - gdy się gotuje - tak by nie zwiększać nawiewu w pokojach.

Tomasz Brzęczkowski
27-08-2013, 08:20
Jeszcze kilka miesięcy temu, na popularnej stronie było "NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ - TYLKO KANAŁY BLASZANE... A dziś? elastyczne 53mm - po 13 latach zrozumieli.
Pewnie, że wentylacja na trójnikach będzie działać - tylko, że będzie głośniejsza, droższa, trudniejsza w wykonaniu. Będą większe opory... Jakie są zalety?

Sławek...
27-08-2013, 10:33
sławek, gdybyś wykonał instalację na trójnikach przy której projektowaniu dałbyś radę policzyć ilość powietrza na każdym anemostacie to musiałbyś ją regulować?

policzenie ilości powietrza a właściwa ilość powietrza na anemostacie to są dwie różne sprawy...
policzyć to sobie można można wszystko co się komu podoba i nie rób z siebie kangaxx takiego samego wszechwiedzącego mistrza nad mistrze jak TB bo większość instalacji na trójnikach jest prowadzona w taki sposób na jaki pozwala architektura budynku i względy wnętrzarskie inwestora a nie tak jak mówią obliczenia więc konieczność zastosowania przepustnic jest bezwzględna...
skupcie się może na tym żeby doradzić ludziom jak mogą wyregulować taką instalację skoro już taką mają a nie uświadamiajcie ich na siłę, że powinni coś tam policzyć lub zrobić to na innych rurach...
to jest jak uczenie siedemnastoletniej córki tego jak używać prezerwatyw po tym jak już w ciąże zaszła...
owszem, może to być pomocne, ale nie w tym momencie, teraz to trzeba ją uczyć jak prać pieluchy...
(żeby uciąć niepotrzebne komentarze ja mam syna w wieku jeszcze zdecydowanie przedprodukcyjnym ;) )

Tomasz Brzęczkowski
27-08-2013, 10:56
Większość... ten argument myślałem, że się skończył.

kangaxx
27-08-2013, 21:17
policzenie ilości powietrza a właściwa ilość powietrza na anemostacie to są dwie różne sprawy...
policzyć to sobie można można wszystko co się komu podoba...

może dlatego nie trybisz o czym mówię, jeżeli wyliczysz że powinno ci wpadać 50m3/h a wpada 90 TO COŚ JEST ŹLE, nie ma czegoś takiego jak dwie różne sprawy, zamawiasz w lakierni zielony lakier i odbierasz różowy by potem go poprawiać by był zielony?

powiem ci o co mi chodzi z tym liczeniem, bardzo trudno jest to wyliczyć i wszystkie projekty od architektów też nie mają niczego wyliczonego tylko stertę pobożnych życzeń, dlatego wsadza się przepustnice, jeśli WYLICZYSZ wydatki powietrza PRAWIDŁOWO to nie potrzebujesz przepustnic i kropka, nie robię z siebie wszystkowiedzącego tylko tłumaczę proste fakty, dodajesz 2+2 i jeżeli się nie pomylisz to wychodzi 4, idziesz potem do sklepu i kupujesz dokładnie tyle samo 2 i 2 i nadal będziesz twierdził że w ręce trzymasz 3 i musisz zrobić poprawkę bo 4 batoniki w kieszeni to inna ilość niż 4 na kartce ?

nie dajesz sobie powiedzieć małej prawdy, instalację rozdzielaczową jest duuużo łatwiej zaprojektować dlatego nie trzeba regulacji

Sławek...
27-08-2013, 21:50
jeśli WYLICZYSZ wydatki powietrza PRAWIDŁOWO to nie potrzebujesz przepustnic i kropka,

poproszę o jakiś konkretny przykład

Sławek...
27-08-2013, 21:51
Większość... ten argument myślałem, że się skończył.

widocznie źle myślałeś, ale nie przejmuj się - człowiek całe życie się uczy...

homer76
31-08-2013, 06:47
Koledzy, a może spotkamy się u mnie w domu ;) ja postawie jakieś napitki i coś aby te napitki zagryść i podyskutujemy bazując na wykonanej i uruchomionej instalacji. Pewnie z oględzin,pomiarów i dyskusji wyjdzie, że mam jedną z najgorzej wykonanych instalacji w województwie mazowieckim , ale za to będzie to potwierdzone przez wszystkie strony ;)))). Ze spotkania zrobimy notatki i zamieścimy na formum. Zapraszam serdecznie do Legionowa..
Proponuje: sobota w ciagu dnia, lub jakiś dzień w tygodniu po 18:30.

Tomasz Brzęczkowski
31-08-2013, 07:46
Koledzy, a może spotkamy się u mnie w domu ;) ja postawie jakieś napitki i coś aby te napitki zagryść i podyskutujemy bazując na wykonanej i uruchomionej instalacji. Pewnie z oględzin,pomiarów i dyskusji wyjdzie, że mam jedną z najgorzej wykonanych instalacji w województwie mazowieckim , ale za to będzie to potwierdzone przez wszystkie strony ;)))). Ze spotkania zrobimy notatki i zamieścimy na formum. Zapraszam serdecznie do Legionowa..
Proponuje: sobota w ciagu dnia, lub jakiś dzień w tygodniu po 18:30.
Co znaczy najgorzej?

homer76
31-08-2013, 09:17
Co znaczy najgorzej?

taki żart ;) dopóki nie porówna sie kilku instalacji każdy pewnie uważa, że jego działa dobrze/najlepiej.
Tak jest ze wszystkim w życiu, tylko skonfrontowanie kilku produktów/instalacji/dań/książek/samochodów/proszków/itd.. może pokazać słabe i dobre strony.

Tak czy inaczej zaproszenie podtrzymuje.

Tomasz Brzęczkowski
31-08-2013, 11:09
Pewne sprawy dają się ocenić. Np. opory na instalacji czy poziom szumów.
Można dokonać pomiaru na kanale głównym nawiewnym - i porównać z instalacja i bez instalacji na tym samym poborze mocy.
Co do szumów... wentylacja pracująca na 100-150m3/h nie może być wśród nocnej ciszy słyszalna, czyli nie możemy wiedzieć czy wentylacja chodzi czy nie.

gentoonx
31-08-2013, 21:46
taka uwaga

takie rzeczy jak wentylacja, kocioł CO (piec też), pompa, lodówka, telewizor - NIE CHODZĄ, one działają :)

jakby komu kocioł na ekogroszek CHODZIŁ po kotłowni, to wentylacja,nie ważne czy byłaby czy nie niesłyszalna, pewnie i tak by się nie słyszało jak CHODZI

_artur_
12-06-2014, 13:34
Pozwólcie że odświeżę temat..
mam zrobioną wentylację mechaniczną.. pozakładane anemostaty, reku pracuje.. póki co chodzi.. nie narzekam na działanie.. ale oczywiście człowiek zawsze się nudzi i szuka problemów ;).. kolega podrzucił mi anemometr - z tego co wiem to jakiś całkiem przyzwoity.. chciałem sobie pomierzyć z ciekawości wentylację).. i pytanie - jak się do tego zabrać:
1. Przyrząd - na końcu ma śmigiełko więc żeby przy anemostatach sprawdzić to trzeba by coś w rodzaju balometru chyba skonstruować - czy cały strumień skierować przez przyrząd?
2. Czy mierzymy tylko na nawiewie czy na wyciągu też (i czy technika taka sama - znaczy balometr do anemostatu) ? bo w sumie jak dom nie jest szczelny i ilości anemostatów nawiewnych i wywiewnych są różne to niekoniecznie szybkość nawiewu i wywiewu będzie taka sama..

3. jak to potem przeliczyć ? wynik będę miał w m/s, rury są 75mm - jak to przeliczyć potem na m3/h :
podejrzewam że ten wzór:

V [m3/s] =w*A,
gdzie:
w - prędkość przepływu powietrza, [m/s].
A - pole powierzchni przekroju poprzecznego kanału, [m2].

może być wyjściowym do obliczenia?
i jak to potem liczyć - jeśli będę miał np 10 anemostatów i na każdym wyjdzie mi 2m/s to powinno się potem zsumować cząstkowe i będę miał pełen wydatek?

wtedy będzie tak:

przekrój kanału w m2 wychodzi około 0,018m2
i powiedzmy, że prędkość będzie 2m/s - czyli przepływ wyjdzie 0,036m3/s (jako że 1m3/s to 3600m3/h) = 129.6 m3/h

kalkulator http://www.endmemo.com/sconvert/m3_sm3_h.php

i jak mam np 5 anemostatów to przy pomiarach po te 2m/s na kazdym to razem wyjdzie 650 m3/h ?
(wartości oczywiście przykładowe) ?

czy jako średnicę do obliczeń przyjmować średnicę anemostatu a nie kanału (bo instalacja robiona na skrzynkach rozprężnych i do niej dochodzą czasem po dwie lub trzy rury) ?
jeśli tak to w powyższym przykładzie wynik przy 2 m/s wyjdzie 353 m3/h

może ktoś napisać jak to pomierzyć i policzyć? bo coś te wartości mi wychodzą chyba za duże

4. no i jeszcze jedno pytanie - w reku mam możliwość regulacji obrotów osobno wentylatora nawiewnego i wyciągowego - czy to się mierzy (anemostaty wyciągowe) i czy ustawić go tak żeby wydatki in/out się równoważyły czy jakoś inaczej?

Tomasz Brzęczkowski
12-06-2014, 14:05
Szkoda Pana czasu. Nie ma możliwości zmierzyć domowej wentylacji . Nie pomoże anemometr ( niezależnie od klasy ) nie pomoże nawet najlepszy balometr ( bardziej nadający się do anemostatów.
Przepływy w kanałach można by mierzyć poprzez prędkość w różnych odległościach od ścianki kanału - 265118 ale to bardzo skomplikowane i tak naprawdę nic nie dające.
Niemożliwość dokonania pomiaru, wynika z tego, że wszystkie anemostaty zbiegają się w jednym miejscu. Gdy przyłożymy przyrząd do jednego, więcej powietrza poleci innymi, bo na tym wzrósł opór.
Druga kwestia to ilość powietrza - balometry zaczynają mierzyć od 40m3/h a nasza wentylacja na ogół chodzi na 130m3/h i ma 7 nawiewów .

_artur_
12-06-2014, 15:00
ok, ale załóżmy że jednak chciałbym coś pomierzyć - to czy powyższe dywagacje mają sens? do pomiarów mogę przecież pozostałe anemostaty pozamykać i wtedy coś zmierzę..

_John
12-06-2014, 15:07
Jeśli koniecznie chcesz sobie COŚ zmierzyć to pomysł masz dobry.

Polecam ci suwak wentylacyjny Rosenberg, lub aplikację Ro-eSlide na Android.
Tam wpisując pomierzone anemometrem dane, i przekroje kanałów wyliczy ci oczekiwane wartości.

O ile ci ten anemometr cokolwiek wskaże.

_artur_
12-06-2014, 15:50
na anemostacie pokazuje pomiędzy 1.5 a 4 m/s (zalężnie od prędkści wentylatorów). a wpisujemy średnice rur czy anemostatów? (do jednego anemostatu dochodzi jedna, dwie lub trzy rury 75mm przez skrzynkę rozprężną).. czy może raczej (i to chyba będzie właściwe) średnicę rury przez którą leci do miernika

_artur_
13-06-2014, 09:21
Jeśli koniecznie chcesz sobie COŚ zmierzyć to pomysł masz dobry.

Polecam ci suwak wentylacyjny Rosenberg, lub aplikację Ro-eSlide na Android.
Tam wpisując pomierzone anemometrem dane, i przekroje kanałów wyliczy ci oczekiwane wartości.

O ile ci ten anemometr cokolwiek wskaże.

program jest super.. dziękuję za podpowiedź

_John
13-06-2014, 11:26
a wpisujemy średnice rur czy anemostatów? (do jednego anemostatu dochodzi jedna, dwie lub trzy rury 75mm przez skrzynkę rozprężną).. czy może raczej (i to chyba będzie właściwe) średnicę rury przez którą leci do miernika

Wpisuj zawsze powierzchnię otworu przez który płynie powietrze, i do którego przykładasz anemostat.

_artur_
13-06-2014, 11:37
tak właśnie robię.. po przeliczeniu wyszło mi mniej więcej tak jak na papierze z wykresu wentylatorów i policzonych oporów..
a jak z mierzeniem wywiewów? powinno wychodzić mniej więcej to samo co na nawiewach? tzn. jak pomierzę i byłaby różnica to próbować na sterowniku to bilansować? obroty wentylatorów są podobne..

_John
13-06-2014, 11:58
Gdyby to była instalacja idealna, mógłbyś tu posłużyć się prawem Kirchoffa - problem w tym, że idealnej instalacji zrobić się nie da.

Czy regulacja wentylatorem ma sens? - nie sądzę.
Jeśli masz silniki ec, to możesz próbować to wyrównać.
Ale każda zmiana % wydajności jednego z wentylatorów to ponowny pomiar na wszystkich anemostatach.

Wniosek z tego taki, że lepiej na zdrowie ci wyjdzie jak to zostawisz i pójdziesz pojeździć na rowerze.

_artur_
13-06-2014, 12:05
co do roweru to wiem ;) ..a co do wentylatorów to mam ebmy i steruję nimi PWMem z PLC płynnie więc to nie problem.. kwestia czy jak wyjdzie pomiar który dużo się różni to czy regulować? mogę też zmierzyć ile ciągnie na czerpni i ile wyrzuca..

_John
13-06-2014, 12:47
Pomierz, poreguluj i wyciągnij wnioski.
Bo nie wiadomo nad czym tu dywagować.

sympatic
13-06-2014, 14:58
ojjoj eksperci wyluzujcie:)

nydar
14-06-2014, 13:42
A wydaje się takie proste. Tam gdzie źródło ciepła tam grubsza warstwa pod sufitem i większy napór tam większy przepływ. No ale można odwrotnie .
Łącznie z dobrodziejstwem kłopotów.

Sławek...
14-06-2014, 17:37
powiedział co wiedział...

nydar
14-06-2014, 17:47
A myślisz że ciepłe się nie unosi?

Sławek...
14-06-2014, 17:56
może przeczytaj temat wątku i postaraj się zrozumieć o czym mówi i pisz na temat a nie piszesz byle co byle pisać...
chyba dyskusja nie miała dotyczyć tego czy ciepłe się unosi czy opada?

nydar
14-06-2014, 19:22
Myślę że na temat tyle że nie dostrzegasz. Nie reguluje się czegoś co podlega samoregulacji i nie ma potrzeby mierzenia ile i gdzie bo jest to wartość zmienna. Ot taki rodzaj WM.

Adam626
28-03-2016, 21:23
Po pół roku używania wentylacji spostrzeżenia mam następujące:
1. Pomiary się przydają by przynajmniej ocenić jak nam działa wentylacja.
2. Potrzeby w poszczególnych pomieszczeniach są zależne od pory dnia i wykonywanych czynności. Niestety standardowa instalacja nie spełnia tych potrzeb bo nie ma możliwości regulacji "z panelu" przepływów w poszczególnych pokojach (indywidualnie). I tak - nie potrzebne mi w dzień silne nawiewanie sypialni na piętrze bo w niej nie przebywam. Podobnie jak nie potrzebny duży wyciąg z pralni czy łazienki. A np w dzień chciałbym mocniej wentylować kuchnię i salon bo tam spędzam czas. Moim zdaniem przyszłość to wentylacja sterowana i anemostaty zdalnie regulowane + programy w sterowniku.

Sławek...
29-03-2016, 08:04
Moim zdaniem przyszłość to wentylacja sterowana i anemostaty zdalnie regulowane + programy w sterowniku.

chyba tylko dla gadżeciaży ;)
przerost formy nad treścią

kwestię "dowentylowania" salonu i kuchni można załatwić dwoma siłownikami i przepustnicami w bardzo prosty sposób, ale dodatkowa pozycja w wycenie skutecznie odstrasza od tego rozwiązania ;)

nie wiem czy wiesz, ale żyjemy teraz w czasie w którym liczy się tylko CENA ;)

Adam626
29-03-2016, 17:41
MOżliwe że tak można załatwić ale to trzeba by na etapie projektowym. Obecnie miałbym to utrudnione. Wprawdzie na strychu mógłbym założyć jeszcze parę siłowników. Da się to kupic? jakies nazwy siłownikow do przepustnic?

Adam626
29-03-2016, 20:08
juz znalazłem ale po 300zł i niedopasowane do zwykłych przepusutnic. Chyba równie dobrze mozna to zrobic z silniczka wycieraczek za 15zł

Indiana_
29-03-2016, 23:08
Wentylacji raczej nie reguluję, staram się zaprojektować tak żeby w miarę równo pracowała, ale i tak zawsze mierzę wydajności anemostatów, aby mieć pewność że jest dobrze zrobione i w celu wystawienia protokołu. Kilka razy się zdarzyło, że musiałem regulować przepływ, bo np. ostatnio na skutek wymuszonego przez Inwestora przesunięcia skrzynki rozdzielczej w niektórych (bliższych skrzynce) anemostatach za mocno wiało, w pozostałych słabiej, powstawiałem przepustnice piankowe Inno Jeven i jest OK.
Poza tym wykonany pomiar, najlepiej na oczach inwestora, zapobiega później stu telefonom w stylu "wydaje mi się, że w sypialni trochę mocniej wieje" :-)

_artur_
30-03-2016, 06:50
a jak mierzysz na anemostatach ? samym śmigiełkiem przy krawędzi czy cały anemostat zasłaniasz?

Horher
01-04-2016, 19:19
a jak mierzysz na anemostatach ? samym śmigiełkiem przy krawędzi czy cały anemostat zasłaniasz?

Pytanie nie do mnie, ale musisz zasłonić cały anemostat i liczyć tak, jak pisałeś wcześniej. Jak pomnożysz prędkość przepływu przez powierzchnię otworu, to wyjdzie Ci wydajność.

autorus
27-08-2018, 09:43
Tez bym chętnie zrobil taki pomiar.

iwan89
04-09-2018, 20:58
Cześć, muszę ustalić w projekcie jaka będzie wysokość pomieszczeń(dom parterowy). Chciałbym 285 cm na gotowo, ale nie wiem ile zostawić miejsca od belek na podwieszany sufit, bo w nim jak rozumiem będzie cała instalacja wentylacji mechanicznej. Poradźcie mi proszę ile miejsca powinienem zatem zarezerować na taką instalację?

samotnik
05-09-2018, 07:16
Cześć, muszę ustalić w projekcie jaka będzie wysokość pomieszczeń(dom parterowy). Chciałbym 285 cm na gotowo, ale nie wiem ile zostawić miejsca od belek na podwieszany sufit, bo w nim jak rozumiem będzie cała instalacja wentylacji mechanicznej. Poradźcie mi proszę ile miejsca powinienem zatem zarezerować na taką instalację?

Jakiego typu będzie strop? Czy strych będzie ogrzewany? Może nie trzeba robić sufitu podwieszanego, chociaż pewnie jest to najlepsze rozwiązanie (w lecie się nie będzie powietrze nagrzewało, a w zimie wychładzało). Dzisiaj używa się rur 75mm (średnica zewnętrzna), więc jeśli przewidzisz 10cm, to styknie razem z tolerancją na nierówności stropu.