PDA

Zobacz pełną wersję : Klimatyzacja - jak wykonać? jaka?



Baster_t
01-08-2013, 10:55
Witam,

Potrzebuję przygotować instalację pod klimatyzację na poddaszu, która będzie montowana w przyszłym roku.

Po wizycie pierwszej firmy okazało się, że do odprowadzenia wody z urządzenia niezbędne jest skuwanie tynków.
Zaznaczyć przy tym należy, że przed wylewkami i tynkami przedstawiciel tej firmy nie widział problemu w instalacji bez nadmiernej ingerencji w ściany.

Macie pomysł jak najmniej inwazyjne tj. bez zbędnej demolki zamontować klimę do trzech pomieszczeń na poddaszu? ( w tej chwili są wylewki, tynki, natomiast ścianki kolankowe nie są jeszcze zabudowane).

Przy okazji liczę na sugestię jaki sprzęt wybrać.

Pozdrawiam

firewall
01-08-2013, 11:09
Jeżeli nie chcesz aby przewody były widoczne to musisz pogodzić się z tym pruciem ścian. Od jednostki wewnętrznej idą 3 przewody klimy+kabel, które trzeba schować.
Wybierz ciche jednostki, a firma to zależy od pojemności portfela. Teraz to już praktycznie wszystkie firmy dają jednostki inwerterowe w przystępnej cenie.

Baster_t
01-08-2013, 13:22
Z przewodami nie ma większego problemu, bo sufit i ścianki kolankowe mam otwarte.
Największy problem jest z odprowadzeniem wody, bo tu musimy zapewnić odpływ grawitacyjny.

kangaxx
01-08-2013, 15:53
idź do akwarystycznego i kup rurkę do filtra, potem do elektrycznego i kup listwę kablową taką by do niej ta rurka wlazła, pozostanie ci tylko przewiercić stropy

rwxw
01-08-2013, 19:26
Największy problem jest z odprowadzeniem wody, bo tu musimy zapewnić odpływ grawitacyjny.
Jest coś takiego jak pompka do skroplin - możesz się nad tym zastanowić jeśli nie da się inaczej - będzie pompować skropliny pod górkę. Kolejna sprawa to wybierz klimę inwetrerową, a na on/off nawet nie patrz. Następna - nie wiem jakie duże masz pomieszczenia i jakie jest ich przeznaczenie, ale ja bym nie chciał mieć nad łóżkiem dmuchającej klimy - zastanów się, czy nie lepiej np. chłodzić jakiś wspólny duży hol, a nie same sypialnie (o ile takie przeznaczenie będą miały pomieszczenia). Nie przesadź też z mocą, bo nie chodzi o utrzymanie 18* - to chyba nie serwerownia, tylko przede wszystkim o przełamanie (osuszenie) wilgotnego powietrza i utrzymanie sensownej temperatury - np. 24-25*, co zapewni komfort a nie będzie "wiało po kościach".

Baster_t
02-08-2013, 09:39
Splity miałby być w 3 sypialniach (powierzchnia 20, 22 i 28 m2). Myślałem nad jednym nawiewem w holu, ale to raczej nie zda egzaminu.

Mój projekt - http://projekty.muratordom.pl/projekt_urokliwy-wariant-i,1142,1,.htm

firewall
02-08-2013, 10:25
to dajesz do każdego pokoju 2,5kW jednostki.

rwxw
03-08-2013, 10:20
Splity miałby być w 3 sypialniach (powierzchnia 20, 22 i 28 m2). Myślałem nad jednym nawiewem w holu, ale to raczej nie zda egzaminu. Mój projekt - http://projekty.muratordom.pl/projekt_urokliwy-wariant-i,1142,1,.htm
Też się zastanawiałem co u siebie zrobić, ale nie zdecydowałem się na klimę w sypialni i był to bardzo dobry pomysł. Jednostkę wewnętrzną zamontowałem u góry nad drzwiami sypialni, ale od strony holo-pokoju (u mnie koło 35m2). Nie powiem, że jestem w stanie osiągnąć 20* na całej górze, ale taka temperatura mnie nie interesuje. Obecnie mam 25-26*, co daje uczucie przyjemnego komfortu - jest dużo lepiej niż było bez klimy, a nie pizga zimnym powietrzem jak w większości pomieszczeń biurowych, gdzie miałem okazję przebywać i gdzie była zamontowana klima. Klimę podłączyłem do watomierza i widzę, że nie pracuje ona pełną mocą, tylko najczęściej w okolicach 300-600W. Aktualnie działa 24h/dobę. Codziennie wylewam pełne wiadro wody skroplin, bo jeszcze z powodu kucia nie zrobiłem normalnego odpływu.
Ja bym proponował nie dawać klimy do każdego pokoju, tylko zamontować w holu nad drzwiami największej sypialni, tak, żeby nadmuch przez otwarte drzwi wymieniał powietrze w mniejszych sypialniach. Pozostanie wtedy problem największej sypialni, gdzie można wstawić drugą jednostkę. Inne rozwiązanie to powiesić kasetę w holu (max 3-3,5kW), żeby powietrze rozpływało się w strony wszystkich drzwi. Niestety wadą tego jest konieczność pozostawienia otwartych drzwi, żeby to działało - u mnie nie ma z tym problemów, ale u kogoś innego mogą być. Inne rozwiązanie to jak najmniejsza jednostka w każdej sypialni, ale nawiew trzeba by tak skierować, żeby wiało jak najdalej od łóżek, foteli i innych miejsc w których się dłużej przebywa w niekompletnym ubraniu, co przy małych powierzchniach jakie masz będzie problematyczne.
Klima koniecznie tylko i wyłącznie inwerterowa.

Baster_t
06-08-2013, 13:44
Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z klimatyzatorami przypodłogowymi?

W przypadku montażu na ścinkach kolankowych (u mnie jeszcze niezabudowanych) odpada problem odprowadzenia wody.

http://www.fulmark.pl/?p=814%3Cbr%20/%3E
http://www.klimatsklep.pl/fujitsu-inverter-agyf09la-id-16.html

Cena niestety wyższa niż przy ściennych.

rwxw
10-08-2013, 19:19
Zastanów się jeszcze nad jednym kanałowym + rozprowadzenia do sypialni.

izabelarus3
11-12-2013, 14:07
Witam wszystkich forumowiczów, jestem nowa i proszę o wyrozumiałość. Zastanawiamy się z mężem nad zakupem na wiosnę przenośnego klimatyzatora firmy Master (link (http://grzejemy.pl/pl/c/Klimatyzatory/116)). Moje pytania to czy to urządzenie schłodzi pomieszczenie o wielkości 20m2 ?? Którą wybrać bo widzę że są ich chyba 3 rodzaje ?? Wyczytałam również na kilku forach że użytkownicy narzekają na hałas czy to prawda?

tomkos34
15-12-2013, 09:39
Witam wszystkich forumowiczów, jestem nowa i proszę o wyrozumiałość. Zastanawiamy się z mężem nad zakupem na wiosnę przenośnego klimatyzatora firmy Master (link (http://grzejemy.pl/pl/c/Klimatyzatory/116)). Moje pytania to czy to urządzenie schłodzi pomieszczenie o wielkości 20m2 ?? Którą wybrać bo widzę że są ich chyba 3 rodzaje ?? Wyczytałam również na kilku forach że użytkownicy narzekają na hałas czy to prawda?

Monoblok (czyli urządzenie droższe z Twojego linku) spokojnie schłodzi 20 m pod warunkiem zamknięcia pomieszczenia i wyprowadzenia gorącego powietrza przez otwór w ścianie o przekroju rury odprowadzającej ,a nie przez uchylone okno,bo to się mija z celem.,Rzeczywiście hałasuje :) Sypialnie,o których mowa powyżej mozna przy pomocy tego urządzenia jedynie "przygotowac" do spania przez uruchomienie tego pierdziela pod nieobecność lokatorów .Odradzam tanie pseudoklimatyzatory napełniane wodą,już lepiej kupić porządny wentylator,podobnie jak w sytuacji braku możliwości odprowadzenia gorącego powietrza na zewnątrz.Po prostu szkoda ponad tysiąca złotych.Najlepszym rozwiązaniem jest jednak split z jednostką zewnętrzną.

izabelarus3
16-12-2013, 13:39
Ok dzięki że odpisałeś, pisałam na wielu forach i zero jakiejkolwiek odpowiedzi. A co byś doradził w wyborze Splita na co zwrócić uwagę i jakiej mocy byłby potrzebny do takiego pomieszczenia ??

tomkos34
17-12-2013, 11:39
Ok dzięki że odpisałeś, pisałam na wielu forach i zero jakiejkolwiek odpowiedzi. A co byś doradził w wyborze Splita na co zwrócić uwagę i jakiej mocy byłby potrzebny do takiego pomieszczenia ??

Pomieszczenie do 30 m kwadratowych powinien ogarnąć split o mocy do 2,5 kW ,przynajmniej tak twierdzą "poinformowani" :) Jestem w trakcie wyboru urządzenia,obiło mi się o uszy,że firma Daikin robi znakomity sprzęt,ale doświadczeń z tymi urządzeniami nie mam,podobno sa ciche,a po przygodzie z monoblokiem to dośc ważna dla mnie cecha.Nie odradzałbym w 100% przenośnego urządzenia,po umiejętnym wyprowadzeniu ciepłego powietrza działa ono,tak jak normalnie działać powinna klimatyzacja,jest tańsze w zakupie,wadą jest głośna praca i ograniczone do 20 m zamkniętego pomieszczenia możliwości.Większość negatywnych opinii o tym typie klimatyzatorów pochodzi od użytkowników ,którzy używali ich przy otwartych oknach,czy też drzwiach,którymi próbowali wyprowadzić rurę z gorącym powietrzem i przy okazji wpuszczali do schładzanego pomieszczenia tropikalne temperatury,z którym warcząca skrzynka nie dawała sobie rady (to trochę jakby używać dmuchawy "farelki" do ogrzania pomieszczenia z otwartym przy -20 st oknie) :) Split to z kolei gwarantowana skutecznośc i przy okazji kłopot z umiejscowieniem jednostki zewnętrznej,która,albo oszpeci elewację,albo zagraci taras,czy balkon-coś za coś:)

izabelarus3
19-12-2013, 15:34
Ok jeszcze raz dzięki za informacje.

tomalbuk
07-04-2015, 12:09
Jak zdecydujesz się na kanałowe to najlepiej sprawdzą się kształtki i kanały o przekroju prostokątnym, które służą do obudowy ciągów, najlepiej sam rozeznaj się w temacie, tu masz więcej informacji http://www.centrumklima.pl/pl,produkty-wentylacja-klimatyzacja,1,kanaly-i-ksztaltki-prostokatne.html (http://www.centrumklima.pl/pl,produkty-wentylacja-klimatyzacja,1,kanaly-i-ksztaltki-prostokatne.html) . Na pewno odradzam przenośne klimatyzatory.

Kredo
18-08-2015, 11:54
Ja także odradzam klimatyzatory przenośne. My robimy dobudówkę i myślimy nad czymś skutecznym, żona bardzo by chciała, żeby powietrze było świeże i czyste.

Felixx
19-08-2015, 08:14
Ja właśnie jestem w trakcie poszukiwań ekipy montażowej, bo także chcę mieć na strychu rekuperator :) Tylko niezbyt wiem jaki wybrać, czy ekipa może mi doradzić, czy oni są tylko "fachowcami" od montażu?

ferrit
23-08-2015, 13:42
Ja mam klimę kanałową inwerter zamontowaną jedn wewn na strychu a jednak zewn na balkonie. Moc 5KW. Klima schładza 3 pokoje na poddaszu w sumie 60m2. Ciepłe powietrze pobiera z korytarza przez otwory 2x 240mm a wywiew schłodzonego jest anemostatami 150 po jednym w każdym pokoju. Sterownik w największym pokoju. Dopasowanie temp w pozostałych pokojach przez odkręcenie anemostatu. Anemostaty umieszczone nad podłogą aby nie dmuchały na ludzi np przy biurku lub w łóżku. W największe upały Klima pracowała od 10 do 23. Temp w pokojach 24..25'c. Hałas minimalny. Poprzez otwarcie drzwi do pokoi chłód było czuć już na schodach. Skropliny grawitacyjnie odprowadzane przez komin wentylacyjny do pralni w piwnicy i dalej do kanalizy. Rury termoflex 150 o max dł jednego odcinka ok 4m. Jedn wewn mocno zaizolowana wełną izolacyjną. Bez Klimy w pokojach byłoby 30..31'c bo 2 pokoje od południa z oknami. Jestem zadowolony.

Felixx
28-08-2015, 10:08
Dzięki, faktycznie brzmi bardzo zachęcająco :)
Z rekuperatorem to mój pierwszy montaż będzie, dlatego się nieco obawiam... nie chcę za miesiąc pluć sobie w brodę. Mamy niekorzystnie ulokowane pokoje, powietrze jest ciężkie, duszno nam przy 22 stopniach na zewnątrz, nie mówiąc już o momencie, gdy przychodzą prawdziwe upały... chcę się tym zająć jak najszybciej, a wiele pozytywnych opinii czytałem o rekuperatorach. Chciałbym kogoś, kto jakiś ma i wyjaśni mniej więcej jak wylądał sam montaż. :)

Rafcioman
28-08-2015, 10:57
Nie było mnie przy pracach, gdy montowali w biurze, ale mamy rekuperator na poddaszu, który wwiewa na wielki pokój, w którym siedzi około 30 osób i zupełnie inaczej się oddycha. Jeśli chcesz mogę się dowiedzieć w biurze jaka firma lub jaki model. Ale montaż nie trwał długo, mieli się zabierać za pracę w sobotę, ja poniedziałek miałem wolny, a jak we wtorek do pracy wróciłem to wszystko już działało. :)

Felixx
04-09-2015, 08:17
Nie było mnie przy pracach, gdy montowali w biurze, ale mamy rekuperator na poddaszu, który wwiewa na wielki pokój, w którym siedzi około 30 osób i zupełnie inaczej się oddycha. Jeśli chcesz mogę się dowiedzieć w biurze jaka firma lub jaki model. Ale montaż nie trwał długo, mieli się zabierać za pracę w sobotę, ja poniedziałek miałem wolny, a jak we wtorek do pracy wróciłem to wszystko już działało. :)

Dopytaj się jaki model lub firma, będę Ci wdzięczny. Jeśli mówisz, że tak szybko poszło to jeszcze lepiej, a nie wiesz jak szukaliście ekipy montażowej?

Rafcioman
10-09-2015, 14:06
Dopytaj się jaki model lub firma, będę Ci wdzięczny. Jeśli mówisz, że tak szybko poszło to jeszcze lepiej, a nie wiesz jak szukaliście ekipy montażowej?

Wiesz co, nie wiem, bo to kierownik się tym zajmował, ale prawdopodobnie sieć przeszukał i znalazł co lepsze i korzystniejsze ogłoszenia. :) Podzwoń, popytaj co Ci zaproponują różne firmy montażowe. Model to HRU-MinistAir-W-450.